Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Milli İçeceğimiz Ayran
123 ... 212223   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 1
emrullah
12 yıl önce - Pts 02 Ağu 2010, 21:18
Milli İçeceğimiz Ayran

Yoğurdun içine su katılarak elde edilen bir tür içecek. Ayran, Türk mutfağı'na ait en yaygın içecektir. En çok görüldüğü yer Türkiye'dir. Bunun yanı sıra Ermenistan, Azerbaycan, İran, Lübnan, Bulgaristan ve bazı Balkan ülkeleriyle Orta Doğu ve Orta Asya (Türki Cumhuriyetler) ülkelerinde yapılır.Ayran yapımında, doğal nitelikli, yağlı koyun yoğurdu yeğlenir. Bir ölçü yoğurda en çok bir buçuk ölçü su karıştırılır. Daha lezzetli olması için, su yerine süt de katılabilir. Az ölçüde tuz da eklenebilir. Türkler'in geleneksel içeceği olan ayran, Balkan ve Asya ülkelerinde de içilir.

Tarihçesi

M.S. 552-745 yılları arasında hüküm süren Göktürkler ekşiyen yoğurdun ekşiliğini azaltmak için üzerine su eklerler. Böylece tesadüfen ayran ortaya çıkmış olur.

Çeşitleri
Ayran yapılışı yöresel farklılıklar göstermemekle birlikte çeşitleri açısından farklılık göstermektedir. Susurluk (Balıkesir, Türkiye) yöresinde ufak bir elektrikli motorla ayran, kazandan çekilerek dar bir boru aracılığıyla yukarıdan hızlı bir şekilde tekrar kazana boşaltılır. Bu devirdaim sürecinde ayranın yağı ayran üzerinde köpük oluşturur. Bu ayran Susurluk ayranı olarak bilinir. Türkiye'nin bazı doğu kesimlerinde ise karıştırma yöntemi ile yayık ayranı elde edilir ki bu ayran lezzetli ve bol köpüklü olur.
Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Ayran

Ayranın yararları nedir?

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Prof. Dr. Ziya Mocan ayranın faydalarını şöyle sıralıyor: ‘Ayran yoğurt bazlı olduğu için içinde bakteri üremez, ayrandan zehirlenme olmaz. İçinde katkı maddesi yoktur. Antibakteriyel, bakterilerin içeride üremesine engel olur, mide ve bağırsaktaki zararlı bakterilerin üremesini engeller ve bakterileri temizler. Bu nedenle antioksidan etkisi vardır. Zehirlenmelerde ayran kullanılır. Besleyicidir, kalsiyum ve magnezyumdan zengindir.

Çocukken ayranıı,sütü hiç sevmezdim ama bugünlerde bol bol içmeye çalıışşııyorum.Gazoz,kola gibi içeceklerden daha iyi geliyor.Tansiyonum devamlıı düşer tuzlu ayran içtiğim zaman zıımba gibi oluyorum

Tek kusura var içtiğin zaman uyku yapııyor .

fange
12 yıl önce - Pts 02 Ağu 2010, 21:39

hayret yunanlılar atlamamış mı ayrana. Yoğurda atlamışlardı doğru, adamlarda mantık yok artık, adı üstünde sütün yoğun kıvamlısı ama adamlar sahip çıkmaya çalışmışlardı.

emrullah
12 yıl önce - Pts 02 Ağu 2010, 21:50

Alıntı:
hayret yunanlılar atlamamış mı ayrana. Yoğurda atlamışlardı doğru, adamlarda mantık yok artık, adı üstünde sütün yoğun kıvamlısı ama adamlar sahip çıkmaya çalışmışlardı.

Aslıında bende bu sebebten "milli"içeceğğimiz dedim.

Sizin dediğiniz gibi daha öncede bu yönde haberler görmüştük.
Bizler de o zaman sahip çııkalıım ürünlerimize ve gidip patentini alalıım

fange
12 yıl önce - Pts 02 Ağu 2010, 21:53

Alıntı:
Aslıında bende bu sebebten "milli"içeceğğimiz dedim.

belki de alınmıştır patenti, bizimkilerin gözü sonradan açıldı, yunanlılar bir de karagöz/hacivat'a atlayınca işin .oku çıkmıştı çünkü.

syigit1
12 yıl önce - Pts 02 Ağu 2010, 22:02

Ayran Hindistan'da da "lassi" adıyla mevcut. Tuzlusunun yanısıra, şeker katılmış olarak tatlısını da yapıyorlar.

Mehmet.21
12 yıl önce - Pts 02 Ağu 2010, 22:10

Türkçe bir kelime olan yoğurt, İngilizce dahil bir çok dilde Türkçe haliyle kullanılmakta.

Erman90 veryansın
12 yıl önce - Sal 03 Ağu 2010, 00:24

Yok böyle bir şey gerçekten.Hele böyle koyu kıvamda olunca sayısız bir derinliğe doğru gidiyorum Her ne kadar tatlı ile beraber ayran sentezleyenlere halen akıl erdirememişsem de,özellikle evi boya-badana yaptıktan sonra ciğerlerimize dolan o kimyasal'ın adeta panzehiri

haqan
12 yıl önce - Sal 03 Ağu 2010, 00:29

kim ne derse desin ayranın yerini hiç bir içecek tutamaz...hem sağlıklı hemde bizim icadımız

Samet Gemici
12 yıl önce - Sal 03 Ağu 2010, 00:30

Ayran... ah ne tatlı bir içecek.

Aslında dışarıda bir yere yemeğe gittiğimizde ilk tercih edilmesi gereken içecektir.
Bunun birçok nedeni var;
Türk Malı olduğu için,
daha sağlıklı olduğu için,
paramızı koka kola, pepsi, fanta vb. içeceklere kaptırmamamız için...
Ayran, özellikle de tost, gözleme, döner gibi şeylerde sanki daha leziz oluyor.
Hele ki pilavla birleştiğinde tadı mikemmel oluyor.
Gece gece canınız pilav-ayran çekti ise hakkınızı helal edin, valla benim canım çekti.

İsmail270116
12 yıl önce - Sal 03 Ağu 2010, 00:32

Birde balığın yanında içebilsek Bu olayı zaten hiç anlamıs değilim...
Ve her ne kadar Simit & Çay ikilisi varsa bence Simit&Ayran ile daha güzel
Heleki bu sıcaklarda buz gibi ayran gibisi yok. Hem faydalı hem çok iyi geliyor sıcaklarda...

sayfa 1
123 ... 212223   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET