Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sivas Kentsel Dönüşüm Projesi
123 ... 232425   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 1
beratdemir
8 yıl önce - Çrş 06 Ekm 2010, 19:07
Sivas Kentsel Dönüşüm Projesi
KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ...

Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ile Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Çınargil TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ve Sivas Milletvekilimiz Sayın Mustafa Açıkalın'ın katıldığı TOKİ görüşmesini basın mensuplarına değerlendirdi.
Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, TOKİ ile yaptıkları görüşmeleri değerlendirerek, ''Şehrimizin en eski yerleşim bölgelerinden olan ve ciddi imar ve altyapı sorunları bulunan bu mahallelerde yaşanan sıkıntıları, mağduriyetleri sona erdirmek için sürdürülen çalışmalarda belli bir noktaya gelinmiştir'' dedi.
Belediye Başkanı Ürgüp, makamında düzenlediği basın toplantısında TOKİ ve Sivas Belediyesi arasında 2007 yılında imzalanan protokolle Ferhatbostan, Dedebalı, Kılavuz ve Huzur mahallelerini kapsayan Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında TOKİ ile görüşmelere yeniden başlanıldığını belirtti.
Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, “TOKİ ile Sivas Belediyesi tarafından 09/Temmuz/2007 tarihinde imzalanan protokolle başlayan ve Ferhatbostan, Dedebalı, Kılavuz ve Huzur mahallelerini kapsayan Kentsel Dönüşüm Projesi'nin yaklaşık iki yıllık bekleme sürecinden sonra çalışmalarına TOKİ yetkilileriyle görüşmeleri yeniden başlatarak devam ettik ve 14/Temmuz/2009 tarihinde mahallede yaşayan hemşerilerimizle bir araya gelerek yeni sürece ilişkin görüş alış verişinde bulunup çalışmaları tekrar aktif hale getirdik” dedi.
Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, “Şehrimizin en eski yerleşim bölgelerinden olan ve ciddi imar ve altyapı sorunları bulunan bu mahallelerde yaşanan sıkıntıları ve mağduriyetleri sona erdirmek için sürdürülen çalışmalarda belli bir noktaya gelinmiştir.
Bu güne kadar yaşanan süreçte belediyemiz hemşerilerimizin menfaatlerine uygun sonuçlar elde edebilmek için arsa değerlendirmelerine müdahale ederek kıymet artışı anlamında ya da varsa hatalar, düzeltmek anlamında yoğun bir gayret sarfetmiş, sonuca olumlu katkılar sağlamıştır” diye konuştu.
Başkan Ürgüp, “Alınan muvafakat namelerle birlikte TOKİ ile görüşmeler sürdürülmüş ve bugün gelinen noktalar itibari ile önceki gün TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ile Sivas Milletvekilimiz Sayın Mustafa Açıkalın'ın da katıldığı bir toplantı yapılmıştır.

Bu toplantıda projenin hayata geçirilebilmesi için gerekli olan hususlarla birlikte hem mülkiyetlerin değer artışları hem de mülkiyet sahiplerine verilecek dairelerin daha uygun fiyatlarla verilebilmesi için yaptığımız çalışmalar olumlu sonuçlanmış olup, TOKİ Başkanı sayın Erdoğan Bayraktar'ın ilgili birimlerine verdiği talimatları ile nihai çalışma yapılarak en geç 1-1,5 ay içerisinde vatandaş görüşmeleri yeniden başlatılacak ve inşallah şehrimizin önemli bir bölgesi daha hakettiği imar ve yapılaşma sürecine girecektir” dedi.
Belediye Başkanı Ürgüp, “Bugüne kadar geçen süreç içerisinde biliyoruz ki; vatandaşlarımız bazı tereddütler ve sıkıntılar yaşamışlardır. Ama artık gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz ki; bu bölge sosyal alanları, parkları, sağlık tesisleri, ibadet yerleri, eğitim alanları ile birlikte modern bir yapıya kavuşacak ve şehrimizin en güzel ve gelişmiş mahallelerinden birisi haline gelecektir.
Artık bu sürecin en kısa zamanda tamamlanması anlamında önemli bir görevde burada yaşayan veya arsası, binası bulunan hemşerilerimizin gerek muvafakat namelerini imzalayarak gerekse varsa veraset, intikal eksikliklerini gidererek süreci hızlandırarak projeye katkı sağlamalarıdır.
Bu manada belediye olarak üzerimize düşen görevleri bugüne kadar hassasiyetle sürdürdüğümüz gibi bundan sonraki süreçte de sevgili hemşerilerimizin yanında olduğumuzu ve onların menfaatlerine uygun her türlü vazifemizi dikkatle yerine getireceğimizi kamuoyuna saygılarımla arz ederim” dedi.

Bu sürecin kısa zamanda tamamlanabilmesi için bölgede arsası ve binası bulunanların muvafakatnamelerini imzalamalarını, veraset, intikal gibi eksikliklerini de gidererek, projeye katkı sağlamalarını isteyen Ürgüp, belediye olarak üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye devam edeceklerini kaydetti. Başkan Ürgüp, bölgede yapılacak konutların metrekare ve fiyatları hakkında da bilgi verdi.
Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Çınargil de, bölgede yaşayan insanları bu konuda yönlendirecek bir ekip oluşturduklarını, ekibin vatandaşlara merak ettikleri konularda bilgilendirdiklerini söyledi.
Çınargil, vatandaşların itirazları nedeniyle çalışmaların bir dönem durmak zorunda kaldığını, yapılan çalışmalar sonrasında bölgedeki arsa değerleri, enkaz değerlerinin yeniden belirlenerek, mülkiyet sahipleri lehine artırılmak üzere düzenlenerek çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

Kaynak : Sivas Belediyesi


beratdemir
8 yıl önce - Çrş 06 Ekm 2010, 19:15Kentsel dönüşüm projesinin uygulanacağı bölgelerden biri : Kılavuz - Huzur Bölgesi


talha58
8 yıl önce - Çrş 06 Ekm 2010, 20:03

Tam olarak işaretli alanı mı kapsıyor acaba proje ?beratdemir
8 yıl önce - Çrş 06 Ekm 2010, 20:09

Evet zannedersem tam olarak o alanı kapsıyor.

Toplam olarak 2000 ila 2500 arasında konut üretilecek dev bir proje. Toki ile de uzlaşma sağlanmış. Darısı stadyumun ve spor kompleksinin başına inşallah.


beratdemir
8 yıl önce - Çrş 06 Ekm 2010, 20:12Bu da Dedebalı - Ferhatbostan Bölgelerinde uygulanacak Kentsel Dönüşüm alanının sınırlarıosman67
8 yıl önce - Çrş 06 Ekm 2010, 21:31

Alıntı:
Toplam olarak 2000 ila 2500 arasında konut üretilecek dev bir proje. Toki ile de uzlaşma sağlanmış. Darısı stadyumun ve spor kompleksinin başına inşallah.


Sivas'ın çehresini değiştirecek olan kentsel dönüşüm projesine eğer kısa sürede başlanırsa büyük bir başarı olur. Toki ile yapılan görüşmelerde inşallah stadyum konusuda gündeme gelmiştir. Stadyum konusundaki gelişmeleride merakla bekliyoruz...


M. Akif Ilbeyli

8 yıl önce - Prş 07 Ekm 2010, 01:15

Harika bir kentsel dönüsüm projesi, bu kentsel dönüsüm projesi cercevesinde aksu parkinin 3 üncü veya 4 üncü ayagi olan bir proje insaallah bu projeye dahil edilir ve bölge insani daha kaliteli bir yasam bölgesine kavusur, bunun yanisira insaallah kuzey cevre yolu ile bir baglanti saglanir, Yukari tekke mezarligina cikan tepenin ve kayaligin cehresi ayni ankara daki Estergon kalesi projesine benzeyen bir yapi halini alir cok mükemmel olur Abdulvahab Gazi Türbesi daha ihtisamli olur düsünün gece aydinlatilmis bir kayalik ve burdan aksuya inen bir Selale ve bu selalenin altindan kayalardan acilmis yaya tünelleri veya cam tüneller kivrila kivrila basamaklar ile Abdulvahab Gazi Türbesine Cikiyor, ve bizleri Sehitligimiz karsiliyor böyle bir Proje insallah bu kentsel dönüsüm Projesine Eklenir ve burda olusacak manzara Türkiye genelinde büyük bir ilgi ve alaka olusturur.

Resimlerle Örnek

ANKARA Estergon Kalesi ve SIVAS Abdulvahab Gazi Türbesi (Yukari Tekke)


Atilla Dündar, Bahadir f. Yildirim, Burak 0058, Ugucana, Kazim Hasirci , Ömer Kutlu ve mali 06 tesekürler

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)


(+)


Ve Cevre düzenlemesi yapilmis gece isiklandirilmasi yapilmis bir Abdulvahab gazi Türbesinden yani yukari Tekke mezarligindan sivasi ve aksuyu asagidaki fotoraftaki gibi seyretmek insan oglunun ruhunu maneviyatini oksamazmi .
(+)
neşetyıldız

8 yıl önce - Prş 07 Ekm 2010, 18:36

Sivas, Eskişehir porsuk gibi oluyor.

beratdemir
8 yıl önce - Prş 09 Arl 2010, 19:36

Özel İdare ve Belediyesi hisse pazarlığına girdi

TOKİ ve Sivas Belediyesi arasında 2007 yılında imzalanan protokolle Ferhatbostan, Dedebalı, Kılavuz ve Huzur mahallelerini kapsayan Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında TOKİ ile görüşmelere devam edilirken, kentsel dönüşüm alanı içerisinde kalan bazı kamu taşınmazları içinde görüşmeler başladı.
Sivas İl Özel İdaresi'nin Kılavuz Mahallesi'nde Kentsel Dönüşüm Alanı içeresinde kalan 6 bin 630 metrekarelik taşınmazın İl Özel İdaresi hissesinin artırılması kaydıyla Özbelsan AŞ'ye devredilmesi konusu Aralık ayı toplantılarına devam eden İl Genel Meclisi'nde görüşüldü. Söz konusu taşınmazın değerini iyi saptamak isteyen meclis üyeleri Özel İdareyi zarara uğratmamak için araştırmalarına bir ay daha devam edecek.
İncelenmesi için iki komisyona birden havale edilen konuda İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonu görüşlerini bildirdi.
Plan Bütçe Komisyonu'nda söz konusu arsanın İl Özel İdaresi'ne rantabl bir kaynak olabilmesi için konunun gerek Özbelsan'daki hisse durumu, gerekse arsanın serbest piyasa koşullarında değerlendirilmesi hususlarının iyi araştırılması gerektiği vurgulandı. Plan ve Bütçe Komisyonu gerekli araştırmanın yapılması için konunun gelecek ayki toplantılarda görüşülmesi talebinde bulundu.
Konuya temkinli yaklaşan Plan ve Bütçe Komisyonu'nun aksine İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nun raporu daha iyimser bir tablo çizdi. Komisyon raporunda, “Şehrin gelişimi, yeni yerleşim alanlarının açılması, şehrin merkezi konumunda bulunan ve iskan mahallinin ortalarında ye alan kamu binalarının yer aldığı alanların modern ve çağdaş şehircilik anlayışı doğrultusunda yeniden değerlendirilmesi gerektiği kanaati taşımaktadır. Bu nedenle bahsi geçen alanda Sivas Belediyesi destek hizmetlerini veren bakım tesisleri yer almaktadır. Bu tesisler ve çevresi şehrin değişen ve gelişen yüzüne uygun değildir. Bu görüntünün kentsel dönüşüm projesi ile yeniden yapılandırılması ve şehre kazandırılması doğru bir yaklaşım olacaktır” ifadelerine yer verildi.
Raporda, İl Özel İdaresi, Sivas Belediyesi ve Özbelsan AŞ yetkilileri ile görüşülerek bahsi geçen taşınmazın konumu ve rayiç bedeli ile Özbelsan AŞ'nin hisse yapısı, taşınmaz karşılığında önerilen hisseler ve değeri, devir veya sermaye artışının nasıl yapılacağı gibi konularda sağlıklı karar verilmesi için çalışmaların sürdürülmesi ve konunun Ocak ayında görüşülmesi istendi.
Komisyon raporları da meclis üyeleri tarafından kabul edildi. İl Özel İdaresi ve Sivas Belediyesi arasında bir ay boyunca yapılacak pazarlıkların ardından nihai kararda gelecek ay verilecek.

Kaynak : Hürdoğan


beratdemir
8 yıl önce - Çrş 22 Arl 2010, 21:08

MUHTARLARLA TOKİ TOPLANTISI

TOKİ'nin Sivas'ta kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapmayı planladığı 2 bin 148 konut için çalışmalar devam ediyor. Ferhat Bostan Mahallesi, Dedebalı Mahallesi, Kılavuz Mahallesi ve Huzur Mahallesi'nde inşa edilecek konutlar için ön hazırlıklar devam ediyor.
Bu konuda ciddi bir efor harcayan Sivas Belediyesi kentsel dönüşüm projesi uygulanacak olan mahallerdeki vatandaşlarla birebir görüşerek muvafakatname almaya devam ediyor. Söz konusu projenin hayata geçirilebilmesi için adı geçen bölgedeki vatandaşlar ile sürekli diyalog halinde olan belediye önümüzdeki günlerde mahalle muhtarları ile bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapacak.
Göreve geldiği günden itibaren mahalle muhtarları ile yakın bir diyalog içinde olan başkan Ürgüp ve ekibi, kentsel dönüşüm projesi ile ilgili olarak muhtarlarla bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapacak.

2011'DE BAŞLAMASI BEKLENİYOR…

TOKİ'nin Sivas'ta Fatih Mahallesi'nde 628 konut ve kentsel dönüşüm projesinin uygulanacağı bölgelerde 2 bin 148 konut olmak üzere toplam 2 bin 776 konutluk projeleri 2011 yılında başlatması bekleniyor. Söz konusu projelerle ilgili kentin ve halkın menfaatlerini ön planda tutan bir yaklaşım sergileyen Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, çalışmaların aksamaması için TOKİ ile sürekli temas halinde.

HALK KARARSIZ

TOKİ'nin çalışma yapacağı bölgelerde mülkiyeti bulunan çok sayıda vatandaş ise, uygulanacak olan proje ile ilgili çeşitli endişeler taşıyor.
Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ve ekibi bir süre önce TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ı ziyaret ederek kentsel dönüşüm projesinin uygulanacağı bölgelerdeki konut ve arsa fiyatlarının yeniden değerlendirmesini talep etmişti.
Bu taleplerine TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'dan olumlu yanıt alan Ürgüp ve Çınargil, vatandaşın sahip olacağı konutların fiyatlarının 2009 yılı konut fiyatlarında sabit tutulması konusunda da ısrarcı bir tutum sergiliyor.
Bu gelişmelerin olumlu sonuçlanması ile birlikte vatandaşlar hem mülkiyetini normal değeri üzerinden TOKİ'ye devretmiş olacak hem de 2009 yılı konut fiyatları üzerinden konut sahibi olacak.

KENT PARKI TOKİ YAPACAK

Başkan Ürgüp ve ekibinin TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ile yaptığı görüşme neticesinde ön plana çıkan diğer önemli bir gelişme ise 'Kent Park' olmuştu. Görüşmede Sivas Belediye Benzinliği'nin karşısında, Sebahattin Öztürk Spor Salonu'nun arkasında bulunan 60 bin metrekarelik alana yapılacak 'Kent Park' konusu da gündeme gelmiş, maliyeti artıracağı gerekçesi ile daha önce TOKİ'nin yapmak istemediği 'Kent Park'ın da yeniden gündeme alınarak TOKİ tarafından yapılması kararlaştırılmıştı.
TOKİ'nin bu projenin startını da 2011 yılında vermesi bekleniyor.

BU BÖLGELER HAYAT KAZANACAK…

TOKİ'nin söz konusu projeyi hayata geçirmesi ile birlikte Ferhat Bostan Mahallesi, Dedebalı Mahallesi, Kılavuz Mahallesi ve Huzur Mahallesi'ndeki proje alanları modern bir yapıya kavuşacak. Projenin uygulanacağı bölgeler sosyal alanları ile sağlık alanları, parkları, ibadet yerleri, eğitim alanları ile birlikte modern bir yapıya kavuşacak.
Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Çınargil'in katılımı ile gerçekleştirilmesi planlanan toplantıya Başkan Doğan Ürgüp'ün de katılabileceği öğrenildi.

Kaynak : http://www.sivasinsesi.com/haber.aspx?id=26965sayfa 1
123 ... 232425   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET