Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
İ.Hakkı Erdoğan
8 yıl önce - Sal 17 Ağu 2010, 15:36
İGDAŞ Özelleştirmesi


Alıntı:
Özelleştirmede sıra İGDAŞ'a geldi
Elektrik dağıtım bölgelerinin çoğunun ve Başkent Gaz'ın özelleştirilmesi sonrasında gözler İGDAŞ'a çevrildi. Kadir Topbaş, bu yıl içinde ihaleyi gerçekleştirmeyi umduklarını söyledi.


ntvmsnbc
Güncelleme: 14:18 TSİ 17 Ağustos. 2010 Salı
İSTANBUL - Elektrik dağıtımda son üç bölge hariç özelleştirme süreci tamamlandı. Dün Başkent Doğalgaz'ın yüzde 80 hissesinin satışı da gerçekleşti ve ihaleyi 1.2 milyar dolarla MMEKA kazandı.

Gözler şimdi enerjide Türkiye'nin en büyük ihalesi olması beklenen İGDAŞ'a çevrildi.

CNBC-e'ye konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İGDAŞ özelleştirmesinde son noktaya gelindiğini belirterek, "Yöntem üzerinde çalışıyoruz. Bu yıl ihaleye çıkarız" dedi.

4.2 milyon abone ve 4 milyar metreküplük doğalgaz tüketimi ile Başkent Gaz'ın iki katı büyüklüğündeki İGDAŞ için gelecek fiyat tekliflerinin 3 milyar doların üzerinde olacağı belirtiliyor.

Geçen hafta Boğaziçi Elektrik'in özelleştirme ihalesinde 3 milyar dolarlık teklifte bulunulmuştu. Bu rakam Türk Telekom ve Tüpraş'ın ardından üçüncü en yüksek rakama tekabül ediyor.

İGDAŞ özelleştirmesi için dev firmaların adı geçiyor. Başkent Gaz'ın aksine bu ihaleye yabancıların da ilgi göstermesi bekleniyor. Fransız Gaz De France ve Rus Gazprom bu şirketlerin başında geliyor. Yerlilerden de büyük firmaların gözü yılın ihalesinde olacak.

İGDAŞ ihalesinden elde edilecek gelir İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne kalacak.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25123629/

Abone sayısında Ankara'nın yaklaşık 3 katı, tüketimde yaklaşık 2 katı olan İGDAŞ'ın özelleştirme değeri Başkent Doğalgaz'a göre düşünürsek %100 hisse için 3 milyar dolar civarında olur.Yalnız daha blok satış mı yoksa halka arz şeklinde mi olacağına karar verilmemiş ama bence blok satış yaparlar.Daha çok gelir elde ederler böylece.


goyildiz
8 yıl önce - Sal 17 Ağu 2010, 17:36

İGDAŞ niye özelleştiriliyor, zarar mı ediyor???

O kadar iskele yaptılar, gemi aldılar. IDO niye özelleşecek? Eğer zarar ediyorsa, niye bu kadar yatırım yapıyor?

Nereye kadar...


Onur_60
8 yıl önce - Çrş 25 Ağu 2010, 22:56

Bir İgdaş kaldı herhalde satılmaıayan, duyan da bu kurum batıyor sanacak.Cemoli D18
8 yıl önce - Çrş 01 Eyl 2010, 23:16

biri bu soruları yanıtlasın igdaş ve ido batıyor mu? beylikdiüzü metrobüs hattıda bunlardan biri satılınca yapılması gündemde yuh artık paramız yok mu gerçekten yaaa bu kadar kötü müyüz yaaaaa

osman67
8 yıl önce - Prş 14 Ekm 2010, 21:07

Alıntı:


İki kamu devi daha vitrine çıkıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi kararını verdi

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş (İDO) ve İstanbul Gaz Dağıtım A.Ş (İGDAŞ) hisselerinin blok satış yöntemiyle özelleştirilmesini oy çokluğuyla kabul etti.

Saraçhane'deki Belediye Sarayında düzenlenen meclis toplantısında, İDO A.Ş ve İGDAŞ A.Ş hisselerinin özelleştirilmesi hakkında Hukuk ile Plan ve Bütçe komisyonlarının ortak raporları ele alındı.

Öğle saatlerinde İGDAŞ'ın özelleştirilmesini protesto eden Tes-İş üyesi İGDAŞ işçilerinden bazılarının da izlediği meclis toplantısında, özelleştirme yöntemine ve iki şirketin satışına CHP Grubu itirazda bulundu.

Gruplar adına yapılan konuşmaların ardından, iki şirketin hisselerinin blok satış yöntemiyle özelleştirilmesi, oy çokluğuyla kabul edildi.

http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/ ...ne-cikiyor
İGDAŞ'ın özelleştirilmesi (blok satış) ile ilgili İBB Meclisi kararını vermiş, haber ve linki yukarıdadır...


onurkara
8 yıl önce - Cmt 16 Ekm 2010, 12:47

Alıntı:
İGDAŞ niye özelleştiriliyor, zarar mı ediyor???

O kadar iskele yaptılar, gemi aldılar. IDO niye özelleşecek? Eğer zarar ediyorsa, niye bu kadar yatırım yapıyor?

Nereye kadar...


bunların hepsi makyaj . daha fazla paraya kakalamak için. iskelelerin dışı güzel görünüyor içi beş para etmez. iskeleden geçerken çalışanlara sorun bakalım ne diyecek.Süha
8 yıl önce - Çrş 20 Ekm 2010, 14:47

Alıntı:
Şirketlerin satışlarının Haziran ayına kadar gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini belirten Topbaş, "Ciddi talipler var. İGDAŞ abone sayısı açısından çok ciddi ölçekte bir firma. 4.5 milyona yakın abonesi var. Alt yapı yatırımını tamamlamış bir şirket. Bundan dolayı yatırımcılar için çok cazip. Ne kadar gelir beklediğimizi söylemek satıcı olarak doğru değil. Ne kadar büyük bir rakam alırsan o halkımızın yararınadır. Alıcılar arasındaki rekabette fiyat belli olacak" diye konuştu.

İBB Başkanı Topbaş, "Bizim diğer şirketlerimiz de özelleştirme için sıraya girecek" dedi. Adeta hiç yoktan ortaya çıkarılan İSPARK'ın, bugün dünyanın birçok yatırımcısının ve Türkiye'deki yatırımcıların dikkatini çeken ve çok iyi bir fizibilitesi olan bir şirket haline geldiğini ifade eden Topbaş, "Biz İSPARK'a marina ve helikopter işletmeciliğini de kattığımız zaman değer çok daha farklı bir boyuta gelecektir. İSPARK; İDO ve İGDAŞ'tan sonra devreye girecek" açıklamasında bulundu.

Özelleştirme sonrasında İGDAŞ işçilerinin durumunun ne olacağı yönündeki soru üzerine Topbaş, "Özelleştirmede işçilerin akıbeti düşünülecek. Onların mağdur olmaması için gerekli çalışmalar yapılacak. İGDAŞ'ın bugünkü seviyeye gelmesinde orada çalışan personelin katkısı var" şeklinde konuştu.

Kaynak: http://www.iha.com.tr/haber/detay.aspx?nid=142732 ...amp;cid=11


Süha
7 yıl önce - Pts 11 Nis 2011, 12:26

Alıntı:
İGDAŞ ile ilgili Topbaş, "İGDAŞ ile ilgili ciddi anlamda yurt dışından büyük firmalar, konsorsiyumlar, bizi devamlı takip edenler var, inceleyenler var. İGDAŞ ile ilgili gerekli kriterleri ileride ilan edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: http://www.haberler.com/ido-nun-ozellestirilmesi- ...21-haberi/


engygl
6 yıl önce - Pzr 08 Tem 2012, 14:12

Başkentgaz'ı Ankara Büyükşehir Belediyesi özelleştiremediği için ÖİB'ye devretmişlerdi ya, İGDAŞ da 3 yıla yakın bir süredir İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından özelleştirilemediği için ÖİB'ye devredilecek mi?

ahmetsever
6 yıl önce - Pzr 08 Tem 2012, 16:17

Alıntı:
Başkentgaz'ı Ankara Büyükşehir Belediyesi özelleştiremediği için ÖİB'ye devretmişlerdi ya, İGDAŞ da 3 yıla yakın bir süredir İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından özelleştirilemediği için ÖİB'ye devredilecek mi?


Başkentgaz'ı Ankara Büyükşehir Belediyesi borçlarından dolayı ÖİB'ye devredilmiştir. Başkentgaz'ın % 80 hissesi ÖİB'ye aittir.
Alıntı:
2007 yılında kurulan Başkent Doğalgaz, 4.5 milyon nüfusa sahip olan Ankara nın, hızla büyüyen doğalgaz dağıtım şirketidir. 2037 yılına kadar geçerli olan 30 yıllık doğalgaz dağıtım lisansına sahip Başkent Doğalgaz ın, 2010 Haziran ayı itibariyle 1,2 milyon abonesi bulunmaktadır. Hissedarları arasında %80 oranında hisseyle T.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, %20 oranında hisseyle Ankara Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşları bulunan şirkette bordrolu 438, dışarıdan hizmet alımı çerçevesinde ise 347 personel çalışmaktadır
http://www.baskentdogalgaz.com.tr/inc/baskentgaz.asp


İGDAŞ ise İBB'nin şirketidir, bu nedenle özelleştirilecekse (İDO'da olduğu gibi) İBB tarafından gayet rahatlıkla yapılır, ÖİB'ye devredilmesine gerek yoktur...sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet