Ana Sayfa  

mustafars

Prş 02 Eyl 2010, 23:47   Türkiye'nin Dünyadaki Konumu ve BM İnsani Gelişmişlik Endeksi

Ülkemizde anayasa referandumunun kıyasıya tartışıldığı bu günlerde bende dikkatimi çeken bir konuyu sizlerle paylaşıp fikirlerinizi de almak istedim.
Biz kendi içimizde'demokratikmiyiz,özgürmüyüz bu anayasa iyiydi dokunmaya ne gerek vardı' diye tartışaduralım,ama aslolan dünyadaki konumumuzun ne olduğunu çok esgeçiyoruz diye düşünüyorum.
Demokrasi adına dünyada zaten Türkiyenin içinde bulunduğu durum dünya siyaset bilimi çevrelerinde hala 3.sınıf yani Latin Amerika ülkelerindeki demokrasiler seviyesinde değelendirilmektedir.
Bir diğer değerlendirme kriteri olan ekonomik değerlendirmede ise dünyada ekonomik büyüklük olarak 17. sırada olduğumuz söyleniyor.Bu yüzden ülke yöneticilerimiz G20 toplantılarında boy gösterebiliyorlar.
Peki bunlar yeterli göstergeler mi bizim dünya sahnesindeki yerimizi göstermesi açısından.Tabiki yeterli değil ,Bununla ilgili bence ayrıntılı bir gösterge de BM insani gelişmişlik endeksidir.bununla ilgili bilgileri de alıntı olarak aşağıda paylaşacağım.Sizlerinde bu konudaki görüşlerini bekleyeceğim..
Alıntı:
''2009 İnsani Gelişme Endeksi'' Yayımlandı
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının (UNDP) ''2009 İnsani Gelişme Endeksi''nde 182 ülke arasında 79. sırada yer alan Türkiye'nin ''insana yatırım yapmaya devam etmesi gerektiğine'' işaret edildi.

UNDP'den yapılan açıklamada, İnsani Gelişim Endeksi'nin (İGE), ortalama insani gelişme düzeyini sağlıklı ve uzun bir yaşam, bilgiye erişim ve iyi bir yaşam standardı olmak üzere üç temel boyutta uzun vadeli ilerlemeyi gözlemleyen özet bir ölçüt olduğu, bu üç temel boyutun, sırasıyla ortalama ömür, yetişkinlerde okur yazarlık ve ilköğretim, ikinci öğretim ve üçüncü öğretime brüt kayıt olma oranı ile alım gücü paritesinin 1 dolar karşılığı kişi başına düşen gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYH) ile ölçüldüğü belirtildi.

Açıklamaya göre, Türkiye'de ilköğretim, ikinci öğretim ve üçüncü öğretime brüt kayıt olma ve yetişkinlerde okur yazarlık oranlarının sırasıyla yüzde 71,1 ve yüzde 88,7, ortalama ömrün ise 71,7 yıl olduğu kaydedildi.

Kişi başına düşen GSYH'nın ise 12.955 Amerikan dolar olduğu, tüm bu verilerin, 0,806'lık bir İnsani Gelişme Endeksi değerini oluşturduğu belirtilen açıklamada, şunlar ifade edildi:

''Bununla beraber, endekste daha düşük kişi başına düşen GSYH değerlerine rağmen sıralamada Türkiye'nin üzerinde yer alan ülkeler var. Örneğin Bosna Hersek'te kişi başına düşen GSYH 7.764 Amerikan doları ile Türkiye'ninkinden daha düşük olsa da bu ülke endekste Türkiye'nin üç sıra üstünde yer alıyor. Sıralamanın bu şekilde olması büyük ölçüde Bosna Hersek'te yetişkinlerde okur yazarlık oranının yüzde 96,7 ile Türkiye'deki orandan (yüzde 88,7) daha yüksek olmasına dayanıyor. Bu durum da Türkiye'de insana yatırım yapmaya devam edilmesi gerektiğine işaret ediyor.''

-EĞİTİM VE SAĞLIK ALANINDA YAPILMASI GEREKENLER VAR-

Açıklamada, yıllık endekste ''Yüksek İnsani Gelişim'' kategorisinde yer alan Türkiye'nin yüksek gelir düzeyine rağmen hala eğitim ve sağlık hizmetleri alanlarında yapması gerekenler olduğuna dikkati çekildiği belirtildi.

Bulgaristan, Romanya ve Makedonya gibi aynı kategoride sıralanan 18 ülkenin, daha düşük gelir seviyelerine rağmen Türkiye'den üst sıralarda yer aldığı kaydedilen açıklamada, ''Bu da Türkiye'nin yüksek gelir düzeyini insani gelişime dönüştürmek için daha fazla çaba harcaması gerektiğine dikkati çekiyor'' denildi.

-CİNSİYET GÜÇLENDİRME ÖLÇÜTÜ'NDE TÜRKİYE SONDAN SEKİZİNCİ-

İnsani Gelişme Endeksi'nin yanı sıra İnsani Gelişme Raporu'nun yoksulluk ve cinsiyet gibi diğer endeksleri de kapsadığı ifade edilen açıklamada, yoksulluğun günde 1,25 Amerikan doları ile ölçülmesine çok yönlü bir alternatif sunan İnsani Yoksulluk Endeksi'nin (HPI) Türkiye'yi 135 ülkeden 40. olarak sıralasa da kadınların ekonomik ve politik hayata aktif katılımını ölçen Cinsiyet Güçlendirme Ölçütü'nün (GEM) tamamen farklı bir tablo çizdiği belirtildi.

GEM'e göre, Türkiye'nin 109 ülke arasında 101. sırada, yani sondan sekizinci olduğu kaydedilen açıklamada, ''Bu da Türkiye'de cinsiyet eşitliğinin güçlendirilmesi için daha fazla çaba harcanması gerektiğinin altını çiziyor'' denildi.

Açıklamada ayrıca, Türkiye'nin temel insani gelişme göstergelerinde son 27 yıldır tutarlı bir şekilde ilerlediği belirtildi.

İGE her yıl Küresel İnsani Gelişme Raporu'nun bir parçası olarak yayımlanıyor. Küresel İnsani Gelişme Raporları iklim değişikliğinden insan haklarına kadar insanlığın karşılaştığı birçok önemli zorluğu ele alıyor. UNDP tarafından hazırlatılan ve bağımsız bir rapor olan Küresel İnsani Gelişme Raporu her yıl bir düzineden fazla dile çevrilerek, 100'ün üzerinde ülkede yayımlanıyor.

USAKGUNDEM.COM sitesinden alıntıdır..

En son mustafars tarafından Cum 03 Eyl 2010, 00:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

mesajı beğendiniz mi?
mustafars

Cum 03 Eyl 2010, 00:28  

Bu arada belirtmeyi unuttum BM İnsani Gelişmişlik Endeksi ilk olarak 1965 yılında yayınlandığında Türkiye 174 ülke arasından 152. sırada yer alıyordu...Her ne kadar hesaplamalar farklı da olsa o yıllar açısından çok acıklı bir gösterge...Zaten yine yılların sosyal yaşantısı incelenirse Almanya'nın Türkiye'den amele istemesi gibi olaylar bu göstergeyi doğrular nitelikte..

mesajı beğendiniz mi?
mustafars

Pzr 05 Eyl 2010, 11:26  

Norveç 0.971
Avustralya 0.970
İzlanda 0.969
Kanada 0.966
İrlanda 0.965
Hollanda 0.964
İsveç 0.963
Fransa 0.961
isviçre 0.960
Japonya 0.960
Lüksemburg 0.960
Finlandiya 0.959
ABD 0.956
Avusturya 0.955
ispanya 0.955
Danimarka 0.955
Belçika 0.953
İtalya 0.951
Lihtenştayn 0.951
Yeni Zelanda 0.950
Birleşik Krallık 0.947
Almanya 0.947
Singapur 0.944
Hong Kong 0.944
Yunanistan 0.942
Güney Kore 0.937
İsrail 0.935
Andorra 0.934
Slovenya 0.929
Bruney 0.920
Kuveyt 0.916 Kuveyt
Kıbrıs 0.914 Kıbrıs Cumhuriyeti
Katar 0.910
Portekiz 0.909
Birleşik Arap Emirlikleri 0.903
Çek Cumhuriyeti 0.903
Barbados 0.903
Malta 0.902

2009 yılı verilerine göre dünyada insani gelişmişlik endeksi yönünden en yukarıda bulunan ülkeler bu şekilde...

mesajı beğendiniz mi?
Fatih Çam

Pzr 05 Eyl 2010, 11:30  

Önce Demokrasimizin yerleşmesi ve şu iç siyasi çekişmelerden kurtulmamız lazım. Ondan sonra hızla gelişeceğimize inanıyorum.

mesajı beğendiniz mi?
mustafars

Pzr 05 Eyl 2010, 17:40  

Alıntı:
Önce Demokrasimizin yerleşmesi ve şu iç siyasi çekişmelerden kurtulmamız lazım. Ondan sonra hızla gelişeceğimize inanıyorum.

Elbette haklısınız gelişmişliğimizin önünde engel olarak, bir pkk olayını ele alırsak 84 yılından bu yana harcanan paranın yaklaşık 400 milyar $ söyleniyor.Bu paranın ülkenin refahına aktarılabilmiş olduğunu düşünülse ortaya neler çıkardı acaba..

mesajı beğendiniz mi?
ahmetgülen

Pzr 17 Mar 2013, 15:31  

BM tarafından hazırlanan 2013 İnsani Gelişme Raporunda 187 ülke arasında Türkiye 90. oldu, OECD ülkeleri arasındaki sıralamada ise sonuncu oldu.Kriterler:
-uzun ve sağlıklı yaşam-ölçümü,ortalama yaşam süresi
-Bilgi; ölçümüokur yazar oranı, okul kayıtları
-Yaşam düzeyi;ölçümü kişi başına düşen gelir ve alım gücü.

mesajı beğendiniz mi?
ahmetgülen

Sal 19 Mar 2013, 00:22  

BM yalancı filan demediniz, hayret. Yalancı BM , en gelişmiş ülke biziz,
ee asgari ücrtet düşük, gelir seviyesi düşük, ama herşey pahalı, alım gücü düşük oluyor,
cevap ; şükret ,eskiden banka hortumlandı, en iyi ekonomi biziz, çekler dönüyor, dönsün teğet geçiyor.

mesajı beğendiniz mi?
Mesajları seç: