Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul'un merkezi neresi?
123 ... 252627   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Oguzhan
13 yıl önce - Cmt 23 Ekm 2004, 08:35
İstanbul'un merkezi neresi?

Irfan arkadasimizin baslattigi topicden merak ettim. Evet Istanbulumuz plansiza benziyor ama Istanbulunun merkezini belirleyemiyecek kadarmi plansiz. Onun icin sizlere soruyorum, sizce Istanbul'un merkezi neresi? Isteyen fikrini verebilir tabiiki

En son Oguzhan tarafından Cum 11 Mar 2005, 07:47 tarihinde değiştirildi, toplamda 10 kere değiştirildi

emrecan

13 yıl önce - Cmt 23 Ekm 2004, 09:45

"Taksim" senelerden beri güzel İstanbul'un merkezi olarak düşünülmüş ve öyle de sayılmıştır ama burada seçeneklere bile girememiş

Burç

13 yıl önce - Cmt 23 Ekm 2004, 10:02

Bu soruyu ingilizce olarak bir yabancı sitede sormuştu.
Orada açıklamaya çalıştığım üzere :
Okuduğum "şehircilik" derslerinde anlatılan hiç bir şehir kategorisine uymayan
bir şehir Istanbul. Tek merkezli bir şehir değil. Aşağıdakilerin hepsi bir şehir merkezi.
Ama Emre'nin dediği gibi Taksim meydanı genelde merkez sayılır.
Iş yerlerinin ana merkezi Maslak'dır. Asya'daki izdüşümü Kozyatağı'dır.
Anadolu yakasının merkezi Kadıköy sayılabilir, en yakın rakibi Üsküdar'dır.
Sanayi'nin merkezi Yenibosna sayılabilir. Bakırköy, Kartal-Pendik, Beşiktaş hepsi birer
şehir merkezi. Hatta Sultanbeyli falan gibi yarım milyon nüfuslu bölgelerde yaşayıp da
hayatı boyunca Istanbul'un geri kalanını hiç görmemiş yüzbinlerce insan var.
Onlar için merkez Taksim değil.

Faruk

13 yıl önce - Cmt 23 Ekm 2004, 10:56

Ben Taksim derim merkezi yönden en uygun semt bence her taraftan ulasim imkani var Taksim'e.

Taha
13 yıl önce - Cmt 23 Ekm 2004, 11:15

Ben Levent dedim ama bence istanbul merkezi eminonu olmali.

ayse ipek

13 yıl önce - Cmt 23 Ekm 2004, 14:07

is, eglence, gezi, kultur-sanat, elcilikler, bir parca da olsa yesil alan hemen hemen herseyi orda bulabiliyor insan... TAKSIM kesinlikle...
saygilar

Murat_Erol
13 yıl önce - Cmt 23 Ekm 2004, 18:57

neye göre merkez? taksim yada eminönu tabiki

Kerem K
13 yıl önce - Cmt 23 Ekm 2004, 20:13

bir ilin merkezi ilçesinin bir semti olamaz. şehrin merkezi eminönü ve sirkeci'dir. şehir burada kurulmuştur. valilik de günümüzde burada bulunmaktadır.

irfan x
13 yıl önce - Pzr 24 Ekm 2004, 00:40

Koca bir kentin merkezini merkez yapan özellikler nelerdir? Bunları düşünürsek doğru bir cevap vermiş oluruz sanırım. Aslında Hiçbir şehrin merkezi, özellikle büyük bir şehirse, tek bir nokta değildir, ama tek bir bölgedir (down town), bu bölge geniş ve ya dar olabilir. Arkadaşların yukarda saydığı semtlerimiz, birer ana arterdir, şehir merkezi değil.Ama şehri merkezi özellikleri taşıyan arterlerdir. Ama dikkat ettiğiniz bir şey oldu mu? Şu anda bu bölgeler arasında doğrudan bir çağdaş toplu taşıma aracı yok. Taksimdeki otelinden çıkan bir turist, Sultanahmet'e nasıl gider? Kaç vasıtayla ve hangi yoldan? Dikkat etiniz mi bilmiyorum ama metro planında da bu ana arterler arasında, onları birbirine bağlayacak doğrudan hatlar planlanmamış.

Suleyman
13 yıl önce - Pzr 24 Ekm 2004, 00:51

Burc'un yaptigi bilgilendirici aciklamaya kesinlikle katiliyorum, yani bence de bu sehirin surasi merkezidir diyebilecegimiz bir yeri yok.

Yer degil ama yerler toplulugundan bahsedebiliriz Istanbul'un merkezinden bahsederken.

Bu arada aklima gelen ilk merkezlerden Taksim ve Eminonu neden seceneklerde yok ?

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 252627   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet