Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
umutberk
9 yıl önce - Cmt 24 Tem 2010, 21:28
Bursa Kültürpark'a Yeni Proje

Alıntı:

Amerikalılar Kültürpark'a talip
Reşat Oyal Kültürparkı'na Amerikalı bir şirketin talip olduğu ve mini bir Disneyland yapmak istediği iddiası gündeme bomba gibi düştü?
Bekir Uğur GÜR

Bursa denince akla gelen en büyük değerlerden biri olan Reşat Oyal Kültürparkı’na ve Lunapark’a Amerikan kancası… Yakın zamanda bir Amerikan şirketinin Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden Kültürpark’ın işletim hakkını istediği iddiaları gündeme bomba gibi düştü. Dünyanın 5 ayrı yerinde bu tarz çalışmaları bulunan şirket, ‘Mini Disneyland’ yapmak adına Büyükşehir Belediyesi’nden Kültürpark’ı talep etti.

ABD’Lİ ŞİRKET TEKLİFİNDE CİDDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı ve beraberindeki heyet ile bir araya gelen şirket yöneticileri, Kültürpark’ta hayata geçirmek istedikleri projeyi 3 boyutlu sunum ile anlattı. Son derece ciddi bir projelendirme ve fizibilite yapılarak, hazır bir şekilde Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve kurmaylarının karşısına çıkan Amerikan firması, mini Disneyland’ı Bursa’ya kazandırmakta kararlı. Öylesine kararlılar ki Merinos Kongre ve Kültür Merkezi’nin eksiklerinin tamamlanabilmesi için 10 milyon dolar hibe bile teklif etmişler. Belediye yetkilileri ise bu rakamı 15-20 milyon dolara çekmek istemiş…

Kaynak; http://www.kentgazetesi.com/habergoster.aspx?id=15849

Kültürpark'ın bu tarz eğlence parkı yapmak uğruna Amerikalı'lara verilmesi büyük bir hata olur. Parka eğlence araçlarının monte edilmesi için ağaçlar kesilecek ve şehir içindeki tek park da yok olacak. Ben bu projeye karşıyım. Bu tarz bir projenin Bursa'ya yapılması tabiki mükemmel olur ama başka bir yere yapılırsa.Benim önerim bu projenin Sukaypark ile Botanik park arasına yapılması.

aykut_aykut
9 yıl önce - Pzr 25 Tem 2010, 02:18

Elde hazır Sıcaksu-Dericiler bölgesi var.Yatırımcı aranıyordu.Verin bu şirkete mini değil gerçek disneyland kursun.Ondan sonra seyredin her sene 200 bin yerine nasıl 3 milyon turist geliyor.Ama kültürpark kesinlikle olmaz...

SERCAN CAN
9 yıl önce - Pzr 25 Tem 2010, 03:50

Güzel bir proje ama yer seçimi yalnış.kentin akciğerleri olan bu park dokunulmamasından yanayım. halen proje halindeki gökdere parkı için uygulanabilir bir proje.yada mihraplı parkı güneyinde ve odunluk mahallesinin bitişindeki kavak ormanı için bu proje uygulanabilir.2 park araziside oldukça geniş ve şehir merkezinde yer alıyor. Bu projenin uygulanışı için elverişlidir.

(+)

burasıda bahsettiğim alanın uydudan görüntüsü

Batur

9 yıl önce - Pzr 25 Tem 2010, 06:13

Başka bir projede kullanılmak üzere ekstradan 10milyon dolar para bile verecek olan firmanın bu yatırımı daha yönlü ele alınıp Bursa’nın menfaati için daha yararlı bir yatırıma dönüştürülmeli.

Aykut arkadaşımızın Sıcaksu önerisine ben de katılıyorum. Belediye’nin bu 10 milyon dolar parayı başka bir yer için kullanmaktan vazgeçip firmanın Sıcaksu bölgesine yatırım yapmasını sağlayarak, firmanın o parayı o bölgenin yıkım-moloz-hafriyat gibi harcamalara kullanmasını ve kendisi için gerekli araziyi kullanıma hazır hale getirmesini sağlamalı.

Bölge halkı için de TOKİ ile işbirliği yaparak bu yatırımın çevresinde düzenli bir yapılaşmanın olması için TOKİ konutlarının yapılmasını sağlamalı.

Eğer buna benzer bir şekilde değerlendirilse bu yatırımla Bursa için müthiş bir kentsel dönüşüm yapılmış olur. Diğer haliyle bir tek ağaç bile kesmeden Kültürpark’a yapılsa lunaparkın yenilenmesinden başka bir katkı yapmaz Bursa’ya.

Kemal Hasaltun
9 yıl önce - Pzr 25 Tem 2010, 09:38

Alıntı:
Kültürpark'ın bu tarz eğlence parkı yapmak uğruna Amerikalı'lara verilmesi büyük bir hata olur. Parka eğlence araçlarının monte edilmesi için ağaçlar kesilecek ve şehir içindeki tek park da yok olacak. Ben bu projeye karşıyım. Bu tarz bir projenin Bursa'ya yapılması tabiki mükemmel olur ama başka bir yere yapılırsa.Benim önerim bu projenin Sukaypark ile Botanik park arasına yapılması.

Yapamazlar böyle bir projeyi.. Orada zaten bir lunapark var. Lunaparklarla müşterilik dışında az çok bağı olmuş herkes bilir, Lunaparkların patronları ahtapot gibi kolları her yere uzanmış, hafif mafyamsı kişilerdir. İstanbul dışında neredeyse her ilde sadece bir tane lunapark sahibi vardır ve kendi iline başka birinin gelip -kendisine rakip olacak- bir park yapmasına izin vermez. Bu ister Amerikan, ister İtalyan, ister Türk şirketi olsun. Bu yüzden kimsenin endişesi olmasın, kültürpark her daim bu haliyle kalacaktır.

Kemal Hasaltun
9 yıl önce - Pzr 25 Tem 2010, 09:46

Alıntı:
yada mihraplı parkı güneyinde ve odunluk mahallesinin bitişindeki kavak ormanı için bu proje uygulanabilir

O bölge konut yapımı için parsellenmiş durumda, hatta bursanın büyük şirketlerinden birisi (bakyapı) yakında burada sadece birinci aşaması 35 bloktan oluşan koca bir sitenin inşaatına başlayacak.. Diğer firmalar da sırada bekliyor..

skucukata
9 yıl önce - Pzr 25 Tem 2010, 20:46

Lunaparkın büyütülme çalışması zaten vardı göle doğru büyütülmesi planlanıyor hatta onay alınması bekleniyordu. Kesinlikle harika birşey bence kültürparkı başka bir formata sokabilirler dünyada bunu örnekleri çok fazla 1sadece bu parlklar için oralara akın edenler var ve bu bursaya büyük bir katkı sağlar muhteşem olur bon olarak eskiden büyükşehirin sitesinde bir projem var diye bir bölüm vardı benim de büyükşehire önerdiğim projenin aynısı yada çok benzeri planlanıyor demek ki teşekkürleri bekliyorum

Oktay+

9 yıl önce - Pzr 25 Tem 2010, 21:26

Hazır mala konmak kolay kardeşim, şehrin içinde böyle güzel kalabilmiş bir yeri tarumar etmenin ne gereği var...
Bursa zaten sıkışıklıktan muzdarip, daha da milleti bunaltmak için yeni icatlar çıkmasın lütfen.
Nefes alınacak bir yer kalsın!
Ben ovada, şehir dışında olamama rağmen, merkeze geldiğimde saatler içerisinde hafakanlar basıyor, bunalıyorum... Kültür paraka girdiğimde ise, gecesi başka, gündüzü başka güzellikte, cıvıltılı, yeri geldiğinde sessiz, kafa dinlemelik bir yerle karşılaşıyorum. Şehrin kalbinde hemde!
Şuan ki park bile orası için ayrı bir hezeyan zaten. Gerek kalitesi, gerek işleyişiyle çağ dışı kalmış durumda.
Bir de orası için bir şeyler yapmaya başlamışlar görüyorum, ama miladı dolmuş bir yer için ne yapsan zor.

Bursa için yeni bir eğlence alanı gerek! Hemde mini değil mega bir yer! Ama rica ediyorum bu zaten iç içe geçmiş, sıkışmış, bunalmış bir şehir haline gelen Bursa'nın göbeği konumundaki yerler haricinde olsun.

skucukata
9 yıl önce - Pts 26 Tem 2010, 00:50

zaten o parklar olabildiğince yeşil oluyor çok büyük zararlar verilmez yeşilliğe misal... http://www.europapark.de/

mimar m. karakoç

9 yıl önce - Pts 26 Tem 2010, 06:24

Burası SİT alanı olduğu için böyle bir projenin uygulaması zor,
Buranın köklü bir esnafı var. Buna karşı çıkar.
Kültürpark hepimizin ortak değeridir. Bursada çoğu insan buna karşı çıkar.
Böyle bir düşünce var ise Yolun altına Sıcaksu / dericiler kentsel dönüşüm alanını düzenlesinler, Kaymak gibi olur.

sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet