Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Esra
14 yıl önce - Çrş 03 Ksm 2004, 16:19
Beyaz Saray, zaferini ilan etti


Beyaz Saray, ABD Başkanı George Bush’un başkanlık seçimlerini kazandığını açıkladı.

Bush'un Ohio'yu aldığını belirten Beyaz Saray sözcüsü Andrew Card, Cumhuriyetçi Parti'nin en az 286 delegeye ulaştığını ilan etti.

Card, Bush'un kritik eyaletlerden Ohio'da, 'istatistiki olarak geçilemeyecek' bir avantaja sahip olduğunu söyledi.

Ohio 'kilit' eyalet konumunda

Beyaz Saray'ın zaferini ilan etmesine karşın, bölgeden henüz oy sonuçlarına ilişkin kesin bir açıklama gelmedi. 20 delegeli Ohio eyaletinden çıkacak sonuç, ABD seçimlerinin kilidini çözecek. Ohio’da şu anda Bush önde görünüyor, ancak oy sayımı henüz sona ermedi.

Ohio Valisi Ken Blackwell, şu ana kadar sayılan oylarla ilgili bir sayı veremeyeceğini söyleyerek, sayımların 11 gün kadar sürebileceğini belirtti.

'Sihirli sayı' 270

Oyların yüzde 94’ünün sayıldığı ABD’de, Cumhuriyetçi aday Başkan George Bush yüzde 51, Demokrat aday John Kerry ise yüzde 48 oy aldı.

Şu ana kadar gelen sonuçlara göre, George Bush 28 eyaletten 254 delege çıkarırken, John Kerry 20 eyaletten 252 delege çıkarmayı başardı.

Adaylardan birinin başkan olabilmesi için 538 ikinci seçmenden 270 delegeye ulaşılması gerekiyor.

Üç eyalette sonuçlar hala beli değil

ABD başkanlık seçimlerinde üç eyalette daha sonuçlar belirlenmedi. Seçimin sonucunu kilit eyalet konumundan olan 20 delegeli Ohio belirleyecek. Seçimlerin hala sonuçlanmadığı diğer eyaletler ise 7 delegeyle Iowa ve 5 delegeyle New Mexico.

Bu eyaletlerde 'koşullu oylar'ın çokluğu nedeniyle sayımın uzun süreceği, sonuçların gecikeceği belirtiliyor.

ABD'de Seçiciler Kurulu dağılımı


Bush Delege Sayısı:254 Halk oyu:%51 Kerry Delege Sayısi:252 Halk oyu : %48
Demokrat başkan adayı John Edwards, Bush'a evinde yenildi

Bush'un North Carolina'da kazanması, ilginç bir durum oluşturuyor. Kerry'nin başkan yardımcısı adayı John Edwards, North Carolina senatörü. Edwards, kendi eyaletinden başkanlık seçiminde Demokrat Parti'ye oy kazandırmayı başaramadı.

Cumhuriyetçilerden erken kutlama

ABD Başkanı George Bush'un Beyaz Saray'dan takip ettiği seçimin sonuçları henüz belirlenmemişken, Cumhuriyetçi Parti taraftarları Beyaz Saray'ın yanıbaşında "zafer resepsiyonu" düzenledi. Resepsiyonun Ronald Reagan binasında düzenlendiği ve yüzlerce gazeteci tarafından izlendiği bildirildi.

Sandık çıkışı anketlerinde Kerry öndeydi

ABD'de seçim öncesi yapılan anketler seçmenin Irak, terörizm ve ekonomi konularına duyarlı olduğunu gösteriyor.

Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti seçim kampanyası yetkililerinden edinilen bilgiye göre, oy kullanan ilk gruplar arasında yapılan sandık çıkışı anketlerine göre Kerry, ülke genelinde önde gözüküyordu.

Bush: "Seçimi ben kazanacağım"

ABD Başkanı Bush, oyunu Teksas'ın Crowford kasabasında kullandı. Bush ve eşi Laura oylarını kullandığı sırada içeriye kameralar alınmadı. Bush, seçim merkezinden çıkışında, "seçimi ben kazanacağım. güvenim tam'' mesajı verdi.

Kerry: "Umarım sonuçlarla ilgili bir sorun çıkmaz"

George Bush'un rakibi John Kerry ise oyunu Boston'da kullandı. Kerry, ''umarım seçim sonuçlarıyla ilgili bir sorun çıkmaz ve bu iş mahkemeye gitmez'' dedi.

İki köyde erken oylamanın galibi Bush

Erken oylamanın yapıldığı New Hempshire'a bağlı iki köyde ise, Bush seçimin galibi oldu.

Kaynak:cnnturk


ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET