Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Faruk

17 yıl önce - Cmt 23 Ekm 2004, 10:33
İstanbul Sahilyolu (Kennedy Caddesi)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Tuncer HALICI

17 yıl önce - Cmt 23 Ekm 2004, 11:01

Selam Faruk..
fotograflar cok güzel.... tesekkürler..
Penceremden disariya bakipta kapkara gögü, ince ince yagan yagmuru görünce
icimden hemen o resimleindeki mavi gök ve denize, canim Istanbul`a gözümü bir kirparak
atlayivermek geliyor... Tesekkürler...
Bir sormak istedigim sey : bu Kennedy ismi nereden geliyor ?
Belcika`ya selamlar...

Faruk

17 yıl önce - Cmt 23 Ekm 2004, 11:05

Sagol Tuncer Abi vallaha bu kadar resim çekmemin nedeni bu zaten
ancak resimlere bakarak özlemimizi gideriyoruz

Kennedy ismi nerden geldigini bende bilmiyorum

Alp
17 yıl önce - Cmt 23 Ekm 2004, 13:22

Ankara'da da var Kennedy caddesi? Gerçi bu konuda Ankaralılara üzülmüyor değilim caddelerin çoğunun ismi yabancı... Simon Bolivar caddesi (yanlış hatırlamıyorsam) ???

Anıl

17 yıl önce - Cmt 23 Ekm 2004, 17:55

Baskentte ulke isimleri ya da baskentlerinin isimlerini koyma adeti var.

Ankara'daki Kennedy suikasta kurban giden Amerikan baskaninin isminden geliyor. Bu basligi gorunce aklima gelen ilk Kennedy'de o idi.
Heralde olduruldugu icin bu kadar onemli oldu, ozellikle Amerika'da bircok yerde ismi var, New York Havalimani gibi. Baska birkac ulkedede gordum, sasirmistim, ama bizdede oldugu aklima gelmisti!

Simon Bolivar su anda Guney Amerika'yi kurtaran adam olarak taniniyor.
Ona bakarsaniz Miami'dede Simon Bolivar caddesi var. Granada caddesi var (Kolombiya'nin ilk adi) Bir suru Fransiz, Ingiliz, Alman, Meksika, Guney Amerikali adam ve isim var. Ankara'da Cinnah caddeside var. Pakistan'i kuran adam... Daha bir suru ornek var. Hatta Ali Baba caddesi var burada nereden geliyor bilmiyorum!

Katmandu ya da Hindistan etrafindaki ulkelerden birinin baskentindeki ana caddenin adi Mustafa Kemal Ataturk bulvari idi!

Cenk-Kaan
17 yıl önce - Cmt 23 Ekm 2004, 22:00

ABD de Atatürk Caddesi varmi??

irfan x
17 yıl önce - Cmt 23 Ekm 2004, 22:07

Faruk, bu resimler için sana bir kez daha teşekkür eder takdirlerimi bildirmek isterim dostum. Bu görüntü yıllar boyu seyrettiğim ve seyretmekten zevk aldığım bir görüntüdür (kullandığım yol itibariyle). Yurt dışından İstanbul'a gelenleri bir anda çarpan ve sarhoş eden bir görüntüdür...

Fakat şunuda belirtmek isterim, ben bu caddenin adını hiç sevmiyorum. İstanbul gibi eski, üç dünya imaratorluğuna başkentlik yapmış bir sehir nerde, J.F Kennedy nerde? Ne yani istiklal şehiti mi bu adam da onun adını böyle caddelere veriyoruz. Bu bir kere İstanbul'a hakaret! O isim İstanbul'un büyüklüğünü kaldırmaz...

irfan x
17 yıl önce - Pzr 24 Ekm 2004, 00:21

Ne olursa olsun bu işim bu şehri kaldırmaz. Hele hele bu ülkede bu şehir kurtulsun diye mücadele eden ve hatta kanını döküp canını veren onca isim varken hiç kaldırmaz. Hele hele bu isim sahibi ( barışçıl bile olsa) ABD başkanıysa hiç ama hiç kaldırmaz. Kenedy caddesi yerine Constantinus caddesi (bunu da istemem ya) daha anlamlıdır benim gözümde...

Suleyman
17 yıl önce - Pzr 24 Ekm 2004, 00:26

infan x demiş ki:
Ne olursa olsun bu işim bu şehri kaldırmaz. Hele hele bu ülkede bu şehir kurtulsun diye mücadele eden ve hatta kanını döküp canını veren onca isim varken hiç kaldırmaz. Hele hele bu isim sahibi ( barışçıl bile olsa) ABD başkanıysa hiç ama hiç kaldırmaz. Kenedy caddesi yerine Constantinus caddesi (bunu da istemem ya) daha anlamlıdır benim gözümde...

Irfan emin ol bu forumdaki ve disaridaki cogu kisi seninle hem fikir. Bu caddenin varligindan ilk haberim oldugu yillari, cocuklugumu hatirliyorum da o zaman da kabullenememis, anlamlandiramamistim boyle bir olayi, simdi de kabullenmekte ve anlamlandirmakta zorlaniyorum.

Bize ne kardesim ondan bundan; M.Kemal Ataturk, Fatih Sultan Mehmet vs. Caddesi tarzinda bir sey verilseydi ya.

bu arada resimler de gercekten cok guzel cekilmis, tebrikler Faruk...

Kerem K
17 yıl önce - Pzr 24 Ekm 2004, 00:29

zamanında amerikan yardımıyla yapıldığı için dönemin amerikan başkanının adının verildiğini duymuştum ama gerçek midir, şehir efsanesi midir tam olarak bilemiyorum.

ama bu tür yabancı isimler kardeş şehirler arasında değiş tokuş sistemiyle yapılıyor. biz burda bir caddeye rio caddesi diyoruz. rio de jenerio'daki bir caddeyi de istanbul caddesi yapıyorlar.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM