Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Hakan ERTÜRK

9 yıl önce - Cmt 28 Ağu 2010, 09:28
Askere gidince işini kaybetmek ;Üniversite mezunu 9 ay askerlik yaparsa 4 yıllık okul da 2 yıl olsun

Cazibe dediler, evet üniversite okursan kız verirler dediler, işin olur dediler, statün olur dediler.
Güç bela, geceyi gündüze katıp çalıştık.
Kazandık!
Gördük ki bu işler hiç de öyle dışardan göründüğü gibi değil.
Hadi hazırlık safhasında geçen koca 3-4 yılı geçtik.
Üniversite yıllarında sefaletle, açlıkla, parasızlıkla, ezile ezile geçirilen kocaman 4-5 yıllar!
Evinde karısına çocuğuna bile sözünü geçiremeyip sırf öğrenci olduğun için sizi ezen hakaret eden ve dersi geçene kadar süründüren bir yığın sürüngenle geçirilen bir ömür!

Üniversite herkes için karıyla kızla geçirilen yıllar değildir!
Benim için üniversite Eskişehir soğuğunda buz tutan bir bezle araba yıkayıp okul harcını ödemektir!
Benim için üniversite otoparkta gece bekçiliği yapıp buzdolabı kartonu üzerinde uyumaya çalışmaktır!

Ve üniversite bir çok öğrenci için çay servisi yapıp bulaşık yıkmaktır!
Ve üniversite herkes için öyle ya da böyle ömürden harcanmış 8-9 yıldır!

Şimdi ben üniversite kazanıp ömründen 9 yıl feda edip, üstelik bu okuma süresince devletten yaklaşık 12 milyar kredi kullanıp da borçlandıysam suçum ne?

Eğer bu yaşıma kadar askerlik yapmadıysam bu askere gitmek istemediğim için değil okulumu bitirip o lanet olası işsizliğin boynunu kırabilmek içindir!

Hem beni üniversiteye al, hem okut hem borçlandır, hem iş verme hem de askerliği eşit yaptır!
Bırak işimi bulmuşum iyi kötü, senden iş istemiyorum.
Çalışıyorum işte dersanede iyi kötü iş bulmuşum ne istiyorsun?
İşsiz kalmamı mı?

Bileydim okumazdım, bileydim kardeşim gibi 20 yaşında askere gider gelir kepçe oparatörü olur bir de kız bulur evlenirdim!
Hiç 8-9 yıl uğraşmaz, yan gelir yatardım!

Dünyanın hiç bir ülkesinde tahsil bu kadar ayaklar altına alınmamıştı!

Değnek istesem hangi birine vuracağım?
Oralet ısmarlayıp anlatmaya çalışsam hangi birine oralet ısmarlayacağım?
Bileydim şarkısını açtım Mahmut Tuncer'den, ordan da kahveye gidip herkes gibi olmaya çalışacağım!

En son Hakan ERTÜRK tarafından Cmt 28 Ağu 2010, 18:41 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Burç

9 yıl önce - Cmt 28 Ağu 2010, 10:26

Konu başlığını "Askere gidince işini kaybetmek" şeklinde değiştirmeni teklif ediyorum. Yazdıklarını okudum, okudum, okudum, devletten şikayet ettiğini anladım da neden şikayet ettiğini anlamam epey uzun sürdü. Bari mesajını diğer okuyanlara kolaylık olsun.

Alıntı:
Dünyanın hiç bir ülkesinde tahsil bu kadar ayaklar altına alınmamıştı!

Üniversite okuyanlara daha uzun süre askerlik yaptırılmasından şikayet eder gibi bazı cümleler yazmışsın ama senin asıl şikayet ettiğin konu : askere gidince işini kaybetmek. Bu bahsettiğin sorun üniversite bitirmiş veya bitirmemiş tüm erkeklerin sorunu. Askere gitmeden iş bulursa, bu işi kaybetmekle karşı karşıya kalıyor. Her işveren de anlayışlı davranmaz tabi. İşyerini sürdürebilmek için çalışan kişilere ihtiyacı var, sen vatana hizmet ederken, o da senin yerine başkasından hizmet almak zorunda.

Dünyada bu işin çözümü bulunmuş. Buna profesyonel askerlik deniliyor.

Serdar_Valerii

9 yıl önce - Cmt 28 Ağu 2010, 10:38

Alıntı:
Konu başlığını "Askere gidince işini kaybetmek" şeklinde değiştirmeni teklif ediyorum.

Askere gidince işine kaybetmek + askere gitmeden kalıcı işe sahip olamamak da konu.

Askere gidince insanlar işini kaybed(ebil)iyor. Fakat iş yasalarımız bazı haklar vermiş. Kıdemini almayı başarmış (1 yılı doldurmuş) bir erkek işçi askerlik nedeniyle işten ayrılmak zorunda kalmışsa işveren ona tazminat vermek zorunda. Böyle de bi hak var. Tabi askere gidecek adamın sigortasını yapmayıp, tazminat vermesin diyegitmesine 9-10 kala yapanlar da var o yarı konu. İşte bu yüzden askerliğini yapmayanı işe almıyor bir çok işveren.

GKB'nın dediği 9 ay standart askerlik olursa işyerinin prensiplerine bağlı olarak 9 ay bekleyecek işverene rastlayanlar olabilir. Zira bir arkadaşım şirketteki konumu sayesinde 7 ay idare ettirebildi çalıştığı yeri.

Okumuş dahi olsan kalıcı iş bulmak için işverenin de suyuna gitmek şart.

bayramalin
9 yıl önce - Cmt 28 Ağu 2010, 11:03

Örgün eğitimi bilmem ama Açıköğretim okumanın bir avantajının kalmadığı daha doğrusu kalmayacağı kesin:)

Samet1905
9 yıl önce - Cmt 28 Ağu 2010, 11:18

sitem etmekte haklısınız.
onca çalış didin sonra elde var sıfır.

ama tabiki okuyanla okumayan arasında illaki fark var.
hayatın çeşitli safhalarında bunu yaşayacaksınız.

Figen
site denetçisi

9 yıl önce - Cmt 28 Ağu 2010, 11:23

Alıntı:
Üniversite herkes için karıyla kızla geçirilen yıllar değildir!

Benim için öyle olmadığı kesin....

Erkekler için "askerliğin" iş bulmada bir handicap olduğu bir gerçek. Mezun olsan bile iş başvurularında "askerlik" şartı aranıyor. Askerliğini yapıp gelince de "iş tecrübesi" aranıyor. Hangi vakit edinecek peki arkadaşlarımız bu tecrübeyi..? Bir de yaş sınırı koyuluyor genelde; 35 yaş sınır.

Bir başka sorun ise, ülkemizde hemen hemen herkesin "illaki" bir üniversitede okuyor olması gerektiği saplantısı... Bizde de birçok Batılı ülkesinde olduğu gibi Meslek Liselerine yoğunlaşılsa, üniversiteli işsiz sayısı azalacaktır ve ülkenin ihtiyaç duyduğu kalifeli ara elemenı yetişecektir.

Serdar_Valerii

9 yıl önce - Cmt 28 Ağu 2010, 12:10

Erkekte askerlik sorunu olduğu gibi kadında da evli olmamak (evlenip ayrılmış veya hiç evlenmemiş) sorun olabiliyor. Bilen bilir kıdemini almış bir kadın 1 yıl içinde evlendiğini öne sürerek işten kendi ayrılsa bile tazminat alır.

Düşünsenize hanım master yapmış güzel okumuş ama evli değil diye işe alınmıyor, neden, günün birinde evlenir gider bir de üzerine tazminat öderiz diye. Hatta bir olay duymuştum. Eşinden ayrılmış bir bayanı ilerde başkasıyla evlenir de tazminat öderiz korkusuyla kıdemini kazanmasına fırsat vermeden işten çıkarmışlar. Başka bir yerde de evlenmeye hazırlanan bir hanıma "işe başla ama nikahtan sonra" demişler.

Askere giden erkeğe ve evlenen kadına tazminat kalksa işveren bu tip engelleri olan üniversite mezunu yetenekli kişileri rahatlıkla işe alabilir.

Hakan ERTÜRK

9 yıl önce - Cmt 28 Ağu 2010, 12:21

Bazı arkadaşlar konuyu tam olarak anlayamadıklarını ifade etmişler.
Özet geçeyim

Üniversite bitirmenin çok zor olduğu bir ülkede bir de askerlik sorununun baş göstermesi ciddi handikap!

Bu şekliyle üniversite ve sonrasındaki askerlik işkenceden başka bir şey değil.

Mehmet.21
9 yıl önce - Cmt 28 Ağu 2010, 12:32

Türkiye'de Tıp Fakültesi okuyacaksın. Gerisi yalan. En azından bizim bölgede
Anlamakta zorluk çekenlere anlatayım, tıp okuyan itibar görüyor. Bir çok konuda büyük avantaj kazanılıyor.

En son Mehmet.21 tarafından Cmt 28 Ağu 2010, 12:41 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Özgür Sabanlıoğlu

9 yıl önce - Cmt 28 Ağu 2010, 12:37

Ben konunun askerliğe saptırılmamasını tavsiye ediyorum hiç bir öğrenci askerliği 5 ay yapıp 10 ay kar edeceğim diye 4 yıllık bir fakülte bitirmez bu resmen salaklık olur yıla vurursak.

Benim derdim, sürekli üniversite açılıp üstüne üstlük kontejanların 2 katına çıkarılıp, kalitenin iyice düştüğü bir ülke olmak istemeyiz değil mi?

Ama malesef öyle oldu.

Acı ama gerçek. Daha 4 yıl önce ben okuduğum şehirdeki makine mühendisliğine öss deki sıralamayla 63 bininci olarak yerleşirken, şimdiki öğrenciler 156 binle yerleşebiliyor, bu nedir Allah aşkına? Ben niye o kadar çalıştım benim suöum günahım nedir, ülkeye bu kadar mühendis fazla değil mi? Nerede çalışacak bu insanlar, ayrıca işin başka boyutu kontejnalar o kadar arttı ki, otomatikmen seviye iyice düştü, matematik bilmeyen adam mühendisliğe gidiyor, seviyenin düşmesiyle üniversite hocaları da durumun farkındalar ve mecburen sınav sorularını kolay yapıyorlar aksi takdirde herkes derslerden kalıyor ve alabildiğince yığılma oluyor, hocaların dediği aynen bu şekilde. Hem onların ağzından yazıyorum hem kendi ağzımdan.

Erciyes üniversitesi makine mühendisliği 4 yıl önceki kontenjanı 1-2. öğretim 50 şer kişi alırken, şu anda açıp bakalirsiniz tam tamına 120'şer kişi den toplam 240 kişi alıyor. bu sadece bir üniversite en az 70-80 üniversitede makina mühendisliği bulunmakta.

Türkiye nereye gidiyor, en temelden bıçak yarası yiyoruz kimsenin haberi yok. Çok değil 5 yıl sonra ortalığı hayli yüksek miktarda üniversite mezunu işsizler topluluğu dolduracak, yada çaycı, çöpcü, temizlik işçisi vs üniversite mezunu olacak. Düşük maaşla kendi mesleğini de yapmamış olacak ve 4-5 yıl dökülen yaklaşlık 30-40 milyar paraya yazık olacak.

Kendini çok iyi görmeyen öğrencilere tavsiyem aklı olan okumasın, meslek lisesine gitsin meslek edinsin, kaynakçı, tesisatçı, çatıcı, sıvacı olsun gerçekten iyi para var, şu anda çalıştığım yerden bildiğim için yazıyorum, işçi ve ustalara günlüğü en az 80 TL den çalıştıyoruz.

Ve ilerde kalifiye eleman piyasada bulunmayacak, sanayicilerin de en büyük şikayeti budur. Kalite düştü ve önüne gelen artik üniversite okuyabilir. Ama bizim kalifiye elemana da ihtiyacımız var, ülke olarak.

Herkes siyaset tartışıyor şu an ama, ülkenin en en en önemli sorunu budur. Buna bir çözüm bulun.

Giden paraya mı acıyalım, giden yıllara mı...

En son Özgür Sabanlıoğlu tarafından Cmt 28 Ağu 2010, 12:41 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 1
123 ... 91011   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET