Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 229
Misafir 3f7

1 yıl önce - Cmt 09 Hzr 2018, 14:02

Bir şey düşünmüyorum. Ama oruç tutanlar sayesinde iftar sahur gibi sosyal etkinlikler oluyor. O yüzden seviyorum oruç tutanları.

Samet Metin 01
1 yıl önce - Cmt 09 Hzr 2018, 15:14

Oruç tutmayanlar hakkında bir şeyler düşüneceğineze, bakın oruç tutanların kazanacağı Sevapları görüp biz niye bunlardan mahrum kalıyoruz, Ahirette bu sevaplara ihtiyaç ımız olmayacak mı diye düşünseniz daha iyi olmaz mı?

Oruç tutanların kazandığı Sevaplar,

Bir ibadet olarak Oruç tutmanın sevaplarını saymakla bitmez ve Cennet için Orucun önemi çoktur. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) Veda Hutbesinde Müslümanlara Namazlarınızı kılın ve Oruçlarınızı tutun diye buyurmuştur. Demekki Oruç ibadeti bizler için çok önemli.

Orucun sevabına işaretle, Peygamberimiz (s.a.v.) bir Hadislerinde şöyle buyurmuşlardır:

- “Allah katında oruç kadar sevaplı bir ibadet yoktur.” (Nesâi, Siyam, 43)

Başka bir hadislerinde de:

- “Oruç, nefsinin çektiği yiyecek ve içeceklerden kimi alıkoyarsa, Cenab-ı Hak onu cennet meyvelerinden yedirip, cennet ırmaklarından içirir.” (el-Hündi, Kenzü’l-Ummal, 3/328)

- “Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır ki oradan sadece oruç tutanlar girebilir.” (İbn Mace, Siyam, 1)

- “Oruç tutan helâlinden rızkını temin ettiği zaman ahirette hesaba çekilmez.” (el-Hündî, Kenzü’l-Ummal, 3/328)

- “Oruç tutanın uykusu ibadet, susması ise tesbih sayılır. İyilik ve ibadetlerine kat kat ecir verilir. Duası Allah tarafından kabul edilip günahları affedilir.” (el-Hündî, Kenzü’l-Ummal, 3/327)

Misafir 54d

1 yıl önce - Cmt 09 Hzr 2018, 15:21

Daha geçen hafta Erzurum meydanda öğlen 2 gibi elimde dürüm ayran ve yanımda kızlar ile gülüşerek dolaştım kimse bir şey diyemedi.

akin87
1 yıl önce - Prş 14 Hzr 2018, 01:09

Ramazan biterken bir tespitde bulunayım.
Oruç tutanların sayısı gittikçe azalıyor.
Açıktan oruç yiğenlerin sayısı da epey fazla.
Şöyle bir bağlantı da var ... namaz kılan tutuyor ama her oruç tutan namaz kılmıyor (5 vakit).
Oruç tutmayıp namaz kılmayanların teravihe koşması da ayrı bir vaka ...
Ha birde imsak-akşam ezanı arası normalde aynı mekanın insanları için aynı uzunlukta ama kış uykusuna yatan ayılar hariç. Imsakdan öğleye hatta ikindiye kadar yatanlar var

En son akin87 tarafından Prş 14 Hzr 2018, 01:11 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Misafir 7e6

1 yıl önce - Prş 14 Hzr 2018, 01:10

KORKUNÇ DERECEDE SİNRİLENSEMDE İÇİMDEN LAHAVLE VELA KUVVETE İNNA ÇEKEREK YOLUMA DEVAM EDİYORUM

Kipcak
1 yıl önce - Prş 14 Hzr 2018, 01:11

Bence yaz dönemiyle alakali. Insanlar zorlaniyor. Kisin oruc tutan sayisi yükselir.

Gokhan Bayraktar
1 yıl önce - Prş 14 Hzr 2018, 01:12

Bunda yalan yanlis hadislerin de az sucu yok. Yok teravihe gidersen soyle olur, su kadar sevap kazanirsin, arinirsin filan... Millet sunnetlere farzdan daha cok onem veriyor

akin87
1 yıl önce - Prş 14 Hzr 2018, 01:14

Gökhan alakası yok.
Teravihlerde tabiki sevap çoktur ve hadislerde de sıkıntı yok. Hemen alerji yapma ...
Konu o değil. Konu nafile namaza hücüm edip farzları terketmek ... bu biraz cuma namazi gibi dostlar alışverişte görünsün misali ...

En son akin87 tarafından Prş 14 Hzr 2018, 01:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Gokhan Bayraktar
1 yıl önce - Prş 14 Hzr 2018, 01:14

Alıntı:
Imsakdan öğleye hatta ikindiye kadar yatanlar var

Oruc tutarken uyuma etme filan diye bir yagi yok. Kimisi zorlaniyor en azindan orucunu tutuyor. Ha uyuyarak ha ayik.. Onemli olan vazifeyi yerine getirmek.

En son Gokhan Bayraktar tarafından Prş 14 Hzr 2018, 01:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Gokhan Bayraktar
1 yıl önce - Prş 14 Hzr 2018, 01:16

Alıntı:
Gökhan alakası yok.
Teravihlerde tabiki sevap çoktur ve hadislerde de sıkıntı yok. Hemen alerji yapma ...
Konu o değil. Konu nafile namaza hücüm edip farzları terketmek ...

E ben de ayni seyi soyluyorum. Sakin ol! Teravihlerde tabii ki sevap vardir ama onemli olan farzlardir. Farzlarini yerine getir de gerekirse teravihe gitme.

En son Gokhan Bayraktar tarafından Prş 14 Hzr 2018, 01:17 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 229
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET