Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
Sakıncalı Okul İsimleri
12   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
erkanyure

4 yıl önce - Cum 24 Eyl 2010, 02:44
Sakıncalı Okul İsimleri

Geçen günkü TV haberlerinde, İstanbul'da olası bir depremde zarar görme riski nedeniyle yıkılan okullarla ilgili bir haber geçiyordu. O haberde bir ara bir okul ile ilgili görüntüler yer aldı. Biraz dikkatli bakınca okulun isminin Örfi Çetinkaya olduğunu gördüm ve gerçekten inanmakta zorlandım. Uyuşturucu kaçakçısı bir şahısın soyadı bir okula verilmişti.

Sonra biraz araştırınca bu şahısın ölen oğlunun anısına bazı okullar yaptırdığını öğrendim. O günlerin haberi aynen şöyle:

Alıntı:
...dönemin İstanbul Valisi Erol Çakır ile yaptığı protokol gereği okullara oğlu Örfi`nin ismini yazdırdı. Ancak 14 Ağustos 2000`de Matador isimli operasyonla yakalanınca Milli Eğitim Bakanlığı`nın talimatıyla okul tabelalarından isimler silindi. Bunun üzerine Çetinkaya, `Protokole göre ismimi silemezsiniz.` diyerek dava açtı. Yargı, Kasım 2003`te ikinci kez yaklaşık bir ton uyuşturucu ile yakalanan Çetinkaya`yı haklı buldu. Şimdi isimler okullara tekrar yazılacak. İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, `Elimizden bir şey gelmez. Yargı kararına uyacağız.` diyor.
Kaynak

Ve bugün bile bu okul isimleri aynen korunuyor. Bu bence tam bir kara mizah örneği. Bilmem siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bu ismin okul tabelalarında yer alması sizce de sakıncalı değil mi?

osman67
4 yıl önce - Cum 24 Eyl 2010, 08:40

Alıntı:
...dönemin İstanbul Valisi Erol Çakır ile yaptığı protokol gereği okullara oğlu Örfi`nin ismini yazdırdı. Ancak 14 Ağustos 2000`de Matador isimli operasyonla yakalanınca Milli Eğitim Bakanlığı`nın talimatıyla okul tabelalarından isimler silindi. Bunun üzerine Çetinkaya, `Protokole göre ismimi silemezsiniz.` diyerek dava açtı. Yargı, Kasım 2003`te ikinci kez yaklaşık bir ton uyuşturucu ile yakalanan Çetinkaya`yı haklı buldu. Şimdi isimler okullara tekrar yazılacak. İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, `Elimizden bir şey gelmez. Yargı kararına uyacağız.` diyor.

Ve bugün bile bu okul isimleri aynen korunuyor. Bu bence tam bir kara mizah örneği. Bilmem siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bu ismin okul tabelalarında yer alması sizce de sakıncalı değil mi?

Hoş bir durum değil ancak okuldaki isim silinmiş ama mahkeme kararı ile tekrar aynı isim tekrar verilmiş.
Burada yapacak birşey yok ama bundan sonra hayırseverlerin yaptıracakları eğitim, sağlık v.s. kamu yararına olan tesisler ile ilgili imzalanacak protokollerde bu durum dikkate alınarak gerektiğinde ismin değiştirileceğine dair madde/hüküm konulması lazım. Eğer böyle birşey yapılmazsa yarın öbür gün yaptırılacak tesislerde daha da tatsız durumlar yaşanabilir.

erkanyure

4 yıl önce - Cmt 25 Eyl 2010, 20:38

Alıntı:
kamu yararına olan tesisler ile ilgili imzalanacak protokollerde bu durum dikkate alınarak gerektiğinde ismin değiştirileceğine dair madde/hüküm konulması lazım.

Doğru! Zaten eğer bu hüküm konulmazsa ileride "Matild Manukyan Kız Öğrenci Yurdu" gibi abuk tabelalarla da karşılaşabiliriz

C. H. Engin Er

4 yıl önce - Cmt 25 Eyl 2010, 23:19

Belki sakıncalı değil ama hoş olmayan durumlar farklı şekillerde de oluyor. Mesela yılların Küçükyalı Merkez İlkokulu yıkıldı ve bir vakıf tarafından anahtar teslim yeniden yapıldı, çok da güzel oldu Allah razı olsun ama okulun adı da değişti, ECA Elginkan İÖO oldu, en azından Küçükyalı ismi korunamaz mı? Yani o okuldan mezun olmuş çok iyi konumlara gelmiş isimler var herkesin içi acıyor ismi tamamen değişince...

Okan Yayla
4 yıl önce - Cmt 25 Eyl 2010, 23:23

Darbecilerin isimlerinin verildigi her okul

Aykutayhan
3 yıl önce - Pts 25 Ekm 2010, 02:14

Alıntı:
ECA Elginkan İÖO oldu, en azından Küçükyalı ismi korunamaz mı?

Adamlar tonla para harcayıp okul yaptırıyor(ve ya onarıyır her neyse)..tabiki bu insanın adı da okula konulacak..bu gayet normal..bende bir okulu yaptırsam ve ya onartsam,büyük paralar döksem, ismimin de o okulun bir yerinde(adında,derslik isimlerinde v.s.) yaşamasını isterdim..

erkanyure

3 yıl önce - Cmt 05 Şub 2011, 21:56

Alıntı:
Milli Piyango adı okullardan çıksın
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Muharrem Balcı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den Adana’daki Efes Pilsen İlköğretim Okulu ile Milli Piyango’nun adını taşıyan Türkiye genelindeki 28 okulun adlarının değiştirilmesini istedi

Kaynak

Efes Pilsen'i anlarım da, Milli Piyango ne alaka?

ahmetsever
2 yıl önce - Cum 11 Ksm 2011, 09:27

Alıntı:
Efes Pilsen'i anlarım da, Milli Piyango ne alaka?

Alıntı:
48 okulun adının değişmesi için dava Alkollü içki markalarının kulüp isimlerinden çıkarılmasının ardından sıra okullara geldi. Yeşilay, kumar ve bağımlılığa özendiren 48 okul isminin değiştirilmesi için dava açtı.
Alkollü içecek markalarının spor kulüplerine isim vermesinin yasaklanmasının ardından Yeşilay da okullar için harekete geçti.

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) alkole teşvik ettiği gerekçesiyle Efes Pilsen Spor Kulübü’nün adını, Anadolu Efes olarak değiştirdi. TAPDK’nun bu kararı Yeşilay’ı harekete geçirdi. Türkiye Yeşilay Cemiyeti bağımlılık ve şans oyunlarına teşvik eden 48 okul ve yurt isminin değiştirilmesi için 9 pilot bölgede dava açtı.
...
...
http://www.haber7.com/haber/20111111/48-okulun-ad ...n-dava.php

Türkiye Yeşilay Cemiyetinin açmış olduğu bu davanın sonuçlarını hep beraber göreceğiz, umarım dava sonucunda okullardaki içki şirketlerinin lotarya şirketleri v.s. gibi isimler kaldırılır..

Barış Sevin2

2 yıl önce - Cum 11 Ksm 2011, 17:09

Alıntı:
Belki sakıncalı değil ama hoş olmayan durumlar farklı şekillerde de oluyor. Mesela yılların Küçükyalı Merkez İlkokulu yıkıldı ve bir vakıf tarafından anahtar teslim yeniden yapıldı, çok da güzel oldu Allah razı olsun ama okulun adı da değişti, ECA Elginkan İÖO oldu, en azından Küçükyalı ismi korunamaz mı? Yani o okuldan mezun olmuş çok iyi konumlara gelmiş isimler var herkesin içi acıyor ismi tamamen değişince...

Küçükyalı Merkez İlköğretim Okulunun 2010 Yılında son mezunu olmaktan gurur duyuyordum fakat, bazı işler yolunda yürümeyinceye kadar...

Okulun adı değişti, içerisindeki yönetim olsun vs. olsun artık herkes dedikodu yapıyor... Okulun olduğu Emek Sokak'ta Okul saatleri içerisinde daracık sokakta servis kargaşası idi vs. her olayın olduğu bir mevki sayılır... Okulun güvenlik görevlisi olupta güvenlik sertifikası bulunmayan o hanımefendide ayrı bir tantana okulun şimdiki müdürü olan; Hikmet Arslan beyden kendini üstün gören tavırlarıda dikkatimi çekiyor...

Küçükyalı Merkez yıkıldıktan sonra yerine yapılan bu binada, insanlar merkezi ön cephe görünümünden etkileniyor... Gelin birde içinde neler dönüyor ben açıklarım size...
Alıntı:

Adamlar tonla para harcayıp okul yaptırıyor(ve ya onarıyır her neyse)..tabiki bu insanın adı da okula konulacak..bu gayet normal..bende bir okulu yaptırsam ve ya onartsam,büyük paralar döksem, ismimin de o okulun bir yerinde(adında,derslik isimlerinde v.s.) yaşamasını isterdim..

Okulun olduğu mahallede oturan birisi olarak, yarım asırlık bir tarihi okulun ismi değiştirilerek bu hallere getirilmesi kötüdür... Bildiğiniz kendi reklamlarını yapıyorlar, onun yerine okulun yenilenmesine katkı veren firmalar diye bir tabela asılırdı içeriye... Gerçi varda, kendi grup şirketlerinin adları yazıyor E.C.A. 'nın.

Okulun ana giriş kapısı... Bunun gibi ufak bir kapı daha var oradanda Anasınıfı'na giriliyor.

Ön cephe genel görünüm... Minibüs yolundan Kadıköy yönüne Sağ tarafta, Minibüs Yolunda Maltepe yönünde Sol tarafta kalıyor... Karayolları Çınar Camii'nin sokağınıda takip edildiğinde gelinebilir.

Açılış Töreninde Protokol Vali, Belediye Başkanı Mustafa Zengin okulun eğitim görevlileri sol üst köşedede ben pembe gömlekle gözüküyorum.

Üstün kaliteli hizmet, eğitim sağlayan bir okulda verseler, ibadetin gizlisi makuldür... Keşke eski adı ile eğitime devam ediyor olsaydı... Küçükyalı Merkez İlköğretim Okulu, 2010/2011 yılı mezun olduğum okul...

En son Barış Sevin2 tarafından Cum 11 Ksm 2011, 17:14 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Yusuf Esengül

2 yıl önce - Cum 11 Ksm 2011, 17:11

İlköğretim okullarına ROTARY isminin verilmesini anlayamıyorum.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET