Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adana en çok suç işlenen il değildir !!
123 ... 141516   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Hakan ERTÜRK

7 yıl önce - Sal 05 Ekm 2010, 13:08
Adana en çok suç işlenen il değildir !!

Şimdi Konyalı bir arkadaştan görünce böyle bir başlık açasım geldi.
Hayır sanki 'Adanalılar gaddar oluyor arkadaş' şeklinde bir yaklaşımı sanki Konyalılar hiç dillendirmiyor gibi her şehir kendisiyle ilgili yaftadan şikayet ediyor
Arkadaşlar, ''kim çıkarıyor bu lafları yaaaa' şeklinde Ulvilik yapmanın gereği yok.
Biz çıkarıyoruz bu lafları

Adana'ya bakalım
Türkiyede suç oranı sıralamasında Adana 7.sırada:)
Peki nedir Adana üzerindeki bu önyargı?

Adana,Türkiyenin kompleks haritasında günah keçisi konumdadır.
Kaba saba davranışlarımızı yansıttığımız bir figürdür.
Yetmişli yıllarda karakter yaratma kabızı senaristlerin her kötü kadını sarışın, her kötü erkeği zengin fabrikatör, her cahil adamı köylü olarak pompalaması sonucunda kimi beyinlerde oluşmuş bir hasardır.
Kadınların çoğunlukla esmer olduğu ülkede sarışın kadın tabii ki kötü gösterilmelidir. fakir bir ülkenin zenginleri muhakkak ki şımarık, züppe ve kötü insanlar olarak gösterilmelidir ki iş yapsın. Kısa zamanda büyük karlar elde ederek kötüledikleri zenginlerin yanında yer almak isteyen senaristlerin pompaladığı bu beyinlere 2008 yılında dahi rastlanabilir. Tüm lazları aptal, tüm cahilleri köylü, tüm zenginleri kötü olarak görmeye devam ederler.
Bir başkasında olup da kendisinde olmayanı küçümsemeye son derece meyilli bir toplumun sıradan bireyleridir bunlar. en azından çoğumuz ferrarisi olan birini “züppe, piç, alınteriyle kazanılmaz ki” diyerek bir kalemde silsek de, yine de çoğumuz o ferrariye binen züppe olmayı içten içe isteriz.
adana erkeği de küfürleriyle, kaba saba davranışlarıyla aslında bir model olmaktan öte bir şey değildir. Tüm fazileti budur. neticede abidin dino, yaşar kemal, şener şen, yılmaz güney, orhan kemal, muzaffer izgü gibi adamlar ne kadar adanalıysa; popstar abidin, caner, atilla taş da o kadar Adanalıdır.
Görmek istediği tarafı görüp, bir şekilde içlerinde var olan kompleksi başkalarına yansıtarak gidermeye çalışanları, “Adana erkeği mi? Ayı olur onlar!” diyenleri, elbette ki kendine has şivesiyle “senin a.. s....” diye cevaplandırabilecek kalitede Adanalılar olduğu gibi yalnızca insan olduğu için değer verip açıklama yapmaya çalışan benim gibi birileri de olacaktır.

Başlıkla ilgili istatistiki bilgiyi kısa süre sonra yükleyeceğim, şimdi ulaşamadım.
Sevgiler

MeteHan!
7 yıl önce - Sal 05 Ekm 2010, 14:22

Yanlış anlaşılmasın sakın da.
Gazetelerin 3. sayfa haberlerinde gasp,cinayet,kavga,adliye basma haberleri hep Adana'dan geliyor.
Bir bilen anlatsında bizde anlayalım işin esasını.

Ömer3510

7 yıl önce - Sal 05 Ekm 2010, 14:46

açıkcası bu durumdan bende mutsuzum
Adana'ya karşı hiç gitmeden yaşamadan önce, çok ama çok ön yargılı idim
1.5 senede en az 20 kere Adana'ya gittim 1.5 senemin en az 35 günümü Adana'da geçirdim
bu kent çok kozmopolit bir kent üzerine uzmanların mutlaka araştırma yapması lazım
kesinlikle yerli Adana diyebileceğimiz nüfus çok ama çok azdır
genellikle doğudan göçmüş ve memuriyet gibi nedenlerle gelenlerin oluşturduğu kent
doğunun parisi bence Adanadır çünkü doğulular bu kente akın akın göç ediyorlar bu gerçek ve ikar edilemez çoğrafi olarak bir çok güzelliğe sahip, Çukurova iş açısından insanları cezbediyor
bu bağlamda düşünüldüğünde Adana 24 saat uyumayan bir kenttir

suç oranlarında gelecek olursak bu durumu tüm Adana haklına maal edemeyiz
bilmeyenlere yaşamayanlara Adanalılar ile muhatap olmayanlara Adana insanı kaba kavgacı gibi gelebilir ama hiçte öyle değiller
Adanalılar çok içtenler sıcakkanlılar sofrasında 1 lokma yemegi olsa bile paylaşırlar yaptınız bi iyiliği asla karşılıksız bırakmazlar
asayiş olaylarına gelecek olursak
bunlar her kentte olan hadiseler bunları büyütmemek lazım ama Adana basını nedense Adana'dan başka haberleri servis edeceklerine büyük bir hevesle bu haberleri arıyorlar istiyorlar ve servis ediyorlar
maalesef bu böyle bence Adanada yaşayan basında bir sorun var.

yaşar1965

7 yıl önce - Sal 05 Ekm 2010, 14:47

Alıntı:
Adana,Türkiyenin kompleks haritasında günah keçisi konumdadır.

Adanalı olmak bir ayrıcalıktır, Adanalı olmak Adanalı doğmak her ana Adanalı gibi yağız delikanlı adam dünyaya getirmez, özü sözü bir oturmasını kalkmasını bilen insanların diyarıdır Adana, adanalı konuştuğunda dinlenir, selamı verilince alınır, adanalı derken destur çekilmeden ağza alınmaz, selam olsun Adanalıya Adanalıyım diyene.

ADANA’NIN ÜNLÜ İNSANLARI

Yard.Doç. Dr. Bedri AYDOĞAN

Çukurova Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

Yılmaz Edessa

7 yıl önce - Sal 05 Ekm 2010, 14:52

Tecavüz ve taciz haberlerinin %80'i de Samsun'dan geliyor. Ne yani, bütün Samsun'lular sapık mı oluyor? Saçma sapan genellemeler yapmak çok yanlış. Bugün en basitinden Milliyet.com.tr sitesinde her 3 tecavüz haberinden 2si Samsun'a ait. Yorumcular artık; "yine mi Samsun" yazar oldular. Ama kimse kimseye böyle bir ithamda bulunma hakkına da sahip değil. Adana büyük bir il ve büyük bir şehir. Dolayısıyla böyle suçların sayısıda yoğunlukla paralellik gösterebilir.

Emre Yener
7 yıl önce - Sal 05 Ekm 2010, 14:55

Alıntı:
Yanlış anlaşılmasın sakın da.
Gazetelerin 3. sayfa haberlerinde gasp,cinayet,kavga,adliye basma haberleri hep Adana'dan geliyor

istanbul kadar değil en azından. bu tür olaylar her yerde oluyor

emrullah
7 yıl önce - Sal 05 Ekm 2010, 16:14

Alıntı:
Bunu herkes yazsın da sen yazma İstanbullu!

Dinime küfreden müslüman olsa!

Alıntı:
istanbul kadar değil en azından. bu tür olaylar her yerde oluyor

Öncelikle şunu söylemek istiyorum,İstanbul'da olamdığını iddia eden yok en azından Metehan Abi 'nin mesajında İstanbul'da suç işlenmiyor nidası yok ama başlıkta var o sebebten bu tür yorumlar oluyor.

Geçen Konya ile ilgili başlığı da gördüm bugün Adana yarın İzmir'li ler İzmir gavur değildir diye başlık açar bende Ordu'lu yum Ordu'lular da komunist değil diye başlık açarım ama bana göre neye kime ne faydası olucak,suç oranın da yada yakıştırmalarda bir azalma mı olucak.

Kozmopolit ve büyük şehirlerde suç oranlarının yüksek olması doğal bence,nerde çokluk orda ... diye bir laf varya hani işte öle birşey oluyor.Çünkü;her telden insan oluyor her milletten adam oluyor.
Bu şehirlere vurulan yakıştırmalar aslında hiç hoş değil insanlara zor anlar yaşatabiliyorlar,okulda Ordu'luyum dediğim de hemen Fatsa'yı dile getirip komünist yakıştırılması yapılıp Terzi Fikri'yi sorarlardı ama aynı coğrafyadan Hekimoğulları da çıkmıştır onu merak edipte soran olamdı hiç neden çünkü ;işlerine gelmiyor.
Bir şehirin adını duyunca bir insanın aklına sizce ne gelir ? Eğer siz Adana'nın adını ilk duyduğunuz da aklınıza işlenen suçlar geliyorsa bana kalırsa biraz basit kalmışsınız.Mesela benim aklıma direk kebab geliyor,çukurova geliyor,toros dağları geliyor.Aynı şekilde Konya'yı da duyunca mevlana ve toprak bakımından genişliği gelir aklıma.

Birde birbirinizle bu şehir kapışması nedendir bilmem sitede bakıyorum Gaziantep,Mersin,Adana,Konya hep birbirleriyle üyeleri arasında sataşmalar oluyor.Hemen hemen hepsi aynı coğrafyada ne bilim bana tuhaf geliyor çünkü;ben Samsun'luyu gördüğüm de toprağım,Giresunu-Trabszonluyu gördüğüm de hemşerim yakıştırmaları yaparım yaparız zaten sitede karadenizden birbirleriyle atışan pek olmamıştır aksine hep destek çıkmışızdır.Ama Sizlerd eo dayanışmayı göremiyorum benim babam senin babanı döver muhabbetine dönüyor iş.

Adana'da suç işlenmiyor mu yani ?
Konyada'da içki tüketimi olmuyor mu yani ?

Evet oluyor ama bu olan şeyler diğer illerdede oluyor peki neden bu 2 ilin adı çıkıyor o da bence birbirinize vermediğiniz destekten dolayı.Burda biri Samsun'a laf atsa ilk atlayan ben olurum,Trabzon'u biri kötülerse ilk karşı çıkan ben yada bizler oluyoruz çünkü oralarda benim memleketim ben karadenizi baz almışım ,sizlerde ise tam tersi köstek bunu inkar etsenizde sitede en azından açıkça göz önüne seriliyor.Ben elin oğluyum kendinizi bizlere karşı böyle tanıtmayın.

Yusuf Esengül

7 yıl önce - Sal 05 Ekm 2010, 16:17

Adana ile ilgili en çok ilgimi çeken haberler Adliyede olay çıkaran CANO'lardır. Kim bu insanlar merak ediyorum doğrusu. Bundan gayri Adana ile ilgili hep güzel şeyler biliyorum ben.

Yağmur_06
7 yıl önce - Sal 05 Ekm 2010, 16:34

Adananın yerlisi Milliyetçi olur, vatanını sever, toprağı için kanını canını düşünmeden verir.

Son zamanlarda doğu'dan o kadar çok göç aldıki terörist özentisi kürtler Adana Mersin gibi illerimizi doldurdu,

Dikkat ederseniz işlerine gelmeyen bir durum olduğunda hemen Adana Mersin gibi illerde karışma oluyor, aslında yalnızca bir grup bölge falan ama medyamız her haberde yanlı davrandığı gibi bu tür olaylardada yanlı davranarak bütün bir şehri lanse ediyor.

terlemez31
7 yıl önce - Sal 05 Ekm 2010, 16:47

Alıntı:
Adliyede olay çıkaran CANO'lardır
cano değil CONO.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 141516   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET