Ana Sayfa  

Süha

Çrş 22 Eyl 2010, 21:14   İETT seyahat kartları şube müdürlüğünden kart çıkartma sıkıntısı

İETT SEYAHAT KARTLARI ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNDEN KART ÇIKARTMA SIKINTISI

Biri artık bu işe dur demeli. Kimsenin öğrencileri düşündüğü yok İstanbul’da. İstanbul’a yeni gelmiş bir öğrenciyseniz ve daha önce hiç gelmemişseniz ulaşım imkânlarından yararlanmanız sıfır. Ya para vereceksin şoföre bineceksin otobüse yâda yurdun yakında yürümeye alışkın olacaksın.

Ama İETT'ye yeni müdür geldi belki bir şeyler değişir çağ atlar yaşamı yakalarız daha hızlı işlem yaparız diye ümit ederken ve daha fazla özveri beklerden resmen umduğumu bulamadım ve bumudur dedim kendi içimden verilen önem.

Bu kart çıkarma olayı basına yansıdı ama değişen hiç bir şey olmadı Karaköy-Topkapı ve Hasanpaşa büroları önünde uzunca kuyruklar var. Sıra numarası yok insanlar balık istifi gibi ufacık bürolarda işlemler yapıyorlar. Kartların teslim tarihi 1 hafta sonra alt tarafı bilgisayara girip kartı basacak bu çok zor olmamalı. 3-4 gece çalışan çalıştır hele ki bu okul başladığı ilk günlerde kartları ertesi gün teslim et. Akbili ve kent kartı olmayan nasıl ulaşım sağlayacak bu durumu düşünen yok. Bürolarını çoğalt bu günlerde gerekirse her üniversiteye büro aç yada toplu kayıt günlerinde direk kayıt al İstanbul’a dışarıdan gelen ve kartlarını yenilemek isteyen öğrenciler için kolaylık olsun. Bu durum basına bir kez daha nasıl yansımadı inanamıyorum çünkü kuyruklar o kadar uzunki alanı kaplıyor. Kaç yıllık koskoca durum koca İstanbul yükünü 3 adet büroyla mı götürmeye çalışıyor ??

İETT Basın müşavirliği varsa ve sitemizi takip ediyorsa bir açıklama bekliyoruz. İstanbul çalışıyor ama yeteri kadar çalışmıyor kartı olmayan öğrenciler zor durumda ulaşım imkânları yok. Yazıktır günahtır sanki öğrenciler kartlara ulaşamaması için 3 adet büro ile bu işi götürmeye çalışıyorlar. İETT'de ki yetkilileri göreve çağırıyoruz.

mesajı beğendiniz mi?: +2
Eray Falay

Çrş 22 Eyl 2010, 21:27  

Pendikten de çıkıyor Sahilde beşiktaş tesislerinin yanında özürlüler bürosu var oradan alabilirsiniz hemen veriliyor hatta sıra fazla olmuyor ben farklı zamanlarda aldım kendime ve babama indirimli kart 10 dk snra verdiler ilk başta inanamadım ama öyle oldu.

mesajı beğendiniz mi?
Süha

Çrş 22 Eyl 2010, 21:31  

Eray Falay demiş ki:
Pendikten de çıkıyor Sahilde beşiktaş tesislerinin yanında özürlüler bürosu var oradan alabilirsiniz hemen veriliyor hatta sıra fazla olmuyor ben farklı zamanlarda aldım kendime ve babama indirimli kart 10 dk snra verdiler ilk başta inanamadım ama öyle oldu.

Öyle bir yerleri olduğu İETT sitesinde yazıyor ama bana çok uzak. İlk fırsatta bu başlık altına fotoğrafını eklerseniz sevinirim Eray bey.

mesajı beğendiniz mi?
Mustafa Noyan

Çrş 22 Eyl 2010, 21:38  

Paso çıkartma işinin 10 dakika olduğu doğru,
ben de defalarca çok kısa süreler içinde farklı kişilere kart çıkarttırdım veya yeniledim;
ancak Süha'nın bahsettiği durum bugünlerde yaşanan yoğunluk ve İETT'nin bu yoğunluğa göz göre göre hazırlıksız yakalanmış olması durumu olmalı.
Her sene okul açılışı dönemi faklı şehirlerden İstanbul'a gelen öğrencilerin kart talebi yoğunlaşır;
ancak bugünlerde bu yoğunluğa Eylül sonu iptal edilecek akbilli öğrenci ve emekli pasoları da eklenmiş durumda, tüm bu insanlar İETT'ye son haftalarda müracaat edince, Topkapı Bürosunda günlük 600ü, Karaköy Bürosunda ise 1000i aşkın müracaat yapılıyor, akbilli pasoları Eylül sonundan itibaren kabul etmeyeceğini ilan eden İETT ise, bu gelişmeleri tahmin etmesine rağmen, paso bürolarına birkaç ilave eleman vermeyi bile gereksiz görüyor, bürosunun birkaç yüz metre ötesinde bina dışına taşmış uzayan kuyruğu görmek istemeyen Genel Müdür'de FB Müzesi gezmeyi tercih ediyor.

İETT websitesinde paso çıkartılabilecek yerlerin listesi mevcut:
Alıntı:
Seyahat Kartı için başvuru ve dağıtım yerleri:

Avrupa Bölgesi:

Merkez:

İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü

Seyahat Kartları Şube Müdürlüğü Karaköy/İSTANBUL (Tünel Yanı)

Tel : 0212 245 07 20 (20 Hat) Faks: 0212 292 25 46

Topkapı Şubesi: (Sadece Bireysel Başvuru Yapılabilmektedir.)

Seyahat Kartları Şube Müdürlüğü Topkapı Şubesi

Tel: 0212 632 47 59/456 Faks: 0212 6324759/457

(İETT Topkapı Garajı Yanı-İETT Pazartekke Durağı)

Anadolu Bölgesi: H.paşa Şubesi

Seyahat Kartları Şube Müdürlüğü Hasanpaşa Şubesi

Kadıköy/İSTANBUL (İETT Hasanpaşa Garajı Yanı)

Tel: 0216 325 27 36 Faks: 0216 428 79 15

Pendik : (Sadece Bireysel Başvuru Yapılabilmektedir.)

Halkla İlişkiler ve Seyahat Kartları Şube Müdürlüğü Pendik ŞubesiPendik Belediye Başkanlığı Özürlüler Koordinasyon Merkezi (Batı Mh.1.geziboyu cd.No:64 (Sahilde)Pendik/İSTANBUL Tel(Faks):0216-4835248-585 11 19

http://www.iett.gov.tr/metin.php?no=24

En son Mustafa Noyan tarafından Çrş 22 Eyl 2010, 21:42 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

mesajı beğendiniz mi?: +1
Eray Falay

Çrş 22 Eyl 2010, 21:48  

Süha demiş ki:
Öyle bir yerleri olduğu İETT sitesinde yazıyor ama bana çok uzak. İlk fırsatta bu başlık altına fotoğrafını eklerseniz sevinirim Eray bey.

öncelikle bu duyuruyu paylaşmak istiyorum.

http://www.pendik.bel.tr/bpi.asp?caid=175&cid=6536

arkasından Pendik Özürlüler Merkezinin www.Pendik.bel.tr sitesinden bir fotoğrafını alıntı yapıp yeri tarif etmek istiyorum.

http://www.pendik.bel.tr/proje/bpi.asp?caid=773&cid=5177

Bu resimde görülen bina Pendik Özürlüler Merkezidir. Pendik İdo iskelesinden kartal yönüne doğru giderken Marina nın karşısına düşmektedir. Pendik sahil karakolunun orda tabelalar mevcuttur. Hemen arkasında Beşiktaş Tesisi mevcut olup Sahilden ulaşıldığında bu ana giriş kapısının arkasında pencelerden birinde İETT yazan pencereden işlem yapılmakta ve hemen verilmekte kartlar. Ayrıca belirtmek istiyorum yoğunluk olunca genelde 2 gün ila 1 hafta arası bir zamanda çıkmaktadır.
Yardımcı olabildiysem ne mutlu

osman67

Çrş 22 Eyl 2010, 22:05  

Hergün Karaköy'deki paso dağıtım bürosunun önünden geçiyorum geçen haftaya kadar yoğunluk yoktu, hatta geçen hafta bir tanıdığım öğrenci pasosunu hiç beklemeden hemen çıkarttı.
Bu haftaki yoğunluk İstanbul dışından gelip üniversiteye yeni kayıt olanlardan ve İstanbul'da oturup daha önce pasosunu yenilemeyen ancak 30 Eylül'de eski pasoların kullanılmayacağını öğrenen öğrencilerden oluşmaktadır.

Ancak İETT yetkilileri bu konuda bir çözüm yolu bulmalı en azından eski pasoların son kullanım tarihlerini 30 Eylül'den sonraya en az 1 ay daha uzatmalılar.

Bu arada bu kalabalıkta beklemek istemeyenler için İETT web sitesinden de online başvuru yapılabiliyor. Linki aşağıdadır.
http://www.iett.gov.tr/basvuru/indirimliseyahat.php

mesajı beğendiniz mi?
Süha

Çrş 22 Eyl 2010, 22:15  

Öğrenci kayıtları yeni bitti okullar yeni açıldı geçiş süresinde ciddi bir durum söz konusu İETT bunu önceden kestirmesi lazım böyle önemli günlerde acil durum planları olmalı. İstanbula üniversite kazanan öğrenci geldi kartı yok ulaşımı neyle sağlayacak. Birde kartlar tam 1 hafta sonra veriliyor.

Bu 1 hafta okula gidemeyecek dersler kaçacak vb.. gibi sorunlar var. Ama İETT her üniversiteye belirli zamanlarda bürolar açsa hiç böyle olmayacak. Kart basma cihazı ve bilgisayar temin etme sorunu olmaz İETT'de okula kayıt olan bir öğrenci hemen kartını alabilir ama bunuda yapan yok.

İnternette başvuru imkanı var ama nedense güvenemedim yada tam çözüm aracı gibi gelmedi. mutlaka buradan yapanlar vardır ama böyle işlerde heleki ulaşım içinse bir an önce olsun kartımı alayıma gidiyor insan.

mesajı beğendiniz mi?
kenanmar

Çrş 22 Eyl 2010, 23:05  

İett, akbillerin tamiri için İncirli metro istasyonunda bir büro oluşturup akbillerin tamiri için bedava kargo imkanı sağlayabilecek inceliği gösterir iken, son derece makul bir iş olan ve de bankaların sunduğu kredi/banka kartlarından farklı olarak yüksek güvenlik önlemleri içermeyen nispeten basit içerikli kartları için aynı inceliği ve ek personel ve teçhizatı yönlendirmeyi, nasıl başaramaz ben de hakikaten anlayamadım.
Misal yakın zamanda Nüfus Müdürlükleri mobil ekip halinde İstanbul'un yoğun noktalarında nüfus cüzdanı çıkardılar, aynı şekilde otoyol kenarlarında seyyar biçimde kgs ve ogs cihazları satılabiliniyor, yani sonuçta iett istese idi şehrin yoğun noktalarında ve Süha'nın dediği gibi 'her üniversiteye belirli zamanlarda bürolar açsa' sorun ciddi oranda çözülürdü.
Ancak yine de böyle bir kart bürosunun sadece şehrin 4 noktasında olması ve de iki katlı alelade bir banka şubesinden bile ufacık minnacık yerlerde olması yetersizdir.
Bu durum, toplu taşımayı her defasında özendirilmesi gerektiğini vurgulayıp, şu-bu-o kadar filomuz var diye övünmeyi, şirket profilini sadece büyüklük ile izah eden ve asıl konunun müşteri memnuniyeti olduğunu kavrayamayan zihniyetin ürünü olmaktadır.
Son olarak Eylül bitiminde değişmesi gereken akbillerin değişim zamanını tekrar uzatmaktan başka çare yok. En mantıklı olanı bu sürenin gelecek mart-nisana ötelenmesi böylece eskiden olduğu gibi değişimin tamamen gerçekleştiği dönemin esas alınmısıdır. Anlamsız bir yığılmanın ve zorlamanın gereği yok.

Süha

Prş 23 Eyl 2010, 11:51  

İETT'den bu konuda hala bir açıklama gelmedi ne kadar garip sanki her şey normalmiş gibi davranıyorlar.

İnternetten İstanbul kart almayı daha kolaylaştırsalar herkes buna yönlenir ama yenilik lazım o sayfaya. Mesela kredi kartı ile hemen ödeme yapabilmeli. Eğer öğrenci kimliği varsa fotoğrafını gönderdiği gibi gönderebilir kartını almaya gittiğinde ya istiyorlarsa aslını verir yada zaten bir kopyası onlarda olduğu için gerek kalmaz. Ayrıca Kayıt esnasında başka illerden başvuracağı için forumu Türkiye geneline yayar ve daha iyi olur.

Ayrıca zaten internetten işlem yaptığı için her vatandaşın bir hesabı olur TC kimlik no ile her sene çevrimiçi olarak yeniler bu tür yenilemeleri bürolar dışında İETT yeni güzel bir ofis yapıp fazla çalışan ile biran önce kartlarını teslim eder. İstenirse her şey kolay olur ama insanları hele ki böyle önemli günlerde zorlamayı seviyorlar.

mesajı beğendiniz mi?
tolginho

Prş 23 Eyl 2010, 12:29  

Boşu boşuna eziyet çekmenize gerek yok . Yolunu yordamını bildikten sonra çok rahat alabilirsiniz aslında:

1. Vakıfbank'a 10 TL yatırma
2. İnternetten Formu doldurma ve yazdırma
3. Çıktısını alıp öğrenci işlerine onaylattırma ( şehir dışı için öğrenci belgesi de yeterli oluyor )
4. E-postanıza gelen kartınız basıldı e-postasının ardından kart dağıtım merkezine gitme.

Tolga KAPROL

mesajı beğendiniz mi?
Mesajları seç: