Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
emrullah
9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 14:20

Şahsen oruç tutmayan bir kişiye söylecek hiçbir sözüm olmaz.Beni de ilgilendirmez,belki rahatsızdır ilacı felan vardır belki de farklı sebebler belki de adam dayanamıyor tutmakta istemiyor.Bu beni ilgilendirmez açıkcası.

Ama ;

Otobüs durağındayım İstanbul da yer yerden gök gökten yakıyor.Durakta belli ki herkes oruçlu kimsenin ağzı açılmıyor resmen.Biri geliyor buz gibi suyu güp güp içiyor.Hani yine beni ilgilendirmez ya umrumda da olmaz ya ayıptır yahu yani ordaki insanların yaptıkları ibadete karşı bir saygısızlıktır bence.

emrecirik
9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 14:26

oruc tutmanın bır ıbadet olmasıyla bırlıkte saglık acısından bırcok faydasının oldugunu bılıyorum.. ozellıkle vucudun dınlenmesı ve mıdenın kendısını yenılemesı gibi.. ramazan ayındakı sahur ve ıftar keyfı ıse bambaska.. tutmayanlarında tutmasını dılerım.. zorlama yok. ınsallah onlarda tutarlar..

Serhat akdağ
9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 14:28

Alıntı:
Otobüs durağındayım İstanbul da yer yerden gök gökten yakıyor.Durakta belli ki herkes oruçlu kimsenin ağzı açılmıyor resmen.Biri geliyor buz gibi suyu güp güp içiyor.Hani yine beni ilgilendirmez ya umrumda da olmaz ya ayıptır yahu yani ordaki insanların yaptıkları ibadete karşı bir saygısızlıktır bence.

sana göre oruç tutmak sadece aç kalmakmı? oruç tutmak ta asıl mesele nefsi terbiye etmektir. nefse hakim olabilmektir. işte asıl sevapta bence ondadır. oruç tutmayan biri sen oruçlusun diye yemek yemeyecek veya su içmeyecekmi? o zaman senin oruc tutman neye yarayacak. Yüce Allah sırf sen aç kalasın diyemi oruç tutmanı istiyor senden?

Orhan Kınık

9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 14:32

Bu konuyu ikiye ayrımak gerekiyor. Açıkta göstere göstere yiyip içenlerle oruç tutanları rahatsız etmemek için uygun bir mekan seçenleri ayırmak gerekiyor. Müsluman bir mahallede açıkta oruç yemeyi ayıp buluyorum. Ayıplama hakkımı çok görmezsiniz umarım. Bu tür özelliği olmayan Kozmpolit bir mahalde İstiklal caddesi gibi yerlerde oruç yemeyi de saygısızlık olarak görmem ve ayıplamam.

murat_

9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 14:33

Dilimizde güzel bir tabir vardır. " Her koyun kendi bacağından asılır. " diye. Dinimizde de bu böyledir. Herkesin ameli kendisinedir. Oruç tutan ya da tutmayan kendi sevabını ya da günahını işler.

Kimseye " Neden tutmuyorsun? " demek haddimiz de değildir.

İbadet Allah ile Kul Arasındadır. İbadet konusunda birilerini eleştirmek bize düşmez...

berrakzeybek
9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 14:35

ORUÇ TUTMAMASI KENDİSİNİ BAĞLAR AMA TUTANADA SAYGILI OLUP,YANINDA YEMEMEMLİ,İÇMEMELİ

Orhan Kınık

9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 14:39

Alıntı:
Dilimizde güzel bir tabir vardır. " Her koyun kendi bacağından asılır. " diye. Dinimizde de bu böyledir.
Dilimizde böyle bir şey var da , dinimizde böyle bir anlayış yok. Lütfen dinimizi dilimize karıştırmayın.

" İçinizden, insanları hayra çağıracak iyiliği emredip kötülükten alıkoyacak bir topluluk bulunsun..." (Al-i İmran Sûresi,104)

M.Akif Ersoy,
“Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim,
Onu dindirmek için kamçı yerim kırbaç yerim.
Behey adam aldırma da geç git diyemem aldırırım.
Çiğnerim çiğnenirim hakkı tutar kaldırırım”

Herkesin Ramazanı mübarek olsun.

E.r.e.n

9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 14:43

Halide demiş ki;
Alıntı:
Tutmayan kişiler, Allah dışında kimseye hesap vermek zorunda değiller. Tabii tutan insanları yargılamadıkları, örümcek kafalı vb. yakıştırmalar (yapanları gördüm maalesef ve örümcek kafayla oruç arasındaki bağlantıyı halen çözemedim, zekam yetmiyor herhalde ) yapmadıkları sürece.

Oruç tutanların tutmayanları saygıyla karşıladıkları gibi tutmayanlar da tutanları saygıyla karşılamalı. Halide arkadaşımızın söylediği gibi yakıştırmalara ben de çok şahit oldum. Hatta bire bir kendime söylenmiş bir cümleyi sizlerle paylaşacağım. İlk görev yaptığım yıllarda müdürüm bana, "Sen nasıl üniversite/fakülte mezunusun ki oruç tutuyorsun. Yakışıyor mu şimdi sana. Ayıp ayıp.... " Ben de üniversite ile oruç arasındaki bağlantıyı çözemedim

Oruç tutmak veya tutmamak Allah ile kul arasında birşeydir. İnancı ve sağlığı gereği tutmayan veya tutamayanları saygıyla karşılamak gerekir.

Bazı şehirlerimiz var. O şehirlerden birinde bulunmuş birisi olarak söylüyorum. Ramazan ayında çarşıda açık restaurant, cafe (hastane cafeleri hariç) bulamazsınız. Sanki insanlar değil de ŞEHİR ORUÇ TUTUYOR adeta. Sıkıysa o şehirlerden birinde cadde de su için. Bence bu şekilde yaptırım olması da yanlış. Hastası var, hamilesi var, emziren anneler var, yaşlısı var, çocuğu var milletin...

En son E.r.e.n tarafından Prş 12 Ağu 2010, 12:41 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

nuriks

9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 14:45

herkesin tuttuğu kendine..
Yalnız; otobüste seyahat ederken kahve içmeyiverin arkadaşım.. kola için,meyve suyu için,çay için nebileyim..
kıtlıktan çıkmış gibi milletin önünde.. tabi o da kimseyi ilgilendirmez ama toplum, ahlak, düşünce insana özgü davranış şekilleridir..

Serhat akdağ
9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 14:46

Alıntı:
ŞEHİR ORUÇ TUTUYOR adeta. Sıkıysa o şehirlerden birinde cadde de su için. Bence bu şekilde yaptırım olması da yanlış. Hastası var, hamilesi var, emziren anneler var, yaşlısı var, çocuğu var milletin...

hele bazı ılımlı demokratik! semtlerde ramazan ayında alenen yemek yeme gafletinde bulunmak nerdeyse ölümle eş değer

sayfa 5
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET