Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Emeklilik yaşı değişiyor...
123 ... 394041   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 1
Ethem
14 yıl önce - Çrş 27 Ekm 2004, 21:22
Emeklilik yaşı değişiyor...


25 yıl çalışmayan SSK'lıya emeklilik hayal olacak!!!
Sosyal güvenlikte radikal dönüşüm için düğmeye basıldı. IMF'nin de yakından izlediği sosyal güvenlik reformu taslağı, Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu tarafından Bakanlar Kurulu'na sunuldu. Yeni sistemle, SSK'lıların emeklilik için prim gün sayısı 7 binden 9 bin güne çıkıyor. Yani iş hayatına yeni giren SSK'lılar ekstradan 6 yıl daha çalışacak.

Sosyal güvenlik reformu için düğmeye basıldı. İş hayatına yeni giren SSK'lıların emeklilik için 7 bin olan prim gün sayısı, 9 bin güne çıkarılıyor.

Sosyal güvenlikte radikal dönüşüm için düğmeye basıldı. IMF'nin de yakından izlediği sosyal güvenlik reformu taslağı, Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu tarafından Bakanlar Kurulu'na sunuldu. Reform stratejisi ile Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın kara delik olarak tanımladığı soruna kesin çözüm getiriliyor. Yeni sistemle, Sosyal Sigortalar Kurumuna bağlı çalışanların emeklilik için prim gün sayısı 7 binden (19 yıl) , 9 bin güne (25 yıl) yükseltiliyor. Bir başka deyişle, SSK'lı çalışanlar ekstradan 6 yıl daha çalışmak zorunda kalacak. Ancak bu uygulama yeni işe başlayanlara uygulanacak. Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur'u tek çatı altında yönetmeyi amaçlayan reform planı, prim karşılığı olmayan ödemeleri kaldırıyor, genel sağlık sigortasını başlatıyor. 2036'dan itibaren emeklilik yaşı yükseltilirken, yeni bir sosyal yardım ağı kuruyor. Planın, en erken 2020'de meyvelerini vermesi bekleniyor. Plana göre 2045'te ise sosyal güvenlik açığı sorunu tarihe karışıyor. 2075'te kadın ve erkeklerin 68 yaşında emekliliğe hak kazanmaları öngörülüyor.

Sosyal güvenlik reformunda sunulan reçete şöyle:
* Emekli

Sandığı, SSK ve Bağ-Kur, norm ve standart birliği içinde Sosyal Korunma Kurumu'na dönüştürülecek. Hak ve yükümlülüklerin eşitlendiği, mali olarak sürdürülebilir "emeklilik sigortası sistemi" kurulacak.
* Halen, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYİH) yüzde 3.8'ine ulaşan sosyal güvenlik açıkları, eğer reform yapılmazsa 2072'de GSYİH'nin yüzde 8'ine tırmanacak. Reform halinde bu oran 2045'ten itibaren GSYİH'nin yüzde 1'inde tutulacak.
* Genel sağlık sigortasına geçilecek. Sağlık hizmetlerinin sunumu ile finansmanı birbirinden ayrılacak. Devlet, prim ödeme gücü olmayanlar için asgari ücret üzerinden, prim ödeme gücü olan sigortasızlar aile başına ortalama prime esas kazanç üzerinden, emeklilik programlarına tabi aktif sigortalılar sağlık sigortası primlerini aile başına prime kazançları üzerinden yüzde 12.5 oranında ödeyecek.

EMEKLİLİK YAŞI DEGISIYOR !!!!!!
* Emeklilik yaşı 2005-2035 döneminde değişmeyecek. 2036'dan itibaren erkekler 61, kadınlar 59 yaşında emekli olacak. 2075'te emeklilik yaşı erkekler ve kadınlarda 68'e yükselecek.
* Halen sigortalı olanlar için 2005-2014 arasında aylık bağlama oranı yıllık yüzde 1.6, 2005'den itibaren yüzde 1.5 olacak.


Gülümhan

12 yıl önce - Prş 07 Arl 2006, 12:45

Sigortalıya 2007 öncesi son fırsatlar 07 Aralık 2006 Perşembe 09:15Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Yeni sistem sigortalıların lehine olduğu gibi, aleyhine de bazı düzenlemeleri kapsıyor.  İlk kez sigortalı olacaklar için prim günü

1 Ocak 2007'den önce başvurursanız
Emekliliğe hak kazanmak için 7 bin gün prim ödemeniz yeterli

1 Ocak 2007'den sonra başvurursanız
Emekliliğe hak kazanmak için 100 gün daha fazla (7 bin 100) prim ödeyeceksiniz

Ne yapmanız gerekiyor?
Çocuğunuzu bir an önce sigortalatın. 100 gün fazladan prim ödemez.

Askerlik borçlanması

1 Ocak 2007'den önce başvurursanız
Borçlardan süreler için yüzde 20 oranında prim ödeyeceksiniz. Borcu 6 ay içinde ödeyeceksiniz.

1 Ocak 2007'den sonra başvurursanız
Borçlardan süreler için yüzde 32 prim ödeyeceksiniz. Borcu 6 ay içinde ödeyeceksiniz

Ne yapmanız gerekiyor?
Askerlik süresini bir an önce borçlanın. Hem yüzde 12 daha fazla prim ödemeyin. Hem de altı ayda ödeyin.

Yurtdışı hizmet borçlanması

1 Ocak 2007'den önce başvurursanız
Günlüğü 3.5 aylığı 105 dolardan borçlanılıyor. Ödemeler istenilen zamanda yapılabiliyor.

1 Ocak 2007'den sonra başvurursanız
Ödeme tutarı artıyor. Prime esas kazancın yüzde 32'si oluyor. Ödemenin de üç ay içinde yapılması gerekiyor.

Ne yapmanız gerekiyor?
Yıl sonuna kadar yurtdışı hizmet sorçlanmasını yapmazında fayda var

SSK ölüm aylıkları evlilik nedeniyle kesilecek olanlar evlenme ödeneği almak için

1 Ocak 2007'den önce başvurursanız
Aylık gelirinizin iki yıllık tutarını alacaksınız

1 Ocak 2007'den sonra başvurursanız
Aylık gelirinizin bir yıllı tutarını alacaksınız

Ne yapmanız gerekiyor?
Hemen evlenin. Aylık gelirinizin bir yıllık yerine iki yıllık tutarını alın.

Emekli olan ve daha önce yetim aylığı alan bayan

1 Ocak 2007'den önce başvurursanız
Eşinden 2006 yılı sonuna kadar boşanırsa, hem emekli aylığını hem de yetim aylığını alabilecek

1 Ocak 2007'den sonra başvurursanız
2007 yılında eşinden ayrılması halinde emekli aylığı aldığı için yetim aylığı alamayacak

Ne yapmanız gerekiyor?
Hemen boşanınn ya da boşanmayın diyemiyoruz. Herkes evlilik ve geçim durumuna göre kararını versin


En son Gülümhan tarafından Prş 07 Arl 2006, 15:01 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


şadi duransel
12 yıl önce - Prş 07 Arl 2006, 14:16
emeklilik yaşı ve yeni çıkartılacak olan yasa


emeklilik yaşının 61 yaşa çıkartıldığı ülkemizde yaşam ortalaması 67 bu kadınlar için erkekler için ise 4 ila 5 yıl öncesi dolayısı ile 62 veya 63 yaş ortalamasındaki bir erkek artık ölme zamanı gelmiş bir kişi olarak görülebilir. istatistikler öyle söylüyor. demekki devletimiz biz bu kişileri ölünceye kadar çalıştıralım emekli ettiğimizdede sadece 1 - 2 yıl bir maaş veririz sonrada nasıl olsa ölürler bizde kurtuluruz havasında. oysa o kişi yıllarca ülkesine hizmet etmiş vergisini ödemiş ülke ekonomisine katkıda bulunmuş ve artık sıranın devlete geldiğine inanmış. devlet tarafından bakılacak himaye görecek ve son yıllarını mutlu huzurlu geçirecek diye bekliyor. devlet ne yapıyor. açlık sınırının 1000 ytl yoksulluk sınırının 2020 ytl olduğu bir ülkede emeklisine 450 - 500 ytl emekli maaşı bağlayıp sürüne sürüne öl de kurtulalım diyor. emeklinin ek bir kazanç sağlama gayretlerinide emekli maaşından keseriz çalışırsan diye engelliyor. ve pek tabiiki aslına bu engellemeleri yaparken her zamanki gibi vekilini kapsam dışı bırakıyor. o vekilleri maalesef biz asılların seçtiğini unutuyor. gelecek yıl karşımıza oy istemeye ne yüzle gelecekler merak ediyorum.arda34
12 yıl önce - Prş 07 Arl 2006, 14:37

bizim bakanlardan birisi çıkıp geçen gün avrupada böyle,madem birliğe gireceğiz onlar gibi olmalı dedi.fakat bu yalandı.çünkü sistem olarak ingilizlerinkine benzeyen bizim sistemde başka ülke yok.hatta almanya da 10 yıl sonunda emekli olma durumu başlıyor.fakat ikramiye yok.maaş asgari ücret altında.

ayrıca sormak lazım sayın bakana.orada ortalaam ömür kaç,bizde kaç,yine sormak lazım adamlar emeklisine ne kadar veriyor biz ne kadar?,orada hastane önlerinde olmayan kuyruk bizde neden var?.halkı geri zekalı yerine koyarak konuşan bakanlar bilmelidir ki bu ülkenin genç insanı saf değildir.

Bu yasada kadameli 65 yaş sınırı var.prim günden hesaplamalarda yanlışlık oluyor.burada 65 yaş emeklilik (ssk kaydı olmayanlarda) yaşıdır.fakat dava açıldı.anayasa mahkemesinde 2 dava var.chp ve cumhurbaşkanı dava açmış.ayrıca türk işte belli bölümlere dava açmış.belki başka davalarda olabilir.cumhurbaşkanı nın davası çok anlamlı yaş için olan eleştiride,"ortalama ömür 66 olan bir ülkede 65 yaş mezarda emeklilik demektir,ülke gerçekliğinden uzaktır".

Ben kimsenin yazmadığı bi konuya daha değinmek istiyorum.yasaya göre 1 ocak 2007 den itibaren devlet,üniversite hastanelerinin hepsinde katılı payı alınacak.röntgenden,mr dan,kan testinden...yani herşeyden para kesilecek.özellikle asgari ücretle çalışan vatandaşlarımız için zor olacak.bence bu yaştan bile daha önemlidir.


serdar.yildirim
12 yıl önce - Prş 07 Arl 2006, 15:12

Bence gec kalinmis bile. Türkiye'de Insanlar 20-25 sene calisarak Dünya'da bukadar genc yasta emekli olunabilen herhalde ender Ülkelerinden biriydi. tabiki simdi ileride kendi Cocuklarinin gelecegini degilde kendini düsünenler buna karsi cikacaktir ama hesap ortada, 20-25 Yil prim ödiyen biri emekli olduktan sonra 5-6 yil icinde ödedigini geri almis oluyor ve bundan sonrasida devletin zarar hanesine yaziliyor , tabiki bu yillar boyunca aldigi saglik hizmetini ( her nekadar kötü olursa olsun) kapsamiyor. türkiye'de bazi arkadaslarin iddia ettikleri gibide Insanlarin ortalama yas beklentileride öyle 65 falan degil. En son yapilan arastirmalara göre erkeklerde bu 68,9 'dur ve Kadinlarda 73,8 olarak veriliyor ( istiyen google'den arastirabilir). Unutmamak gerekir'ki  Türkiye'de yillar gectikcede Insanlarin ortalama yaslarida artacaktir ve yapilan yas haddinin yükseltilmesi zaten yarin icin degil, zamani geldiginde herhalde Ortalam yas beklentiside 2-3 Yil daha artmis olur ve ozaman 65 yasinda emeklilik okadarda kötü degil., sonucta 65 oldugunda herkes 65 Yasina kadar calismaz merak etmeyin hastaliktan veya Issizlikten dolayi daha önce emekli olabilirler ( 25 sene calismis olma sarti zaten bunu gösteriyor). ben almanya'da yasiyorum ve burda Erkekler 65 Kadinlar 63 Yasinda emekli olabiliyorlar ancak cogu bundan 2-3 Yil önce yukarida söylediklerimden dolayi emeklilige ayriliyor. Insanlar anliyacaginiz burada söyle böyle 45 sene calisiyorlar ondan sonra emekliligi aliyorlar . Biz demekki Ülkemizi okadar zengin görüyoruzki Insanlarimizi genc yasta emekli edebilicez ve biz niye gelisemedigimizin sorusuna hala cevap ariyacagiz .

Nürnberg'den selamlarla
Serdar

Not: ben 32 yasindayim ve hasta olmadigim sürece calisicam'ki Cocuklarima köhnemis ve batmis bir Sosyal Sigorta sistemi birakmiyayim!ahmet1976
12 yıl önce - Prş 07 Arl 2006, 21:01

Ben genç yaşta emeklilik hakkı kazanamadığımdan dolayı genç yaşta emekli olanların emeklililik haklarının geri alınmasını istiyorum.  

Burç

12 yıl önce - Prş 07 Arl 2006, 21:18

Birçok gelişmiş ülke gibi Amerika'da da emeklilik yaşı 65'dir.
Oysa benim Türkiye'de tanıdığım bir dolu 40'lı yaşlarda emekli insan var.  
Türk öğün, çalış, güven.
(Adet olduğu üzere gençliğe hitabeyi yapıştıracaktım, bununla idare edin)
"Devlet bana ölene kadar 30 sene para versin, artık çalışmayayım" diyerek ülke kalkınmaz.şadi bey demiş ki:
açlık sınırının 1000 ytl yoksulluk sınırının 2020 ytl olduğu bir ülkede emeklisine 450 - 500 ytl emekli maaşı bağlayıp sürüne sürüne öl de kurtulalım diyor.

Yukardaki mesajlardan birinde böyle bir yazı dikkatimi çekti...
"şadi bey" profiline göre emekli ama başka ülkede yaşıyor galiba.
Türkiye'de açlık sınırı 600 YTL'dir, bu da 4 kişilik aile için hesaplanır.
Yani açlık sınırı kişi başı 150 YTL'dir şadi bey.
http://www.milliyet.com.tr/2006/11/27/son/soneko07.aspOlgay Sadak

12 yıl önce - Prş 07 Arl 2006, 22:44

Degerli site arkadaslarim Türkiyede emeklilik yasi hakkinda degisik yorumlarini dile getirmislar, bir arkadas da Almanyada 10 yil sonra emekli olunuyor gibi bir yorum yapmis   eger malulen emekli degilse 10 yil calismisligi varsa 65 yasina girdigi zaman 10 yillik calismasinin karsiligi emekli maasini alir ki bu da eger ekmek almaya otobüsle gidecekse ancak otobüs biletine yeter.
Ayrica bu senden itibaren kademeli olarak emeklilik yasi 67 ye yükseltildi.
Bizim ülkemize gelince: Bir cok akrabam ve yakin tanidigim insanlar 35- 45 yaslari arasinda emekliye ayrildilar ve baska bir is yerinde yeniden calistilar veya calisiyorlar, bu demektir ki okulunu yeni bitirmis taze fikir ve bilgilerle bu ülkeye daha yararli olabilecek bir genc beyin´in yolu tikali . Tamam; diyeceksiniz ki ne yapsin emklilik maasi yetmiyor mecbur calismaya .
Ona da cözümü Almanyada ki usule göre getirelim, eger yeni kazanci emeklilik maasinin 1/3 den az ise vergisini ödesin yeter, fazla ise 2/3 emekli maasi ödenir, 2/3 yi de geciyorsa bu sefer 1/3 emekli maasi ödenir. Bu sayede hem ülke kazanir hem de is yeri acilir.
Bu kadar zengin olarak tanimladigimiz Almanya emeklilik kasasini ödeme zorlugu sinirlarina geldigini biliyormuydunuz , seneye  emeklilik kasasi aidatlarini arttirarak yeni gelir kaynagi yaratmak istiyorlar, ve burada emekliler 2002 yilindan beri hic zam almadilar .
Bir arkadasin dedigi gibi, eger devletimizin parasini bol keseden harcayacaksak o zaman sesimizi cikarmayalim, benden atlasin da nerde patlarsa patlasin deyip sessiz kalalim .
Hepinize saygilar,
4 sene Türkiyede, 36 sene Almanya da calismis bir emekli


Oktay Kasman

12 yıl önce - Cum 08 Arl 2006, 02:59

Alıntı:
62 veya 63 yaş ortalamasındaki bir erkek artık ölme zamanı gelmiş bir kişi olarak görülebilir. istatistikler öyle söylüyor.

Bu klişeleşmiş cümleye itibar edilerek ayrıca oy kaygusuyla  insanlar 38,40 yaşlarında emekli edildi.Bundan dolayı emekli sayısında patlama oldu,emekli sayısı artınca çalışanlardan kesilen primler,emeklilere yeteri kadar maaş verilememesine sebep olmuştur.Bayram bahşişi kadar emekli aylığı alıp,emekli olduktan sonra çalışanlar kaç yaşına kadar çalışıyorlar?65 yaşının üzerinde çalışan kaç kişi var?İstatistiklere itibar edilirse sokaklarda 63 yaşından fazla insan çok az demektir.Ki bu da yalnıştır kanısındayım.Bence bu karar, ileride emekli olacak kişiler için çokfaydalı olacaktır.


erhanthunder
12 yıl önce - Cum 08 Arl 2006, 10:36

http://www.ssk.gov.tr/wps/portal/!ut/p/_s.7_0_A/7 ...K?cpid=658

Bunu bir kez okuyun....

http://www.calisma.gov.tr/

Buradaki kanunlarıda bir hatim edelim sonra tartışalım lütfen...

Bir sosyal güvenlik çalışanı olarak şunu belirtmek isterim ki.Şuan yeni kanun bilgisiz kişilerce uydurma bazı haberlerle yıpratılmaya çalışılıyor.
Bu kanun olmasa başka kanun olsa yine aynısı yapılacak.Sisteme siz genç emekli soktukça sistem battı demeye hakkınız yok.Ayrıca 2018 de avrupa birliğine girince nasıl olsa yaşam süremiz artacak    değilmi.(bu AB savunanların fikri benim değil)Bu kanuna bilinçsizce saldıranlar eskiden oy için emekli yaşını azaltanlardan farklı bir iş yapmıyorlar.
Dikkat ederseniz kanun yürürlüğe girmesine yakın saçma sapan haberlerle(Emekliden para kesilecek başlığı altında açıkladım) kamuoyu bazı çevrelerce yanlış yönlendiriliyor.
BAZEN FEDAKARLIK GEREKİR.VATANI KURTARMAK SADECE ONUN İÇİN KAN DÖKMEKLE OLMAZ.sayfa 1
123 ... 394041   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET