Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Batur

9 yıl önce - Cmt 18 Eyl 2010, 23:28
Bursa'daki Yarım Kalan Binalar ve Çözüm Önerileri

Bursa’nın şehir merkezinde bazı nedenlerden dolayı yarım kalan ve faaliyete geçirilemeyen binalar var. Kullanım alanları açısından da oldukça büyük m2’ye sahip bu binalar, yarım kalmış halleriyle çirkin bir görüntü oluşturuyorlar. Bu binalardan bazıları;

Şehreküstündeki inşaat halinde duran bina;

Stadyumun karşısındaki bina;

Çelikpalas otelinin yarım kalan ek otel inşaatı;

Bir de Sırameşelerde bir zamanlar Star gazetesinin binası olarak kullanılan, şu an terk edilmiş halde duran bina var.

Bence bu tür binaları Belediye yatırım aracı olarak değerlendirebilir.

Bildiğim kadarıyla stadyum karşısındaki binanın ruhsat sorunu var, bir an önce bu ruhsat sorunu çözülerek bir otel olarak Bursa’ya kazandırılabilir o bina.

Şehreküstündeki binayı da mülkiyetine geçirerek inşaatı tamamlar ve tamamlanmış bir binanın pazarlanması daha kolay olur. O haliyle müşteri çıkmıyor binaya.

Çelikpalas ek otel inşaatı ilgili sorun da tamamlanamaması ile ilgili sanırım oranın da bir an önce kullanıma hazır hale gelmesini sağlayarak faaliyete geçmesini sağlayabilir.

Eğer Belediye gelir elde etmek koşuluyla bu binaları değerlendirebilirse hem gelir elde etmiş olur, hem de çürümeye terk edilmiş bu binaları Bursa’ya kazandırmış olur.

hasan-hüseyin
9 yıl önce - Cmt 18 Eyl 2010, 23:54

Alıntı:
Bir de Sırameşelerde bir zamanlar Star gazetesinin binası olarak kullanılan, şu an terk edilmiş halde duran bina var.

Belki fark etmemiş veya görmemiş olabilirsiniz fakat,Star Gazetesi'nin eski yerini Bursa'da yayın yapan yerel bir gazete aldı ve binayı eskisinden daha güzel hale getirmişler.(Gazetenin ismini şuan hatırlayamıyorum.)

Alıntı:
Çelikpalas ek otel inşaatı ilgili sorun da tamamlanamaması ile ilgili sanırım oranın da bir an önce kullanıma hazır hale gelmesini sağlayarak faaliyete geçmesini sağlayabilir.

Çelik Palas Oteli zaten ihale yolu ile atılmıştı.Ek bina hakkında tam bilgim yok ama bir arkadaşım şuan Çelik Palas'ın sahiplerinden biri olan bir inşaat şirketinde çalışan bir arkadaşım inşaatının devam ettiğini ve yakında açılacağını söylenmişti(4 ay önce). Bu arada bugün Çelik Palas'ın yanından geçtim ve otelin içi için kamyonlarla iç dekorasyon malzemeleri getiriliyor.

Alıntı:
Şehreküstündeki binayı da mülkiyetine geçirerek inşaatı tamamlar ve tamamlanmış bir binanın pazarlanması daha kolay olur. O haliyle müşteri çıkmıyor binaya.

Bu bina bana göre Bursa'nın yüz karası.Zamanında Kent Bank,Bursa Bölge müdürlüğü olarak inşatına başlamıştı ama devlet bankaya el koyunca inşaatı durmuştu.Geçen senede hürriyetemlak.com sitesinde bu bina için atış ilanı verilmişti.20 Milyon Dolar gibi bana göre astronomik belki satana göre normal bir fiyat istiyorlardı.Heralde,yatırımcılarda benim düşünceme sahip oldukları için atıl durumda kaldı.Belki belediye buraya teşvik edip, iş merkezi olarak düzenlenip,Bursa'ya kazandırılabilir.

Beldiyenin bu olaya çözüm bulmasını istiyoruz fakat yatırımcılar bunların kazandırılması hakkında ne düşündükleri çok önemli.Mesela,Şehreküstün'de 20 Milyon Dolar istenen bu bina için belediye çözüm yolu bulması için bana göre bina sahibinin de bazı şeylerden vazgeçmeyi kabul etmesi gerekir diye düşünüyorum.

Mert Akgün
9 yıl önce - Pzr 19 Eyl 2010, 15:11

şehreküstüde yarım kalan binayı belediye tamamlayarak geçici bir süre kullansın yada kiralasın. böyle saçmalık mı olurmuş. şehrin merkezinde yıllardır inşaat halinde duran bina. bence bir an önce bu kötü görüntü kalkmalı
ruhsatsız olan binalarda test edilsin, dayanıklı mı kullanılabilir mi ona göre boş boş durmasın, yada yıksınlar bu kadar basit.

Berktuğ
site denetçisi

9 yıl önce - Pzr 19 Eyl 2010, 15:49

Alıntı:

Şimdilerde orası Meydan Gazetesinin binası olarak kullanılmaya başlandı.

Alıntı:

Çelikpalas oteli restorasyonla yenilendi.
Şu anda boş duran ve kullanılmayan benim bildiğim 2 bina mevcut umarım onlarda ileriki günlerde sorunlarını halledip değerlendirilirler.

Batur

9 yıl önce - Pts 20 Eyl 2010, 11:35

Alıntı:
Çelikpalas oteli restorasyonla yenilendi.

Berktuğ yenilenen eski otel binası, onun hemen arkasında ek otel inşaatı var, 20 yıldır öylece duruyor. Bir an önce orasına da el atılması gerekir.

gokboraleb
9 yıl önce - Pts 20 Eyl 2010, 12:08

http://www.ahmeteminyilmaz.com/2010/01/celikpalas ...m-yapacak/
son haber Ahmet emin Yılmaz'ın yazısındandı..ama nerdeyse 8 aydır hiç ses çıkmamış gibi,umarım ek otel inşaatına da başlanır ve orası da tamamlandığında Bursa bayağı bir ivme kazanır..bir de şehreküstün de ki yarım bina yı bir an önce iş hanı olarak tamamlasalar iyi olur;çünkü kentimize hiç yakışmıyor..

erdinct
9 yıl önce - Pts 20 Eyl 2010, 20:28

çelik palas çok kötü bir görüntü oluşturuyor. çevre ile uyumu hiç yok. zaten betonu da çürümüştür.

turker ustun

9 yıl önce - Pts 20 Eyl 2010, 22:03

Çelikpalas arkasında bulunan ek bina tam 27 yıl önce inşaatına başlandı giye biliyorum. Eskiden orda genelevler var diye biliyorum. Şuan ki ihale sadece ön binayı kapsadı. 2. binayı halen alan yok. Bana göre otel olarak hizmet veremeyecekse en yugun kullanım için hastane olarak hizmet vermesi düşünülebilir...

OSMAN DENGIZ

9 yıl önce - Sal 21 Eyl 2010, 23:07

Aslında bu yarım kalan binalar sorunu Bursa'nın değil de tüm Türkiye'nin ciddi bir sorunu.Memleketin neresine giderseniz gidin bu tarz başlanmış ama bitirilmemiş ya da bitirilememiş birçok bina var. Bitirilmeyen binalar için bence yapılması gereken şey basit, belediyenin ruhsatı verirken şart koşması lazım,şu inşaatı şu sürede bitireceksin diye bitmezse kanuni yollarla hesabımı sorarım diye.Böyle bir uygulama var mı?Varsa da ben bilmiyorum..Bitirilemeyen binalarda ise maalesef fazlaca da yapacak birşey olmayabiliyor.Ruhsat problemleri,inşaat sırasındaki hukuki süreç vs. insanların o rezil manzara ile birlikte yaşamaya alışmasını sağlıyor.

Karaoğlan
9 yıl önce - Pzr 03 Ekm 2010, 22:54

Alıntı:
Bitirilmeyen binalar için bence yapılması gereken şey basit, belediyenin ruhsatı verirken şart koşması lazım,şu inşaatı şu sürede bitireceksin diye bitmezse kanuni yollarla hesabımı sorarım diye.Böyle bir uygulama var mı?

Çok güzel bir fikir. Ancak böyle bir uygulama olsa bile adamına göre muamele yapılacaktır. Ülkemizde bir çok güzel kanun var, ama adamına göre uygulama yapılyor.

Halkımızın bilinçlenip bunun hesabını sorması gerekir.

sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet