Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
Federal Devlet Sistemi
123 ... 121314   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)

ülkemiz için federal bir yapıyı destekliyormusunuz.
hayır kesinlikle desteklemiyorum.
76.1%
 76.1%  [162]
doğru bir yönetim şekli, zaten herşeyin ankaradan yönetildiği günümüzde bölgesel yönetimler daha doğru kararlar alabilirler.
23.9%
 23.9%  [51]
Toplam Oy : 213

erdogans
4 yıl önce - Çrş 04 Ağu 2010, 07:13
Federal Devlet Sistemi

son günlerde bdp yanlısı gazetelerin dışında bazı yazarlar türkiye nin federal yapıya dönüştürülmesinin daha uygun olacağını dile getirmeye başladılar. şimdi küfür etmeden sinirlenmeden görüşlerimizi paylaşalım istiyorum. evetse neden evet hayırsa neden hayır.

Mehmet Can
4 yıl önce - Çrş 04 Ağu 2010, 08:18

Hayır dedim ama ne açılımı ne de federalizmi desteklemiyorum. Seçenekler daha ayrıntılı olmalı bence.

ozhanesemen

4 yıl önce - Çrş 04 Ağu 2010, 08:19

Desteklemiyorum. Bölgesel riskleri düşünmeyerek safi işlevsel uygulanması bile çok sakıncalı. Bölgelere ayrılmış bir Türkiye, gelirin çoğunu üreten ufak bir bölge ve gelir üretemeyen diğer bölgeler olarak ayrışır. Böyle bir ayrışma hizmet dağılımını sekteye uğratır, göçü hızlandırır.

İSMAİL ÇELİK

4 yıl önce - Çrş 04 Ağu 2010, 08:58

Ciddi kalkınmışlık farkları olan bir ülkede bu tür tatbikte geri kalan bölgeler daha zararlı çıkar.

Buna kafa yorana kadar köyleri birleştirip sosyal ve ekonomik hayatı canlandırmanın,orman içi köy sayısını azaltmanın,güvenliğin daha rahat sağlanması,birçok köyün belediyelik olması sağlanarak daha planlı bir yapılaşma ve halka hizmet imkanı,afete açık köylerin bu vesile ile taşınması,halk arasında kaynaşma(bu başlangıçta çok zor olacak ama)ve belediye bütçe ve yetkilerinin artırılması ama buna karşın teftiş mekanizmasının işlevinin artırılması daha hayırlı olacaktır düşüncesindeyim.

Burç

4 yıl önce - Çrş 04 Ağu 2010, 09:23

Amerika gibi bir federal ülke örneği var.
Yani "federal" lafından bile anlamsızca korkan kişileri anlamıyorum, eyalet yapısı bir ülkeyi parçalamaz.

Ancak Türkiye'de federal yapı isteyen sadece bir tek kesim var.
Bu yüzden Türkiye'de buna gerek yok.

Eğer ki birgün Azerbaycan, Türkmenistan gibi diğer ülkeler ile birleşip tek ülke olmak durumu gündeme gelirse neden olmasın? Ama onun adı da sanırım Osmanlı federasyonu olur.

Ayrıca yerel yönetim sistemine daha fazla ağırlık verilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Örneğin milletvekillerimiz bence Ankara'da yaşamamalı. Hatay milletvekilinin Ankara'da ne işi var?
TBMM toplantıları artık internet üzerinden yapılmalı.
100 yıl öncesinin teknolojisiyle ülke yönetmek yanlış.

Aynı şekilde, bir şehir ile hiç ilgisi olmayan kişiler o şehirden milletvekili adayı gösterilip, o şehrin milletvekili oluyor. Örneğin Kemal Derviş Amerikadan getirilip İstanbul milletvekili yapılmıştı. Nitekim İstanbul milletvekili iken istifa edip tekrar Amerikaya geri döndü.

Kemal Derviş'e oy verenler ne hissediyor?

Selcuklular
4 yıl önce - Çrş 04 Ağu 2010, 09:37

Federal yapı bizim yüzölçümümüzde bir ülke için gereksiz.

Eğer devlet, bu kadar bir ülkenin her noktasına eşit hizmet, eşit sanayi ve ticari rantı götüremiyorsa devlette bir sorun var ya da oluşmuş demektir. Eğer dünyanın el kalabalık ordularından birisi hala kendi sınırları içindeki dağları bıraktık köyleri ve oradaki insanları dahi koruyamıyorsa burada da bir sorun var demektir.

Burç

4 yıl önce - Çrş 04 Ağu 2010, 10:00

Alıntı:
Federal yapı bizim yüzölçümümüzde bir ülke için gereksiz.

İsviçre gibi küçücük bir ülkede bile federal yönetim olabiliyor.
Üstelik 500 yıldır başarı ile varlığını sürdürebilmiş bir ülke.

ÖZTÜRK_Y77
4 yıl önce - Çrş 04 Ağu 2010, 10:23

Federal Türkiye cumhuriyeti evet çok ilginç bir konu
Balkanlardaki federal devletlerin sırası ile tek tek parçalandığı bir zamanda Türkiye’nin üniter yapısını bir anda federatif yapıya çevirmesi demek bölünmenin eşiğine bir adım daha yaklaşılması anlamı taşır
Yugoslavya örneğini verdiğimizde
Şimdi bazı arkadaşlarımız şöyle diyeceklerdir Yugoslavya yapay bir devletti bölünmesi kaçınılmazdı zaten bölüneceklerdi diye başlayan sözlerle bize Türkiye de uygulanacak olan federatif yapının kesinlikle Türkiye’yi bölünmeye götürmeyeceğini izah etmeye çalışanlar çıkabilir
Bence bu düşünceleri paylaşan arkadaşlarımız kesinlikle yanılıyorlar
Türkiye’nin bölgesine bir bakarsanız ve hele özellikle Ortadoğu’ya
Sömürge imparatorluklarının Türkiye sınırları hariç diğer devletlerin sınırlarını nasıl cetvelle çizdiğini görürsünüz
O devletleri oluşturan toprak parçaları kimlerden alındı
Tabii ki Türkiye cumhuriyetinin mirasçısı olduğu Osmanlı imparatorluğundan
Anlaşılacağı gibi Türkiye bölgenin tam kalbinde yer alan bir ülke eskiten kenar kanat devleti iken şuan bölgesel güç olma yolunda ilerliyor ancak gene de temkinli olmakta fayda var çünkü bölge üzerinde emelleri olan büyük güçler Türkiye’yi ve diğer bölge ülkelerini yakın takibe almış bulunmaktalar
Dün bölgede İngiltere varken buğun onun yerini Amerika dolduruyor yarın belki Çin Amerika’nın yerine geçecek
Bizler ise bölgede hakimiyet alanına sahip olmak istiyorsak ekonomisi güçlü ve alt yapılarını tamamlamış bir ülkede yaşamayı hedeflemeliyiz ve teknolojik açıdan vuruş kabiliyeti olan ve bu teknolojiyi kendi milli silah sanayinde oluşturan bir Türkiye bölgesinde bir küresel güç belki olamayacaktır ama bölgesel ve bölgeler arası bir güç olması kaçınılmazdır

Türkiye’nin işte bu yüzden üniter devlet yapısından federatif bir devlet yapısına geçmesi demek dış güçlerin Türkiye üzerinde kaşınacak bir yaraya sahip olması anlamını taşımaktadır

Figen
site denetçisi

4 yıl önce - Çrş 04 Ağu 2010, 10:40

Federal devlet, federe devletlerden (eyaletlerden) oluşmuş bir devlettir. Federal devlet sisteminde, federal devlet ve federe devletler olmak üzere iki tür devlet vardır. Federe devletler de haliyle birden fazladır. Üniter devlet sisteminde ise tek devlet vardır. Federal devlet sisteminde, gerek federal devletin, gerekse federe devletlerden her birinin kendine has bir anayasası ve hukuk düzeni vardır. Üniter devlette ise tek anayasa, tek hukuk düzeni vardır. Federal devlet sisteminde gerek federal devletin, gerekse federe devletlerden her birinin, kendine has bir yasama, yürütme ve yargı organları vardır. Üniter devlette ise devleti oluşturan birimlerin (bölge, il, vs.) sadece idarî organları vardır. Federal devlet sisteminde federe devletler kendi içişlerinde bağımsızdırlar. Üniter devlette ise devleti oluşturan birimlerin içişlerinde bağımsızlığı diye bir şey söz konusu değildir. Böyle bir sistemde devlet iktidarı, federal devlet ile federe devletler arasında federal anayasa ile paylaştırılmıştır.

Ekonomi açıdan, eğitim birliği açısından, adalet sistemi yönünden iyi düşünülüp ele alınması gereken bir konu. Her federe kendi imkanları, kendi gelirleri ile ayakta duracaksa, yatırım hamleleri yapılması gerek. Bunun alt yapısı iyi hazırlanması lazım. Belli bölgelerin kendi koşulları içerisinde düzenlemeleri beraberinde getirmesi işlevsel açıdan belki iyidir, fakat şuan Türkiye bu sistem için henüz "uygun koşulları" taşımadığını düşünüyorum.

derbeder2007
4 yıl önce - Çrş 04 Ağu 2010, 10:41

Alıntı:
Eğer ki birgün Azerbaycan, Türkmenistan gibi diğer ülkeler ile birleşip tek ülke olmak durumu gündeme gelirse neden olmasın? Ama onun adı da sanırım Osmanlı federasyonu olur.

yanlis biliyorsam duzeltin osmanli imp doneminde turkmenistanve azerbeycan osmanli topragi oldu mu? ki adi osmanli federasyonu olsun

bence osmanli imp beri kardesce yasayan toplumu bölmeye calisanlar, son 30 yildir bu ayrilik tohumunu ekenlere karsi daha guclu durmaliyiz. Federal yonetim sekli hic bir zaman cozum olmaz yerel yonetimler icin evet yerinde yonetim uygundur.

Amerikadaki eyalet sisteminde her eyalet kendi icinde bagimsizdir, farkli kanunlari yargi sistemleri mevcuttur. ama diş işlerinde abd ye baglidirlar. Gene yanlis biliyorsam duzeltin sadece Teksas eyaleti kendi bagimsizligini ilan edebilir.

İsvicre de ise kanton sistemi mevcuttur. Ealet sisteminden farkli bir yapisi mevcuttur (detaylarini cokda fazla bilmiyorum)

Ben eyalet sistemine karsiyim. Ekonomik yonden bugune kadarki tum yonetimler goz ardi etmisler, bölgenin kalkinmasi icin cok fazla bir sey yapmamislar ve oy ugruna agalik sistemine göz yummuslardir. Once bu dusunce yapisinin degismesi gerekmektedir. Figen hanimin dediklerine tamamiytle katiliyorum.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET