Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
mustafars

7 yıl önce - Prş 02 Eyl 2010, 23:47
Türkiye'nin Dünyadaki Konumu ve BM İnsani Gelişmişlik Endeksi


Alıntı:
''2009 İnsani Gelişme Endeksi'' Yayımlandı
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının (UNDP) ''2009 İnsani Gelişme Endeksi''nde 182 ülke arasında 79. sırada yer alan Türkiye'nin ''insana yatırım yapmaya devam etmesi gerektiğine'' işaret edildi.

UNDP'den yapılan açıklamada, İnsani Gelişim Endeksi'nin (İGE), ortalama insani gelişme düzeyini sağlıklı ve uzun bir yaşam, bilgiye erişim ve iyi bir yaşam standardı olmak üzere üç temel boyutta uzun vadeli ilerlemeyi gözlemleyen özet bir ölçüt olduğu, bu üç temel boyutun, sırasıyla ortalama ömür, yetişkinlerde okur yazarlık ve ilköğretim, ikinci öğretim ve üçüncü öğretime brüt kayıt olma oranı ile alım gücü paritesinin 1 dolar karşılığı kişi başına düşen gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYH) ile ölçüldüğü belirtildi.

Açıklamaya göre, Türkiye'de ilköğretim, ikinci öğretim ve üçüncü öğretime brüt kayıt olma ve yetişkinlerde okur yazarlık oranlarının sırasıyla yüzde 71,1 ve yüzde 88,7, ortalama ömrün ise 71,7 yıl olduğu kaydedildi.

Kişi başına düşen GSYH'nın ise 12.955 Amerikan dolar olduğu, tüm bu verilerin, 0,806'lık bir İnsani Gelişme Endeksi değerini oluşturduğu belirtilen açıklamada, şunlar ifade edildi:

''Bununla beraber, endekste daha düşük kişi başına düşen GSYH değerlerine rağmen sıralamada Türkiye'nin üzerinde yer alan ülkeler var. Örneğin Bosna Hersek'te kişi başına düşen GSYH 7.764 Amerikan doları ile Türkiye'ninkinden daha düşük olsa da bu ülke endekste Türkiye'nin üç sıra üstünde yer alıyor. Sıralamanın bu şekilde olması büyük ölçüde Bosna Hersek'te yetişkinlerde okur yazarlık oranının yüzde 96,7 ile Türkiye'deki orandan (yüzde 88,7) daha yüksek olmasına dayanıyor. Bu durum da Türkiye'de insana yatırım yapmaya devam edilmesi gerektiğine işaret ediyor.''

-EĞİTİM VE SAĞLIK ALANINDA YAPILMASI GEREKENLER VAR-

Açıklamada, yıllık endekste ''Yüksek İnsani Gelişim'' kategorisinde yer alan Türkiye'nin yüksek gelir düzeyine rağmen hala eğitim ve sağlık hizmetleri alanlarında yapması gerekenler olduğuna dikkati çekildiği belirtildi.

Bulgaristan, Romanya ve Makedonya gibi aynı kategoride sıralanan 18 ülkenin, daha düşük gelir seviyelerine rağmen Türkiye'den üst sıralarda yer aldığı kaydedilen açıklamada, ''Bu da Türkiye'nin yüksek gelir düzeyini insani gelişime dönüştürmek için daha fazla çaba harcaması gerektiğine dikkati çekiyor'' denildi.

-CİNSİYET GÜÇLENDİRME ÖLÇÜTÜ'NDE TÜRKİYE SONDAN SEKİZİNCİ-

İnsani Gelişme Endeksi'nin yanı sıra İnsani Gelişme Raporu'nun yoksulluk ve cinsiyet gibi diğer endeksleri de kapsadığı ifade edilen açıklamada, yoksulluğun günde 1,25 Amerikan doları ile ölçülmesine çok yönlü bir alternatif sunan İnsani Yoksulluk Endeksi'nin (HPI) Türkiye'yi 135 ülkeden 40. olarak sıralasa da kadınların ekonomik ve politik hayata aktif katılımını ölçen Cinsiyet Güçlendirme Ölçütü'nün (GEM) tamamen farklı bir tablo çizdiği belirtildi.

GEM'e göre, Türkiye'nin 109 ülke arasında 101. sırada, yani sondan sekizinci olduğu kaydedilen açıklamada, ''Bu da Türkiye'de cinsiyet eşitliğinin güçlendirilmesi için daha fazla çaba harcanması gerektiğinin altını çiziyor'' denildi.

Açıklamada ayrıca, Türkiye'nin temel insani gelişme göstergelerinde son 27 yıldır tutarlı bir şekilde ilerlediği belirtildi.

İGE her yıl Küresel İnsani Gelişme Raporu'nun bir parçası olarak yayımlanıyor. Küresel İnsani Gelişme Raporları iklim değişikliğinden insan haklarına kadar insanlığın karşılaştığı birçok önemli zorluğu ele alıyor. UNDP tarafından hazırlatılan ve bağımsız bir rapor olan Küresel İnsani Gelişme Raporu her yıl bir düzineden fazla dile çevrilerek, 100'ün üzerinde ülkede yayımlanıyor.


USAKGUNDEM.COM sitesinden alıntıdır..


En son mustafars tarafından Cum 03 Eyl 2010, 00:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


mustafars

7 yıl önce - Cum 03 Eyl 2010, 00:28mustafars

7 yıl önce - Pzr 05 Eyl 2010, 11:26Fatih C1
7 yıl önce - Pzr 05 Eyl 2010, 11:30mustafars

7 yıl önce - Pzr 05 Eyl 2010, 17:40

Alıntı:
Önce Demokrasimizin yerleşmesi ve şu iç siyasi çekişmelerden kurtulmamız lazım. Ondan sonra hızla gelişeceğimize inanıyorum.


Elbette haklısınız gelişmişliğimizin önünde engel olarak, bir pkk olayını ele alırsak 84 yılından bu yana harcanan paranın yaklaşık 400 milyar $ söyleniyor.Bu paranın ülkenin refahına aktarılabilmiş olduğunu düşünülse ortaya neler çıkardı acaba..ahmetgülen
4 yıl önce - Pzr 17 Mar 2013, 15:31ahmetgülen
4 yıl önce - Sal 19 Mar 2013, 00:22cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET