Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mustafa Çetinkaya

7 yıl önce - Pzr 19 Eyl 2010, 13:27
İstanbul Pendik - Garanti Bankası Operasyon Merkezi İnşaatı [Proje]

Bilindiği üzere Pendik Tersane köprüsü kavşağının hemen kuzeyinde Pendorya AVM arkasına düşen arazi üzerindeki Alemdar Kimya'ya ait fabrika arsası bir süre önce Garanti Bankasına satıldı. Satış ile ilgili mahkeme sürecinin uzamasından dolayı bu arazi üzerine Garanti Bankası'nın yapmayı planladığı operasyon merkezi inşaatına bir türlü başlanamamıştı. Nihayet mahkeme süreci sanıyorum sonuçlandı ve hafriyat çalışmaları start aldı. Pendik'e ayrıca bir katma değer katacak Operasyon Merkezinin faaliyet geçmesi ile buradaki hareketlilik daha da artacak gibi görünüyor.

İnşaat sürecinin 3 yıla yayılması planlanan çalışmaların şu sıralar hafriyat çalışmaları başlamış durumda ve bölgede yoğun bir hafriyat kamyonu trafiği var.

Ayrıca inşaatı yapan firma, Alemdar Kimya'dan kalan eski fabrikanın kalıntılarını geri dönüşümle yine inşaatta kullanmayı planlıyor. Eski demir hurdaları ve geri dönüşebilecek birçok kalıntı geri dönüşüm için ayrıştırılıyor. İnşaatı yapan firma çevreye duyarlı bir firma gerçekten takdir ettim.

Çalışmaların Kavakpınar tarafından görünüşü;

(+)

(+)

(+)

(+)

Çalışmaların şantiye içindeki görünüşü;

(+)

(+)

Geri dönüşüm makinesi sürekli çalışıyor.

(+)

C. H. Engin Er

7 yıl önce - Pzr 19 Eyl 2010, 14:07

Arazi yaklaşık 48 dönüm. Sabiha Gökçen Bağlantı yoluna cephe, ve E-5'e 2.parsel durumunda.

(+)

Burada uzun yıllar boyunca ülkenin en büyük yağ ve sabun üreticilerinden biri olan Alemdar Kimya tesisi kuruluydu. Ülkenin ihracatının milyar dolar bile olmadığı yıllarda milyonlarca dolarlık ihracat yapan tesis, ne yazık ki aile içi sorunlar yüzünden iflasa kadar sürüklendi. Öyle ki bu arazinin Garanti bankasına geçişi bile aile içi davalara dönüştü. Kaynarca bölgesinde binlerce insanın ekmek kapısı olan tesis artık yok.

Alıntı:
Garanti Bankası Bilişim Merkezi projesi için Pendik’teki Alemdar Kimya arazisini 34 milyon dolara satın aldı. Ancak araziyi satan Erdoğan Alemdar’ın çocukları, “Bu fiyat çok az” diyerek babalarını mahkemeye verdi ve Garanti Bankası’na da ihtar gönderdi. Oğullar ilk duruşmadan sonra haklarından feragat etti ama kamu davası devam ediyor

http://haber.gazetevatan.com/haber.vatan?detay=Ga ...tegoryid=2

Garanti Bankası bu araziyi bana göre resmen bedavaya aldı, arazi benim olsa avukatıma 100 milyon doların altı tekliflerden beni haberdar bile etme derdim. Neyse yinede hayırlı olsun Garanti için.

Arazinin komşuları da süper, son 1-2 yıl içinde çevresindeki yatırımların tutarı yaklaşık 500 milyon dolar. Benim asıl merak ettiğim burada yapılacak merkezin projesi, acaba bulamazmıyız bir yerlerde?

Mustafa Çetinkaya

7 yıl önce - Pzr 19 Eyl 2010, 18:38

Alıntı:
Garanti Bankası bu araziyi bana göre resmen bedavaya aldı, arazi benim olsa avukatıma 100 milyon doların altı tekliflerden beni haberdar bile etme derdim. Neyse yinede hayırlı olsun Garanti için.

Arazinin komşuları da süper, son 1-2 yıl içinde çevresindeki yatırımların tutarı yaklaşık 500 milyon dolar. Benim asıl merak ettiğim burada yapılacak merkezin projesi, acaba bulamazmıyız bir yerlerde?

Zaten Alemdar Kimya grubunun Garanti Bankasına olan borcu satış tutarından mahsup edilerek kalan tutar aileye verilmiş.

Proje ile ilgili olarak da oradaki mühendis arkadaş şu anda buraya yapılacak olan yapının görselinin daha hazır olmadığını belirtti. Sanıyorum şu anda projelendirme aşamasındadır.

ertan_gencer
7 yıl önce - Pzr 19 Eyl 2010, 22:39
Garanti bankası inşşatı.

Merhaba arkadaşlar,

Projeyi bende merak ediyorum. Umarım bu projeyle beraber bölgenin toplu taşıma sistemi yenilenir. Bölgenin değeri daha da artar.

Selami Tezcan
7 yıl önce - Pts 20 Eyl 2010, 22:21

Engin Er'in de söylediği gibi,aile içi anlaşmazlıklar yüzünden arazi tam kriz zamanında 35 milyon dolara satıldı, çok ucuza gitti.

nitekser
7 yıl önce - Prş 30 Eyl 2010, 10:33

Anadolu yakası gelişiyor.

erkankehya

7 yıl önce - Pzr 03 Ekm 2010, 15:21

Bugün geçerken gördüm.Resim çekme imkanım yoktu.
Harfiyat çalışmaları mesafe almış vaziyette.İnşaatın kuzeydoğu kısmında zeminden yaklaşık 6-7 metre inilmiş. Epey daha inilecek zannediyorum. İş Bankasının kulelerini düşünürsek -5. kat mevcut. O kuleleri zaten görenler bilir. İç tasarım,görüş açıları vs. müthiş. Bu bina da umarız estetik olur.Tasarım tarafını es geçmezler. Beton yığını olmaz.

Yakup

7 yıl önce - Pzr 03 Ekm 2010, 18:17

Alıntı:
Proje ile ilgili olarak da oradaki mühendis arkadaş şu anda buraya yapılacak olan yapının görselinin daha hazır olmadığını belirtti. Sanıyorum şu anda projelendirme aşamasındadır.

hangi sirket üstlendi bu projeye..?

hangi mimarlik sirketti yapti projeyi.?

nitekser
7 yıl önce - Pts 04 Ekm 2010, 11:26
nasıl bir Proje

Mimari projeyi çok merak ediyorum. İmkanı olan paylaşırsa sevinirim.

Mustafa Çetinkaya

7 yıl önce - Pts 04 Ekm 2010, 18:03

Firma adını söylemişti ama not almadım. Keşke alsaydım.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 141516   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet