Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Marshall Planı ve Türkiye
12   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
emrullah
7 yıl önce - Sal 24 Ağu 2010, 01:05
Marshall Planı ve Türkiye


Alıntı:
Benim bildiğim Türkiye 1946 senesi ile birlikte ABD'nin kucağını düştü.. Marshall Yardımı adı altında Türkiye, ABD"nin bölgedeki taşeronu yapılmak istenmişti. Hedef, Amerikan sanayiine pazar açmaktı. Bir borç tuzağı olan Marshall Yardımı ile Türkiye hibe adı altında borçlandırılmıştı. Ayrıca Türkiye 11 Mart 1947'de IMF'ye, 14 Şubat 1947'de de Dünya Bankası'na üye olmuştu. ABD ile 27 Şubat 1946 tarihinde yapılan 10 milyon dolarlık anlaşmaya göre Türkiye, ABD'nin işine yaramayan savaş artığı malzemeleri satın alacaktı. ABD ile "bağımlı" ilişkimiz rahmetli Menderes'ten önce başladı...http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=1848393#1848393

Alıntı:
Ama Figen Abla Marshall yardımını birtek bizim ülkemiz almadı.Marshall yardımını alıpta kalkınamayan tek ülkede bizi zaten.Yani sizin dediğiniz gibi Amerika'nın köleliği felan yok.En azından ekonimi kitapların da işin bu boyutu hiç tartışılmıyor.Tartışılan Türkiye'nin gelişmekte olan ülkeler sınıfın da debeleşmesi.Bu yardımı aldığı halde kalkınamaması.
Bizim ülkemiz ne tarımı ,ne sanayiyi nede bilişimim tamamlamıştır.Gelişmiş ülkeler sınıfına giren ülkeler bunların hepsini tamamlamıştır.Biz ise hala gelişmekte olup bunları tamamlıyacağımız yere hep yok ediyoruz.


http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=1848736#1848736

Alıntı:
Marshall planiyla ilgili iddialar tamamen yanlis. Zira marshal plani olarak bilinen plan resmi adi ile " european recovery - avrupa iyilestirme/yenileme" plani olup yardim ve hibelerden aslan payini ingiltere, fransa, italya ve yunanistan almistir. Neredeyse en dusuk hibe ve yardimlar turkiye'ye verilmistir ki bunlar buyuklerimde ogrendigim kadari ile biraz para, askeri arac gerec ve okullarda dagitilan, ewlere giren sut tozu. Planla ilgili detayli bir link veriyorum. Bu linkte bulunan tabloda yardim alan ulkeler ve oranlari gosteren bi resim var.

en.wikipedia.org/wiki/Marshall_Planhttp://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=1848743#1848743

Alıntı:
Arkadaşın verdigi linki tam olarak aktaralım inşallah.

http://en.wikipedia.org/wiki/Marshall_plan#Expenditureshttp://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=1849612#1849612

Alıntı:
Biz bu konuma kendi gücümüzle geldik Türkiye Marshall planinda en az yardim alan ülkelerden biridir, az yardim alan diger ülkelerde zaten AB üyesi olunca kalkindi (izlandiya haric).

Ve kendi gücümüzlede hizla ilerliyoruz allaha sükür ne ABye nede ABDye ihtiyacimiz yok.

Kusura bakmayin konuyu saptiriyoruz ama buna aciklik getirmeden rahat edemem.
Kaynak:
http://de.wikipedia.org/wiki/MarshallplanBize ekonomi derslerinde bu planla ilgili bu olarak şunlar söylenmişti ;

Biz bu yardımı her ne kadar az alsakta verimli bir şekilde kullanamadık.
Bu yardımı alıp kalkınamayan tek ülkeyiz
Bu yardımın aslan payının Vehbi Koç'un kullandığı ve hatta bu yardım sonrası ilerlediği söylenmişti.

Sizin bildikleriniz,düşünceleriniz?


Figen
site denetçisi

7 yıl önce - Sal 24 Ağu 2010, 01:25

Alıntı:
Ama Figen Abla Marshall yardımını birtek bizim ülkemiz almadı.Marshall yardımını alıpta kalkınamayan tek ülkede bizi zaten.Yani sizin dediğiniz gibi Amerika'nın köleliği felan yok.En azından ekonimi kitapların da işin bu boyutu hiç tartışılmıyor.Tartışılan Türkiye'nin gelişmekte olan ülkeler sınıfın da debeleşmesi.Bu yardımı aldığı halde kalkınamaması.


Buradan anladığım kadarıyla, sen Marshall yardımı almamızdan ziyade, onu diğer ülkelerin yaptığı gibi, doğru kullanmamamızdan şikayetcisin, bu yardım ile ABD'ye bağımlı hale geldiğimize inanmıyorsun. Fakat yukarıda verdiğin bilgilerde, ABD'ye nasıl bağımlı hale geldiğimiz açıklanmış, nasıl "tuzağına" düştüğümüz açıklanmış. Diğer ülkeler ise neden bu yardımı bizden daha iyi kullandılar, o da açıklanmış. Yardım alan diğer ülkeler birbirlerini kollamak ve korumak için OECD'yi kurdular... Biz ise çooookkkk sonra üye olduk...


emrullah
7 yıl önce - Sal 24 Ağu 2010, 01:40Figen
site denetçisi

7 yıl önce - Sal 24 Ağu 2010, 01:54Osman Yavuz
7 yıl önce - Sal 24 Ağu 2010, 02:08

Alıntı:
David served as a director in the Council on Foreign Relations in 1949. Earlier he had also served as the secretary of the CFR Study Group in the Council's discussion on "Reconstruction in Western Europe" in 1946-47 which was named the Marshall Plan.


http://davidrockefeller.net/

Marshall Plan esasinda bir ABD devleti vs urunu degildir. CFR grubunun urunudur. CFR ise Rockfeller klaninin kurmus oldugu organizasyondur. ABD devleti 1800'lerden beri Rockefeller ve Rotshchild gibi bir iki sayili aile tarafindan yonetilmis olduklari icin, 1940'larda da Rockfeller'larin emirlerini yapmakta olduklarindan, CFR tarafindan hazirlanmis olan bu plani uygulamaya sokmuslardir. Rockfeller'lar bu plan oncesinde Bretton Woods'un da uygulamasini saglamislardir. Marshall Plan Avrupa'da en cok kimlerin isine yaramistir diye de dusunmek gerekir. Marshall Plan sonrasinda Rothschild ailesi yeni bir kalkinis icerisine girmis, Hitler tarafindan zor duruma dusurulmelerinin intikamini cok guzel bir sekilde almislardir. Vaktinde baba Rockefeller'lara yapmis olduklari yardimlarin meyvalarini boylece II. Dunya savasi sornasinda en cok ihtiyaclari oldugu zamanda almislardir.

Marshall Plani'nin maksadi ulkeleri ABD'ye bagimli hale getirmek degildir.
Ulkeleri "elit" grubun koleleri haline getirmektir. Yoksa ABD'de sekli ile bu elit grubun kontrolu altinda olan bir ulkedir. 2010'da da kontrol altindadir, ayni elit grup 1947'de de kontrol etmektedir, 1847'de de.

Turkiye gibi ufak ulkeler bir yana, Almanya, Fransa gibi kocaman ulkeler de kontrol altina alinmistir. Esasinda Turkiye kanimca Marshall Plani oncesinde de kontrol altindadir, fakat o zamanki durumu ve ekonomik sorunlari dolayisi ile onemsiz bir ulke olarak gorulmekte, en buyuk onemi ise stratejik bolgesel konumundan dolayi olmaktadir. Cok uluscu gecinip te tam tersini yapan kimi liderlerimiz sayesinde emir kulu hale gelmisizdir. Ne de olsa Avrupa'li olmak icin can atip durduk onlarca yildan beri. Kanimca bu plan kesinlikle uygulanacakti, yani Turkiye tarafindan imzalanacakti. Sartlar vs'nin onemi yoktu. Buyuk bir ihtimal uluscu ve halkci liderimiz Turkiye'yi cok seven Rockefeller uyeleri ile detaylari coktan gorusmustu. Her seyin bir bedeli vardir ne de olsa. Savasa sonradan katilip ta savasi kazananlarin yaninda bulunmak oyle "armut pis agzima dus" mantigi ile ne zamandan beri kabul edilir olmustur, hic bir bedel odemeden?


emrullah
7 yıl önce - Sal 24 Ağu 2010, 02:18Osman Yavuz
7 yıl önce - Sal 24 Ağu 2010, 02:29

Alıntı:
Hem biz neden kalkınamadan direk askeriyeye yatırım yaptık ki ?
Kalkınmakta olan ülkeler sanayiye ve tarıma yatırım yapmaz mı?
Neden fabrikalarını kurmak yerine hazırını aldık ?


Emir buyuk yerden geldi de o yuzden.

Eger sana emir geliyorsa ve diyorsa silah alacaksin, devlet butcesini buna harcarsin. Eger emir gelmisse ve demisse hazirini alacaksin, gider alirsin. Kapitalin akisindan eger ufak bir sizintiyi alamiyorsan, ya sana aldirtmiyorlardir, ya da almaya gucu yetenler kasitli olarak almiyorlardir. Acaba neden almaya gucumuz yettigi halde bizim cok uluscu ve halkci liderlerimiz bunu aldirtmadilar yillar boyunca? Dikkat etmek gerekir. Neden yag, un, tuz, seker kuyruklarinda bekledik hep te koskoca arazilerimiz hepsini uretebilecek kapasitede iken.

Silahtan bahsederken.
Silah sanayisinin sahipleri kimlerdir ona da dikkat etmek gerekir. ABD ordusu mudur silahi ureten? ABD hukumeti midir? Yoksa sirket midir? Silahi satan kimdir? Su gozlerde cok buyutulen ABD'nin gecmis kisa tarihindeki en azili savaslarindan teki olan Sivil Savasi'nda, en cok kaymagi yalayanlar, bala surenler kimler olmuslardir? Kuzeyliler mi, guneyliler mi? Birbirlerini vuran Amerikalilar mi? Yoksa koleler mi? Yoksa onlara al vur diye silahlari verenler mi?

Turkiye silah almis. Cok almis.
Uzun yillar boyunca Turkiye emir kulu olarak yasadi durdu. Bu emir kullugunun onune gecmeye calisanlar oldu, onlari da bir sekilde ortadan kaldirdilar, kimilerine ucak kazasi dediler, kimilerine kalp krizi, kimilerine seker hastaligi, kimilerine beyin tumoru...

Biz ki, Kibris harekatini yaparken bile ABD'deki vaktin egitmeni Kissinger'den izin almisiz ama kimseler bundan bahsetmez. Bunlar da iste ABD'nin devletinde vaktinde "cok gizli" iken daha sonra halka acilabilir denilen belgelerden ogrenilir mesela. Peki Kissinger kimdir? Bu adamin bizimle ne isi var? Bu adamin Rockefeller gibilerle ne baglantisi var? ABD'nin devletinde en yuksek mevkilerine nasil gelmis? Her neyse konuyu fazla dagitmamak en iyisi simdilik... Biz silah almisiz, bir sey degil. Savasa bile izinsiz giremiyoruz ki, savastan da izinsiz cikamiyoruz ki (kaynaklar state.gov'de mevcut, telefon gorusmelerinin yazili metinleri bulunuyor).


Hüseyin ATAR
7 yıl önce - Sal 24 Ağu 2010, 10:39Orhan Kınık

4 yıl önce - Cmt 13 Nis 2013, 21:57Saffet 1001

4 yıl önce - Cmt 13 Nis 2013, 22:56sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET