Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
SetrAli
8 yıl önce - Çrş 21 Tem 2010, 17:22
Bir Kayserili'yi diğerlerinden farklı kılan özellikler nelerdir?

Evet, madem konuyu ben açtım ilk örnekleri de ben vereyim. Öyle zannediyorum ki, Kayserililer tarih boyunca "kurnazlık, işbilirlik, pratik zeka ve ticari başarı" kavramları ile akıla gelmişlerdir. Bir söz vardır "Kayserililer işe yaramayan çocuklarını okuturlarmış." diye. Bu arada babam beni okuttuğu için hakkımda ne düşündü de okula gönderdi diye düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum... Hiç araştırdınız mı ya da duymuşluğunuz var mıdır bilmiyorum; ama şu bilinen bir gerçek ki Anadolu dünya üzerindeki ilk yerleşim merkezlerinden biridir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu topraklar üzerinde bulunan Kayseri de tarihin bilinen ilk çağlarından beri önemli bir yerleşim merkezidir. Mezopotamya'dan gelen "tüccar"ların ve kervanların Kayseri'de ticaret yaptıkları biliniyor. Asurlular zamanında da Kayseri önemli bir ticaret merkezidir ve dönemin ünlü ticaret yolları bu topraklardan geçer. İlginç değil mi? Nasıl oluyor da Kayseri binlerce yıldır "kaliteli" iş adamı yetiştiren bir şehir olma özelliğini koruyabiliyor? Gurur verici bir şey! Özetlersek bir Kayserili "çalışkan" , "kıvrak zekalı" , "finansal konularda başarılı" , "işbilir" insandır.

Bay Bülent
8 yıl önce - Çrş 21 Tem 2010, 17:25

Buna benzer bir başlığımız var ama

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=27808

Alıntı:
özür dilerim görmemişim ama bu anlatıyo orda konuşma öle değilmi?

Orasını bilemem,denetçilerimiz karar versin.
Ben sadece öneri yaptım

Saygılarımla

En son Bay Bülent tarafından Çrş 21 Tem 2010, 17:28 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

SetrAli
8 yıl önce - Çrş 21 Tem 2010, 17:26

özür dilerim görmemişim ama bu anlatıyo orda konuşma öle değilmi?

İBRAHİM DİLBER
8 yıl önce - Çrş 21 Tem 2010, 21:31

Yani ben burada hiçbir yöre insanını doğrudan hedef almak istemem ama hiç sevmediği insan tiplerinden biri de uyanık geçinen insan tipidir. Mesela bir fıkrada der ki : Kayserili'nin birine sormuşlar iki kere iki kaç diye. O da "alırken mi satarken mi" diye cevap vermiş. Halbuki alırken malı kötülemek, satarken aşırı övmek, kusurunu gizlemek, hilekarlık yapmak İslam ahlakına terstir. Bu konuda yanlış bilmiyorsam hadis-i şerif bile mevcuttur. Hem muhafazakarlıklatn bahsedip hem de İslam ahlakına taban tabana zıt davranmak vicdanla bağdaşmaz, insan kendini kandırır.

Bütün Kayserilileri aynı kefeye koymak istemiyorum. Ama bence Kayserililer de kurnazlıkla vesaireyle anılmaktan mutlu olmasınlar. Karşınızdakini mağdur ediyorsanız, kurnazlık uyanıklık övünülecek şeyler değildir. Bunu da dost acı söyler manasında ele alırsanız sevinirim.

En son İBRAHİM DİLBER tarafından Çrş 21 Tem 2010, 21:34 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

can_ycln

8 yıl önce - Çrş 21 Tem 2010, 22:02

kayserililerin ve yahudilierin pek çok ortak özelliği vardır.bunlardan biride;ikiside parayı çok sever...

myself
8 yıl önce - Çrş 21 Tem 2010, 22:17

Alıntı:
kayserililerin ve yahudilierin pek çok ortak özelliği vardır.bunlardan biride;ikiside parayı çok sever...

yahudilierin barınamadığı tek yer kayseridir bunu biliyormuydun peki

sedat karahallı
8 yıl önce - Çrş 21 Tem 2010, 22:39

Mertliği, delikanlılığı, adam gibi adamlığı.
Bilinenin aksine cömertliği, yiğitliği, misafirperverliği, dostluğu..
Hiç 'çok kötü' diyebileceğim bir Kayserili ile tanışmadım.

Özgür Sabanlıoğlu

8 yıl önce - Prş 22 Tem 2010, 12:41

Kendim konuşmam saçma olur belki ama, memleketi farklı olup gelip görenler ve birazcık yaşayanlar en azından daha gerçek bir yorum yaparlar..

Ben dışarda üniversite okudum ve bir çok arkadaşımı Kayseriye getirdim gezdirdim ve burada bir kaç gün misafir ettim ve düzenli olarak ta gelirler, onlardan duyduğum şeyler Kayserinin batıdan pek farkı yokmuş, adı çıkmış 9'a inmiyor 8'e dediler, hiç düşündüğümüz gibi bir şehir değilmiş, gayet sosyal, kültürlü, açık veya kapalı giyinen insanlar bir arada kimse birbirine yanlış gözle bakmıyor veya laf atmıyor, herkes özgürce dilediği gibi yaşayabiliyor dediler ve esnaflarımızdan çok memnunlar, bilmiyorum ama ben küçük bir şehirde okuyorum ve esnaf senin yüzüne dahi bakmıyor orada, pazarlık bile yapmıyor, almazsan alma gibi bir suratı var, bilgisayarın başında oturuyor mesela dükkana girdiğinizde ayağa dahi kalkmıyor, okuduğum yerde ne yazıkki 4 yıldır esnafla çok kavga ettim, öğrenciler nefretle bakıyor ordaki esnafa, hayatımda öyle bir ticaret yapan şehir görmedim diyebilirim, o şehrin insanı da bunun farkında zaten sadece ben söylemiyorum bunu, ama Kayserinin esnaflığını çoğu kişiden övgüyle duydum ve ben de neredeyse burada hiçbir sorun yaşamadım, ilgilenebildikleri kadar ilgileniyorlar ve almadığınızda size surat yapmıyorlar, ayrıca öğrenciyim dediğinizde daha fazla ilgileniyorlar, daha fazla indirim yapabiliyorlar, ben bile Kayserinin bu esnaflığını burada yaşarken bilmiyordum ama şehir dışına çıkınca bunu fark ettim, uzaktan konuşmak kolaydır, biraz gelip yaşayın, ilgiyi ve misafirperverliği görün, şehrin hangi yerinde olursa olsun Çarşılarımızda caddedeki dükkanlarımızda esnafların ilgisi ve alakası çok güzeldir, bazen çok kar etmeden bile öğrenci iseniz size uygun fiyata satabiliyorlar, az çok maldan da anlarsınız hangi fiyatta gidebileceğini.

Ve bir örnek anlatayım size, kız arakadaşımla otobüsle Beş Tepelere gittik, hava karardı, dönüşte de yürüyelim spor olsun dedik, sporu ve yürümeyi çok severiz, virajlı yoldan aşağı inmeye başladık, yanımızda birazcık ilerde bir araç durdu, bize durduğunu fark ettim ve yanına gittim, bir bay ve bayan var içeride, gençler merkeze iniyorsanız bırakabiliriz dedi, buralar uzaktır soğukta yürümeyin dedi, biz de teşekkür ettik ve araca bindik, ineceğimiz yere kadar bıraktılar sağolsunlar. Bir sefer de Erciyese gittik ve dünüşte otostop çekeyim dedim yine kız arkadaşım var yanımda yalan olmasın 2. veya 3. araç durdu ve bizi merkeze götürdü, bir yerde hele ki sevgiliniz varsa yanınızda çoğu insan size garip gözle bakabilir, ama burda otostop çekmeseniz dahi sizi alabiliyorlar, bu olayları gördükçe Kayseri insanına daha fazla içim ısınıyor, bu durumun başka şehirlerde başıma hiç gelmediğini söyleyebilirim ki şehir dışında okuduğum halde.

Kayseri insanını eskiden ben de pek sevmezdim, ancak şehir dışında okuduktan sonra görüşlerim çok değişti, belki de Kayseride kuşak değişti, eski kuşak yaşlandı veya vefat etti, yeni kuşak topluma girmeye başladı, Kayseride de değişim oluyor olabilir bunun etkisi de olabilir, çünkü genç kuşak eskilerden çok daha fazla kültürlü ve sosyal görüşlü. Bunu çoğu arkadaşımız fark etmiştir.

İnşallah burada iş bulur ve yaşarım..

Saygılarımla.

Simurg_34
3 yıl önce - Cmt 01 Ağu 2015, 11:50

İnşallah Genelkurmay Başkanı ve karizmatik olması. (:
Kayseri'de doğmuş ve meşhur Kayseri Lisesi'nden mezun olmuş komutanımız.
Çok güçlü kuvvetli ve sert biri olduğu söyleniyor.
Şu Pkk'nın canını okusa ne iyi olur.

(+)

Nazmi

3 yıl önce - Cmt 01 Ağu 2015, 12:03

Geçtiğimiz dönemki Kara Kuvvetleri Komutanı da,Kayserili Orgeneral,Erdal Ceylanoğlu'ydu

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET