Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 231
Misafir e02

4 ay önce - Cmt 11 May 2019, 19:28

ramazan ayi geldi ve bu baslikda yorum yazilmadi. buna göre artik herkes oruc tutuyor veya oruc tutmayanlara karsi artik kimse söz etmiyor.

Tacettin Şenel

4 ay önce - Prş 16 May 2019, 13:26

Oruç tutmayanlar hakkında birşey söylemek bize düşmez yargılamak bizim görevimiz değil Allah bilir...

yusufyuşa23
4 ay önce - Prş 16 May 2019, 13:28

Oruç tutmayanlar tutanlara saygılı olsun yanıma oturup sigara yakanların dumanını solumak zorunda değilim. Oruç tutmayanlar tutanlara saygılı olursa oruç tutanların da tutmayanlara saygı göstereceğine inanıyorum

TuncerYy

4 ay önce - Prş 16 May 2019, 13:45

Oruçlu olduğu sırada çevresinde birileri birşeyler yediği içtiğinde sinirlenen arkadaşlara ben soruyu farklı şekilde sormak istiyorum.

Ramazan dışında bir aydasınız.
Yoldaki büfeden bir şeyler aldınız yiye yiye otobüse doğru ilerliyorsunuz, o sırada yanınızdan bir anne-baba ile çocukları geçti. O ailenin cebinde para olmayabilir, özellikle o çocuk sizin elinizdekini görüp imrenebilir.
Baba bizim paramız yokken sen sokakta yemek yemeye utanmıyor musun diye sinirlenip size tekme tokat dalsa...
Bu ülkede asgari ücret ile yaşayan milyonlarca insan var. Onun bile altında yaşayan pek çok "gariban" var.
Diyanet işleri başkanlığının yaptığı hesaba göre 2700 tl'nin altında para giren bir ailenin karnını doyurması mümkün değil. (bu ülkede asgari ücret 2025 TL)
Yukarıda anlattığım senaryo her dakika biryerlerde yaşanıyor aslında, sadece çoğunu farketmiyoruz. (bir de tekme tokat dalma kısmı olmuyor)

12 ay boyunca aç gezen insanlar sokakta kimseye laf etmezken gece sahura kalktığında 3-4.000 kalorilik yemek yiyen kişinin ertesi gündüz "oruçluyum bana saygı duy, açlıktan nevrim döndü" demesi garip geliyor bana.

Açın halinden anlamaktan bahseden sahurda bir dilim kuru ekmek 2 tanede zeytin yesin ertesi gün orucu öyle tutsun, o zaman "gerçekten" açın halini bilir.

Fahrettin M
4 ay önce - Prş 16 May 2019, 16:10

Alıntı:
12 ay boyunca aç gezen insanlar

Oruca saygısızlığı temize çıkarmak için verdiğin örneklerle kendini o kadar zorlamışsın ki yukarıdaki lafın zirve noktası olmuş.

Ali clarkkent
4 ay önce - Prş 16 May 2019, 16:17

Bu sene daha farklı düşünüyorum. Kızmıyorum. Tutmaya gücü yetip te tutmayanlara sadece acıyorum. Onların hakkında en iyisini Allah (C.C.) bilir.

Ali clarkkent
4 ay önce - Prş 16 May 2019, 16:20

Alıntı:
Yoldaki büfeden bir şeyler aldınız yiye yiye otobüse doğru ilerliyorsunuz, o sırada yanınızdan bir anne-baba ile çocukları geçti. O ailenin cebinde para olmayabilir, özellikle o çocuk sizin elinizdekini görüp imrenebilir.

Yolda giderken yetişkin bir insanın elinde bir şeyler yiyerek yürümesi bence ayıp ve edepsizce. Paket yaptırıp evinizde yiyin. Veya girin bir yere. Orada yiyin.

Dediğiniz gibi. Siz elinizde et döner, hamburger yiyerek giderken çocuğuna bir simit alırken bile 9 kere düşünen aileler olabilir.

osman yörükoğlu
4 ay önce - Prş 16 May 2019, 16:24

Alıntı:
Açın halinden anlamaktan bahseden sahurda bir dilim kuru ekmek 2 tanede zeytin yesin ertesi gün orucu öyle tutsun, o zaman "gerçekten" açın halini bilir. 

Bak bak bak bir de ders veriyor.Sen acaba hayatında kaç defa bu şekilde oruç tuttun.Hadi bunu geçtim oruç tutuyor musun?

Emir1471

4 ay önce - Prş 16 May 2019, 16:25

Saygı duyuyorum. Ancak ramazan vakti sigara ve alkol içenlere sinir oluyorum. Ramazanda bari içkiyi bırakın. Onun dışında herkesin kendi kararıdır oruç tutup tutmamak. Bu yüzden oruç tutmayanları yargılamak doğru değildir. Görev sadece Allah'ındır.

Gokhan Bayraktar
4 ay önce - Prş 16 May 2019, 16:29

Oruc tutmayi sadece yeme icme ile oldugunu sanan insan dolu maalesef. Ortalikta yiyen yer. Ayip onlarin gunah da. Nefs niye var? Bunlar olacak ki nefsinize hakim olup, oruc gorevlerinden birini icra etmis olacaksiniz.. Yavv ben orucum, karsimda yeme/icme demek, orucun felsefesine ters. Bunlar olmasa nasil sinav olacak?

sayfa 231
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET