Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Kürşat 79
9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 11:37

Orucu onlarında tutup bu bereketli ayın bereketlerinden faydalanmalarını isterdim.
Oruç tutmaları için kendilerine orucun faziletleri ile ilgili bilgiler anlatırdım.

mine atafirat
9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 11:41

Alıntı:
oruç tutmayanlar tutanlara, tutanlar tutmayanlara saygı gösterirse sorun olmaz !!

Oruç tutmayanların tutanlara nasıl saygı gösterebileceği konusu kafamı karıştırdı. İftar zamanı oruçlu bir konuğunuz varsa ona iftariye ve yemek hazrlamak elbette bir saygı göstergesidir. Belli kurumlar dışında, kimsenin kimseye 'niçin oruç tutuyorsun?' demesi ise söz konusu olamaz, sanırım. Yani, insan hak ve özgürlüklerine saygılı olmayı öğrenmiş olan her insan kişilerin her tür özel tercihleri konusunda saygılıdır diye düşünüyorum. Oruçlu kişilerin yanında yemek yiyip yenmemesi konusunda ise kararsızım. Oruç bir nefis terbiyesi olduğuna göre, bu konu biraz karışık. Hazır konu açılmışken, arkadaşlarımızın bu konudaki bilgilerinden yararlanmak isterim.

Kemal Hasaltun
9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 11:45

Oruç tutmayanlar hakkında olumlu ya da olumsuz bişey düşünmüyorum.
Oruç tutanlar hakkında da olumlu ya da olumsuz bişey düşünmüyorum.
Kimsenin oruç tutup tutmadığını sorgulamıyorum.

Oruç tutmayanlar hakkında neler düşünüyorsunuz diye soranlara ise uyuz oluyorum, saygı duymuyorum, samimi bulmuyorum. Bu dine, bu millete en büyük zararı veren grup içerisinde bu insanları da görüyorum. Gittikçe kutuplaşan milletimizin içine düştüğü bu girdapın sorumluları arasında bu talihsiz insanlar da var işte..

emir76
9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 11:46

Ben oruç tutan biri olarak oruç tutmayan kardeşlerimize de hayırlı ramazanlar dilerim. Bu bir dini ibadettir ne de olsa. Önemli olan insanın iç güzelliğidir. İçi güzel olan (oruç tutsun veya tutmasın) her müslimanın ramazanı kutlu olsun.

kenans70
9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 11:48

insanlar hür iradeleri ile verdikleri karardan kendileri sorumlu olduğu için oruç tutan birisi ile tutmayan birisi arasında böyle bir ne düşünürdünüz olayının / sorusunun sorulması bile yanlış herkez istediğini yapmakta özgürdür.

Düşünsenize söyle bir başlık açılsa oruç tuttanlar hakkında ne düşünürdünüz gibi, insanları bir birini düşünmeye çalıştırmak bile yanlış sadece anlamaya çalışmak belkide en güzeli,

oruç tutan veya tumayan tüm arkadaşların ramazan ayı hayırlı olsun

En son kenans70 tarafından Çrş 11 Ağu 2010, 11:59 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Kürşat 79
9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 11:54

Alıntı:
Oruçlu kişilerin yanında yemek yiyip yenmemesi konusunda ise kararsızım. Oruç bir nefis terbiyesi olduğuna göre, bu konu biraz karışık

Zaten orucunu kalbi bir niyetle tutan kişi için yanında yemek yenmesi pek etkilemeyecektir.Çoğunluk içinde bu geçerli bir durumdur.
Ama için ahlaki yönünden bakarsak karşındaki kişi yemek yiyemiyorsa seninde yememen lazım.

Samet Gemici
9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 11:55

Açıkçası, insanlar oruç tutmayabilir bu kimseyi ilgilendirmez.
İşin bir de hastalık boyutu var. İnsanlar genelde hastalığı "bahane" edip oruç tutmayabiliyor.

Oruç tutup-tutmamak herkesin kendi problemidir.
Lâkin, ben oruç tutuyorum çarşıya çıktığım zaman bir sürü yiyip içen insanlar görüyorum açıkçası onları ayıplıyorum. Aslında bu işin bize daha çok sevabı var lâkin insan nefsi işte yine de canı çekiyor.
Eğer Ramazan'da oruç tutmuyorsan kimsenin göremeyeceği bir yerde ye iç!
Bu onların oruç tutanlara karşı yaptığı saygısızlıktır.
Yine de herkesin ibadet anlayışına saygımız var.

ulukoy
9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 11:57

hiçbirşey düşünmüyorum. tek düşündüğüm akşamı nasıl ederim

mine atafirat
9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 11:57

Alıntı:
Oruç tutmayanlar hakkında neler düşünüyorsunuz diye soranlara ise uyuz oluyorum, saygı duymuyorum, samimi bulmuyorum. Bu dine, bu millete en büyük zararı veren grup içerisinde bu insanları da görüyorum. Gittikçe kutuplaşan milletimizin içine düştüğü bu girdapın sorumluları arasında bu talihsiz insanlar da var işte..

Arkadaşımız kendince haklı olabilir ama ben, bu konunun tartışılmasında yarar görüyorum. Bu güne kadar, tartışmayarak, konuşmayarak, susarak sorunlarımızı büyüttük. Bakın, her yıl Ramazan ayında gazetelerde, oruç tutmadığı, oruçluların yanında su içtiği, siğara içtiği için dövülen insanlar hakkında haberler çıkar. Bunların olmaması, oruç tutmayanların da oruç tutanlara anlayış ve saygı göstermesi için, bunların ve bütün sorunlarımızın çözülmesi için herşeyin, konuşulması gerekiyor diye düşünüyorum. Böylece hepimiz düşünmeden gösterdiğimiz tepkiler konusunda düşünmek, ne kadar haklı ne kadar haksız olduğumuzu tartmak olanağı bulabiliriz. Başlığı açan arkadaşın bunu ne niyetle yaptığını bilemem. Kalpleri okumak yüce Allah'a mahsustur. Ancak, amaç ve niyeti ne oluırsa olsun, aksi düşüncede olanların anlayışına sığınarak, başlığı açan arkadaşa teşekkür ediyorum.

Atilla DÜNDAR
9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 12:00

Alıntı:
Oruçlu kişilerin yanında yemek yiyip yenmemesi konusunda ise kararsızım. Oruç bir nefis terbiyesi olduğuna göre, bu konu biraz karışık.

Oruç tutmayan bir kişinin oruçlu olanların yanında yemek yemesini yasaklayan bir durum elbette yok. Ancak, burada sağduyulu ve saygılı davranmak adına oruç tutmayanların bu hassasiyeti göstermeleri gerekir -ki zaten genelde bu şekildedir-.

Oruç tutanları "nasılsa nefis terbiyesi veriyorlar" diyerek karşılarına geçip gözlerinin içine baka baka yemek yiyip su içebilecek bir davranış sergileyen ya da düşünce içerisinde olan da pek yoktur. Diyelim ki, böyle bir düşünceye girerek bunu bile bile yapanlar oldu. Bu o kişinin kendi vicdani sorumluluğudur. Yüzüne vurmanın, yargılamanın ya da suçlamanın zaten o kişiye bir yaptırımı olacağı düşünülemez.

sayfa 3
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET