Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Burç

17 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2004, 11:30
EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) Trafikte Kameralı Cezaİstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İSBAK A.Ş. akıllı ulaşım sistemleri konusundaki çalışmalarına yeni bir boyut kazandırarak kırmızı ışık ihlallerini otomatik olarak tespit eden bir sistem geliştirdi. İBB Trafik Müdürlüğü ile beraber yürütülen bu proje ile artık modern ülkelerde uygulanmakta olan otomatik ceza kesme mekanizması devreye sokulabilecek.

Bu sayede kırmızı ışık ihlali yaparak, diğer sürücülerin ve yayaların güvenliğini tehdit eden sürücüleri caydırmak ve trafik kurallarına uymalarını sağlamak mümkün olacak. Pilot olarak İstanbul'da bazı kavşaklarda uygulamaya sokulan bu projenin yasal düzenlemeler tamamlandıktan sonra tüm yurt genelinde yaygınlaşması bekleniyor.

Proje temel olarak kavşaklardaki trafik ışıklarını yöneten cihazlara takılacak algılayıcı kamera sistemi, iletişim altyapısı ve kameralardan gelen ihlal bilgilerini değerlendirerek otomatik olarak ceza makbuzu kesmeye olanak sağlayan merkezi sistemden oluşuyor.

Şu anda İstanbul'da bulunan 900'den fazla kavşak kontrol sisteminin üreticisi ve yürütücüsü durumunda olan İSBAK A.Ş., yerli teknoloji ile ürettiği bu kavşak kontrol cihazları ile entegre olarak çalışan algılama sistemi sayesinde, kırmızı ışık ihlali yapan aracı tespit ederek otomatik olarak sayısal fotoğraflama yapıyor. Elde edilen bu ihlal fotoğrafları hızlı bir iletişim altyapısı ile İBB Ulaşım Kontrol Merkezine gönderiliyor. Bu merkez değişik kavşaklardan gelen ihlal fotoğraflarından otomatik olarak aracın plaka bilgilerini çıkarıyor.

Görüntü işleme teknikleri kullanan otomatik bir plaka okuma sistemi ile yüksek doğrulukta elde edilen plaka bilgileri gelen ihlal fotoğrafları ile beraber bir veritabanına kaydediliyor. Elde edilen plaka bilgisi ile ayrıca aracın sahibi hakkında detaylı bilgiye sahip olunabiliyor. Bu sayede otomatik olarak adrese ceza tebligatı yapmak mümkün oluyor.

Şu anda geliştirilmekte olan ayrı bir sistemle, aynı merkez kırmızı ışık ihlalleri yanında hız ihlallerini de işleyebilir bir yapıya kavuşacak. Sistem bu yapısıyla otomatik olarak ceza kesmeye yönelik bütün teknolojik altyapıyı içeriyor.

kaynak : ibb


messiah_haktan

17 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2004, 16:59

Ne manyak bir sistem bu!! Sartti ama yoksa kirmizi isigi takan olmazdi bu ülkede!!Bir kac kere ceza yer ondan sonra aliskanlik olarak durmaya baslarlar her kavsakta.Yeni ehliyet sistemi de cikti,duble yollar insaat halinde,baya birseyler oluyor.

Edit :Burc haberin tam sayfasini verirmisin,bulamadim.


Burç

17 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2004, 17:49

http://www.ibb.gov.tr/ibbtr/142/14201/haber_detay ...sayfa=6058

Bu sistem ben bildim bileli New York'da uygulanıyor.
En belalı yerlere bu kameraları koyuyorlar.
(Yani ışığın en çabuk değıştiği ve durmanın en zor olduğu yerlere, mesela yokuş aşağı)
Hatta bir kere adamın birisi bu kameralardan birinin olduğu direği kesmişti.
Hemen her ışık değiştiğinde bir kişi yakalanıyor.
Evine iki adet foto geliyor, birisi araban kırmızı ışıkta geçerken,
diğeri de plakanın yakından fotoğrafı.


Taha
17 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2004, 18:08

Burc abinin new york ile ornek verdigi sistem aynen kanada'da mevcut. Trafigin en yogun ve hizli oldugu bolgede trafik kamerasi var. Hatta 1 kac kez ayni kamerada yakalandik. Istanbul icin kamerali sistem gec kalinmis bir uygulamadir. Bir cok kavsaga kamera koymalari gerekir. Ilk zamanlar ceza patlamasi olabilir. Ama zamanla kamera sayesinde trafik kuralarina uyulmaya baslanir, yaniliyormuyum?

Erdem
17 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2004, 21:37

Bence İstanbul için yerinde bir uygulama.

Neyse ki sıkıcı memur kenti Ankara'da herkes kurallara uymayı çok sever, pek fazla ışık ihlal eden göremezsiniz.

Zaten şu ana kadar tanık olduğum tüm ışık ihlali kaynaklı kazaların içinde mutlaka 34 plakalı bir araç vardı.Anıl

17 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2004, 23:37

Biliyosunuz Ingilterede bir adam bu isiklari dava etti vede kazandi
Kirmizi isikta gecerken cekilen fotografi eve gelmis. Karisi mektubu acinca bakmiski kocasi baska kadinla, haliyle evlilikleri bitmis. Artik Ingiltere'de kullanilamiyor


Sadiye
17 yıl önce - Prş 11 Ksm 2004, 00:06

Bu sistem Hollanda`nin bazi bolgelerinde de kullaniliyor, Burc abinin de dedigi gibi en pis /belali yerlere dikmisler cihazlari. Basimdan bir kez boyle ship shaklanma olayi gecti de .....

Suleyman
17 yıl önce - Prş 11 Ksm 2004, 00:10

Anil demiş ki:
Biliyosunuz Ingilterede bir adam bu isiklari dava etti vede kazandi
Kirmizi isikta gecerken cekilen fotografi eve gelmis. Karisi mektubu acinca bakmiski kocasi baska kadinla, haliyle evlilikleri bitmis. Artik Ingiltere'de kullanilamiyor


zaten hayatimiza kolayliklar getirmek icin var olan teknoloji, her yenilikle beraber bizlerin ozgurlugunden de bir seyler goturmuyor mu?

En basitinden, cep telefonlarindan gittiginiz her yerin izlenebildigini biliyorsunuzdur [Uzeyir Garih vakasi...]. Fakat yine bu yontemle telefonunuz kapali konumda bile olsa [!] dinleme cihazi olarak kullanilabildigini biliyor muydunuz? Cebinde cep telefonu ile devlete kufreden Cinli'nin halini dusunun artik!

Bu arada bunu onlemenin tek yolu pili cikarmak.

Yine Londra'da cadde ve sokaklar karis karis izleniyor guvenlik kameralari tarafindan. Ornekler cogaltilabilir.


Alp
17 yıl önce - Prş 11 Ksm 2004, 03:10

Polonya kanalı TV4 izliyordum geçen akşam ve orada markasını şimdi hatırlayamadığım bir spray(Türkçesi: basınçlı kutu) gördüm.Yaptığı iş ise plakaya sıkıldığında plakayı kamera gibi ortamlarda göstermiyor.Ayna gibi oluyor.Ama normal zamanda hiçbir şey belli olmuyor.Neyse adamlar bunu ingilizce tanıtıyorlar ve adamların tanıtım filmdeki yer:ISTANBUL OGS sistemleri... Plaka Türk plakası ve 2 adam filmde geçiyorlar durmadan köprü,paralı yollar derken kameraları gösteriyorlar ve bomboş ....
Yorumu size ait...!


Bay Bülent
17 yıl önce - Çrş 12 Oca 2005, 17:21

trafik kurallarina uymayanlarin ehliyetini 3-5 ay elinden al bakalim birdaha kirmizi isiktan gecermi bence para cezasiyla önlem alinmasi cok güc.öder ve yine gecersayfa 1
123 ... 232425   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM