Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 230
akin87
1 yıl önce - Prş 14 Hzr 2018, 01:16

Öyle bir yasak var demedim zaten.
Ama Orucu yeme içmeyi kesmeye indirgeyenler camış gibi de yatıyor. Bunu da diyelim.

En son akin87 tarafından Prş 14 Hzr 2018, 01:32 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

devrezcayi
1 yıl önce - Prş 14 Hzr 2018, 01:23

Herkesin kendi tercihi ama eskiden oruç tutmayanlar tutanlara karşı daha saygılıydı.

Misafir 94c

1 yıl önce - Prş 14 Hzr 2018, 01:36

İyi gözle bakmıyorum efendim kusura bakmasın kimse. Bugün bir AVM'deydim baktım lokantası dolu. Oruç tutmayanlar saygısız ama ne hikmetse "oruç tutmayanlara saygı gösterilsin" geyiği her daim prim yapıyor. Adam oruç tutana saygı duymuyor yiyor içiyor ama kendisine saygı bekliyor. Neymiş efendim de kalbi temizmiş bizim kalbimiz çok mu kirli? Bırakın bu işleri bunun adı suçunu bastırmak için kılıf uydurmaktan başka bir şey değil. Tabi hasta olanları orucunu tutamayacak derecede rahatsızlığı olanları bu durumdan ayrı tutuyorum.

Misafir 39f

1 yıl önce - Prş 14 Hzr 2018, 01:43

Allah'ı unutanı Allah'ta unutsun. Hem bu dünyada hem ahirette bunlar unutulanlar olacak

K Sabit KILIÇOĞLU
1 yıl önce - Prş 14 Hzr 2018, 04:37

bu soru benim gibi oruç tutanları rencide ediyor
sanki orucu tutarken farklı bir haleti ruhiye içine girip tutmayanı kafamızda yargılıyormuş gibi gösteriyor
böyle bir durum yok! bilakis etrafımda çok kişi tutmadığı halde hiç birine kem söz söylemedim ve haklarında da kötü bir düşünceye kapılmadım, netice de bana ne kişilerin yapmadığı ibadetten.

bir diğer kötü durum ise bazı aklı evvellerin soruya balıklama atlaması, yahu size ne, üstelik birisi karşınızda oruçlu olduğunuz halde yiyor içiyor ise sevabınız daha da artıyor.
hayır onu da bırak ramazan ayı dışında nafile veya borç olarak oruç tutan karşısında sen yiyip içiyorken bir şey düşünüyor musun ? yok!

demek ki sadece boşu boşuna aç kalmak yeterli değil, önce yapılan ibadetin anlamını idrak edebilmek şart!

başlığın ise art niyetle açıldığı kanısındayım, oruç tutanların barbarca düşündüğünü kanıtlamak gibi beyhude çabalar içine girilmiş.

Kartal
1 yıl önce - Prş 14 Hzr 2018, 06:07

Oruç tutmayanlar kendileri bilir. Günahı kendilerinin boynuna! Ama ulu orta yerde göstere göstere bir şeyler yemek büyük saygısızlıktır. Yaşadığım ve yerli halkı müslüman olmayan ülkede bile adamlar, onlar bir şey yerken oruç olduğumu öğrenince, özür diliyor.

ukre
1 yıl önce - Prş 14 Hzr 2018, 07:15

Kamusal alanlarda yiyip içmek sadece ramazan ayında değil; bence genel olarak dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çocukluğumdan beri bir restoranda ya da dışarıda yemek yerken her zaman gözlerden en uzak masayı ya da bölgeyi tercih ederim.

Oruç tutmak tutmamak kişinin tercihidir. Ben oruç tutan bir kişi değilim ancak oruç tutsun ya da tutmasın kimsenin karşısına geçip yiyip içmem ve buna da sadece ramazan boyunca değil tüm yıl boyunca dikkat ederim. Ama bir avmnin restoran bölümünde yemek yiyen bir kişiye de '' Neden yemek yiyor ?'' diye sorma ya da kızma hakkım yoktur.

Gerçekten samimi inançlı insanları çok takdir ederim ama bir yıl boyunca her türlü olumsuz davranışı sergileyen, her türlü toplumsal saygı kuralını hiçe sayan, ağzı bozuk, insanlara, hayvanlara kaba davranan, haklarını gasp eden, halden anlamayan, sokak hayvanlarına konan suyu bile çöpe atan ve sonra oruç tutan tiplere hiçbir saygım yok.

Allah'ı kandıramadıklarına göre kendilerini kandırıyorlar. Temiz, içten, samimi, vicdanlı insanların oruç tutsunlar ya da tutmasınlar başımın üstünde yerleri var.

Misafir 3f9

1 yıl önce - Prş 14 Hzr 2018, 11:20

[ALINTI]
Bugün bir AVM'deydim baktım lokantası dolu.
[*] Madem oruç tutuyorsun, avmnin kafeterya bölümünde ne işin var?!...

Misafir fb1

1 yıl önce - Prş 14 Hzr 2018, 11:23

Ne mi düşünüyorum? inşallah bu güzel ibadetle şereflenirler ne diyeyim.

murad_1299
1 yıl önce - Cmt 23 Hzr 2018, 00:40

Hüsnü zan edelim belki seferidirler veya ciddi bir hastalıkları vardır.

sayfa 230
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET