Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
sedat karahallı
9 yıl önce - Pts 19 Tem 2010, 23:12
Konya'da bir üniversite girişimi daha: Ali Akkanat Üniversitesi (9 oldu)

http://www.beysehirinsesi.com/haber/1613/Ali_Akka ...Yolda.html
http://www.beysehirinsesi.com/koseyazisi.php?id=177
Alıntı:
Kamil Akkanat Beyşehir Ali Akkanat Meslek Yüksekokulu’nda nihai hedeflerinin yüksek standartlarda bir eğitim veren "ALİ AKKANAT ÜNİVERSİTESİ" olduğunu belirtiyor. Fakat bu üniversite aşaması için daha uzun süreli yol alınması gerektiğini, bu işin bir merdiven tırmanmak gibi olduğunu ve basamaklarının birer birer çıkılması gerektiğini belirtiyor. Yapılan inşaatların bu anlamda önemli olduğu, ama öncelikle Beyşehir'de bu okulun dört yıllık bir fakülteye dönüştürülmesi gerektiğini, sonra hem şehir olarak, hem de okul olarak alt yapı çalışmalarının tamamlanması gerektiğini ifade ediyor.

Konya'nın üniversite güncesi
İşte mevcut ve müstakbel üniversitelerimiz:

1.Selçuk Üniversitesi--- Eğitime devam ediyor.
2.Karatay Üniversitesi--- Kampüs inşaatı büyük oranda bitti. 2010-2011 öğretim yılında açılacak.
3.Mevlana Üniversitesi---Rixos Masera'da geçici kampüsünü kurdu.. 2010-2011 de öğretime açılacak.
4.Akşehir Nasrettin Hoca Üniversitesi--Proje öncesi aşamada
5.Meram Üniversitesi---Selçuk Üniversitesinin bölünmesiyle kurulacak. Büyük ölçüde hazır.
6.Ilgın Üniversitesi---Planlama aşamasında
7.Çumra Tarım Üniversitesi(Recep Konuk'un projesi, özel alan üniversiteleri kurulması ile ilgili yasal düzenleme ile önü açıldı ve kurulması için ilk adım atıldı)
8-Konya Üniversitesi(Meclis'ten geçti, 2011-2012'de öğretime açılması düşünülüyor)
9-Hedef olarak ortaya kondu. Beyşehir merkezli ve Seydişehir ve hüyük gibi ilçelerde de yapılanması düşünülüyor.

Konya tarihte yüklendiği misyonu yüklenebilmek için var gücüyle çalışıyor. Üniversite, okul, eğitim deyince şehirde akan sular duruyor. Ali Akkanat vizyon sahibi, çalışkan, vefalı, kamil bir konyalı. Dilerim bu hedefine çabucak ulaşır.

Salih Baş

9 yıl önce - Pts 19 Tem 2010, 23:29

Bence abartmanın hiç lüzumu yok.
9 üniversite kurmak da maharet değil bununla övünmekte.Özel üniversitelerin para kapısı olduğunu hem kurana hem devlete ciddi anlamda finans kaynağı olduğunu cümle alem biliyor.
Mevcut üniversitelerin mezunları işssiz dolaşırken ard arda bir şehirde üniversite açmak da neyin nesi.
Konya'yı çekemiyor gibi düşünülmesin zira öğrencilik hayatım orada geçti.Ama olaylara tarafsız gözden bakıp yorum yapmak önemli bir maharet olsa gerek.

sedat karahallı
9 yıl önce - Pts 19 Tem 2010, 23:35

Alıntı:
Mevcut üniversitelerin mezunları işssiz dolaşırken ard arda bir şehirde üniversite açmak da neyin nesi.

Salih Bey, bu iş arz talep meselesidir. Kamunun üniversite eğitimi talebi varsa bunun karşılığında üniversite arzı da olmalıdır. Liseli işsizlerimiz olacağına üniversiteli işsizlerimiz olur. Ama unutmayın; eğitim sadece iş için alınmaz. Kültürel birikim de önemlidir. Ayrıca, yeni üniversiteler işsizlik rakamlarını artıracak değil ya? Üniversite açılmasına karşı çıkmak gerçekten çok çağdışı bir düşünce değil midir? Bilim üreten merkezlerin artması bir ülkeye ne kaybettirir. ?

Salih Baş

9 yıl önce - Pts 19 Tem 2010, 23:49

Peki Sedat Bey bir de şu açıdan düşünelim karşılıklı olarak.Niye Konya?
Yani Konya yeteri kadar öğrenci ihtiyacı karşılayacak üniversite kapasitesine sahip değil mi?Bir şehire 9 üniversite kurmanın mantığını anlayamıyorum ben.Ve bu üniversiteleri açanların kültürel birikimi artsın insanların diye bir düşünceyle buralara yatırım yaptığını sanmıyourm.

batuhan
9 yıl önce - Pts 19 Tem 2010, 23:49

Konyada üniversiteler açılmasına çok seviniyorum.Sedat beyinde dediği gibi bilim üretilicek ülkeye katkı sağlanıcak ama ne ölçüde bilinmiyor.Umarım kaliteli bir eğitim kurumu olur.Sevindirici bir haber ama buradan Konyalı arkadaşlara rica ediyorum.Her açılacak üniversite için ayrı başlık açmaya ne gerek var.7-8 tane başlık var.Konyada 4. üniversite, 5. üniversite filan.Zaten bir başlığımız var Üniversiteler şehri Konya diye.Bu haber orada paylaşılabilirdi diye düşünüyorum.Neyse önemli değil.Gerçekten bir üniversite açılması güzel ama kalitesi de önemli tabi.

Ayrıca yukarıdaki arkadaşada katılmamak elde değil.Önemli olan 10 tane üniversite açmak değil önemli olan istihdam etmek.Adam yıllarca okuyor sonra işsiz.Tabi bunda kişininde payı var okuduğu üniversiten aldığı not vs kadar ama her taraf üniversiteli işsiz kaynıyacağına varsın okumasınlar.Kültür kazanılır.Her zaman her yerden kültürü kazanırsın bu sadece üniversite ile olmaz.Ben ne kişiler tanıyorum ilk okul mezunu üniversitelilerden daha kültürlü daha güncel etrafıyla ilgili.İnsanın içinde olacak.

Dediğim gibi isterse 100 tane üniversite açılsın ama insanlarda yarı yolda bırakılmamalı.Sen kalk 20 sene oku sonra ipsiz sapsız gez ortada.Buda önemli bir konu tabi.

sedat karahallı
9 yıl önce - Sal 20 Tem 2010, 00:01

Alıntı:
Niye Konya?

Salih Bey, bu sorunun cevabı çok basit. Konyalı girişimciler bu işe sahip çıkyor da ondan. Kurulacak bu üniversitelerden çok azı kamu kaynaklarını kullanacak. Şimdi Konya Ticaret Odasına üye iş adamlarına 'Üniversite kuracaksınız, iyi güzel ama, Konyaya değil Bursaya kurun' diyebilir misiniz? Dediğim çalışması yapılan yeni üniversitelerden sadece Konya Üniversitesi kamu kaynaklarını kullanacak. Aynı yasayla Bursa'ya da üniversite kuruldu zaten.
Batuhan Bey, ilginize sevindim, ancak her üniversite çalışmasının ayrı başlıkta değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Forum sistematiği açısından faydalı olacaktır. Her üniversite ile ilgili yeni gelişmeler bu sayfalarda duyurulacak, bilgi paylaşımı yapılacaktır. Başlık açmak bedava nasıl olsa

soner_caylak
9 yıl önce - Sal 20 Tem 2010, 00:23

bu kadar üniversite kurulacak ta ne olacak halen nitelik değil niceliğe bakıyoruz yok 6 tane var 9 tane var 1 tane olsun mezunu işsiz kalmasın bilim yuvası olsun yaptığı projelerle başarılarla dünyada isim sahibi olsun
ayrıca özel üniversiteler fırsat eşitliği ilkesine aykırı bence hepsi kapatılmalı özel üniversiteler açıldıkça devlet üniversitelerinin kalitesi düşüyor ne hakkı var zenginlerin çalışan akıllı ama parası olmayan çocukların hakkını çalmaya???

Karaman Ahmet
9 yıl önce - Sal 20 Tem 2010, 00:48

Alıntı:
Niye Konya?

Niyemi Konya?

Cünki Konya tarihtede bilim sehriyidi ve medreseler sehri Konya olarak anilirdi.

Simdi ise üniversiteler sehri Konya olarak anilacak.

Kötümü?

En son Karaman Ahmet tarafından Sal 20 Tem 2010, 00:56 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

skemal42
9 yıl önce - Sal 20 Tem 2010, 10:49

Her ne kadar girişim düzeyinde de olsa Konya ve Türkiye için çok sevindirici bir haber.
Ali Akkanat onlarca projeye imza atmış, hayırsever bir kişi.. Bir okul adam. Konyanın vergi rekortmeni. Bir röportajında üniversite hayalinin olduğunu ve mutlaka gerçekleştireceğini beyan etmişti zaten. Konyalılar olarak bu projenin hayata geçeceğinden hiç şüphemiz yok.
Niye Konya diye soran arkadaşların iyi niyetli olmadıklarını düşünüyorum. Ve soruyorum: Niye olmasın?
Konya ile ilgili her gelişme neden bu kadar sansasyon yaratıyor. Çekememezlik yapılıyor.

serkan alkan
9 yıl önce - Sal 20 Tem 2010, 11:26

Alıntı:
Niyemi Konya?

Cünki Konya tarihtede bilim sehriyidi ve medreseler sehri Konya olarak anilirdi.

Simdi ise üniversiteler sehri Konya olarak anilacak.

Kötümü?

işte ayrımclık sencilik bencilik. hepside tabelada kalacak sırf bazı kesimleri öne çıkartmak için yapılan hamleler. konyaya,kayseriye bol kepçe sivasa toka nanay

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET