Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
fatih civelek
7 yıl önce - Sal 14 Eyl 2010, 08:48
İzmir İnteraktif Vapur İskeleleri Çalışması - Fikir ve Öneriler


http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=102573

Arkadaşlar,

şöyle bir başlık ile küçük bir soruya cevap bulmaya çalışıyorum, çünkü izmir için kendim bir yerden ilham alarak " İZMİR İNTERAKTİF VAPUR İSKELELERİ " isimli bir çalışmaya giriştim ve bu çalışma için bu soruyu soruyorum.

Mevzuyu daha iyi anlatabilmek için;

Izmir'in 9 adet vapur iskeleleri var, kent merkezine bağlı olan, bunlar sırasıyla:

1 - Alsançak
2 - Bayraklı
3 - Bostanlı
4 - Göztepe
5 - Karşıyaka
6 - Konak
7 - Mavişehir (sanırım bu yeni bir iskele)
8 - Pasaport
9 - ÜçkuyularBu iskeleler arası vapurlar, başlıkta da belirttiğim gibi;

* Güzelbahçe
* Urla
* Balıklıova
* Foça (eski foça)

bu istikametler de çalışıyorlar mi? Ayrıca bu 4 yerleşimde ki iskeleler küçük limancıklar mıdır yoksa iskele olarak mı geçerliliği var. Uydu harıtsında ki izlenimlerim sadece Urla'da bir iskele olduğunu gösteriyor .. bu doğru mudur?

Son olarak Yassıcaada'da ki iskele vapur iskelesinden ziyade turistler için yapılan basit bir iskle ve bunu da iskele olarak sayabilir miyiz?


Bu interaktif harita wowturkey için güzel bir birikim teşkil edecektir ve yardımlarınıza muhtacım. Izmirli dostlarımdan yardım bekliyorum.teşekkürler
fatih civelek


En son fatih civelek tarafından Cum 17 Eyl 2010, 02:47 tarihinde değiştirildi, toplamda 13 kere değiştirildi


H.Bayraklı
7 yıl önce - Sal 14 Eyl 2010, 12:26

Alıntı:
7 - Mavişehir (sanırım bu yeni bir iskele)

Mavişehir İskelesi şu an sadece kağıt üzerindedir.

KARANTİNA adındaki yeni iskelenin yapımı için deniz derinliği çalışmaları devam etmektedir.

Alıntı:
* Güzelbahçe
* Urla
* Balıkova
* Foça (eski foça)

Buralara vapur seferleri düzenlenmemektedir. Fakat projeleri vardır.

Saydığınız yerlerden URLA haricinde diğer yerlerde balıkçı iskeleleri vardır.

URLA İskelesi belediyenin yeni alacağı KATAMARAN (DENİZ OTOBÜSÜ) nedeniyle modernize edilecektir ve seferler başlayacaktır. Saydığınız diğer yerlere ise yeni iskeleler yapılacaktır.

Alıntı:
Yassıcaada'da ki iskele vapur iskelesinden ziyade turistler için yapılan basit bir iskle ve bunu da iskele olarak sayabilir miyiz?

Yassıca Ada YERLİ TURİSTLER'in ucuz tatil mekanıdır. Ben 5 senedir gidiyorum, geçen sene gördüğüm AZERBAYCAN'lı bir aile haricinde hiçbir turist görmedim
Onlarda GÖZ TACİZCİLERİ nedeniyle geldiklerine bin pişman oldu...

Yassıca Ada'yı iskele olarak sayabiliriz. Sonuçta belediye sadece YAZ AYLARINDA seferler düzenliyor.


Ayhan
7 yıl önce - Sal 14 Eyl 2010, 17:37

Foça'dan Karaburun'a seferler olduğunu duymuştum, ama çok sık değil sanırım...GeDiZ

7 yıl önce - Sal 14 Eyl 2010, 17:46

Alıntı:
Izmir'in 9 adet vapur iskeleleri var, kent merkezine bağlı olan, bunlar sırasıyla:

1 - Alsancak
2 - Bayraklı
3 - Bostanlı
4 - Göztepe
5 - Karşıyaka
6 - Konak
7 - Mavişehir (sanırım bu yeni bir iskele)
8 - Pasaport
9 - Üçkuyular


Bu iskeleler arası vapurlar, başlıkta da belirttiğim gibi;

* Güzelbahçe
* Urla
* Balıkova
* Foça (eski foça)


Hacı cav cav, bir konuya da uzmanmış gibi atlamasan!.. Eski mesajların hala hafızalarımızdayken!..

* Mavişehir'de bir vapur iskelesi planlanıyor, şu anda böyle bir iskele yok diyelim. Bu iskele kurulduğunda hem Mavişehirliler hem de yapılacak olan Zübeyde Hanım Opera Binası ile verimli kullanılacaktır.

* Mithatpaşa E. M. L. karşısında Karantina iskelesi için çalışmalar vardı, iki üç gemi ile çalışmalar kısa sürdü. Mavişehir İskelesi de Karantina gibi planlananlar arasında!

* Güzelbahçe'ye vapur çalıştırıldı ancak düşük hızda gittiği için otobüsle Konak'tan Güzelbahçe öğlen 40dk sürerken vapurla süre 1-1,5 saat civarındaydı(daha bile fazla olabilir, öğrenmek lazım). Son zamanlarında üç beş yolcuyla gittiğini gördüm ve ardından kaldırıldı...

* Balıklıova için şu an düzenlenen otobüs seferleri ile denizyoluna yolcu sağlanması zor. Hele ki yaşlı kartları varken! Ayrıca minibüsçüler isyan ederler, 735'e büyük tepki göstermişlerdi.

* Urla'daki iskele "İskele" mahallesinde, balıkçı iskelelerini gördüm ama vapur/katamaran iskelesi ne tarafa bilemem. Urla'nın merkezinden "İskele"ye hat kurulup katamaranla Üçkuyular-Konak vb gibi seferler oluşursa faydalı olabilecektir... Urla İskele olmuşken yazları Çeşmealtı da düşünülebilir, biraz fantezi ama olsun maksat beyin jimnastiği

* İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin gerçekleştirdiği bir sefer olmasa da KARABURUN-MORDOĞAN-FOÇA arasında sabah ve akşam TURYOL deniz motorları çalışıyor. İşte altta bununla ilgili haberler, bu sene Mordoğan'a gidenlerden duydum güzel bir durum. Karayolu ile dolaşmadan direkt geçiş, daha ne olsun!

Alıntı:
Foça-Mordoğan gemi seferleri

ÜÇ yıldır Yunanistan'ın Midilli Adası ile Foça arasında sefer yapan Turyol Turizm ve Yolcu Deniz Taşıyıcılar Kooperatifi, bu kez İzmir Körfezi'nin iki uç yakasında olan Foça-Mordoğan seferlerini başlattı. Salı, Çarşamba, Cumartesi ve Pazar günleri olmak üzere, günde iki kez gerçekleştirilecek seferler için gidiş-dönüş kişi başı tam 15, öğrenci 8 TL olarak belirlendi.

Kaynak


Alıntı:
"FOÇA - İZMİR ARASINDA DENİZ SEFERİ İÇİN TALEP VAR"

İzmir-Foça arasında deniz seferi konusundaki çalışmalar hakkında bilgiler veren Turyol Foça temsilcisi Can Pınar; “Firmamıza yolcularımızdan bu konuda gelen talepler var.Ancak Foça-İzmir arasında deniz yolculuğu kara yolculuğu ile mukayese edildiğinde tam tersine oldukça uzak, Seferin uzak olması da doğal olarak seferin maliyetini yükselteceği gibi buda maddi açıdan bilete yansıyacaktır. Ayrıca zaman tasarrufunu düşünenlere de olumsuz gelebilir. Birde buna deniz yolu şartları eklendiğinde Foça-İzmir deniz yolculuğu, yolcularımıza sıkıntılı gelebilir diye düşünüyoruz” ifadesinde bulundu.

Yazının geri kalanı

Başka bir haber


Deniz Otobüsü şeklinde hızlı taşımacılık yapılacaksa yolcular deniz ulaşımına yönlenecektir; şu anki halini düşündüğümüzde Konak-Bostanlı/Karşıyaka haricinde diğer denizyolu hatlarında otobüsle yapılan seyahat süresi aynı veya daha yavaş kaldıkları için tercihi az. TURYOL motoru 19.00'da kalkıp ağır ve gürültülü olarak 22dk'da Göztepe İskelesi'nden Alsancak'a geldi(akşam seferleri direkt Alsancak, dönüşte Pasaport ve Konak'a uğrar!), iskeleden kalktığımız sırada Güzelyalı Park durağına yanaşan ağzına kadar dolu olup tüm duraklarda duran 169 ile aynı anda Alsancak'a vardı! Motor'dan 3 kişi indik, otobüsü söylememe gerek yok 169 sonuçta!


İzmir Körfezi'nde kullanılan/kullanılayabilir iskeleler listesi:
1 - Alsancak
2 - Bayraklı
3 - Bostanlı
4 - Göztepe
5 - Karşıyaka
6 - Konak
7 - Pasaport
8 - Üçkuyular
9 - Karaburun (sadece TURYOL)
10 - Mordoğan (sadece TURYOL)
11 - Foça (sadece TURYOL)
12 - Güzelbahçe (bir zamanlar vapur çalışırdı, şu an kullanılmıyor)


Yassıca Ada turistik bir ada ve basit bir iskeleye sahip olduğu için iskele sayılıp sayılmadığını Akın Üstadımıza soralım derim Şiddetli rüzgar zamanı adadan dönüş seferlerinin erken yapıldığını, TURYOL motorların açık denizden dolayı çok rahatsızlık yarattığını belirtelim...

Saygılar...


fatih civelek
7 yıl önce - Sal 14 Eyl 2010, 18:07

H.Bayraklı bey,

Bildiklerinizi aktarmanız beni sevindirdi, zîra daha çok bilgiye ihtiyacım olacak sanırım. Gerçi bu vesileyle de Gediz bey de bayağı bir bilgi aktarmış. Her halukârda hepinize şükranlarımı sunarım.

Daha berrak bilgi sahibi olabilmek için aşağıda aklıma gelen soruları sormak isterim;

Alıntı:
Mavişehir İskelesi şu an sadece kağıt üzerindedir.

KARANTİNA adındaki yeni iskelenin yapımı için deniz derinliği çalışmaları devam etmektedir.


Tamam Mavişehir'in uydudan profesyonel inşa edilmiş bir mühit/mahalle olarak görünüyor. Zenginler için bir iskele fena olmaz gerçekten. Ayrıca Gediz bey de belirttiği gibi Zübeyde Hanım Opera Binası da bu tip bir profesyonel mahalleye elbet yakışacaktır.

Ama şü KARANTINA iskelesini tam olarak anlayamadım. Tam olarak nerde bu mavişehir'e yakın bir yer mi? Ve neden ismi ' Karantina ' iskelesi olarak isimlendiriliyor/belirlendi ?? Karantina ve Mavişehir eğer birbirine yakın ise arasında ki fark nedir ?? Ikisi inşa edilebilir mi ve edilirse ikisi de avantajlı mı olur yoksa biris diğerinin işlevselliğini gölgeler mi? Iki iskele de olsa ne kazananılır ne kaybedilir sosyo-ekonomik boyutuyla.

Alıntı:
Saydığınız yerlerden URLA haricinde diğer yerlerde balıkçı iskeleleri vardır.

URLA İskelesi belediyenin yeni alacağı KATAMARAN (DENİZ OTOBÜSÜ) nedeniyle modernize edilecektir ve seferler başlayacaktır. Saydığınız diğer yerlere ise yeni iskeleler yapılacaktır.


Evet, Google Earth progamında Urla hariç hepsi bir balıkçı iskelesi gibi görünüyor. Bu yeni iskeleler yapılacaksa, projeksiyon nedir, hangi yıllar da düşünülüyor (kisa vade mi mesela?). Ayrıca yeni iskeleler yapılacaksa bu saydığım yerlere o zaman burada ki potansiyel ne arz ediyor? işlevselliği ne kadar olacak, ki Gediz bey mesela otobüs yolculuğunun daha da kısa sürdüğünden bahsediyor? Bu bir çelişki yaratmaz mı acep?

Son olarak ta, mevzu bahis cümlede hangi belediye olduğunu anlayamadım özür dilerim. Hangi belediye katamaran/deniz otobüsü almak istiyor, bu Urla belediyesi mi (ki cümlenin referansı Urla için yönlendirme yapıyor) ya da Izmir Büyükşehir Belediyesi mi? Yassıca adada ki iskele iskele fonksiyonunu görüyor yaz aylarında ama sanki bana derme çatma bir iskele olarak geldi. Burada ki iskele için güzel bir yatırım elzem midir? Gerekli midir? yoksa bu haliyle yetiyor mu; Son cümle olarak ta vapur işletmeleri izmir'de kimin güdümünde ve bu şirketin resmi sitesi var mıdır?

Biliyorum çok soru sordum. Ama proje için gerekli gerçekten. Anlayışınız için şükranlarımı sunarım.Saygılarımla
fatih civelek


GeDiZ

7 yıl önce - Sal 14 Eyl 2010, 19:29

Öncelikle İZMİR 3 BOYUTLU KENT REHBERİ sayesinde İzmir ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Arsenik bilgileri, İzmir'deki çalışmalar, sokak sokak İzmir rehberi vs vs vs. Buradan İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırlarını görebilirsinizKırmızı ile işaretlediklerim yoğun olarak kullanılan iskeleler:
KONAK - KARŞIYAKA - BOSTANLI

Mavi ile işaretlediğim iskeleler(soldan sağa sırasıyla):
ÜÇKUYULAR - GÖZTEPE - PASAPORT - ALSANCAK - BAYRAKLI

Yeşil ile işaretlediğim planlanan iskeleler:
MAVİŞEHİR - İNCİRALTI - KARANTİNA

İNCİRALTI: Tam olarak kurulacağı yeri bilemediğimden BAĞIMSIZ YARGI VE DANIŞTAY ANITI yanını işaretledim. Bu civarlara bir iskele düşünülüyor, işaretlediğim yer mi olur daha gerisi mi olur daha ilerisi mi bilemem...

KARANTİNA: Mithatpaşa E. M. L. ile Mektupçu durağı arasında bir yer düşünülüyor, çalışmaları görmüştüm ama otobüsten inip fotoğraf çekmeye zamanım yoktu. Bu semt/bölgeye verilen bir isim sanırım, Mithatpaşa Mahallesi bu mahallenin ismi.

MAVİŞEHİR: Mavişehir girişine Zübeyde Hanım Opera Binası da yapılınca hem MAVİŞEHİR yerleşim alanı hem de bu sanat merkezine gelecekler verimli olarak kullanabilecektir

* Üçkuyular ve Bostanlı hem feribot hem vapur iskelesidir. Bu iki iskele arası feribot seferleri vardır.

* Bostanlı ve Karşıyaka iskelelerinden Konak'a yapılan seferler en çok kullanılandır. Ayrıca sabah ve akşamları Göztepe-Alsancak vapuru tek yönde de olsa ilgi görür. Alsancak'tan yapılan sefer sayısı deniz ulaşımının kullanımı ile birlikte doğru oranda artabilir

* Urla sonradan bağlanan bir ilçedir, Güzelbahçe İzmir'in merkezine uzak merkez bir ilçesidir, Foça sonradan bağlanan bir ilçedir. Mordoğan belediyenin kapatılmaması için büyükşehir sınırlarından çıkartılmıştır ve Balıklıova o burunda en uç noktadır; Karaburun-Mordoğan'a İZDENİZ sefer yapabilirse bazı hatlar düşünülebilir...

Alıntı:
Ama şü KARANTINA iskelesini tam olarak anlayamadım. Tam olarak nerde bu mavişehir'e yakın bir yer mi? Ve neden ismi ' Karantina ' iskelesi olarak isimlendiriliyor/belirlendi ?? Karantina ve Mavişehir eğer birbirine yakın ise arasında ki fark nedir ?? Ikisi inşa edilebilir mi ve edilirse ikisi de avantajlı mı olur yoksa biris diğerinin işlevselliğini gölgeler mi? Iki iskele de olsa ne kazananılır ne kaybedilir sosyo-ekonomik boyutuyla.


Karantina İskelesi'nin düşünüldüğü yer; Konak ilçesinde Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerinde yukarıdaki haritada gösterdiğim noktadır(tramvay da yapılacak, bilmiyorum yararı ne kadar fazla olur). Mavişehir İskelesi ise; Mavişehir girişinde Karşıyaka sınırları içinde yapılacak opera binası önünde ve verimli olacak noktadadır(eğer deniz ulaşımı sevdirilirse!).

Alıntı:
Son olarak da, mevzu bahis cümlede hangi belediye olduğunu anlayamadım özür dilerim. Hangi belediye katamaran/deniz otobüsü almak istiyor, bu Urla belediyesi mi (ki cümlenin referansı Urla için yönlendirme yapıyor) ya da Izmir Büyükşehir Belediyesi mi?


Tüm toplu ulaşım kamu kuruluşu olan ESHOT tarafından yapılmaktadır. İstanbul ve Ankara'daki ÖHO tipi seferler düzenlemek yerine şehiriçindeki ulaşımın aynısını pergel yasası ile bağlanan ilçelere de yapmaktadır İlçe belediyeleri küçük alanlarda taşıma yapabiliyor; örneğin Urla-Özbekköy, Urla-İçmeler...

Tüm vapur/katamaran tipi deniz taşıtlarını alacak olan işletme İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde İZDENİZ'dir. Şu an çalışan TURYOL deniz motorları kiralama usulü çalışırken raylı sistemlerdeki çalışmalardan sonra sıra katamaranlarla deniz ulaşımına gelecektir. Her şey sırayla Bu projeler 2010-2015 ulaşım raporlarında görülüyor...


fatih civelek demiş ki:
Vapur işletmeleri İzmir'de kimin güdümünde ve bu şirketin resmi sitesi var mıdır?


GeDiZ demiş ki:
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 9 Mart 2000 tarihinde Denizcilik İşletmelerinden devir aldığı yolcu ve araç vapur filosunu güçlendirerek ve ek seferlerle zenginleştirerek körfezde deniz ulaşım hizmetini sürdürmektedir.
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin İzdeniz A.Ş tarafından gerçekleştirilen körfez içi yolcu ve araç taşımacılığı, sürekli artan talep ve ilgiyle Bostanlı, Karşıyaka, Bayraklı, Alsancak, Pasaport, Konak, Göztepe ve Üçkuyular olmak üzere toplam 8 iskelede 24 deniz aracıyla devam etmektedir.

İzdeniz'in sitesi açılmıyor, seferlere buradan bakabilirsiniz
fatih civelek demiş ki:
Yassıca adada ki iskele iskele fonksiyonunu görüyor yaz aylarında ama sanki bana derme çatma bir iskele olarak geldi. Burada ki iskele için güzel bir yatırım elzem midir? Gerekli midir? yoksa bu haliyle yetiyor mu?


Yassıca Ada'ya hiç gitmedim, giden birisi cevap verirse iyi olur. Buradaki iskelenin büyük paralarla yapılmasına gerek yok, İstanbul'da yeni yapılan ahşap tipi adaya uyum sağlayacak bir şey yapılsa ben beğenirim

Saygılar...fatih civelek
7 yıl önce - Sal 14 Eyl 2010, 19:34

Arkadaşlar, 6 saat içinde kepçe kepçe olsa da araştırma yaptım, interneti taradım ve tüm bulgularımla beraber şöyle bir çalışma çıktı ortaya.

Nitekim bu nihayi / sonuçlanmış bir harita değildir. Bu yüzden bu harita da eksiklikleri ve fazlalıkları elbirliği ile yaparsak sanırım interaktif haritasmız daha da şenlendirecek buraları ..(+)

Konuya vâkıf olan tüm Izmirli üyelerin katkılarını bekleriz. (daha çok sözlü olarak)
Saygılarımla
fatih civelek


M Ali Çelik
7 yıl önce - Sal 14 Eyl 2010, 21:43

Alıntı:
KARANTİNA: Mithatpaşa E. M. L. ile Mektupçu durağı arasında bir yer düşünülüyor, çalışmaları görmüştüm ama otobüsten inip fotoğraf çekmeye zamanım yoktu. Bu semt/bölgeye verilen bir isim sanırım, Mithatpaşa Mahallesi bu mahallenin ismi.


Karantina ismi gerçekte şimdiki Küçükyalı bölgesinin eski ismidir. Ayrıca Karataş'a da 2.karantina denirdi.
Mektupçu ile E.M.L. arasındaki alanın karantina ile ilgisi yok. Burası direkt olarak Mektupçu olur. Uzun yıllar önce Urla - Konak arası vapur sadece pazar günleri çalışır Urla iskelesine yanaşırdı. Evimin penceresinden her pazar gidişini görürdüm. Bir kaç kerede Urla da gördüm.


GeDiZ

7 yıl önce - Sal 14 Eyl 2010, 22:11

Alıntı:
Karantina ismi gerçekte şimdiki Küçükyalı bölgesinin eski ismidir. Ayrıca Karataş'a da 2.karantina denirdi.
Mektupçu ile E.M.L. arasındaki alanın karantina ile ilgisi yok. Burası direkt olarak Mektupçu olur.


Haklısınız unutmuştum okuyunca hatırladım Çalışmanın yapıldığı yer belirttiğim gibi Mithatpaşa E.M.L. ile Mektupçu arasında. 2015 ulaşım planında KARANTİNA yerine MEKTUPÇU ibaresi kullanılmış. Çalışma vardı ama son zamanlarda herhangi bir şey göremiyorum. Yalnız Vali Konağı iskelesi nasıl olur merak ediyorum; hem tramvay hem de denizyolu Konak-Alsancak yönlü olacak. Ayrıca Vali Konağı Göztepe İskelesi'ne baya yakın... Bir de Sahilevleri düşünülseydi hiç de fena olmazdı sanki(+)


Şu haritayı zaman içinde; aktarma merkezlerini, mevcut raylı sistemleri, planlanan raylı sistemleri bir arada toplarsak harika bir çalışma olacaktır. Benim düşüncem; ilk olarak içerideki iskele ve seferleri işaretleyelim, ardından tüm İzmir'i kapsayarak ikinci bir harita. Uzun ilçe hatları daha uzun vadede planlanıyor...

İZMİR ULAŞIM ANAPLANI'nda geçen 2015-2030 planına bakacak olursak:

En Geç 2015 Yılına Kadar Hizmete Girmesi Hedeflenen Yeni Vapur Hatları
Bayraklı-Göztepe
Bayraklı-Üçkuyular
Bayraklı-İnciraltı
Bostanlı-Güzelbahçe
Mavişehir-Güzelbahçe
Mavişehir-Göztepe
Mavişehir-Konak
Güzelbahçe-Pasaport
İnciraltı-Pasaport
Konak-Karataş
Karataş-Mektupçu
Mektupçu-Mithatpaşa
Mithatpaşa-Köprü
Köprü-Vali Konağı
Vali Konağı-Göztepe


En Geç 2020 Yılına Kadar Hizmete Girmesi Hedeflenen Yeni Vapur Hatları
Urla-Konak
Urla-Mavişehir
İnciraltı-Karşıyaka
Göztepe-Karşıyaka


En Geç 2030 Yılına Kadar Hizmete Girmesi Hedeflenen Yeni Vapur Hatları
Balıklıova-Konak
Balıklıova-Mavişehir
Balıklıova-Eski Foça
Eski Foça-Konak
Eski Foça-Mavişehir


Saygılar...


fatih civelek
7 yıl önce - Sal 14 Eyl 2010, 23:15

Benim şımdi bu listeden anladıklarim:

Mevcut Olan İskeleler
01 - Alsançak
02 - Bayraklı
03 - Bostanlı
04 - Göztepe
05 - Karşıyaka
06 - Konak
07 - Pasaport
08 - Üçkuyular


Kesin Yapılacak olan İskeleler
09 - İnciraltı
10 - Mavişehir
11 - Mektupçu


Yapılması Planlanan İskeleler
12 - Karataş
13 - Köprü
14 - Vali Konağı
15 - Sahilevler


Kentdışı İskeleler
16 - Balıklıova
17 - Eski Foça
18 - Güzelbahçe
19 - Urla
20 - Yassıca AdasıBu bilgileri dayanarak o zaman yaptığım haritayi geliştirmem lazim .. Bu harita bittiği vakit başka bir baslikta ilgili 'Izmir Interaktif Iskeleler Haritasi' çalışmasını yayınlayabileceğim.

Gediz bey son bir sorum daha olacak .. bu 2015 - 2030 yılı projeksiyonları/projeleri bilgileri nerden buluyorsunuz. Ben o kadar aradım bulamadım .. Siz konuya daha vâkıfsınız elbet, burada kaynaklar ve linkler paylaşabilir msiniz? Bir de mümkünse kesin yapılmak istenen ve planlanan iskeleleri de bir harita da işaretleyebilir miyiz? ( çok mu şey isedim acep )

El birliği ile iskeleler ile ilgili bulduğumuz bir kaynak olursa burada paylaşalım. Ayrıca yukarıda ki liste şimdi bu haliyle tamamdır, değil mi? Eksik yok umarım. Yardımlarınız için Allah sizden gani gani razı olsun arkadaşlar.teşekkûrler
fatih civelek
En son fatih civelek tarafından Çrş 15 Eyl 2010, 23:28 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege