Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Kazandibi
18 yıl önce - Sal 26 Ekm 2004, 08:34
Vordonisi: İstanbul'un kaybolan adası bulundu...


Bizanslılar eski kitaplarda Istanbul'un Prens Adaları'ndan pek çok kez "10 Ada" olarak söz ederler ve bu da bizi hep şaşırtır, çünkü Istanbul'un sadece 9 tane adası var.

Fakat Yunanlı bir tarihçinin verdiği tüyoyla yola çıkan Star TV işin sırrını çözdü.

Istanbul'un 1000 yıl önceki Büyük Bizans Depremi'nde batan 10'uncu adası "Vordonisi" nihayet Maltepe açıklarında bulundu.

Meğer eski haritalarda gösterilen bu ada burnumuzun dibindeymiş: Bostancı'dan Büyükada'ya vapurla giderken iki tane deniz fenerinin yanından geçeriz ya, meğer o birinci değil ikinci fenerin altındaki kayalıklar batan Vordonisi Adası'nın en üst tepeleriymiş.

Bizanslı tarihçilerin yazdıkları kitaplara göre adada bir manastır varmış ve deprem sırasında içindeki keşişler de manastırla birlikte batıp ölmüşler.

Oradaki kayalıkların Vordonisi Adası olduğunu ispat etmek için Star TV bir grup dalgıçla bölgeye daldı ve batan manastırın duvarları ile etrafındaki taş kaplama yolları buldu.

Yani eski haritalarda küçük ada olarak gösterilen, ve işin ilginç yanı 1500'lerde Osmanlılar tarafından "Batık Manastır Kayalıkları" olarak adlandırılan kayalıklar, aslında gerçekten de İstanbul'un kaybolan ve zamanla "efsane" olduğu sanılan 10'uncu adasıymış.

Bu da Marmara'daki bir depremin ne kadar yıkıcı olabileceği konusunda 1000 yıl öncesinden günümüze gelen ürkütücü bir hatırlatma...


Neslihan
18 yıl önce - Prş 04 Ksm 2004, 18:53
vordonisi


ben cok heycanlandim duyunca 10. Ada bulunmus diye.Cok güzel ve enteresan birsey .verdikleri progammi simdiye kadar hic kacirmadim(sadece vordonisi hakkinda)ve kacirmicagim

erkmen se

16 yıl önce - Sal 04 Tem 2006, 22:27

Vordonisi Manastırı'nın ikizi, Küçükyalı'da çıktı!


İstanbul kentinin tarihçesi aydınlanıyor. Gerçekten hoş şeyler oluyor. Dragos önlerinde 10. Yüzyıl'da batan Vordonisi'yi, hani şu üzerindeki manastırla birlikte deprem sonucu sulara gömülen adayı, bildiğiniz gibi daha yeni bulduk.

Küçükyalı'da kazı çalışmaları dört yıldır devam eden Satyros Manastırı, Vordonisi manastırının ikizi çıktı.

Olayı, en baştan anlatalım. Alassandra Ricci, İtalya'nın Salerno Üniversitesi Ortaçağ Latin Araştırmaları Bölümü öğretim üyelerinden. Bu bilim kadını da, kafayı Küçükyalı'daki bir manastır harabelerine takmış. Gerekli izinler alınmış ve arkeolojik çalışmalar bundan dört yıl önce başlamış.

İstanbul'un Anadolu yakasındaki bu en önemli tarihi kalıntı, bizim bulduğumuz Vordonisi Adası'nın tam karşısına denk geliyor. Yürütülen kazılar, bu Manastır'ın aslında bir zamanlar deniz kıyısında bir yapı olduğunu, inşa edildiği 9. Yüzyıl'dan bu yana meydana gelen alüvyon dolumları nedeni ile kıyıdan uzaklaştığını gösteriyor.

Bu manastırla batık Vordonisi adasındaki manastır arasındaki bağlantının öyküsü harika:

Patriklerin mücadelesi manastırlara yansıyor

Küçükyalı'da bulunan Satyros Manastırı'nı Patrik İgnazsius inşa ettiriyor. Patrik İgnazsius da kim?

Bizans'ın o günlerinde yaşanan ikonaklast çekişmeleri malum. Yani şu kiliselerin içine ikonaların konulup konulmamasına ilişkin fikir ayrılığı. İşte tam o dönemde, yani 9. Yüzyıl'ın sonlarında Patrik İgnazsius ile Vordonisi Adası'ndaki sürgün yıllarında ölüp bu adaya gömüldüğü bilinen Patrik Fotius, son derece sert bir mücadele içindeler.

Bu öylesine bir mücadele ki, aynen günümüzün siyaset çekişmelerine benziyor. İki din adamı arasındaki bu mücadele boyunca, bazen biri patrik oluyor ve başa geçer geçmez diğerinin itibarını kazımak için elinden gelen gayreti esirgemiyor. Ve bilindiği kadarı ile bu iki isim, yani Fotios da İgnazsius da ikişer defa iktidarı ele geçirip patrikhanenin en üst makamına oturuyor.

İşin ilginç tarafı, bu rekabet, manastırların inşasına da yansıyor. Patrik Fotius, Vordonisi Adası'nın üzerine bir manastır diker de, Patrik İgnazius bundan geri kalır mı!.. Misilleme olarak Patrik İgnazsius da bugünün Küçükyalı mevkiinde, Vordonisi'dekine tıpatıp benzer benzer bir manastır yaptırıyor.

''Küçükyalı'dakine bakın Vordonisi'dekini görün!''

Burada, sözü Ricci'ye bırakalım: ''Şu anda, kazı çalışmalarını sürdürdüğümüz bu son derece sağlam, büyük ve önemli manastırın benzeri, batan Vordonisi''de de vardı. Nitekim, Star gazetesinde gördüğüm ve Dosyalar programında izlediğim görüntüler, bulunan manastır kalıntılarının aynı teknikle inşa edildiklerini ortaya koyuyor. Zaten şu anda Küçükyalı'da üzerinde çalıştığımız tarihi manastır da çok güçlü. Nitekim, üzerinden bin yıla yakın bir zaman geçmiş olmasına rağmen Vordonisi'deki manastırın da varlığını koruması, bu durumu kanıtlıyor.

Bu nedenle, Küçükyalı'daki Patrik İgnazsius'un yaptırmış olduğu manastıra bakıldığında, Vordonisi'de batmış manastırın azameti de anlaşılabilir. Su altında başlatılan taslak çalışmalarında da çok geniş alanlar, çok sayıda bina görülüyor. Çünkü bir manastır, tek binadan oluşmaz. Arada mutlaka geniş alanlar ve birden çok bina vardır.

Vordonisi'nin bulunması, Küçükyalı'daki SATYROS manastırının da önemini artırmış bulunmaktadır. Bu buluş, her açıdan bilim dünyasına ve antik kültürlerin araştırılmasına büyük bir katkıdır.''
KAYNAK:SN. ALİ GÜNEYGÜL avdd@sitemynet.com
avgg@mynet.com
 


En son erkmen se tarafından Sal 04 Tem 2006, 23:11 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


erinch
16 yıl önce - Sal 04 Tem 2006, 22:36(+)


Başdoğan

16 yıl önce - Sal 04 Tem 2006, 22:51

Yukarıdaki resimde görünen 1. çakar, bahsedilen fener ise 2. çakar...tolga-dubai
16 yıl önce - Sal 04 Tem 2006, 23:01

O fenerin fotografini gorunce hemen aklima eski batik adanin bu yuksek tepesi uzerine ne guzel bir anit dikilebilecegi geldi... Var mi acaba boyle bir proje?

erkmen se

16 yıl önce - Prş 06 Tem 2006, 02:54

Bilindiği üzere İstanbul adaları ya da diğer adıyla Prens Adaları dokuz adadan oluşuyor; Kınalıada, Burgazada, Heybeliada, Büyükada, Sedefadası, Kaşıkada, Yandıros, Sivriada ve Yassıada. Bizans döneminde bunlara bir de Vordonisi Adası'nın eşlik ettiğini ise çok az kişi biliyor. Vordonisi, Marmara'nın kuşaktan kuşağa anlatılan efsanevi kayıp 10. adası. Büyük bir deprem sonucunda bin yıl kadar önce sulara gömülen adadan günümüze sadece "Manastır Kayalıkları" kalmış. Eski bir haritada gösterilen adanın yeri, 2004 yılında saptanabildi.Balıkçılar buraya "HÖREKE"kayalıkları da diyorlar.
Burgaz açıklarında, Maltepe yönünde bir fener bulunur. Bilir misiniz ki, bu fenerin oturtulduğu kayalık, bir zamanlar üzerinde manastır ve balıkçı barınakları barındıran bir adadır. Ve tam 1000 yıl önce, 10. Yüzyıl'da depremle batmıştır.Önce bilinenleri sıralayalım. Tavşanadası (Neandros), Sivriada (Oxia), Yassıada (Plati), Kaşıkadası (Pita), Sedef (Terebinthos/Androvitha), Kınalı (Proti), Burgaz (Antigoni/Panormos), Heybeli (Halki) ve Büyükada (Prinkipo). Dokuz değil on ada var! Bu onuncu kayıp adanın adı Vordonas'tır. Adalığı unutulmuş, sonraki yıllarda balıkçılar tarafından Vordonisi diye anılmıştır.Balıkçılar yöreyi o kadar iyi tanırlar ki onlar sezgileri ile bile bir sürü bilinmeyeni sezerler.Batık adaları da;...

erinch
16 yıl önce - Pts 24 Tem 2006, 09:58

Haftasonu adaya giderken dikkatimi çekti, Vordonisi adası olarak bahsettiğimiz kayalıklarda bir yük gemisi sanırım karaya oturmuştu.
Basında bu konuda bir haber göremedim ama civardaki kılavuz gemilere ve geminin bütün gün orada burnu biraz havaya kalkmış biçimde beklemesine bakarak bu kanıya vardım.


 

(+) 

(+)


ali çolak
16 yıl önce - Pts 24 Tem 2006, 10:13

yırttı altını
kaldı orda
Allahtan gemi boş

2 resme göre 4-5 bin tonluk bir gemi

eskiden o tonajda gemiler
ordan geçmezdi

tasarruf olsun diye
adaların arkasından dolaşmıyolar son zamanlarda.


ali çolak
16 yıl önce - Pts 24 Tem 2006, 10:20

şimdi fark ettim
en az 10.000 tonluk gemi

boşum nasılsa geçerim
dedi herheldesayfa 1
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet