Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
sedat karahallı
10 yıl önce - Cum 10 Eyl 2010, 13:25
Konya Karatay Sağlık Tesisi Projesi - Konya Şehir Hastanesi Kampüsü


Konya'ya 800 yataklı hastane müjdesi

Üç üniversite ve üç büyük devlet hastanesi ile çok sayıda özel hastanenin hizmet verdiği Konya'ya 246 milyon lira bütçeyle 800 yataklı yeni bir hastane yapılması kararının Yüksek Planlama Kurulu'nda imzaya açıldığı bildirildi.


 

AK Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü, Konya'nın İç Anadolu Bölgesi'nin sağlık merkezi olması konusunda yoğun bir çalışma yürüttüklerini belirterek, yaklaşık 5 yıldır Karatay bölgesine yapılması planlanan eğitim araştırma hastanesi projesinin, 3 Eylül tarihi itibariyle Yüksek Planlama Kurulu'nda imzaya açıldığını söyledi.

''Karatay Sağlık Tesisi'' olarak adlandırılan projenin kamu-özel ortaklığı kapsamında hayata geçirilmesinin planlandığını kaydeden Güçlü, ''Bütçe imkanlarının dışında yeni bir finansman metodu olarak devreye giren kamu-özel ortaklığı, sağlık hizmetlerinin daha kapsamlı bir şekilde verilebilmesi için bakanlığımızın geliştirdiği yeni bir yöntemdir. Bu yöntemde bütçeden bir kaynak aktarılmamaktadır. Müteahhitlerin yaptığı bu binalar, Sağlık Bakanlığı tarafından kiralanmakta ve bu süre içerisinde kira bedeli ödenmektedir'' dedi.

Halen Kayseri ve Elazığ ile Ankara'da Etlik ve Bilkent'te de benzer uygulamaların yer aldığını aktaran Güçlü, hastanenin şu anda Yüksek Planlama Kurulu safhasındaki işleminin devam ettiğini dile getirerek, ''Eylül ayı sonuna kadar Yüksek Planlama Kurulu imzaları tamamlanacak, daha sonra ilan ve ön yeterlilik süreci başlayacak. 45 günlük bu süre Kasım ayında tamamlanacak. 21 Ocak 2011'de firmaların tekliflerinin alınmasının ve seçilecek 3 firmanın Şubat ayının sonunda teke indirilmesinin ardından Mart ayı içerisinde sözleşme imzalanacak. Hastanenin inşaatının başlangıcı ise Nisan ayı olarak belirlenmiştir'' dedi.

YENİ BİR HASTANE HABERİ BAYRAM MÜJDESİ OLDU

AK Parti Milletvekili Sami Güçlü, 246 milyon lira bütçeyle 800 yataklı yeni bir hastane yapılması kararının Konyalılar için adeta bir bayram hediyesi olduğunu vurgulayarak, hastanenin yapım süresinin 3 yıl, işletme döneminin ise 25 yıl olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

''Hastane, 197 bin 280 metrekarelik bir inşaat alanına sahip. 400 genel, 400 kadın doğum olmak üzere toplam 800 yataklı büyük bir hastane olacak. Tam kapasiteyle faaliyete geçtiğinde hastanede 223 uzman ve pratisyen hekim, 502 hemşire ve ebe, 544 yardımcı personel ile her gün yaklaşık 2 bin 800 vatandaşımıza modern koşullarda sağlık hizmeti verilecektir. Bu proje kapsamı içerisinde bir kısım ticari alanların da yapılması mümkün olacaktır. Projenin sabit sermaye yatırım tutarı ise 246 milyon olarak belirlenmiştir. Bu maliyete ticari alanda yapılacak sabit yatırımlar dahil değildir. Hastanemiz Meram Eğitim Araştırma Hastanemizin fonksiyonlarını devralacak ve eğitim-araştırma hastanesi olarak faaliyete geçecektir. Bu amaca uygun şekilde dizayn edilmektedir. Meram ise normal hastaneye dönecek.''

Hastanenin mimari projelerinin de hazırlandığını bildiren Güçlü, Konya'da 3 tane tıp fakültesi hastanesi, Meram Eğitim Araştırma Hastanesi, Beyhekim Devlet Hastanesi, Konya Numune Hastanesi ve çok sayıda özel hastanenin hizmet verdiğini, bu projenin hayata geçmesiyle de Konya'nın İç Anadolu Bölgesi'nde bir sağlık merkezi olma yolunda çok önemli bir mesafe alacağını sözlerine ekledi.
Projeyle ilgili bilgi ve fotoğrafları buradan paylaşabiliriz.


sedat karahallı
10 yıl önce - Çrş 02 Şub 2011, 14:06Karatay bölgesinde yapılacak olan entegre sağlık kampüsünün yapım işleri ve ürün ve hizmetleri için ön yeterlilik ihalesi yapıldı.
Sağlık merkezinin ön yeterlilik çalışmaları ise devam ediyor.
Konya başta olmak üzere bölge illerinin sağlık hizmetini karşılamak üzere yapılacak olan Karatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin temelinin yapım ihalesinin ardından 2011 yılı içinde atılması bekleniyor. Toplamda 800 yataklı olacak olan hastanede 223 uzman ve pratisyen hekim, 502 hemşire ve ebe, 544 yardımcı sağlık personeli görev yapacak. Ayrıca her gün yaklaşık 2 bin 800 vatandaşa hizmet verilmesi bekleniyor. Diğer yandan bölgeye otel, kongre merkezi, çarşı, spor salonu gibi ticari alanlarla alışveriş merkezleri de yapılacak. Konya Karatay Entegre Sağlık kampüsünün yapım işleri ve ürün ve hizmetlerin temin edilmesi işi ön yeterlik ihalesi 21 Ocak 2011 tarihinde yapıldı. Ön yeterlik değerlendirme çalışmaları ise devam ediyor.
İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci de ön yeterlilik ihalesinin önemli bir adım olduğunu belirterek yapım ihalesinin ardından 2011 yılı içinde hastanenin temelinin atılmasını tahmin ettiklerini söyledi. Dr. Hasan Küçükkendirci, “Karatay İlçesi’nde yeni Adliye Sarayı’nın olduğu bölgede Sağlık Bakanlığı’na ait 150 bin metrekarelik arsa vardı. Bu arasa da 400’ü genel dal hastanesi 400’de kadın doğum ve çocuk hastanesi olmak üzere 800 yataklı hastane yapılandırılması söz konusu. Bu hastane şimdiye kadar Türkiye’de çok fazla uygulanmamış bir sistemle kamu özel ortaklığı ile yapılacak. Çalışmaları tamamen Sağlık Bakanlığı Kamu Özel Ortaklığı Daire Başkanlığı takip ediyor. Devlet Planlama Teşkilatı’ndan bu hastanenin yapılmasıyla ilgili onay çıktı. Ön çalışmalarda yapıldı. Ön çalışmadan sonra hem avam proje hem uygulama projesiyle ilgili çalışmalar başlayacak. Süreç hızlı gidiyor. Tahminimiz 2011 yılı içinde bir temel atılır ya da yapım ihalesine geçilir” dedi.
Kamu Özel Ortaklığı’nda binanın yapımının tamamının bir firma tarafından üstlenileceğini ve bu firmanın da belli bir yıl hastanedeki bazı birimlerin işletilmesinde hak sahibi olacağını da aktaran Küçükkendirci, şunları kaydetti: “Bu yıl kapsamında firma kantini işletecek. Temizlik işçileri, güvenlik işçilerini çalıştıracak. Zaman zaman ameliyathane görüntüleme merkezlerindeki ihaleyi alılabilecek. Bunların yanında da Bakanlık gerekiyorsa aylık kira ya da yıllık kiralar şeklinde ilgili firmaya kira ödemesi şeklinde bir sistem olabilecek. Bu yıl sözleşmesi bitince de binanın tüm kullanımı bakanlığa devredilecek.” Küçükkendirci, hastanenin ihtisas hastanesi tarzında mı yoksa genel dal hastanesi tarzında mı olması konusunda görüşmelerin sürdüğünü dile getirerek, mevcut Konya Araştırma ve Eğitim Hastanesinde hem eğitimin hem de hastalara hizmet vermenin oldukça güç olduğunu vurguladı. Küçükkendirci, “Eğitim konusunda sıkıntı çekiyoruz. Asistanlarımızın eğitim alacağı salonlara ve dershanelere ihtiyacı var. Klinikte hastayı yatırıp tedavi edip bir taraftan da eğitim verecek ortamlarda sıkıntı yaşanıyor. Zaman içerisinde yeni binalara ihtiyaç var. Dolayısıyla eğitim ve araştırma hastanesinin içinde bulunduğu Konya Karatay Entegre Sağlık kampusü, hem daha iyi hizmetin verilmesini sağlayacak hem de asistanlar uygun koşullarda eğitim alabilecek” diye konuştu.
http://www.reklam_link.com/haber/38570/On_yeterl ...tamam.html


hidayetboge
9 yıl önce - Cum 08 Nis 2011, 10:36
projenin 2 sene ileriye ertelendiği söyleniyor


Bunu bir doktor arkadaştan duydum. Ayrıntılı bilgisi olanlar var ise yazsınlar.

Yusuf Esengül
9 yıl önce - Pzr 10 Nis 2011, 10:15

15-20 sene öncesinin kaderine terk edilmiş ve en kötü bölgesi şimdi cazibe merkezi oldu. Adliye Sarayı, KTO Karatay Üniversitesi, Adalet parkı ve Karatay Sağlık kompleksi ile , yeni konut projeleri,modern yolları,geniş caddeleri ile Karatay'ın bu bölgesi ilgi çekmeye devam ediyor.

Karatay sağlık Kompleksi'nin devreye girmesi ile Karatay halkının Numune hastanesi'ne bağımlılığı bitecek. Selçuklu Beyhekim Devlet Hastanesi ile bu bağımlılıktan kurtuldu. Şimdi sıra Karatay'da.


hidayetboge
9 yıl önce - Pts 11 Nis 2011, 19:01
projenin 2 sene ileriye ertelendiği söyleniyor


projenin 2 sene ileriye ertelendiği söyleniyor bunu bir doktor arkadaştan duydum bilgisi olanlar yazarsa memnun olurum.sayfa 1
123 ... 101112   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA