Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
engygl
6 yıl önce - Pts 09 Tem 2012, 13:19

Alıntı:
Başkentgaz'ı Ankara Büyükşehir Belediyesi borçlarından dolayı ÖİB'ye devredilmiştir.

Borçla ilgisi yok. Belediyeler tarafından özelleştirilmesine karar verilen kuruluşlar, bu özelleştirme kararından sonra belli bir süre (2 veya 3 yıl) içinde özelleştirilemezse ÖİB'ye devrediliyorlar.

Başkentgaz'ın %80'i için ihaleye çıkmıştı Ankara Büyükşehir Belediyesi, o nedenle de önce o %80'lik kısım devroldu. Daha sonra ihalesine çıkılan %20'lik hissenin süresi ise yeni dolduğu için o hisseler de geçenlerde devredildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İGDAŞ için özelleştirme kararını aldığı toplantıdan sonraki 2 veya 3 yıl içinde özelleştirmeyi tamamlayamazsa İGDAŞ da ÖİB'ye devrolacak. Orası kesin. Sadece o süreyi bilmiyorum, onu sormuştum ben de yukarıda..

Hatta, TEBA'dan bir haber yapıştırayım aşağıya, şimdi aratınca daha güncel haberler çıktığı için eski haberlere ulaşmak çok kolay olmuyor ne yazık ki. Ancak dediğim gibi, bu işi Melih Gökçek belli bir sürede tamamlayamadığı için ÖİB'ye geçti. Kadir Topbaş da tamamlayamazsa geçecek, orası kesin. Sadece zamanlamasını sormuştum..

Alıntı:
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, 14 Mart 2008 tarihinde teklifleri alınan ve 12 Haziran 2009 tarihinde ihale süreci dolan Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş.’nin özelleştirilmesi işinin 4646 sayılı Doğalgaz Piyasası Kanunu ve 4046 sayılı Özelelştirme Uygulamaları Hakkında Kanun hükümleri uyarınca özelleştirme kapsam ve programına alınmasına yönelik tebliğini, 2 Temmuz 2009 tarihli Resmi Gazete’de yayımladı.

http://www.tebahaber.com.tr/news_detail.aspx?id=135302

Ekleme: Hatta burada da iki yıl olarak yazmışlar o sorduğum süreyi. Böylece yanıtımı almış oldum..

Alıntı:
Ankara Büyükþehir Belediyesi iki yıl içerisinde özelleştirmeyi hayata geçiremeyince, özelleştirme yetkisi kanun gereği Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na geçti.

http://www.mmo.org.tr/resimler/dosya_ekler/107638 ...dergi=1139

emrenmert

6 yıl önce - Pts 09 Tem 2012, 13:25

Allah istanbulluların yardımcısı olsun. Doğalgaz bugün bile pahalı. Özelleşince.... Eyvah...

Düşünmesi bile korku filmi gibi

Bilinmelidir ki; "ÖZELLEŞEN HİZMET PAHALILAŞIR"

ahmetsever
6 yıl önce - Pts 09 Tem 2012, 17:41

Alıntı:
Borçla ilgisi yok. Belediyeler tarafından özelleştirilmesine karar verilen kuruluşlar, bu özelleştirme kararından sonra belli bir süre (2 veya 3 yıl) içinde özelleştirilemezse ÖİB'ye devrediliyorlar.

Başkentgaz'ın %80'i için ihaleye çıkmıştı Ankara Büyükşehir Belediyesi, o nedenle de önce o %80'lik kısım devroldu. Daha sonra ihalesine çıkılan %20'lik hissenin süresi ise yeni dolduğu için o hisseler de geçenlerde devredildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İGDAŞ için özelleştirme kararını aldığı toplantıdan sonraki 2 veya 3 yıl içinde özelleştirmeyi tamamlayamazsa İGDAŞ da ÖİB'ye devrolacak. Orası kesin. Sadece o süreyi bilmiyorum, onu sormuştum ben de yukarıda..

Kanuni olarak gaz dağıtım şirketlerinin belli sürede özelleştirilmesi gerekebilir, ancak Başkentgaz'ın özelleştirmesi tamamen Ankara Büyükşehir Belediyesinin borçları ile ilgili bir husustur.
Alıntı:
...
...
BAŞKENT DOĞALGAZ'IN ÖZELLEŞTİRİLMESİ
Kanunla, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve bağlı ortaklıklarına ait Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş'nin sermayesinde bulunan yüzde 20 oranındaki hisse de özelleştirme kapsam ve programına alınarak, yüzde 80 oranındaki hissenin satışı ile birlikte özelleştirilecek. Böylece, potansiyel yatırımcıların bu özelleştirmeye olan ilgilerinin artması ve özelleştirmeden daha fazla gelir sağlanarak Ankara Büyükşehir Belediyesi ve EGO Genel Müdürlüğü'nün BOTAŞ Genel Müdürlüğü ve Hazine'ye olan borçlarının bir an önce ödenmesi amaçlanıyor.
...
...
http://www.sabah.com.tr/Gundem/2012/07/04/torba-t ...yasalasti#

engygl
6 yıl önce - Pts 09 Tem 2012, 17:47

Ahmet Bey,

Başkentgaz'ın özelleştirme gerekçesinden, borçlarından bahsetmiyorum burada. Sadece ve sadece özelleştirme yönteminden ve özelleştirmeyi gerçekleştirecek kuruluştan (Ankara Büyükşehir Belediyesi veya Özelleştirme İdaresi Başkanlığı) bahsediyorum.

Özelleştirme iki türlü yapılabilir:
1. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentgaz'ı satmak üzere ihaleye çıkabilir.
2. Başkentgaz, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na devredilir ve özelleştirme işlemini Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı gerçekleştirir.

Nitekim, 2007 yılında Başkentgaz'ı kurarak özelleştirme çalışmalarına başlanmıştır. Ancak, Melih Gökçek kanunda öngörülen 2 yıl içinde belediye eliyle özelleştirmeyi tamamlayamadığı için Özelleştirme Kanunu ve ilgili tebliğler uyarınca Başkentgaz'ın özelleştirme kapsamına alınan hisseleri Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na geçmiştir.

İGDAŞ'ın özelleştirilme kararı da İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından bundan iki yıl kadar önce alınmıştı. Belediye'nin iki yıllık özelleştirme süresi önümüzdeki birkaç ay içinde dolunca, İGDAŞ'ın da Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na devredilmesi söz konusu olacak..

Alıntı:
Kanuni olarak gaz dağıtım şirketlerinin belli sürede özelleştirilmesi gerekebilir, ancak Başkentgaz'ın özelleştirmesi tamamen Ankara Büyükşehir Belediyesinin borçları ile ilgili bir husustur.

Kanunen gaz şirketlerinin özelleştirilmesi bir zorunluluk değil. Ancak, dediğim gibi, belediye meclisi herhangi bir kuruluşunu özelleştirmeye karar verince bu işlemi iki yıl içinde tamamlamak zorunda (bkz: İZGAZ ve İDO özelleştirmeleri). Aksi hâlde, süre dolumunda, söz konusu kuruluş Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na devrediliyor (bkz: Başkentgaz)..

ahmetsever
6 yıl önce - Pts 09 Tem 2012, 22:18

Alıntı:
İGDAŞ'ın özelleştirilme kararı da İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından bundan iki yıl kadar önce alınmıştı. Belediye'nin iki yıllık özelleştirme süresi önümüzdeki birkaç ay içinde dolunca, İGDAŞ'ın da Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na devredilmesi söz konusu olacak..

İGDAŞ'ın özelleştirilmesi ile ilgili İBB Meclisi kararı 2 yıl önce değil, 18 Eylül 2009 tarihinde alınmış ve İGDAŞ'ın 2 yıl içerisinde özelleştirilmesi ile ilgili İBB Başkanına yetki verilmişti, daha sonra süreç sonuçlandırılamadığı için 12.08.2011 tarihinde İBB Meclisi aldığı yeni bir kararla, verdiği bu yetkinin süresini 2 yıl daha uzattı, bu duruma göre demekki 2 yıl içerisinde özelleştirilir, özelleştirilemezse Özelleştirme İdaresine devredilir diye bir genel bir hüküm yok. Görünen o ki dünyadaki ekonomik kriz nedeniyle de önümüzdeki 1 yıl içerisinde de İGDAŞ özelleştirilemeyecek gibi gözüküyor.
Alıntı:
İGDAŞ’ın özelleştirme süreci devam ediyor
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İGDAŞ’ın özelleştirme çalışmaları için Başkan Kadir Topbaş’a verilen yetkiyi 2 yıl uzattı.
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Ağustos ayı toplantılarının son birleşimini Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki Meclis Salonu’nda gerçekleştirdi. Meclis Başkan Vekili Ahmet Selamet’in yönettiği toplantıda, İGDAŞ’ın özelleştirme çalışmaları için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a verilen yetki, 2 yıl daha uzatıldı. Oy çokluğuyla alınan karar doğrultusunda İGDAŞ’ın özelleştirme süreci devam edecek.
Belediye Meclisi’nde kabul edilen rapor hakkında görüşlerini belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili M. Ergün Turan, uzmanlarca İGDAŞ’ın yüzde 100 satış yoluyla özelleştirilmesinin uygun bulunduğunu ve Belediye Meclisi'nin de bu yönde karar aldığını hatırlatarak, “Özelleştirmeden gelecek kaynak ulaşım ve kentsel dönüşüm başta olmak üzere İstanbulluların başka ihtiyaçlarını karşılamakta kullanılacaktır” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 18 Eylül 2009 tarihinde aldığı karala İGDAŞ’ı özelleştirme kapsam ve programına almış, bu konudaki çalışmaları yürütmek için Başkan Kadir Topbaş’a 2 yıl sürüyle yetki verilmişti. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bugün aldığı karar, İGDAŞ’ın özelleştirme sürecinin kesintisiz devamını sağlamayı amaçlıyor.
http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/Haber.aspx?NewsID=19625

ahmetsever
6 yıl önce - Prş 12 Tem 2012, 14:04

Alıntı:

Alıntı:

Alıntı:
Nitekim, 2007 yılında Başkentgaz'ı kurarak özelleştirme çalışmalarına başlanmıştır. Ancak, Melih Gökçek kanunda öngörülen 2 yıl içinde belediye eliyle özelleştirmeyi tamamlayamadığı için Özelleştirme Kanunu ve ilgili tebliğler uyarınca Başkentgaz'ın özelleştirme kapsamına alınan hisseleri Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na geçmiştir.

TBMM'de kabul edilerek Cumhurbaşkanının onayından sonra bugünkü (12 Temmuz 2012) Resmi Gazete'de yayınlanan 6353 nolu kanunun 23. maddesi
Alıntı:
MADDE 23 – 18/4/2001 tarihli ve 4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanununun geçici 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinin ilk paragrafının son iki cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, ikinci paragrafının son cümlesi yürürlükten kaldırılmış ve ikinci paragrafından sonra gelmek üzere aşağıdaki paragraf eklenmiş, üçüncü paragrafı aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve son paragrafı yürürlükten kaldırılmıştır.

“Lisansın verilmesinden itibaren dağıtım şirketinin sistem kullanım bedeli (birim hizmet ve amortisman bedeli) 0,05555 ABD Dolar/m3 karşılığı TL, sistem kullanım bedeli (taşıma bedeli) 0,0077 ABD Dolar/m3 karşılığı TL olarak uygulanır. Bu tarifenin uygulanmasına, dağıtım şirketinin hisselerinin özelleştirilmesine dair hisse satış sözleşmesinin imza tarihini takip eden sekiz yıl süresince devam edilir.”

Bu paragrafın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içerisinde Başkent Doğalgaz Dağıtım Anonim Şirketinin sermayesinde bulunan yüzde yirmi oranındaki hisse de Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından özelleştirme kapsam ve programına alınarak daha önceden özelleştirme kapsam ve programına alınmış yüzde seksen oranındaki hisse ile birlikte blok satış yöntemi uygulanmak suretiyle Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 4046 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde özelleştirilir. Başkent Doğalgaz Dağıtım Anonim Şirketi hakkında 4646 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (4) numaralı bendinin (g) alt bendinin altıncı ve yedinci paragrafları uygulanmaz.”

Başkent Doğalgaz Dağıtım Anonim Şirketine ait yüzde yüz oranındaki hissenin özelleştirilmesine dair hisse satış sözleşmesi ile elde edilecek gelirden Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca yapılan özelleştirme giderleri düşüldükten sonra kalan tutardan; öncelikle EGO Genel Müdürlüğünün 25/5/2007 tarihine kadar olan doğal gaz alım anapara borçları BOTAŞ Genel Müdürlüğüne ödenir. BOTAŞ Genel Müdürlüğünün alacağını oluşturan tüm bu borçlara ait faizler ile fer’ileri ve cezaları silinir. BOTAŞ Genel Müdürlüğüne ödemenin yapılmasını müteakip kalan tutardan; Hazine Garantisi altında ve dış borcun ikrazı sureti ile EGO Genel Müdürlüğüne doğal gaz uygulama projeleri kapsamında sağlanan dış kredilerden, anlaşmalar çerçevesinde Hazine Müsteşarlığı tarafından kreditörlere ödenen tutarlar, kreditörlere yapılan ödeme döviz cinsleri üzerinden ödemenin yapılacağı tarihte geçerli olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuru esas alınarak Hazineye ödenir. Ödemenin yapılmasını takiben Hazinenin bu kredilere ilişkin faiz ve gecikme cezaları ile fer’ileri ve cezalardan kaynaklanan alacakları, bütçenin gelir ve gider hesapları ile ilişkilendirilmeksizin terkin edilir. Hazineye ödemenin yapılmasını müteakip kalan tutardan; EGO Genel Müdürlüğü ile Ankara Büyükşehir Belediyesinin hisse satış sözleşmesi imza tarihi itibarıyla Başkent Doğalgaz Dağıtım Anonim Şirketi bilançosunda kayıtlı borçları ve ödeme tarihleri itibarıyla hesaplanacak faiz ve fer’ileri ile birlikte Başkent Doğalgaz Dağıtım Anonim Şirketine ödenir. Hisse satış sözleşmesi bedelinin Özelleştirme İdaresi Başkanlığına vadeli olarak ödenmesi durumunda, bu fıkra uyarınca yapılacak ödemeler gelirler tahsil edildikçe yukarıda belirtilen sıraya uyularak gerçekleştirilir.”
...
...

Konu başlığı İGDAŞ'ın özelleştirilmesi olmasına rağmen konu dağıldı ancak daha önce Başkent Doğalgaz'ın özelleştirilmesi ile ilgili yazılanları düzeltmek açısından yukarıdaki alıntıları ve ilgili kanun maddesini yazarak yazdım. Kanun maddesinden açıkça görüleceği üzere Ankara Büyükşehir Belediyesinin (EGO'nun) gaz borçları nedeniyle, re'sen özelleştirilmektedir...

engygl
6 yıl önce - Sal 16 Ekm 2012, 22:09

Alıntı:
Konu başlığı İGDAŞ'ın özelleştirilmesi olmasına rağmen konu dağıldı ancak daha önce Başkent Doğalgaz'ın özelleştirilmesi ile ilgili yazılanları düzeltmek açısından yukarıdaki alıntıları ve ilgili kanun maddesini yazarak yazdım. Kanun maddesinden açıkça görüleceği üzere Ankara Büyükşehir Belediyesinin (EGO'nun) gaz borçları nedeniyle, re'sen özelleştirilmektedir...

Yukarıdaki mesaj gayet bilgilendirici, ben de bilgilenmiş oldum, teşekkürler..

İ.Hakkı Erdoğan
6 yıl önce - Çrş 17 Ekm 2012, 00:12

Başkentgaz'da 2 sene şartı, kanundan gelen bir zorunluluktu. Büyükşehir'in yaptığı ihaleyi alan firma, yükümlülüklerini yerine getiremeyince 2 sene doldu ve yüzde 80'lik blok hisse ÖİB'e geçti. ÖİB de 2 ihale yaptı ama bu ihaleler de başarısız oldu. Yüzde 80'inin ne olacağı belli olmayan şirket için belediyede kalan yüzde 20 hisseyi almak isteyen çıkmadı tabi. Bunun üzerine bu yüzde 20 de ÖİB'e devredilerek yüzde 100'lük özelleştirme yapmasının önü açıldı.

Bu arada Başkentgaz borçlara karşılık re'sen özelleştirilmemektedir. Borçlara karşılık re'sen özelleştirme diye bir şey yoktur zaten hukukta. Borç varsa, icra yoluyla alırsınız. Şirketin varlıklarına el koyarsınız, faiz ve ceza işletirsiniz üstüne bunları da alırsınız. Bu durumda ise cezalar, faizler silinecek sadece anapara ödenecektir. Özelleştirme işlemini kimin yaptığının ise önemi yoktur. İlk ihaleyi kazanan şirket yükümlülüklerini yerine getirseydi, belediye kendi kendine özelleştirmiş gibi görünecekti ama aynı kanuna bağlı özelleştirme olacaktı.

İGDAŞ özelleştirmesi ise böyle özel koşullarla yapılmıyor. İGDAŞ'ın kayda değer bir borcu da yok zaten. Bu nedenle borçlarına af falan da söz konusu değil. Belediye ister özelleştirir, ister özelleştirmez durumunda...

Mustafa Köseoğlu
4 yıl önce - Sal 28 Ekm 2014, 19:57
İGDAŞ ÖZELLEŞİYOR

Alıntı:
Sermayesinin yüzde 94.5'lik kısmı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret AŞ (İGDAŞ) özelleştiriliyor.

Anadolu Ajansı'na açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İGDAŞ hisselerinin tamamının özelleştirme sürecini kasım ayında yayınlanacak ihale ilanı ile başlatacaklarını söyledi

İGDAŞ’ın yaklaşık 5 milyar metreküp doğalgaz satış hacmi karşılığında 4,6 milyar lira net satış geliri ve 279 milyon lira net kar elde ettiğini belirten Topbaş, İGDAŞ’ın aktif büyüklüğünün ise 4,2 milyar lira seviyesine ulaştığını açıkladı.

Kadir Topbaş, alanında Türkiye’nin ve dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan İGDAŞ’ın özelleştirilmesi ile ilgili ihaleye yerli ve yabancı yatırımcının ilgisinin yüksek olacağını tahmin ettiklerini de söyledi.

Özelleştirmeye ilişkin notlar

Sahip olduğu iş hacmi ile doğalgaz dağıtım sektöründe Türkiye’nin en büyük dünyanın ise önde gelen şirketlerinden biri olan İGDAŞ’ın 31 Aralık 2013 tarihli faaliyet dönemi sonu itibarıyla 5 milyondan fazla abonesi bulunuyor.

Türkiye doğalgaz dağıtım sektöründeki serbestleşmenin son ve en önemli parçası olan İGDAŞ'ın özelleştirme takvimi hedefi doğrultusundaki çalışmalarını danışman kuruluşlar Citigroup ve Burgan Yatırım sürdürüyor.

Türkiye'de tarifeler EPDK onayına ve denetimine tabi olduğu için İGDAŞ’ın özelleştirilmesinin doğalgaz ücretlerinde artışa yol açmayacağı, ihaleyi kazanan şirketin bu nedenle serbest şekilde tarife belirleyemeyeceği kaydedildi.

İGDAŞ’ın özelleştirilme sürecinde personelin ilgili mevzuattan ve iş sözleşmelerinden doğan haklarının baki olacağı ve ihale şartnamesinde de yer verilmek suretiyle korunacağı ifade edildi.

Kaynakça: http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/Haber.aspx?News ...E_JfXA73h4

Mustafa Can Karakus
4 yıl önce - Sal 28 Ekm 2014, 20:03

Altın yumurtlayan tavuğu satıyorlar. Maksat günü kurtarmak.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet