Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 514
Ali clarkkent
1 ay önce - Prş 04 Hzr 2020, 15:12

Alıntı:
Kuran'dan önceki kitapların değişimine izin verme sebebi Allah katında geçerli tek din olan İslam dinini tamamlamak içindir.
Örnek veriyorum hristiyanlık inancı yani ıncil degistirilmemis olsa sonrasında gönderilen İslam dini nasıl tek geçerli din olur ?

Aslında gerçek Tevrat, gerçek İncil ve gerçek Zebur şu andaki Kur'an-ı Kerim'i tam destekler. Hepsi Allah'ın kitabıdır. 4 kitapta da itikat aynıdır. Değişenler amellerdir.

Hekimoğlu5
1 ay önce - Prş 04 Hzr 2020, 15:44

Alıntı:
Bu sorunun cevabını anlamak için melek ile insan arasındaki temel farkı öğrenmen lazım. İnsan Allaha karşı gelmeye özgür olarak yaratılmış. Yaramazlık yapması serbest bırakılmış, hatta teşvik edilmiş bir üst model olarak düşün.

Eğer bunun nedenini de merak eden ateistler olursa diye, bunu da onlara şöyle bir örnek ile anlatmaya çalışayım:

Virüs yayılmasın diye bütün vatandaşlarını eve hapseden bir yönetim düşünün. Bir de serbestsiniz, ama kendi iyiliğiniz için uymanız gereken bazı kurallar var diyen bir başka yönetim düşünün. Hangi toplum kendini korumayı öğrenebilir?

Tanrı komplike ve güçlü bir varlık olmalıdır çünkü kutsal kitaplarda Tanrı evreni yaratan, canlıları yaratan ve geleceği bilen bir yaratıcı olduğu yazmaktadır.

Örnek veriyorum siz 2002 yılında bu siteyi kurduktan sonra forum yazılımında çeşitli değişiklikler olmuş. 2 yıl sonra Haziran 2004'te foruma puan sistemi özelliği eklenmiş.

Herhalde geleceği bilseniz bu özelliği en başta eklerdiniz değil mi?

Örnek ilginç gelebilir ama anlatmak istediğim tam olarak budur. Geleceği bilen bir Tanrı değiştirileceğini bildiği bir kitabı göndermez.

Ayrıca ben ateist değilim agnostik bir inanca sahibim. Bu hayat benim bir seçimim değil doğmadan önce kimse bana sormadı doğduktan sonrada bir imtihanın olması bana mantıklı gelmez ama inananlara saygım var.

Nihat Joseph Ilkay
1 ay önce - Cum 05 Hzr 2020, 02:45

Alıntı:
Tanrı komplike ve güçlü bir varlık olmalıdır çünkü kutsal kitaplarda Tanrı evreni yaratan, canlıları yaratan ve geleceği bilen bir yaratıcı olduğu yazmaktadır.

Sadece güçlü ve komlike olduğu değil hiçbir yaratılışa benzemediği de yazıyor.

Alıntı:
Örnek veriyorum siz 2002 yılında bu siteyi kurduktan sonra forum yazılımında çeşitli değişiklikler olmuş. 2 yıl sonra Haziran 2004'te foruma puan sistemi özelliği eklenmiş.

Herhalde geleceği bilseniz bu özelliği en başta eklerdiniz değil mi?

Örnek ilginç gelebilir ama anlatmak istediğim tam olarak budur. Geleceği bilen bir Tanrı değiştirileceğini bildiği bir kitabı göndermez.

Bu örneğiniz yanlış mantığa dayanıyor. Hiçbir şeye benzemeyen bir varlığın gücünü, benzemediği birşeyle benzeştirerek mantık hatası yapıyorsunuz. Allah'ın kendisi de Kuran'da kendisi hakkında böyle benzetmeler yapıyor diye bir itirazda bulunursanız, bu itirazınız da geçersiz bir itiraz olur. Çünkü orada kendisi hakkında benzetmeyi yapan varlık Tanrının yine kendisi ve yaptığı benzetmeler yüceliği ile de kesinlikle çelişmiyor. Ayrıca Allah'ın kendisi hakkında bu benzetmeleri yapmasının çok haklı bir sebebi var: İnsanın anlama kapasitesi kısıtlı...

Alıntı:
Ayrıca ben ateist değilim agnostik bir inanca sahibim. Bu hayat benim bir seçimim değil doğmadan önce kimse bana sormadı doğduktan sonrada bir imtihanın olması bana mantıklı gelmez ama inananlara saygım var.

Agnostik kavramını doğru anlamadığınızı düşünüyorum. Eğer agnostik bir inanca sahipseniz siz zaten hiçbir şey hakkında kesin bir şey söyleyemezsiniz. Sizin seçiminiz mi değil mi, doğmadan önce size birisi sordu mu, sormadı mı.... siz tüm bunlar hakkında da doğru veya yanlış herhangi bir kesin ifadede zaten bulunamazsınız. Bence siz agnostik inanç ne demektir sorusunun cevabını esaslı bir şekilde araştırın ondan sonra gelin konuşun. Yoksa burada kendi kendinizle çelişiyorsunuz. Elinizde, uzaylılar tarafından dün yaratıldığınızı ve bu yaratılma esnasında size sahte bir hafıza yüklendiğini çürüten bir kanıtınız var mı yok mu bence bunun üzerinde birazcık düşünürseniz agnostik pozisyonun Allah inancı karşısında geçerli bir pozisyon olmadığını zaten anlarsınız.

Hekimoğlu5
1 ay önce - Cum 05 Hzr 2020, 04:06

Alıntı:
Agnostik kavramını doğru anlamadığınızı düşünüyorum. Eğer agnostik bir inanca sahipseniz siz zaten hiçbir şey hakkında kesin bir şey söyleyemezsiniz. Sizin seçiminiz mi değil mi, doğmadan önce size birisi sordu mu, sormadı mı.... siz tüm bunlar hakkında da doğru veya yanlış herhangi bir kesin ifadede zaten bulunamazsınız. Bence siz agnostik inanç ne demektir sorusunun cevabını esaslı bir şekilde araştırın ondan sonra gelin konuşun.

Agnostik inanç Tanrının var olup olmaması hakkında kesin bir şey söylemez. Doğmadan önce bana sorulmadı bu gerçek sorulan varsa parmak kaldırabilir

Alıntı:
Hiçbir şeye benzemeyen bir varlığın gücünü, benzemediği birşeyle benzeştirerek mantık hatası yapıyorsunuz

İnsan beyni ile Tanrının beynini karşılaştırmak. İnsan beyniyle Tanrı gibi düşünmek birer hata yukarıda aslında Tanrı kavramını yücelttim komplike ve güçlü dedim öyle olmasa Tanrı olmazdı.

Bizim asıl meselemiz dinlerdir. Tanrı var ya da yok bunu pilot kalem ile kanıtlamaya çalışmak da saçmalık Tanrı kesinlikle yok demekte saçmalık. Tanrı var olsa da olmasa da insanların hayatına etki etmez yani bizim Tanrı ile işimiz olamaz biz evrende parazit bile değiliz.

İnsanlar sırasıyla Teist / Deist / Agnostik veya Ateist olurlar. Mürted olanın ilk durağı deistliktir. Geçmiş sayfalarda biri deistler korkak demiş halbuki onlar korkak değil mürted olmak kolay değil.

Nihat Joseph Ilkay
1 ay önce - Cum 05 Hzr 2020, 06:57

Alıntı:
Agnostik inanç Tanrının var olup olmaması hakkında kesin bir şey söylemez. Doğmadan önce bana sorulmadı bu gerçek sorulan varsa parmak kaldırabilir

Agnostism hakkında çok fazla bir bilginin olmadığı yazılarından bayağı bir belli oluyor. Çünkü kendi kendinle çelişiyorsun. Eğer burada mesele herhangi bir varlık veya durum hakkında kesin bir şey söylemekse, o zaman seni uzaylıların dün yaratmadığına ve sahte bir hafızayı sana yüklemediklerine dair elinde nasıl bir kesin bilgi var bu bilgiyi burada bizimle paylaş.. Bak benim bu sorumun senin savunduğun pozisyonu çürüttüğünü şimdiye kadar senin anlamış olman lazımdı ama mantığının yerine duygularınla tartıştığın için bunu farkedemiyorsun.
Tanrının var olup olmaması hakkında kesin bir şey söyleyemiyorsan, doğmadan önce sana öyle bir sorunun sorulup sorulmadığı hakkında da kesin birşey söyleyemezsin. Belki o soru soruldu ama imtihan gereği hafızandan silindi. Agnostik inancın kötü yanı bilginin kesinliğinden emin olmamak. Emin olmadığın şeyler hakkında neden bizim ve kendi vaktini harcıyorsun, istersen bir ara bunu da bir düşün.

Alıntı:
İnsan beyni ile Tanrının beynini karşılaştırmak. İnsan beyniyle Tanrı gibi düşünmek birer hata yukarıda aslında Tanrı kavramını yücelttim komplike ve güçlü dedim öyle olmasa Tanrı olmazdı.

Bizim asıl meselemiz dinlerdir. Tanrı var ya da yok bunu pilot kalem ile kanıtlamaya çalışmak da saçmalık Tanrı kesinlikle yok demekte saçmalık. Tanrı var olsa da olmasa da insanların hayatına etki etmez yani bizim Tanrı ile işimiz olamaz biz evrende parazit bile değiliz.

İnsanlar sırasıyla Teist / Deist / Agnostik veya Ateist olurlar. Mürted olanın ilk durağı deistliktir. Geçmiş sayfalarda biri deistler korkak demiş halbuki onlar korkak değil mürted olmak kolay değil.

Yukarida yazdıkların hic bir değeri olmayan duygusal varsayımlardan başka birşey değil. Subjektif bir tartışma yapmak ve bize subjektif dayatmada bulunmak istiyorsan neden hangi rengi daha çok sevdiğin hakkında bir tartışma yapmıyorsun. İnan o tartışmada, şu an burada Tanrı konusunda yaptığın tartışmanın kalitesinden daha farklı kalitede bir tartışma olmazdı.
Sevgili arkadaşım sen burada bize agnostik olduğunu söyledin. Fakat anladığım kadarıyla sende bir aç-kapa düğmesi var. İşine geldi mi düğmeyi açıyorsun, gelmedi mi kapatıyorsun. Yada ikinci bir olasılık sen aslında agnostik ne demek tam olarak bilmiyorsun. Ben şahsen ikinci olasılığın doğru olduğunu düşünüyorum. Siz Agnostiklerin asıl meselesi din veya Tanrının insanların hayatına etki etmesi değil, sizin asıl meseleniz hiçbir mesele hakkında kesin birşey söyleyememeniz. Agnostik inanç işte tam da budur. Tanrı var mıdır, yok mudur bu bilinemezse, senin uzaylılar tarafından dün yaratılmadığın ve sana sahte bir hafıza yüklenmediği de bilinemez. Belki uzaylılar seni dün yarattılar ve sana sahte bir geçmiş hafızası yüklediler.
Doğrusu biz inananlar işin bilmek veya bilmemek tarafında değiliz. Bizimkisi bir inanç. Biz bilmiyoruz, inanıyoruz !!

Hekimoğlu5
1 ay önce - Cum 05 Hzr 2020, 15:07

Alıntı:
Tanrının var olup olmaması hakkında kesin bir şey söyleyemiyorsan, doğmadan önce sana öyle bir sorunun sorulup sorulmadığı hakkında da kesin birşey söyleyemezsin

İnsan hayatı, ailesini, doğacağı ülkesini seçemiyor bu gerçeği neden agnostik bir düşünceye ortak yapayım. Afrika'da doğan çocuğun açlıktan ölmesi kendi seçimi değil ki. Seçim yapsa Almanya ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde doğmayı seçerdi.

Alıntı:
Doğrusu biz inananlar işin bilmek veya bilmemek tarafında değiliz. Bizimkisi bir inanç. Biz bilmiyoruz, inanıyoruz !!

İnananlara saygım var. Dünya nüfusu 7.5 milyar civarında bunun sadece 1.5 milyarı Müslüman. Kimse benim dinim yanlış demez 7.5 milyar insana sorsak 5000 tane doğru din çıkar.

Alıntı:
Yukarida yazdıkların hic bir değeri olmayan duygusal varsayımlardan başka birşey değil.

Semavi dinlerde varsayımdan ibarettir. Ata binip gökyüzüne yükselen Muhammed, Kızıl Deniz'i asası ile ikiye ayırıp yol açan Musa...

Ali clarkkent
1 ay önce - Cum 05 Hzr 2020, 20:29

Hekimoğlu5

Alıntı:
Semavi dinlerde varsayımdan ibarettir. Ata binip gökyüzüne yükselen Muhammed, Kızıl Deniz'i asası ile ikiye ayırıp yol açan Musa...

Bu bahsettiklerin Kur'an'da anlatılıyor. Ama size hikaye gibi geliyorsa o da sizin sorununuz. Miraç olayı İsra suresinde anlatılıyor.

Meali: Bir gece, kendisine bazı âyetlerimizi gösterelim diye kulunu Mescid-i Harâm’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya götüren Allah eksikliklerden münezzehtir. O, gerçekten her şeyi işitmekte ve görmektedir.

https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/%C4%B0sr%C3%A ...et-tefsiri

Ben inanıyorum. Hem de şüphesiz. Böyle bir şey gerçek değilse inandığım için benim zerre bir kaybım yok. Ama gerçekten oldu ise (ki oldu) o zaman siz gerçekten çok büyük bir kayıp ve hüsrandasınız.

Nihat Joseph Ilkay
1 ay önce - Cum 05 Hzr 2020, 22:27

Alıntı:
İnsan hayatı, ailesini, doğacağı ülkesini seçemiyor bu gerçeği neden agnostik bir düşünceye ortak yapayım. Afrika'da doğan çocuğun açlıktan ölmesi kendi seçimi değil ki. Seçim yapsa Almanya ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde doğmayı seçerdi.

Savunduğun şeyi en baştan tam anlamadan, iyice öğrenmeden savunursan kendini işte böyle bir çıkmazın içine hapsedersin. Agnostik duruş ne demek bence bunu iyice öğrenmelisin. Madem senin için kesin bilmek çok önemli ve Theism'in argumanına karşı kesin bilmek üzerinden bir itirazda bulunuyorsun o zaman yukarıda tüm yazdıklarının, seni dün yaratan uzaylılar tarafından hafızana yüklenmediğini bize burada kesin olarak göster.
Diğer yazdıkların hakkında da bizler yorumlar yapabiliriz ama sen yapamazsın. Çünkü agnostik inancın seni kısır bir döngünün içine sokuyor ve sen hala bunun farkında değilsin. Dediğim gibi neyi savunduğunu doğru düzgün araştırmadan savunuyorsun. Dünya nüfusu ile ilgili söylediklerin ve semavi dinler hakkında görüşlerinin hepsi belki de senin zihnine uzaylılar tarafından dün yüklendiler. Bunun doğru olmadığının sende olan kanıtı ne ?

Tekinn2121
1 ay önce - Cmt 06 Hzr 2020, 18:13

tahminim ülkemizde deist+agnostik+ateist toplamı %7-10 civarı
30 sene sonra 2050 yılında deist+agnostik+ateist toplamı en az %30 olacağını tahmin ediyorum

1500'lü 1600'lı yıllarda Avrupa'da matbaa etkisi ile hristiyanlık azaldı
Günümüzde internet youtube ile farklı kaynaklara ulaşım çok kolay bir tıkla ayetin 10 tane farklı meali çıkıyor islam etkisi azalacak

Burç

1 ay önce - Cmt 06 Hzr 2020, 18:52

Tekinn2121 demiş ki:
Günümüzde internet youtube ile farklı kaynaklara ulaşım çok kolay bir tıkla ayetin 10 tane farklı meali çıkıyor islam etkisi azalacak

10 yıl önce de internet vardı, İslam etkisi azaldı mı, arttı mı? O zamanlar sırf başı örtülü diye genç kızları üniversitelere bile almıyorlardı. Şimdi başörtülü subaylar bile var. Eskiden bir televizyon kanalı, iki tane gazete ile milleti yönlendirirlerdi, şimdi halkı baskılamak artık öyle kolay değil, internet sizin aleyhinize çalışıyor yani.

sayfa 514
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET