Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya Beyşehir Gölü
123 ... 585960   sonraki »

ANA SAYFA -> KONYA
cevap yaz
sayfa 1
kürşat dede

16 yıl önce - Sal 09 Ksm 2004, 02:09
Konya Beyşehir Gölü


Beyşehir gölünde gün batımı

(+)Başlığa il ismi güneşin batıyor olması mantığı ile fotoğrafın gölün Konya kıyısından çekildiği düşünülerek eklenmiştir!!! Ama karşıda görünen tepeler Isparta'ya ait olmalı...mod.


ahmetseven
15 yıl önce - Pts 11 Tem 2005, 23:16
Konya - Beyşehir Gölü


Bir akşam başlayıp ertesi akşam Beyşehir gölünün tamamını, çevresini gezerek balık avı yaptığımız şahane hafta sonu nun  güzel fotoğrafları.

 


 


 


 


 

 


 

(+) 


hasan42

15 yıl önce - Sal 13 Eyl 2005, 22:29

Aşağıdaki yazı şu web adresinden alınmıştır:
http://www.kultur.gov.tr/portal/turkiye_tr.asp?be ...geno=45686

Konya - Beyşehir Gölü Milli Parkı


Yeri: Konya ili Beyşehir ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.


Ulaşım: Milli Park alanına Konya-Beyşehir bağlantısını sağlayan 238 nolu Devlet Karayolu ile ulaşılmaktadır. Saha, Konya'ya 94 km,Isparta'ya 105 km mesafededir.


Özelliği: Ülkemizin üçüncü büyük gölü olan Beyşehir Gölünün jeomorfolojik yapısı karstik arazi şekillerinden, çok sayıda düden ve dolinlerin birleşmesi sonucu oluşan polye karakterindedir. Yörenin genel jeolojik yapısını teşkil eden kalkerlerin , suların kimyasal reaksiyonu sonucu ezilmesi, bu karstik yer şekillerinin kalıntıları olan ve yükseklikleri 20-50 m. arasında değişen çok sayıda ada bulunmaktadır.

Göl suyu alkalin özelliktedir. Sazan ,alabalık , çiçek balığı, gövce, sarıbalık ve tatlı su levreği gibi türler, su kaplumbağası ve yılanlar gölün faunasını oluşturmaktadır. Göl içerisindeki irili ufaklı adalar, su kuşlarının yuvalanmaları ve kuluçkalanmaları açısından önem teşkil ederler. Adalar dalgıç türleri , kuğular, karabataklar, bazı balıkçıl türleri ve ördekler için kışlama ve kuluçka alanlarıdır.

Milli parkın orman formasyonu ardıç , karaçam, göknar, sedir ve meşe türleri oluşturmakta ağaçlar yeryer göl kenarına kadar uzanarak Beyşehir Gölünün koylarını ve körfezlerini görsel açıdan eşsiz manzara güzelliklerini kavuştururlar.

Hitit, Frig,Lidya, Pers,Roma ve Bizans egemenliği altında kalan yine 1076'da Konya'da Anadolu Selçuklu Devleti'nin kurulmasıyla Türk egemenliğine girmiştir. Yenişarbademli yakınlarında, göl kenarında ve 3 km. kadar açıktaki Kızkalesi adacığı üzerindeki kalıntılar,Kubadabad Sarayı Harabeleri Selçuk Döneminin eserleridir.


Görülebilecek Yerler: Üstün değerdeki peyzaj güzellikleri, göçmen kuşlar için iyi bir barınak olması , potansiyel göl sularına dayalı su sporlarına elverişli göl kıyılarının bulunması ile Selçuklu Dönemine ait kültürel kaynaklar, Milli Parkın özelliğini oluşturmakta ve görülmeye değer niteliktedir.


Mevcut Hizmetler ve Konaklama: Milli Parkın yoğun ziyaretli dönemi Mayıs-ekim aylarıdır. Ziyaretçiler için günübirlik ve kamp yapma imkanlarını sunmaktadır.

Çadırla ve karavanla Milli Park yetkililerinin kontrolünde ve göstereceği yerlerde kamp yapılabilir. Ayrıca Beyşehir ilçesi de konaklama için uygundur.


mehmet cicek
15 yıl önce - Çrş 14 Eyl 2005, 02:00

Beysehir i ilk ziyaret edisimiz bizim fakulteden arkadaslarla birlikte 80 li yillarin sonuydu  zannedersem. O günden bu güne 2 yer kaldi aklimda. Birincisi adini suan tam olarak hatirlayamadigim tarihi Camii si ( Esrefoglu olabilir). Ikinciside Beysehire bir kac km uzaklikta olan kKale Manastiri denilen mesire yeri. Bu iki yerden de fotografi olanlar sitemize yükleyebilirlerse hem bizlerin anilari tazelenir hemde oralari görmeyen arkadaslara bir tanitim olur. Simdiden tesekkürler

42hakan42

15 yıl önce - Sal 10 Oca 2006, 00:12

[Güneş işi bozmuş.    - alimemo - Pzr 18 Mar 2007, 05:35 ]

 

(+)
sayfa 1
123 ... 585960   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA