Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa Hüdavendigar Kent Parkı
123 ... 575859   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA
cevap yaz
sayfa 1
ozhanesemen

10 yıl önce - Pts 06 Eyl 2010, 12:20
Bursa Hüdavendigar Kent Parkı


Alıntı:
BURSA EN BÜYÜK KÜLTÜRPARKINA KAVUŞUYOR



BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, 500 BİN METREKARE ALANLI DİKKALDIRIM’DAKİ KAVAKLIK BÖLGEYİ, İKİNCİ KÜLTÜRPARK OLARAK BURSA’YA KAZANDIRIYOR.

Bursa Büyükşehir Belediyesi vatandaşlar tarafından bugüne kadar kullanılamayan Dikkaldırım’daki kavaklık alanı ‘Dikkaldırım Odunluk Kültürparkı Projesi’yle Bursa’ya kazandırıyor.

Bursa’nın en büyük kültürparkı olacak
Türkiye’nin en fazla göçü alan kenti olması nedeniyle yapılaşmanın her geçen gün arttığı Bursa’da, halkın nefes alabileceği yeni rekreasyon alanları oluşturmaya çalışan Bursa Büyükşehir Belediyesi, Dikkaldırım ve Odunluk bölgesine değer katacak önemli bir projeyi hayata geçiriyor. Yaklaşık 500 bin metrekare alan üzerinde hayata geçirilecek olan ‘Dikkaldırım Odunluk Kültürparkı’, 400 bin metrekare alana sahip Reşat Oyal Kültürparkı’ndan daha büyük bir rekreasyon alanı olarak kente kazandırılıyor.
Projeler onaylandı
Proje kapsamında devam eden Nilüfer Deresi ıslah çalışmalarını yerinde inceleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, Genel Müdür Yardımcısı Güngör Gülenç ile yüklenici firmanın sorumluları Murat ve Mesut Öztimur’dan bilgiler aldı. Bölgenin taşkın su sahasında kaldığını hatırlatan Başkan Altepe, BUSKİ Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan Nilüfer Deresi Islah Projesi’nin DSİ 1. Bölge Müdürlüğü’nce onaylandığını ve dere ıslah çalışmalarının hızla sürdüğünü vurguladı. Parkın yapılacağı alanın 1. derece doğal sit alanı içerisinde kalması nedeniyle hazırlanan avan projenin de Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nce onaylandığını dile getiren Başkan Altepe, projeyle ilgili tüm onayların alındığını ve en büyük kültürparkın yapılması önünde bir engel bulunmadığını belirtti.
“Bursa’ya nefes aldırmaya çalışıyoruz”
Yapılaşma yoğunluğunun fazla olduğu tüm bölgelere park, yeşil alan, oyun alanı ve spor alanı gibi tesisler kazandırmaya çalıştıklarını dile getiren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bursa’ya nefes aldıracak alanlar üretiyoruz. Bunun için de kamulaştırma başta olmak üzere her yolu deniyoruz. Tüm semtlerimizi yeşille buluşturmayı hedefliyoruz. İstiyoruz ki halkımız bu tür sosyal donatı alanlarına kendi mahallelerinde yürüme mesafede ulaşabilsin. Buraya yapacağımız kültürpark, mevcut kültürparktan daha büyük bir alana sahip. Hem Osmangazi hem de Nilüfer ilçelerine hitap edecek ve bölgeye vizyon katacak bir proje olacak” dedi.

Yeni bir aktivite merkezi olacak
Bugüne kadar vatandaşlar tarafından kullanılmayan alan, uygulanan proje ile hem yöre halkına, hem kent bütününe hizmet edebilecek kapasitede bir kentsel park kimliği kazandırılarak kullanıma açılacak. Proje kapsamında açık aktivite alanları, ormanlık alanlar, yürüyüş yolları, koşu yolları, park girişlerine konumlandırılmış küçük spor tesisleri ve spor kompleksi önerileri bulunuyor. Park içerisinde park bütününü dolaşan koşu ve bisiklet yolları basketbol sahası, tenis kortları, yüzme havuzu, mini futbol sahası, standart ölçülerde futbol sahası, çocuk oyun alanları, paraşüt kulesi, tırmanma duvarı, dinlenme alanları da projede yer alıyor.


Kaynak

O bölgedeki yoğun yapılaşmanın olduğu bölgede böyle bir parka da yer verilmesi yerinde bir karar olmuş. Bursa'mıza hayırlı olsun.


mustafaguler
10 yıl önce - Pts 06 Eyl 2010, 13:45

Alıntı:
Proje kapsamında açık aktivite alanları, ormanlık alanlar, yürüyüş yolları, koşu yolları, park girişlerine konumlandırılmış küçük spor tesisleri ve spor kompleksi önerileri bulunuyor. Park içerisinde park bütününü dolaşan koşu ve bisiklet yolları basketbol sahası, tenis kortları, yüzme havuzu, mini futbol sahası, standart ölçülerde futbol sahası, çocuk oyun alanları, paraşüt kulesi, tırmanma duvarı, dinlenme alanları da projede yer alıyor.


Açıklama da paraşüt kulesi denmiş ama projede ben kule falan göremedim.

Böyle bir projenin Bursa'ya kazanılması gerçekten çok güzel ve yararlı olacak. Birde o bölgeye yeni Stadyum ve yine bir yeşil alan bölgesi olacak ve bu park ile birleştiğin o bölge tam bir yeşil alan ve oksijen deposu olacak. Ayrıca Nilüfer deresinin Dikkaldırım-Soğukkuyu arasıda acilen temizlik yapılması lazım. Çünkü, dere içerisinde çok sayıda çar-çöp, taş ve lastik var.


Berktuğ
site denetçisi

10 yıl önce - Pts 06 Eyl 2010, 14:41

Böyle bir alanı ölü bir alan olarak görmek beni üzüyordu.Şimdi ise canlandığı zaman herkesin kalbi burda atacak.

SERCAN CAN
10 yıl önce - Pts 06 Eyl 2010, 16:02

Daha önceden diğer başlıklarda buranın Bursa'nın ikinci kültürparkı olabileceğini ve kültürparka kurulmak istenen disneyland benzeri eğlence merkezininde bu alana kurulması yönünde görüş bildirmiştim. Her ne kadar bu eğlence parkı kurulmayacak olsada bu bölgenin Bursa'ya 2. kültürpark olarak kazandırılacak olması sevindirici. yalnız o bölgenin çevresininde elden geçirilmesi gerekir cazibe ve çekim merkezi olabilmesi için. Malum Dikkaldırım'da çarpık yapılaşma epey bi yoğunlukta. Cadde sağlıklaştırma ve kentsel dönüşüm projeleriyle o bölgede canlandırılmalı. Daha önce belirtildiği gibi Bursa artık tek merkezi kaldırmıyor.

atakan_bursa
10 yıl önce - Pts 06 Eyl 2010, 18:08

arkadaşlar ben tam olarak nereye yapılacağını anlamadım. harita üzerinde bi arkadaşımız gösterebilir mi? projeye gelince çok iyi düşünülmüş bir proje. recep altepe'nin en güzel icraatlarından biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. ama umarım kültürpark gibi apaçi mekanı olmaz..



sayfa 1
123 ... 575859   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA