Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 493
!yunus!

8 ay önce - Pzr 03 Ksm 2019, 07:50

Alıntı:
Kuranin hic bir yerinde mucize kelimesi gecmez.Ayet kelimesini mucize diye ceviriyorlar.Mucize ve keramet kavramlarini islama Tarikatlar sokmustur

Kuranin kendisi bir mucizedir.

Mustafabey 01

8 ay önce - Pts 04 Ksm 2019, 17:23

"Dünya mü'minin zindanı, kâfirin cennetidir"

Ebu Hureyre radıyallahu anhden, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin şöyle dediği rivayet edildi:

- Dünya mü'minin zindanı, kâfirin cennetidir.

İnsanoğlunun, Hakka vasıl olması yolunda dört mühim engel vardır. Bunlar: Nefis, şeytan, dünya ve insandır. Bu engelleri aşmak, onları çok iyi tanıyarak hile ve desiselerinden kurtulmak sûreti ile mümkündür. Onun için Kur'an ve sünnette bu engeller tanıtılmış ve onların tuzaklarından kurtulmanın yolları gösterilmiştir.

Biz burada dünyayı tanımaya çalışacak ve ebedî cennet hayatı karşısında dünyanın bir mü'min için gerçekten nasıl bir zindan olduğun göreceğiz.

“Dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir. Allah'tan korkanlar için elbette ahiret yurdu daha hayırlıdır. Hâlâ akıl erdiremiyor musunuz? (En'am: 32)

“Bu dünya hayatı sadece bir oyun ve oyalanmadan ibarettir. Ahiret yurduna gelince işte asıl hayat odur. Keşke bilmiş olsalardı.” (Ankebut: 64)

“Sizin yanınızdaki (dünya malı) tükenir. Allah yanındaki ise bâkidir. Elbette sabırlı davrananlara yapmakta olduklarının en güzeli ile mükafatlarını vereceğiz.” (Nahl: 96)

Bu hususta Rasûlullah (sav)’den  gelen haberlerden bir kısmı şöyledir:

Bir gün Rasûlullah (sav) ölü bir koyuna rastladı. Ashabına: “Bu koyunun sahibi nazarında değerli bir şey olduğunu zanneder misiniz?” diye sordu. Dediler ki: “Değersiz sayıldığından onu atmışlar.” Rasûlullah (sav) buyurdu ki:

“Nefsim yed'i kudretinde olan Allah'a yemin ederim ki şüphesiz bu dünya, Allah nazarında, şu koyunun sahibi nazarındaki değerinden daha aşağıdır. Eğer bu dünyanın Allah katında bir sivrisineğin kanadı kadar değeri olsaydı, kâfire ondan bir yudum su dahi içirmezdi.” (İbn-i Mace)

“Dünya sevgisi her kötülüğün başıdır.” (Beyhaki)

Müslümanlar dünya hayatının geçici olduğunu asıl hayatın ahirette ve sonsuz olacağını biliyorlar ve gerçek müslümanlar bu dünya ve mallarına değer vermez, kafirlerde ahirete inanmadıkları için bu dünyada daha rahat yaşarlar ama ahirette iman etmeyenlerin hepsi cehenneme gideceklerdir. Dünya hayatına bakınca müslümanlar hep ezilen, hor görülen, geri kalmış gösterilen kişiler olarak gösteriliyor ama ahiret te tam tersi olacaktır, bu dünyada süper güç olan devlerin insanların malı ve mülkü sadece dünyada kalacaktır bu dünya onlar için cennettir, ahirette cehennemleri olacaktır, iman etmeyenler için.

A.Mehmet
8 ay önce - Sal 05 Ksm 2019, 00:15

Alıntı:
Kuranin kendisi bir mucizedir.

Mucize ve keremat denen sacmaliklari genelde Tarikatlarcilar evliya dedikleri sapiklari mesrulastirmak icin kullanirlar.ALLAH,in yoktan var ettigi yani yaratmis oldugu her sey birer mucizedir.Kuran,da butun kutsal kitaplar zikir diye gecer.Zikirde iki ana kola ayrilir,korku (uyari) ve umut (mucde).
* Peygamberleri müjdeciler ve azab habercileri olarak gönderdik ki, peygamberlerden sonra insanların Allah'a karşı bir bahaneleri olmasın. Allah mutlak üstündür, yegane hikmet sahibidir*(Nisa 1650
*Hiç şüphe yok ki o Zikri (Kur’ân’ı) Biz indirdik, onu koruyacak olan da Biz’iz *(Hicr, 15/9)
*Şu kesindir ki Biz Zikir’den (Tevrat’tan) sonra Zeburda da: 'Dünyaya salih kullarım varis olacaklar. Dünya onlara kalacak.' diye yazmışızdır.* (Enbiya, 21/105)

Cemalim7
8 ay önce - Sal 05 Ksm 2019, 01:19

Hz. Muhammed'in kimleri kendine cariye seçebileceğine dair ayet:

Ey o Peygamber! Biz bilhassa sana şunları halâl kıldık: mehirlerini vermiş olduğun zevcelerini, ve Allahın sana ganimet kıldıklarından milki yemînin olan câriyeyi, ve ammin kızlarından, dayın kızlarından, teyzen kızlarından seninle beraber hicret etmiş olanları, bir de mü'mine bir kadın kendini Peygambere hibe ederse Peygamber nikâh etmek istediği takdirde onu, sâde sana, sair mü'minlere değil, onlara zevceleri ve milki yemînleri hakkında ne farz kıldığımız ma'lûmunuz, bunlar sana hiç bir darlık olmamak içindir, Allah gafûr rahîm bulunuyor.

http://kuranmeali.com/AyetKarsilastirma.php?sure= ...mp;ayet=50

ali dostbey
8 ay önce - Sal 05 Ksm 2019, 01:57

Ahzab, 50.ayet hakkında

Cemalim7
8 ay önce - Sal 05 Ksm 2019, 02:10

Oturup izledim. Açıklama bir şeyi değiştirmedi açıkçası ben hangi meali paylaştıysam aynısını söylüyor.

Mehir (ücret) ile alınmış kadınlar !?, savaş dışı hediye edilmiş kadınlar !?, dayı kızları ve amca kızları ile de mehirsiz evlenebilirmiş ama bu peygambere özelmiş. Kıyak geçilmiş yani. O kadar da olsun diyorsunuz.

ali dostbey
8 ay önce - Sal 05 Ksm 2019, 02:22

Alıntı:

Oturup izledim. Açıklama bir şeyi değiştirmedi açıkçası ben hangi meali paylaştıysam aynısını söylüyor. 

Mehir (ücret) ile alınmış kadınlar !?, savaş dışı hediye edilmiş kadınlar !?, dayı kızları ve amca kızları ile de mehirsiz evlenebilirmiş ama bu peygambere özelmiş. Kıyak geçilmiş yani. O kadar da olsun diyorsunuz. 

Bu konularda bilgisiz olduğunu tahmin etmiştim, son ifadelerin beni yanıltmadı
Önce Kur'anda geçen kavramlar üzerinde araştırmalar yap, mesela buna Mehirden başla, ardından paylaştığım videoyu tekrar anlamaya çalışarak dinle...

Cemalim7
8 ay önce - Sal 05 Ksm 2019, 02:28

Alıntı:
Bu konularda bilgisiz olduğunu tahmin etmiştim, son ifadelerin beni yanıltmadı
Önce Kur'anda geçen kavramlar üzerinde araştırmalar yap, mesela buna Mehirden başla, ardından paylaştığım videoyu tekrar anlamaya çalışarak dinle...

Hayır anladım gayet teşekkür ederim. Daha fazla anlayacak bir şey yok. Anlayamadığım şeyi iyi teşhis etmişseniz şayet; burada açıklarsınız ben de yazdığınıza göz atarım.

A.Mehmet
8 ay önce - Çrş 06 Ksm 2019, 00:51

Alıntı:
Hayır anladım gayet teşekkür ederim. Daha fazla anlayacak bir şey yok. Anlayamadığım şeyi iyi teşhis etmişseniz şayet; burada açıklarsınız ben de yazdığınıza göz atarım.

Cemalim7,
Surenin ortasindan bir ayet cekip yanlis ve cirkin bir hukum vermen sadece kotu niyetli oldugunu gosterir.Eger biraz sabredip 2 ayet daha okusaydin Peygambere butun hur kadinlar ile evlenmesinin yasaklandigini gorurdun.
*Bundan sonra, güzellikleri hoşuna gitse bile başka kadınlarla evlenmek, eşlerini boşayıp başka eşler almak sana helâl değildir. Ancak sahip olduğun cariyeler başka. Şüphesiz Allah, her şeyi gözetleyendir*Ahzab 52

Cemalim7
8 ay önce - Çrş 06 Ksm 2019, 01:13

Alıntı:
*Bundan sonra, güzellikleri hoşuna gitse bile başka kadınlarla evlenmek, eşlerini boşayıp başka eşler almak sana helâl değildir. Ancak sahip olduğun cariyeler başka. Şüphesiz Allah, her şeyi gözetleyendir*Ahzab 52

''Ancak sahip olduğun cariyeler başka''
Evrensel olduğu iddia edilen kutsal kitapta Hz Muhammed'in özel hayatının sınırlarını nerden baksanız 3-5 ayette konuşuyoruz. İlginç.

Niyetim iyi ya da kötü o konumuz değil. Belki inanmakta zorluk yaşarsınız ama bu başlığa gelmeden önce de bu konuda düşüncelerim vardı.

sayfa 493
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET