Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Suleyman
15 yıl önce - Cum 05 Ksm 2004, 21:08

1. Esra bence sen buradan once begendigin bir resmi bu is icin sec.

2. Bu resmi ceken kisiden orjinal digital resmi mail ile sana atmasini iste

3. Haktan'in dedigi e-postay'a bu yuksek cozunurluklu resmi gonder ve onlarin sana gonderecegi posterin tadini cikar

bence bu en kolay ve en mantikli yol.

messiah_haktan

15 yıl önce - Cum 05 Ksm 2004, 21:54

Valla daha bugün 50x75 lik "poster" elime gecti.Assa yukari bir hafta bekledim basilmasi icin.Resim 3 Mpixel büyüklügündeydi gönderdigim resim,kalitede de hic bir sorun yok.

Suleyman
15 yıl önce - Cum 05 Ksm 2004, 21:57

Haktan, fiyatlar ne kadar genel olarak?

Aslinda ben de dusunuyodum bayadan, belki bende bir kac tane bastiririm.

Esra
15 yıl önce - Cmt 06 Ksm 2004, 01:21

Evet fiyatlar ne alemde?

Esra
15 yıl önce - Cmt 06 Ksm 2004, 02:13

Ilk tercihim bu harika fotograf.Kim cekti bulamadim.Bilen var mi?

(+)

messiah_haktan

15 yıl önce - Cmt 06 Ksm 2004, 16:21

Ben almanya icin konusuyorum:

Dijital fotodan basilinca

20x30........1.49 €

30x45 ....... 12.95 €

50x75 ....... 19.50 €

Orjinal Negatifden basilinca

20x30....... 0.45 €
30x45.......2,25 €
50x75.......7.95 €

Oguzhan
15 yıl önce - Cmt 06 Ksm 2004, 16:56

Resim cozunurlugu pek fark etmiyor... Foto kucuk bile olsa istenildiginde super net bir sekilde postere cikartilabiliyor, ekstra parada tutmaz. Yapacaginiz basit, Photoshop ile o fotoyu acip CYMK ayarlarini posteri bastiracaginiz ayarlara uygun koyup fotoyu yuksek dpi ve .TIFF veya . PSD formatinda kayit etmek. Dosya ozaman boyuta gore buyuyor ama bir a2 posteri yanilmiyorsam 45 ila 60mb arasi oluyor. Guclu bir bilgisayariniz olmasi lagzim bunu yapabilmek icin ama sanirim buda pek bir sorun degil, suanki pclerin fazlasi photoshop 7.0i kolaylikla cekebilecek gucte.

Esra
15 yıl önce - Pts 08 Ksm 2004, 17:37

Biriniz soyleyiverseniz bu guzel fotografi kim cekti?

Daha once kaydetmistim.Wallpaper yapip izliyordum arada o yuzden fotografin adini bilmiyorum. Bilen ?

Cenk-Kaan
15 yıl önce - Pts 08 Ksm 2004, 21:32

Oguzhan cok süphe ediyorum. Senin tavsiye ettigin biraz olamayacak bir sey.
Sen 1 MB bir resmi git 20 MB yap. Eh sonra......
Esra bana kalirsa sen arastir.Scanneri olan vardir cevrende.
Ama en iyisi scanner ile yüksek cözünürlü (10 hatta 20 MB)bir sekilde scannen et. Digitallestir.
Sonra bastir. En iyisi negatifi scannen etmek.Direkt negatifden 30x40cm sorun degil. Ama
daha büyük istersen sorun olabilir en azindan kalite farki görülür.
Ama orginal resim digitallestirildimi 10 MB dan büyük scannen edilirse ,git 70 cm den daha büyük bastir.

Oguzhan
15 yıl önce - Sal 09 Ksm 2004, 05:56

Suphe etmene gerek yok, bu isi ben 2 sene boyunca yaptim, olmayacak birseyi'de buraya yazmam! Ekranda resim nasil gozukuyorsa onu ayni sekilde ister poster ister flyer yapabilirsin. Tabiiki birazda beceri isi ama okadarda zor birsey degil. Isterse foto 20 kb olsun onu 100 mb'ye istersen pc'in guclu ise gigabytelara cikartabilirsin, tabiiki bu abartili ama yeterki iste ve malzemen olsun. Ve dedigim gibi matbacilarda posterler genelikle .Tiff ve .psd formatindan bastirilir, nedeni ise graphicler icin genelikle apple kulanilmasi ve aslen photoshop'un bir apple programi olmasi, standart bu yani.

A6 .tiff dosyasi 8 mb civari olur (flatten)
A5 .tiff dosyasi 15 mb civari olur (flatten)
A4 .tiff dosyasi 30 mb civari olur (flatten)
A3 .tiff dosyasi 50 mb civari olur (flatten)
A2 .tiff dosyasi 60 mb+ olur (flatten)

Daha once hic A1 formatinda poster yapma imkanim olmadigi icin bunun boyutunu bilemiyecegim ama onu yapabilmek icin guclu bir apple, apple'niz yoksa acayip sabriniz olmasi lagzim ki A2 format poster yapabilmek (dosyayi hazirlamak) icin benim p3 1ghz 2 gb ram ile 10 15 dakika suruyordu.

Bir baska tavsiyem, boyle poster yapmak isteyen arkadaslar var ise buyuk cozunur'u gostertebilen ve buyuk cozunur'u goruntuleyebilen videokart ve ekran alsin. A2 format poster 300 dpi uzerinde 19 inch'lik monitor ve 1600 ile 1200 cozunur ekranda sadece kaba olarak yuzde 20%sini gostertir.

Son olarakda bunlar tabiiki fotolari edit yaparsan gecerli olan seyler. Siz sadece fotoyu poster halinde kaliteli bastirmaya hazirlamak istiyorsaniz, fotoyu photoplayde acip cmyk ayarlarini ayarlayip, boyutlari istediginiz formata ayarlayip, 300 dpi'ye koyup yeniden .tiff hatta .psd ile yuklemeniz yeterli. Hayatimda bir defa .jpg'yi poster olarak bastirdim onada binbir pisman oldum, hickimseye tavsiye etmem. Bu yukaridaki yazdigim olay bilgisayarinizada bagli tabiiki ama edit yapilmadigi an 5 dakika icinde hal oluyor ve kalitesi yuksek olan bir postere boylece sahip olmus olabiliyorsunuz.

sayfa 2
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet