Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
AydinE
14 yıl önce - Cum 29 Ekm 2004, 14:33
En son Turkiye Ekonomik Gostergeleri, Ekim 28,2004 (Ing.)

Oct 28th 2004 From The Economist (linked below)

Birinci gosterge GSMH nin bir sene onceye gore degismini gosteriyor.
Ikinci gosterge Tuketici fiyat artisini (Enflasyon)
Ucuncu gosterge Cari acigi gosteriyor.

The Turkish economy has rebounded strongly from a steep downturn in 2001. At 5.2%, growth in 2004 is expected to be well above the OECD average, and inflation is in single figures for the first time since 1972. But labour productivity remains low and unemployment stubbornly high. The OECD says the country's high debt level, its public-sector inefficiencies and large black economy need to be tackled if it is to realise its full growth potential, which the OECD puts at a rate of above 7% a year. Any efforts will be boosted if the European Council decides on December 17th to begin accession negotiations with Turkey

http://www.economist.com/printedition/displayStor ...ID=3337379

messiah_haktan

14 yıl önce - Cum 29 Ekm 2004, 14:55

Iyide Türkiye 2004 yilinda 5% degil 10% büyüyecek.Onun icin ilk gösterge anlamisz olmus!

Orhan
14 yıl önce - Cum 29 Ekm 2004, 16:06

Onlar su anki devletin buyume hedefini almislar. Hedef 5.8 bildigim kadariyla ama yil sonu buyume bunun cok uzerinde olacak

Ekrem
14 yıl önce - Cum 29 Ekm 2004, 16:46

Alıntı:
Türkiye 2004 yilinda 5% degil 10% büyüyecek

yüzde 10 mu? Böyle olursa dünyanin en hizli büyüyen ekonomisi bizde mi olur?

gokhanx
14 yıl önce - Cum 29 Ekm 2004, 17:46

yüzde 10 büyüme bir önceki yıla göre üretim artışını gösteriyor. yani geçen yıl atıl kalan kapasite büyük oranda kullanılmış. sağlıklı konuşmak için uzun dönem büyüme oranlarına bakmak gerekir.

Oguzhan
14 yıl önce - Cum 29 Ekm 2004, 21:05

Alıntı:
yüzde 10 büyüme bir önceki yıla göre üretim artışını gösteriyor.

Uretim artisi degil, genel ekonominin buyumesi yuzde 10 civari (9,8%)

Alıntı:
yüzde 10 mu? Böyle olursa dünyanin en hizli büyüyen ekonomisi bizde mi olur?

Evet Turkiye Cin'in arkasinda dunyanin ikinci en hizli buyuyen ekonomisine sahip suan.

Ama GokhanX arkadasimizin yazdigi gibi kisa vadeli bakmiyacaksin ekonomi verilerine, bu iyimser tabloyu cebinizde ve sokakda gorebilmek icin zaman, sabir ve sabit politika lagzim. Nasil ekonominin kotuye gittigi gibi zaman ile cebiniz bosalirsa aynisida ekonominin iyi gittigi zaman, zamanla cebiniz dolar.

messiah_haktan

14 yıl önce - Cum 29 Ekm 2004, 21:41

Bu büyümenin kisa vadeli olmayisinin ispati da burda!(altdaki resim)Tüketim arttiktan sonra kolay kolay bir daha krize girmeyiz.Her ülkede oldugu gibi Türkiye'de de servis sektörü en büyk sektör.Yatirimlar ve özellestirme(her özellestirme icin gecerli degil) arttigi sürece halkimiz harcama yapacaktir ve ekomonimide durmayan bir sirkülasyon bagsilayacak/basladi.

Halk ekomomiye güvenecek--> harcama yapacak---->üretim artacak------>üretim yatirimi cekecek------>yatirim is sagliyacak------>is bulan halk harcama yapacak --->ve tekrar bastan ...

Kisi basina düsen milli gelir bir seviyeyi astiktan sonra (yanlis hatirlamiyosam 10.000 € civarinda) eger ülkede büyük bir olay cikmazsa ekonominin tekrar kücülmesi icin bir neden yokmus!Yukaridaki tabelda görüldügü gibi halkimiz yastik altindakileri cikariyor.

gür
14 yıl önce - Sal 02 Ksm 2004, 17:03

Alıntı:
Uretim artisi degil, genel ekonominin buyumesi yuzde 10 civari (9,8%)

ekonominin büyümesi demek özünde mal ve hizmet üretiminin artması demek zaten...

Hakan

14 yıl önce - Sal 02 Ksm 2004, 21:16

Economist'in verilerine ek olarak, en onemli gelisme Turkiye'nin ic/dis borcunun GNP'ye oranin 2005 basinda %65'lere dusmesi. GDP ve ihracattaki artisin en olumlu etkisi borc cikmazindaki Turkiye'nin borcunu cevirmesini kolaylastirmasi.

2001 krizinden once borcumuzun, milli gelire oranin %90'lar civarindaydi. Artan turizm gelirleri, ekonomideki hizli buyume ve siki para politikasi hazinenin borcu cevirmesine katkida bulunuyor. Buyumenin surdurulebilmesine en buyuk kostek ithalattaki patlamanin sebep oldugu cari acik.

Oguzhan
14 yıl önce - Çrş 03 Ksm 2004, 06:40

Turkiyenin IMF'ye borcu ve nezaman nekadar geri odeyecegine dair bir topic http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=9910&highlight=

Alıntı:
ekonominin büyümesi demek özünde mal ve hizmet üretiminin artması demek zaten...

Evet ama ekonomin buyumesi daha buyuk bir kapsama, enflasyonun misal yuksek olur, ozaman bunu karsilayabilecek bir uretime sahip olman gerekirki ekonomin buyusun, ama daha az uretim ve ondan daha dusuk enflasyon ile ekonomin daha iyi gidebilir. Ve herseyin uretim olmadigini guzel gosterten birkac ulkede var, monaco, lichtenstein, andorra, yada daha buyuk bir ulke istiyorsan isvicre...

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET