Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
10 KASIM ve ATATÜRK
123 ... 303132   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Barış

10 yıl önce - Sal 09 Ksm 2004, 11:18
10 KASIM ve ATATÜRK

Ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk Milletine canımı vereceğim.

Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.

Yüksek Türk! Senin için yüksekliğin hududu yoktur. İşte parola budur.

Benim naçiz vücudum nasıl olsa bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır.

Sitemizden Atatürk ile ilgili görülmesi gereken başlıklar:
Fotoğrafları
10. Yıl Nutku
Kehanetleri
Demiş Ki:
İlkeleri

En son Barış tarafından Çrş 10 Ksm 2004, 08:57 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

ebruturhan

10 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2004, 08:47
10 Kasım Atatürk'ü Anma Defteri

Bize güzel bir ülke bıraktığın için sana minnettarız. Ne olursa olsun tüm ilkelerine sahip çıkarak yaşamaya devam edeceğiz.

Ruhun sadolsun

Barış

10 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2004, 09:06

Şu an vatanın her yerinde sirenler çalıyor...
Atatürk'ün son nefesini verdiği bu dakikada onu saygı ve özlemle anıyoruz...
Daha iyi anlaşılabilmesi umuduyla...

Emre_Uzan
10 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2004, 09:06

tam 09:05'de pencereden baktım da..
sıradan bir 'an' yaşıyo gibi geldi insanlar bana. kızmadım pek.

ebruturhan

10 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2004, 09:17
ATATÜRK'ÜN ÖZEL EŞYALARI

MAREŞAL ÜNİFORMASI

Yük. :15 cm (Şapka)
Çap. :31 cm (Şapka)
Boy :75 cm (Ceket)
Boy :98 cm (Pantalon)
Env. No:534/648, 497/608

Üniforma: Haki Renkli yünlü kumaştan yapılmıştır. Şapka: Siperliği kahverengi, şapkanın etrafını dolanan bant ve öndeki kokart sim işlemelidir. Ceket: Omuzlardaki apoletler ve yakalardaki rütbeler sim işlemelidir. Ceketin dört cebi vardır. Sırma kumaş takımın tokasında çelenk içinde ay yıldız kabartma vardır. Pantolon: Yanlarında belden paçaya kadar inen ince şerit bunun her iki tarafında 4 cm. genişliğinde kırmızı renk bant bulunmaktadır.

ROPDÖŞAMBR

Boy : 134 cm.
Env. No: 218/256-1

Kirli beyaz, mavi ve lacivert çizgilidir. Şal yakalı ve kuşaklıdır. Yanda iki, göğüs kısmında bir cebi vardır. Yün kumaştan yapılmıştır.

PİJAMA

Boy : 75 cm. (Ceket)
Boy : 105 cm. (Pantolon)
Env. No: 215/253-1

Beyaz

KAŞKOL

Uz. : 126 cm.
Gen. : 60 cm.
Env. No: 216/254-1

Siyah kumaş üzerine beyaz şal desenli ve iki ucu püsküllüdür.

GÖMLEK

Boy : 94 cm.
Env. No: 206/244-2

Krem renkte ipekten yakasız frenk gömleğidir. Önde dört, kol ağızlarına yakın yerde birer adet düğme ve kol ağızlarında karşılıklı ilikleri vardır. Yaka takmak için ensede bir, önde iki, bel hizasında pantolona bağlanmak için ise iki ilikli bantı bulunmaktadır. So lgögüs üzerinde dairesel olarak iç içe geçmiş "G.M.K." harfleri işlenmiştir. Boyun kısmında içte "KEMALAT Yani D. Grammatika" etiketi dikilmiştir.

YAKA

Uz. :42 cm.
Env. No: 213/251

Beyaz renkli poplin kumaştan yapılmıştır. Kolalanmış ve uçları kıvrık takma frenk gömleği yakasıdır.

AYAKKABI

43 Numara
Env. No: 338/404-1

Siyah renkte deri ve süetten yapılmıştır. Kapalı piantelidir. İçi kalıplıdır.

POTİN

42 Numara
Boy : 18 cm
Env. No: 327/392

Açık kahverengi deriden yapılmıştır. Şerit halinde zımbalı maskeretlidir. "Altoun Djizme Stamboul" etiketi vardır. İçi kalıplıdır.

renkte kendinden desenli ipek kumaştandır ve üstünde üç sedef düğmesi vardır. Yaka, kol ve cep kapağına yeşil ipek parça dikilmiştir. Pijama altının yanlarına yeşil şerit geçirilmiştir. Püsküllü kuşağı vardır.

ŞAPKA

Yük. :30 cm
Çap. :31 cm
Env. No:495/605-1

Törenlerde giyilen siyah renkli melon şapka, iç kısmında "G.M.K.", "Lincoln Bennett" ve "F. Collara İstanbul" yazıları vardır.

MONTGOMERİ

Boy : 63 cm
Env. No: 25/36

Açık kahverengi süetten yapılmış; kol, yaka ve etek uçları bej renkte yünden örmedir. Dört tane küçük, altı tane büyük düğmesi vardır. Astarı bej renkli poplin kumaştır. Dıştan kapaklı iki yan cebi vardır. "Eres-Tailor Made" markalı ve "Marinos-İstanbul" yapımıdır.

PALTO

Boy : 135 cm.
Env. No: 68/91

Kruvaze modelde siyah yün kumaştan yapılmıştır. Yakası ve içi samur kürklüdür. Siyah renkte altı tane düğmesi vardır.

BROŞ

Uz. : 6 cm.
Gen. : 2.7 cm.
Env. No. : 1231

Fiyonk biçiminde, platin üzerine pırlanta taşlıdır. Broşun ortasında bir adet büyük olmak üzere toplam 140 adet küçük pırlanta taş vardır. Atatürk tarafından Dr. Ruhi Soyer'in eşi Müftale Soyer'e 10 Mayıs 1936'da düğün hediyesi olarak verilmiştir. Müftale Soyer tarafından Anıtkabir Müzesine bağışlanmıştır.

KRAVAT İĞNESİ

Uz. : 5 cm.
Env. No. : 1244/10

Damla şeklinde altın iğnenin üzeri yaprak motifi işlemelidir. Sabiha Gökçen tarafından Anıtkabir Müzesine bağışlanmıştır.

DÜĞME

Çap : 1.5 cm. (Büyük Düğme)
Çap : 0.8 cm. (Küçük Düğme)
Env. No. : 904/447

Alt tarafından dikim halkası olan dört adet düğme, aynı model iki düğmenin birleştirilmesiyle yapılmış olan iki adet manşet düğmesi ve iki adet yakaya takılan düğmeden oluşmaktadır. Büyük düğmelerin üstünde 29'ar, küçük düğmelerde 25'er adet elmas taş platin üzerine yerleştirilmiştir.

hasansemre

10 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2004, 09:40

Alıntı:
tam 09:05'de pencereden baktım da..
sıradan bir 'an' yaşıyo gibi geldi insanlar bana. kızmadım pek

Emre burada ne demek istediğini anlayamadım biraz açarmısın...

ebruturhan

10 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2004, 11:00

SAAT

Uz. : 27 cm.
Env. No. : 767-374/7099

Gümüşi renkte madeni, tenis raketi şeklinde masa saatidir. İki ayaklı dikdörtgen bir kaide üzerine oturtulmuştur. Saatin önünde beyaz küçük tenis topu vardır.

SAAT

Çap : 6.2 cm.
18 Ayar
Env. No. : 850/648

Kapağı stilize bitki ve dal motiflerinden oluşan altın cep saatidir. Dal motiflerinin içleri 69 adet pırlanta taş ile bezenmiştir. Saniye göstergesi vardır. "C.H.F. Tissot Fils Locle" markadır. Kutu kapağının içinde "Oscar Fresard lausanne Meme Maison A Lucerne" yazılıdır.

ÇAKMAK

Yük. : 10 cm.
Env. No. : 457/559

Beyaz nikelajlı madenden yapılmıştır. Yeşil mermer bir altlığı vardır. Ronson marka olup, Çekoslavak malıdır.
KİBRİT KUTUSU

Uz. : 5.4 cm.
Gen. : 3.9 cm.
22 ayar
Env. No. : 935/455

Altın kibrit kutusunun alt ve üst tarafına iki bant içinde siyah mine ile baklava şeklinde motifler işlenmiştir. Kibrit kutusunun ortasındaki yuvarlak içinde "G.M.K." harfleri vardır.

TABAKA

Uz. : 10.5 cm.
Gen. : 7 cm.
Env. No. : 819/660

Bağadan gümüş işlemeli sigara tabakasıdır. Ortasında ve kenarlarında stilize motifler vardır. İç kısmında bir plakanın kenarına tutturulmuş gümüş kurşun kalem yer almaktadır.

AĞIZLIK

Uz. : 9 cm.
Env. No. : 947/722

Sigara ağızlığının gövde ve uç tarafı gümüşten telkari işlemelidir. Ağız kısmı kehribardan yapılmıştır.

KİBRİT KUTUSU

SİGARA TABLASI

Çap : 13.5 cm.
Env. No. : 298/337

Madeni, yuvarlak, papatya yaprakları şeklinde dilimli sigara tablasıdır. Sigara konulacak üç yivi vardır. Orta bölümüne alttan dövme tekniği ile kenarlara doğru büyüyerek açılan baklava dilimi motifleri işlenmiştir.

SİGARA KUTUSU

Yük. : 4 cm.
Uz. : 12 cm.
Gen. : 9 cm.
Env. No. : 372/449

Gümüş kutunun üzeri, mavi mineli ve yaldız süslemeli olup, içi sarı yaldızlıdır. Kapağın ortasındaki bitkisel motifli oval pano içinde, insan figürlü manzara resmi yer almaktadır.

BIÇAK

Uz. : 18 cm.
Env. No: 403/490

Sapı sedeften yapılmış madeni meyva bıçağının bir yüzü işlemelidir. Sapının üzerinde içiçe geçmiş stilize "B.K." harfleri vardır.

ÇATAL

Uz. : 15 cm.
Env. No: 402/489

Sapı sedeften pasta çatalıdır. Sap üzerinde içiçe geçmiş stilize "B.K." harfleri vardır.

KADEH ve BARDAK SETİ

Çap : 5.8 cm. Yük. : 10 cm. (Rakı bardağı)
Çap : 6.7 cm. Yük. : 11.5 cm. (Su bardağı)
Çap : 11.2 cm. Yük: : 10.5 cm. (şampanya kadehi)
Çap : 5.4 cm. Yük. : 10 cm. (Likör kadehi)
Çap : 8 cm. Yük. : 15.2 cm. (Şarap kadehi)
Çap : 8.8 cm. Yük. : 20 cm. (Kokteyl kadehi) Env. No: 1249/15

Çeşitli form ve boyda, dördü ayaklı, altı adet cam içki kadehi ve bardağından oluşmaktadır. Ağıza yakın kısmına bant halinde yaldızla desenler işlenmiştir. Atatürk'ün manevi kızı Sabiha Gökçen tarafından Anıtkabir Müzesine bağışlanmıştır.

ÇAY FİNCANI

Çap : 10.3 cm. Yük. :6 cm. (Fincan)
Çap : 15 cm. (Fincan tabağı)
Çap : 19.3 cm. (Pasta tabağı)
Env. No: 377/454

Porselen fincanın göbek kısmı, kulbu ve kaidesi sarı yaldızlıdır. Bir büyük ve bir küçük tabağı vardır. Kırmızı zemin üzerine çiçek ve kuş motifleri işlenmiştir.

MASA ZİLİ

Yük. : 15 cm.
Env. No. : 710/845

Çan şeklinde olup gümüşi renk madendendir. Gövdesine stilistik çiçek ve yaprak desenleri işlenmiştir. Tam tepesinde çalmak için beyaz bir düğmesi vardır.

MAKAS ve ZARF AÇACAĞI

Uz. : 27 cm. (Makas)
Uz. : 25 cm. (Zarf açacağı)
Env. No. : 368/445

Yeşil renkte deri muhafaza içindeki madeni makas ve zarf açacağının üzerine çiçek ve yaprak desenleri işlenmiştir. Zarf açacağının tepesinde dilimli çizgiler vardır.

MÜHÜR

Uz. : 7 cm.
Env. No. : 956/2261

Madeni bombeli bir sapı vardır. Sapın ortasında kırmızı renkte nokta bulunmaktadır. Mühür kısmı dikdörtgen formdadır içinde "K. Atatürk" imzası yer almaktadır.

NOT DEFTERİ

Uz. : 13.3 cm.
Gen. : 9 cm.
Env. No. : 821/692

Defterin kabı gümüştür. Ön kapak üzerinde altından bir mermi kabartması, gönderi ve ipi altın olan bir Türk Bayrağı ve 18 ayar altın minyatür tüfek yer almaktadır. Tüfek kurşun kalem olarak kullanılmaktadır. 1925 de "Kurtuluş Günü Hatırası" olarak bir subay eşi olan Saadet Hanım tarafından Atatürk'e hediye edilmiştir.

KURŞUN KALEM

Uz. : 7.5 cm.
18 Ayar Env. No. : 835/716

Altın muhafaza içinde kurşun kalemdir. Muhafaza uca doğru ince çizgiler halinde siyahj ve beyaz mine işlidir.

HOKKA

Yük. : 5 cm.
Gen. : 7 cm.
Uz. : 10.5 cm.
Env. No. : 1265/4

Beyaz mermer üzerine kakma tekniği ile renkli taşlardan çiçek ve yaprak motifleri işlenmiştir. Ortasında üzeri nebati motifli sarı madenden kapağı bulunmaktadır. Prof. A. Afetinan tarafından Anıtkabir Müzesine bağışlanmıştır.

ekin

10 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2004, 14:42
100. mesaj ozel...

Icinde bulundugumuz su gunleri degerlendirmek gerekirse; Ulkenin icinde bulundugu konum,durum ve pozisyonlardan oturu, cogu konu hakkinda Ata'mizin yuzumuze tukurmek icin yerden goge kadar hakki var. Ama bazi guzel seyleride goz ardi etmemek adina ulkemizde guzel seylerinde oldugu yatsinamayacak bir gercek. En azindan kendimizden ornek vermek gerekirse yani biz wowTURKEY uyeleri olarak ulkemiz icin birseyler yapmaya calisiyoruz.Yaz-kis,Yagmur-camur her sekilde ulkemizin guzelliklerini resmedip gozler onune sunuyoruz.Bence bizler iyi isler yapiyoruz.Yurticindeki arkadaslarimiz oradayken ulke icin birseyler yapmaya calisirken biz yurtdisindakiler ise onlari destekleyip Turkiye yolunda disardakilere bizim kalbimizden rehberlik yapmaya calisiyoruz. Bence bizler Ata'mizin gurur duyacagi seylere imzamizi atiyoruz belkide farkinda olmadan.Ne mutluluk verici bir olaydirki sitemizde Turkiye'nin yetistirdigi guzide insanlarla beraberiz.Universitede okuyanlar,yuksek mevkide calisanlar,kisacasi kalbi sevgiyle dolu herkez.Iste bu piril piril insanlardir Ata'mizin kurdugu bu ulkeyi istenilen noktaya getirecek.Kendisini saygiyla andigimiz bu gunde herkesi saygi vede sevgi ile selamliyorum...

ekin erinc

Melih Yavuz
10 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2004, 15:36

(+)

(+)

Nuray
10 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2004, 17:34

Ben de saat 9:05 de dışarı çıktım, saygı durmak için . Bana da insanlar sıradan bir gün yaşıyorlarmış gibi geldi ve ben buna çok kızdım.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET