Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
sedat karahallı
10 yıl önce - Prş 09 Eyl 2010, 01:03
Bayram bugün olmayabilir!


Müslüman ülkelerin çoğu Ramazan bayramına cuma günü başlıyor. Bir kısım İslam ülkeleri ise Perşembe (yarın) Ramazan bayramına başlayacağını duyurdu.

Bu akşam (Çarşamba) hilali görmemelerinden dolayı Ramazan ayını 30'a tamamlayacaklarını ilan eden İslam ülkeleri, Cuma gününü Ramazan ilk günü olarak ilan etti.

Cuma günü Ramazan Bayramına başlayacaklarını duyuran İslam ülkeleri şunlar; Mısır, Ürdün, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, İran, Cezayir, Sudan, Filistin, Suriye, Tunus, Endonezya, Malezya, Katar ve Bahreyn.

Brezilya, İtalya ve Kanada'daki Müslümanların da cuma gününü Ramazan bayramının ilk günü olarak ilan ettikleri belirtildi.

Perşembe günü bayram kutlayacak ülkeler

Türkiye, Rusya, Ukrayna, Kosova, Makedonya, Sırbistan ve Bosna Hersek ise yarın (Perşembe) günü Ramazan bayramına başlıyor.

Perşembe günü (Yarın) Ramazan bayramını kutlayacak olan Müslüman ülkelerin, Rü'yeti Hilale göre değil takvim hesabına göre bayrama başlayacakları vurgulandı.

Arap ülkelerinden Libya sadece yarın bayram yapacaklarını ilan etti.

Pakistan'da Bayram cumartesi günü

Pakistan'ın ise Ramazan ayına bir gün geç başlamasından dolayı Cumartesi günü Ramazan Bayramına başlayacağı bildirildi.
(Kaynak: http://www.haberkonya.com/haber/13624/Bayram_rota ...yapti.html )

İnşallah bizim sistemimiz doğrudur. Aslında garantiye almak için yarın da oruç tutulabilir ama bildiğim kadarıyla bayram günü oruç tutmak da haram.
Her sene bu denli farklı uygulamalar görmek düşündürücü..


fange
10 yıl önce - Prş 09 Eyl 2010, 01:05

Bu tartışmalar önceden de olmuştu, sonuçta bizim hesaplamalarımız abd/nasa tarafından da onaylandı ve doğru bulundu, bayram yarın arkadaşlar, arap ülkeleri yıllardır aynı şeyi yapıyor, hesapları gösteriyorsun, yine nuh diyor peygamber demiyorlar.

Alıntı:
bayram günü oruç tutmak da haram.


hadiste Hz. Muhammed, oruç tutulmamasını önerir, başkalarını, tutmayanları sıkıntılı duruma düşürmemek için, ama doğrudan haram değil bildiğim kadarıyla, tavsiye


ILKER DEMIRTAS
10 yıl önce - Prş 09 Eyl 2010, 01:09

salamu alaykum

fange ,arap ligine göre uymamiz lazim ne abd ne nasa ,bugün arabistanda teravih namazi kiliniyor bu demek bayram cuma günü.bi bak kac ülke yarin kac ülke cuma günü bayram yapiyor cogunlukmu dogru az olanmi sence !?


fange
10 yıl önce - Prş 09 Eyl 2010, 01:12

Alıntı:
fange ,arap ligine göre uymamiz lazim ne abd ne nasa ,bugün arabistanda teravih namazi kiliniyor bu demek bayram cuma günü.bi bak kac ülke yarin kac ülke cuma günü bayram yapiyor cogunlukmu dogru az olanmi sence !?


ve aleyküm es selam

kardeş sonuçta bu harita bilgisi, en gelişmiş teknoloji de nasa'da bulunduğundan onlara kendi sonuçlarımızı göstermişiz, araplar da göstermiş, demişki johny'ler sizinki doğru diye bize, mesele bu yani yoksa abd.cilik değil, matematik, cebir, türkiye'nin hesapları doğru bu kadar açık.


Ufuk BOLAT

10 yıl önce - Prş 09 Eyl 2010, 01:14

Alıntı:
İslam ülkelerinin çoğu bugün hilali görmemelerinden dolayı Ramazan Bayramının ilk günü olarak Cuma gününü ilan etti


Bu bölümü görmemişsiniz sanırım. Hicri takvimde ayların başlangıcı hilalin görünüşüne göredir. Hilal'in çıkmaması coğrafi bir durum. Yani biz bu gece hilali görüyorsak yarın bayram edebiliriz.
Umarım Türkiye'nin doğusunda da gözüküyordur.
Sağlıklı, mutlu daha nice ramazanlar görmek dileğiyle,
Hayırlı Bayramlar


fange
10 yıl önce - Prş 09 Eyl 2010, 01:21

Alıntı:
Bu bölümü görmemişsiniz sanırım. Hicri takvimde ayların başlangıcı hilalin görünüşüne göredir. Hilal'in çıkmaması coğrafi bir durum. Yani biz bu gece hilali görüyorsak yarın bayram edebiliriz.


evet işte onu diyorum ben de, o coğrafya, harita meselesinde bizim haklı çıktığımız uluslararası kuruluşlar tarafından da onaylanmış durumda.


Enes54

10 yıl önce - Prş 09 Eyl 2010, 01:35

ben yarım giriyorum bayrama isteyen gelir vallah

Osman Yavuz
10 yıl önce - Prş 09 Eyl 2010, 01:35

Arkadaslar olayin ozu gokteki ayin gorunup gorunmemesidir.

Tum Turkiye'de herhangi bir kisi bugun ayi gormus ise yarin bayramdir.
Yok gormemis ise yarin da oruc tutulacaktir, bayram ay gorundugu zaman olacaktir.

ABD'de biz yarin da oruc tutuyoruz, bayramimiz insallah Cuma gunu baslayacak.

Bunun NASA ile sunla bunla, ABD ile bir onemi yok. NASA'dakiler musluman mi ki de biz onlardan laf dinleyecegiz. Kendi dinimizi kendimiz bilmiyorsak biraz ayip olmaz mi?

Su guzel Ramazan gununde, bir arkadasimiz guzel bir puan vermis bu mesajima -biraz aciklama lazim- diyerek. Kendisini cani gonulden kutluyorum. Yazilan aciklamayi anlayacak kapasitesine sahip olamadigi icin.


En son Osman Yavuz tarafından Prş 09 Eyl 2010, 01:50 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


orkun_01
10 yıl önce - Prş 09 Eyl 2010, 10:37

Şu an Libya'da Trablusgarp'tayım. Bugün burda bayram.

tunati34

10 yıl önce - Prş 09 Eyl 2010, 10:38

Kameri takvime göre bizimkisi doğrusayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET