Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Kemeraltı'nı düzenleme projesi
123 ... 161718   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
irfan x
14 yıl önce - Cum 22 Ekm 2004, 17:56
İzmir Kemeraltı'nı düzenleme projesi

Alıntı:
Daha önce koruma ve yaşatma amaçlı planları yapılıp uygulamaya konan tarihi Kemeraltı çarşısı için İzmir Büyükşehir Belediyesi şimdi de, �Kentsel tasarım ve çevre düzenlemesi� projesi hazırladı. Projenin başlayacağı Anafartalar Caddesi�ndeki tüm yapıların aslına uygun çizimleri yapılıp, her işyerinde uygulanacak restorasyon ve boya-badana işlerinde kullanılacak renkler tek tek belirlendi. Tarihi ve mimari özelliği olan işyerlerine ilişkin çizimler, Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu�nda esnaf, meslek odaları ve basın mensuplarının katıldığı bir toplantıda sergilenip, işyeri sahipleri bilgilendirildi.

tahsinsonerada

12 yıl önce - Cmt 04 Ksm 2006, 04:22
kemeraltı projeleri....

arkadaşlar bugün kemeraltındaydım . çarşıyı etraflıca gezip biraz inceledim ve bu tarihi bölgeyi nekadar ihmal ettiğimizi birkez daha görüp hayıflandım...
belediyenin bu konuda bazı çalışmaları olduğunu biliyorum. ancak asfalt atılmış buram buram tarih kokan sokakları, klima ve reklam panolarından görünmeyen yapıları,resterasyon adı altında orjinalliğinden eser kalmamış bina ve sokakları görünce belediyenin yaptığı bu çalışmalara çok güvenemedim...
o yüzden bu başlığı açıp sizlerden kemeraltı konusunda daha yapıcı ve daha faydalı öneriler gelebileceğini düşündüm..........

hatta ilk öneri de benden gelsin...
bence kemeraltı tarihi yapısı ve az katlı binalarıyla aynı forumbornova gibi şekillendirilebilir.
tabi bu tarihi yapıları yıkarak değil onları aslına uygun olarak restore edip, çevre düzenlemelerini yaparak olmalı.önce tek tip ve görüntü kirliliği oluşturmayan tabela sistemine geçilmeli( istanbul_istiklal caddesindeki gibi)sonra harabe gibi duran bütün güzellikler ayağa kaldırılmalı bölgenin estetiğinin dışına taşmıyacak şekilde binalar arasından üst geçişler yapay köprüler yapılmalı;çatısı müsait ve tek katlı olan binaların üzerine kafeterya yada restoranlar açılmalı ;bütün sokaklara aynı tip taşlar döşenmeli ve tabiki kemeraltının en büyük ihtiyacı olan asayiş eksiksiz sağlanarak yeni bir cazibe merkezi oluşturulmalı ve çarşının geç vakitlere kadar canlı tutlması sağlanmalı

VolkanAtalay
12 yıl önce - Cmt 04 Ksm 2006, 16:25

bu iş için para gerekir bunu parayı nerden sağlıcaksın ..hadi bırak parayı buna kesin sevgili anıtlar kurulumuz hemen karşı çıkar hatta hemen karşı çıkmaz   önce proje yapılır  inşaat başlar  sonra karşı çıkarlar ve burası mühürlenir proje yarım kalır ..aslında burası istanbulun ortaköyü gibi bi yer olmaya aday işte ama bizdeki bürokrasiyi aşamazsın

EnderYıldırım
12 yıl önce - Cmt 04 Ksm 2006, 16:27

Eninde sonunda birşeyler yapılması gerekiyor. Oranın düzgün ve turistik bir yer olmasını istiyorsak. Ticaretin artmasını istiyorsak...

tahsinsonerada

12 yıl önce - Cmt 04 Ksm 2006, 19:42

bence bu tip projeler de paradan bahsetmek bunu yapacak olanların ekmeğine yağ sürmekten başka bişey değil...
bomboş bi arazi üzerine sıfırdan forumbornova yapılabliyorsa buda yapılabilir.yeter ki parayı doğru yerlere harcayabilelim.büyük şehir belediyesinin bütçesi bu projeyi finanse etmeye uygundur. izmirin nüfusunun yarısına bile sahip olamayan belediyelerin neler başarabildiğine bibakarsak daha iyi anlaşılırım heralde...
kaldı ki finansman sorununa da bazı kolaylıklar sağlanmış durumda örneğin yap_işlet_devret modeli yada bi sponsor firma ile. ayrıca hayalimizdeki kemeraltı oluşturulabilirse bunun geri dönüşü oraya harcanıcak paradan kat kat büyük olacaktır.belediye meclisinin tabelalar konusunda yeni yasaklar getirmesi yada emniyetin oraya biraz daha güvenlik gücü sağlaması çokmu masraflı şeyler?
belki resterasyon ve çevre düzenlemesine biraz para gidebilir ama bunuda bizler değil bırakalım da bizlerden aldıkları vergileri çarçur edip,gerekli gereksiz herşeye harcayanlar düşünsün...
şahsen ben yurtdışınddan gelen misafirlerimi kemeraltında gezdirirken 'burası dünyanın hala ayaktakalabilmiş en eski çarşılarından birisi' demeye utanıyorum.öyleyse bukadar değerli bir yere böylemi bakıyorsunuz diye sormalarından çekiniyorum.
bence buolay gerçekeştirilirse ortaköy den falan çok daha güzel bir cazibe merkezine sahip olmuş oluruz.

EnderYıldırım
12 yıl önce - Cmt 04 Ksm 2006, 19:45

Çok doğru düşünceler, aynen katılıyorum. İstenilirse herşey yapılabilir.

EnderYıldırım
12 yıl önce - Sal 21 Ksm 2006, 19:15

Unesco Dünya Mirası listesine İzmir'in dahil olmasıyla beraber Kemeraltı' nın iyi bir projeyle düzelebileceğini düşünüyorum. Belkide Agora, antik tiyatro ve şu an üzeri pazar olarak kullanılan antik Roma yolu ile hepberaber projelendirilmeli. Forum Bornova' danda ilham alınabilir. Aslında İzmir' e yazık oluyor. Burada bir tarih var ama dünyanın bundan haberi yok. Maalesef bugüne kadar değerlendirilememiş ki burada dünyanın çeşitli yerlerinden yoğun bir turist akımı olması gerekiyordu. Umarız bundan sonra İzmir kaderine terk edilmeyen bir şehir olur.
   Burası yeri değil ama Expo, Unesco gibi projeler İzmir' e çok şey katar. Önemli olan tek şey bu şehri yöntenlerin ve etkili kişilerin inatla bu işlerin peşinden koşması.

erhanthunder
12 yıl önce - Sal 21 Ksm 2006, 20:28

Kemeraltı konusunda Volkanla aynı görüşteyim.
Bir proje yapıyorsanız ya karşılıksız yaparsınız yada ticari düşünerek.Kemeraltı son dönemde izmirin her kesiminden gelen müşterisini kaybetti.Önceleri her sınıftan müşteri varken şuan bu daha çok varoşlar tarafına kaymaya başladı.Sonuç olarakta müşteri kalitesi ve Kemeraltının izmirlilerin gözündeki yeri daha farklı olmaya başladı.Açıkcası Allahın dağına yapılan kemeraltı kopyasına o kadar kişi giderken kemeraltına siz dediklerinizi yapın yinede müşteri portföyünü yukarı çekemezsiniz.Ha tarihi mekana çevirelim derseniz onada varım.Ama oradaki esnaf bu sefer memnun kalmaz.Heleki son dönemde açılan büyük alışveriş merkezlerini düşünürsek durumları ortadadır.
Ama kemeraltı kopyaları artar(forum bornoava ) ve bu tarz tutarsa lokal çalışmalarla kemeraltında yavaş yavaş bu tarza dönülebilir..bencede kemeraltı değerlendirilecek bir hazinedir ama işte bunun için İzmirli iş adamarının ellerinin ceplerine gitmes gerekir üstene birde buradan kar etmeleri gerekir Tabi Volkanın dediği gibi meşhur anıtlar kurulu ve saz ekibini de unutmamak gerekirki mühürü yiyince vay nerede benim kötü haldeki kemeraltım dememize sebep olurlar

tahsinsonerada

12 yıl önce - Çrş 22 Ksm 2006, 15:18

doğru demişsiniz ancak benimde demek istediklerim sizinkilerden farklı değil!!
kemeraltı nı tarihi bir yer olarak ama aynı zamanda bir okadar da modern bir şekilde tekrar ayağa kaldırmak herkesin isteyeceği birşey diye düşünüyorum.bunu yaparken forum bornova da baz alına bilir istanbuldaki sultanahmet te...
ancak bizim elimizde bulunan yer bence daha avantajlı çünkü ikisininde karışımı gibi,,,
forumbornova kadar yapay değil ama bir okadarda alışveriş olanağı olan, sultanahmet kadar ölü yani müzemsi değil fakat birokadar da tarihi hazineleri olan bir böge...
hangisi baz alınarak yeni bir kemer altı oluşturulur bilemem ama bunun yapılması gerektiği çok aşikar duruyor...

Turgay Imrencler

12 yıl önce - Prş 23 Ksm 2006, 01:11
kemeraltı projeleri....

Arkadaşlar unutulan bir şeyde açılan büyük alışveriş yerleri dolayısıyla maalesef Kemeraltı gibi tarihi yerler zamanla unutuluyor. Fakat burayı daha çok başka bir fonktiyonu olan çekici bir yer haline getirmek lazim geliyor. Bu zannedersem turizm yönündende tam merkezde olmasi sebebiyle kurtarilabilinir. Yeterki Belediye ve Ticaret odalarida arka çiksin plan geliştirsin.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 161718   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet