Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
erdogans
9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 08:53
Oruç tutmayanlar hakkında neler düşünüyorsunuz?

Geçerli bir sebebi olmadan oruç tutmayan, tutmak istemeyen, yada reddedenler hakkında neler düşünüyorsunuz? bu sayfayı oruç tutanlarla tutmayanların birbirlerini daha iyi anlamaları için açıyorum. kavga etmek için değil... lütfen yorumlarınızı ona göre yapın... şimdiden hepinize teşekkürler..

Hakan ERTÜRK

9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 08:58

Üniversitede oruç tutmayan arkadaşlarım vardı.
Oruçlu olduğum halde yanlarına gidip sohbetlerine katılıyordum.
Bir şey ikram ettiklerinde ise gayet nazikçe durumu ifade ediyordum!
Bu durum onlara kendimi ve orucu ifade etmemi sağladı.

Ama tam tersini yapsaydım ''neden oruç tutmuyorsunuz'' şeklinde hiç de üzerime vazife olmayan bir tutum takınsaydım insanların inançlı insanlara bakış açısı iyi olmazdı.

O yüzden biz biz olalım, insanlarla sürekli diyalog halinde olmaya çalışalım!
Tüm bunlar sadece oruç tutmayan-tutamayanlar için geçerli, bir de hem oruç tutmayıp hem de alkol alanlar var ki onlara dün akşam teravihten sonra odun ısladım

emrecirik
9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 09:17

gecerlı sebebı veya mazereti olmadan oruc tutmayanları asla kınamam.. tabıkı dınımız orucu farz etmıs ama tutmayanlarda kendı hesaplarını kendılerı vereceklerdır dıye dusunuyorum.. bazen oruc tutmaları konusunda telkınde bulunurum ama ısrar etmem.. saygı duyarım ve aynı saygıyı onlardan da beklerim..
kesınlıkle nefretle bakmam.

herkese hayırlı ramazanlar.. tutmayanlar yasamıyor belkı ama ramazan oncesıyle sahuru ve ıftarı ıle hele ki iftar sofrası ıle ayrı bı ay.. gercekten 11 ayın sultanı..

Turgay34
9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 09:33

İbadet kul ile Allah arasındadır.. Kim karışabilir? Oruç tutmayan birini gördüğümüzde katiyyen kınamamalı, laf atmamalı ve tenkit etmemeliyiz.. Ola ki, bir mazereti vardır.. Yolcudur, sağlık problemi vardır ya da başka mazereti.. Hiç mazereti olmadan da tutmayanlar olabilir.. Ki, böyle çok tanıdığım var.. Günahları kendine.. Yeter ki, herkes birbirinin tercihine saygı göstersin..

Adnankantarci
9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 09:45

Alıntı:
bir de hem oruç tutmayıp hem de alkol alanlar var ki onlara dün akşam teravihten sonra odun ısladım

İsteyen istediğini yapar, isteyen şarap içer isteyen bira içer isteyen rakı içer isteyen de oruç tutar, kimse kimseye de sen niye böyle yaptın diye sesini çıkartamaz.

mlh27
9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 10:00

Alıntı:
İbadet kul ile Allah arasındadır..

Kesinlikle doğru bir kelime. ibadet Allah ile kulu arasındadır.. kim ne yaparsa yapsın, iyide olsa kötüde olsa sonuçta o onunla Allah arasındadır. iyi yapıyorsa sevabıda ona yazılacak kötü yapıyorsa günahıda..
onun icin kimsenin kimseye hesap sormaya ve karışmaya hakkı yoktur ve bizlere düsen tek görevde,seçimleri ne olursa olsun insanlara saygı duymaktır..

Hakan ERTÜRK

9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 10:06

Alıntı:
İsteyen istediğini yapar, isteyen şarap içer isteyen bira içer isteyen rakı içer isteyen de oruç tutar, kimse kimseye de sen niye böyle yaptın diye sesini çıkartamaz.

Odun ısladım deyince Adnan Bey kızmış
Adnan Bey, mesajımın tamamında zaten sizin söylediklerinizi yazmıştım
Odun işin şakası da ''isteyen istediğini yapar'' söylemini abartmıyor muyuz?
Ramazan Ayında uluorta alkol alan birisine ''ehehheee, isteyen istediğini yapar ne güzel, özgürüz'' mü diyeceğiz?

Bu çok saçma!
Hayır sanki İsviçrede Kanadada yaşıyoruz
Dünyaya kişisel özgürlük dersi veriyoruz da bir alkol kaldı geriye!

Açık konuşayım, ya da herkes açık konuşsun!
Otobüste ya da yolda kim karısının yanına alkollü birinin oturmasını ister?

Islak odun her daim yanımda, Türkiye isterse komple özgürlüklerden yana olsun, tek başıma bildiğimi okurum arkadaş!

derbeder2007
9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 10:06

Alıntı:
İbadet kul ile Allah arasındadır.

kesinlikle katiliyorum tutabilenlere Allah kabul etsin hayırlı ramazalar.. Ibadetler kul il Allah arasindadir kimsenin karısmaya hakki olamaz..yeterki kul hakki yemeyelim

Atilla DÜNDAR
9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 10:17

Oruç tutan ile tutmayanın birbirlerinin bu tercihleri hakkında bir yorumda bulunmaması kadar, "neden" diye sorgulamama duyarlılığını da göstermeleri gerekir. Yalnız burada önemli bir sorumluluk ve saygı unsuru vardır. O da toplum hassasiyet ve değerlerine karşı da en azından Ramazan ayı boyunca biraz duyarlı davranılması gerekiyor.

Toplumumuz bu konuda küçük istisnalar olsa bile duyarlı davranarak, birbirlerinin inanç ve ibadet özgürlüklerine gereken hassasiyeti göstermiştir, gösterecektir.

mehmet sevinc
9 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 10:19

herkes kendine tutar. Birde oruç tutmayan ama boşu boşuna aç gezen insanlar var. Utandığından veya mahalle baskısından oruç tutmadığı halde ortalıkta hiçbirşey yiyip içmeyenler var. Tutmayanlarıda yadırgamamak lazım oruç kişisel bir ibadettir. Ben da namaz kılmıyorum doğru dürüst. kimse de benim namazıma karışamaz.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET