Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Türkiye'deki yanardağlar
123   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
selim53
7 yıl önce - Pzr 18 Tem 2010, 11:18
Türkiye'deki yanardağlar


Ağrı Dağı (5.137 m)
Ulu Doruk (Reşko Doruğu) Cilo Dağları (4.135 m)
Suppa Durek , Cilo Dağları (4.060 m)
Süphan Dağı (4.058 m)
Kaçkar Dağı (3.932 m)
Erciyes Dağı (3.917 m)
Karaeğri Sivrisi , Cilo Dağları (3.900 m)
Küçük Ağrı Dağı (3.896 m)
Maunsell Sivrisi , Cilo Dağları (3.850 m)
Samdi Dağı , Sat Dağları (3.810 m)
Mordağ , Hakkari Dağları (3.807 m)
Orta Dürek , Cilo Dağları (3.770 m)
Demirkazık Doruğu , Ala dağlar (3.756 m)
Karakülah Doruhu , Cilo Dağları (3.750 m)
Kaldı Doruğu , Ala dağlar (3.748 m)
Kızılkaya Doruğu , Ala dağlar (3.725 m)
Emler Doruğu , Ala dağlar (3.720 m)
Verçenik Doruğu , Rize Dağları (3.711 m)
Koca Sarp , Ala dağlar (3570 m)
Beş Parmak , Ala dağlar (3520 m)
Medetsiz , Bolkarlar (3514 m)
Direk taş , Ala dağlar (3510 m)
Güzeller , Ala dağlar (3041 m)http://www.klavyem.tk


İ. Recep

7 yıl önce - Pzr 18 Tem 2010, 11:22

şuanda aktif olan var mı acaba

Kadir Can Dedeoğlu
7 yıl önce - Pzr 18 Tem 2010, 14:35

En son patlama 1441 yılında Nemrut Dağı'nda gerçekleşmiş ve Erciyes Dağı'nda 13. yy'da volkanik hareketlilik görülmüş. Bu yanardağlar, sönmüş volkanlar olarak bilinse de ülkemizin jeolojik yapısı düşünüldüğünde bu yanardağların hiçbir zaman faaliyete geçmeyeceği anlamına gelmez. Ancak süper volkan olarak bilinen ve dünyadaki canlı hayatını büyük ölçüde bitirebilecek etkilere sahip yanardağlar göz önüne alındığında ülkemiz yanardağları, faaliyete geçseler bile sadece bölgesel bir yıkıma neden olabilecek büyüklüktedirler.Tunahan_41
6 yıl önce - Pzr 17 Nis 2011, 12:57

benim bildiğim kadarıyla cilo ve uludoruk türkiyede 2. en yüksek tepe ama bunlar volkanik kökenli değil diye biliyorum türkiyedeki tek aktif sayılacak yanardağ ağrıdaki tendürek dağı dır dağdan su buharı ve sülfürik gaz çıkışı gözlemleniyor.
Alıntı:
Türkiye'nin Avrasya, Arap, Afrika tektonik plakaları ile Anadolu Bloğu ve Ege Genleşme Bölgeleri üzerinde yer aldığı, dünyanın en aktif tektonizma bölgesi içinde olduğu bilinmektedir. Herhangi bir yanardağın oluşması ya da harekete geçmesi levha tektoniğine bağlıdır.

Bazı bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucunda, Nemrut, Ağrı, Tendürek, Süphan ve Hasan dağlarının her birinin aktif olduğu ortaya konulmuştur. Daha önce sorulan bir soruda da cevaplandığı gibi Doğu Anadolu'daki yanardağlara bakacak olursak, yaklaşık 6 milyon yıl önce, bölgenin kuzey-güney ekseninde sıkışmasıyla yerkabuğunun kalınlaşması ve bunun sonucunda meydana gelen kırıklardan magmanın yükselmesiyle oluşmaya başladı. Bölgenin en önemli yanardağları Nemrut, Süphan, Tendürek ve Ağrı dağıdır. Bu yanardağlar, tarihsel zamana kadar etkin olmuşlardır. Bazılarında halen gaz ve buhar çıkışı gözlemlenmektedir. Helyum izotop analizleriyle manto kökenli oldukları saptanan bu gaz çıkışları, bu yanardağların halen canlı olduklarını göstermektedir. Örneğin Tendürek Volkanı; dağın doğusunda bulunan ve çapı yaklaşık 5 yüz metre olan kraterden sıcak su buharları ve hidrojen sülfür gazları çıkar Bu gazlar kraterin kenarlarında, sarı renkli bir mineral olan kükürt oluşumunu sağlar. Volkandan püsküren sıcak su buharlarının ısısı yaklaşık 60 derece civarındadır. Daha önceki soruların cevaplarında da belirtildiği gibi Doğu Anadolu'daki yanardağların hala "soluk aldıklarını" ancak "yaşlı" yanardağlar olduklarını söyleyebiliriz. Ancak her ne kadar uyku dönemine girmiş olsalar da bu yanardağlar, yer (levha)hareketlerine bağlı olarak, günün birinde yeniden aktif hale gelebilirler. Ancak bu konuda kesin bir ihtimalde bulunmak zor. Fakat bu yanardağlar uzun vadede harekete geçebilirler.
biltek.tubitak.gov.tr


Alıntı:
İstanbul Teknik Üniversitesi'ndan Prof. Dr. Işık Özpeker

Yanardağları 'tamamen sönmüş' kabul etmenin son derece yanlış olduğu, Türkiye için az da olsa halen risk bulunduğu fikrinde.
'Volkanlar o denli karmaşık bir yapıya sahip ki, onlar için 'tamamiyle sönmüş' demek yanlış. Yani bir gece ansızın faaliyete geçebilirler' diyen bilim adamlarına göre, Türkiye'nin bu konudaki en 'riskli' yanardağı, Bitlis sınırlarında yer alan Nemrut Dağı.

Üstüne üstlük, Bitlis sınırlarındaki Nemrut'un 1, 2 ve 16 nolu volkan konileri, her an faaliyete hazır genç bir yanardağın bütün özelliklerini taşıyor.
Bunun dışında Erciyes, Süphan ve Ağrı dağları da, binlerce yıl önce faaliyette olan ancak günümüzde sönmüş yanardağlar olarak kabul ediliyor.
Bilim adamları, Türkiye'deki yanardağlarda çok uzun yıllardan bu yana herhangi bir aktiviteye rastlanmasa da, bunun 'hiç bir zaman aktivite olmayacak' anlamı taşıyamayacağını belirtiyor.

Hacettepe Üniversitesi ve Fransa Blaise Pascal Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar, Nemrut, Ağrı, Tendürek, Süphan, Erciyes ve Hasan Dağı'nın sönmüş yanardağ olmadıklarını, her birinin aktif olduğunu ortaya koydu. Türkiye'de son yanardağ patlamasının 1441 yılında Nemrut'ta gerçekleşmesi nedeniyle ilk adım da Nemrut için atıldı. Nemrut'ta aktif volkanik patlama riskinin gözlenmesi için sismik ağ kuruldu ve ilk bulgular alındı.

Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erkan Aydar, Nemrut'a sismik ağ kurulmasındaki amacın yalnızca volkanın risk etkinliğinin saptanması olmadığını kaydederek, 'Türkiye'de, depremlerde olduğu gibi her şey olup bittikten sonra ilgileniliyor. Biz bu durumu tersine çevirmeye çalışıyoruz. Volkanlara, patladıktan sonra değil patlamadan önce ilgi göstermeliyiz' dedi.

Aydar, Türkiye'nin Avrasya, Arap, Afrika tektonik plakaları ile Anadolu Bloku ve Ege Genleşme Bölgeleri üzerinde yer aldığını da belirterek, dünyanın en aktif tektonizma bölgesi içinde olduğumuzu söyledi. Yaşanan depremlerle de bu durumun kendini gösterdiğini kaydeden Aydar, 'Türkiye'nin yaklaşık 5'te birlik bölümü genç volkanik birimlerle örtülüdür. Günümüzde yaşanmasa da yakın geçmişte bu tür faaliyetlere rastlanmıştır' dedi.


Panik yaratmak istemiyoruz

Türkiye'de ilk kez sismometrelerle yapılan araştırmalarla elde edilen bulgulara göre, yıllardır uyuyan volkanların zaman içinde tekrar aktif hale gelebileceği uyarısında bulunan Prof. Dr. Aydar, patlama öncesinde gereken önlemlerin alınması için çalışmalar yaptıklarını anlattı. Yanardağların bir tehlike olduğunu ancak depremden farklı olarak önceden tespit edilebilmesinin mümkün olduğunu kaydeden Aydar, halkı paniğe sürüklemekten hassasiyetle kaçındıklarını belirtti. Konunun ilkel yöntemlerle değil bilimsel açıdan incelenmesine daha fazla önem verilmesini isteyen Aydar, 'Bugün dünyanın birçok volkanı üzerinde gözlem istasyonları kurularak, muhtemel volkanik faaliyetler saptanabilmekte ve otoriteler uyarılarak tedbirler alınmaktadır. Bu duruma uyulmaması halinde 1985'te Kolombia'daki Nevado Del Ruiz Yanardağı'nın patlaması ile 25 bin insanın hayatını kaybetmesi gibi korkunç durumlar ortaya çıkabilir' dedi.

Su çıkışlarına dikkat!

Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Sekreteri İsmet Cengiz de, Doğu Anadolu'daki yer kabuğunun inceliğine dikkat çekti. Cengiz, zaman zaman yeryüzüne magmadan aktif volkanik faaliyetler sonucunda sıcak su çıkışlarının olduğuna dikkat çekti. Türkiye'de en son Nemrut Dağı'nın faaliyet gösterdiğini vurgulayan Cengiz, Orta Anadolu'da da Erciyes ve Hasan Dağı'nın son jeoloji dönemlerinde aktif olduğunu söyledi.

İşte risk bölgeleri

Hacettepe Üniversitesi ve Fransa Blaise Pascal Üniversitesi'nin yayımladığı raporlarda Nemrut, Erciyes ve Hasan Dağı hakkında ilginç tespitler yapılıyor. Nemrut Dağı'nın son olarak 1441'de patladığının kabul edilmesine karşın bazı araştırmalar, 1597 yılında da patlama olduğunu belirtiyor. Bilimsel çalışmalara göre, bu dağların etrafında bulunan yerleşim alanları risk bölgesi içine giriyor. Yanardağların patlaması ya da volkanlarda meydana gelebilecek bir ısınma ile üzerindeki karların erimesiyle oluşabilecek sel tehdidi altında bulunan bölgeler büyük bir nüfusa sahip. Raporlarda özellikle Kayseri, Bitlis ve Aksaray il sınırlarının risk bölgesini oluşturduğu kaydediliyor. Dağların eteklerinde kurulan il, ilçe ve köylerin istenmeyen durumlara karşı hazırlıklı olması uyarısının yapılmasını istedi.


Türkiyedeki volkanik dağların tekrar faliyete geçme ihtimali var mıdır?
Türkiye'nin Avrasya, Arap, Afrika tektonik plakaları ile Anadolu Bloğu ve Ege Genleşme Bölgeleri üzerinde yer aldığı, dünyanın en aktif tektonizma bölgesi içinde olduğu bilinmektedir. Herhangi bir yanardağın oluşması ya da harekete geçmesi levha tektoniğine bağlıdır.

Bazı bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucunda, Nemrut, Ağrı, Tendürek, Süphan ve Hasan dağlarının her birinin aktif olduğu ortaya konulmuştur. Daha önce sorulan bir soruda da cevaplandığı gibi Doğu Anadolu'daki yanardağlara bakacak olursak, yaklaşık 6 milyon yıl önce, bölgenin kuzey-güney ekseninde sıkışmasıyla yerkabuğunun kalınlaşması ve bunun sonucunda meydana gelen kırıklardan magmanın yükselmesiyle oluşmaya başladı. Bölgenin en önemli yanardağları Nemrut, Süphan, Tendürek ve Ağrı dağıdır. Bu yanardağlar, tarihsel zamana kadar etkin olmuşlardır. Bazılarında halen gaz ve buhar çıkışı gözlemlenmektedir. Helyum izotop analizleriyle manto kökenli oldukları saptanan bu gaz çıkışları, bu yanardağların halen canlı olduklarını göstermektedir. Örneğin Tendürek Volkanı; dağın doğusunda bulunan ve çapı yaklaşık 5 yüz metre olan kraterden sıcak su buharları ve hidrojen sülfür gazları çıkar Bu gazlar kraterin kenarlarında, sarı renkli bir mineral olan kükürt oluşumunu sağlar. Volkandan püsküren sıcak su buharlarının ısısı yaklaşık 60 derece civarındadır. Daha önceki soruların cevaplarında da belirtildiği gibi Doğu Anadolu'daki yanardağların hala "soluk aldıklarını" ancak "yaşlı" yanardağlar olduklarını söyleyebiliriz. Ancak her ne kadar uyku dönemine girmiş olsalar da bu yanardağlar, yer (levha)hareketlerine bağlı olarak, günün birinde yeniden aktif hale gelebilirler. Ancak bu konuda kesin bir ihtimalde bulunmak zor. Fakat bu yanardağlar uzun vadede harekete geçebilirler.


hasan arpak
6 yıl önce - Pzr 17 Nis 2011, 12:59

şu an aktif yanardağ yok.umarım da olmaz.

(Kadir)

6 yıl önce - Pzr 17 Nis 2011, 13:58

Türkiye'de sadece doğuda yanardağ yok batıda da var.
Benim en yakınımda bildiğim Yamanlar dağ kütlesi (1076 mt) ve Karagöl krater gölü var İzmir'in kuzeyinde.Yusuf Esengül

6 yıl önce - Pzr 17 Nis 2011, 14:00

Konya-Karapınar-Karacadağ

Ülkemizin en genç volkanlarındandır. Yanardağın etkisi ile Acıgöl ve Meke Gölü oluşmuştur.


35 gökhann
6 yıl önce - Pzr 17 Nis 2011, 14:02

en son 1441 de nemrut patlamış, nemrut zate dunyadakı en buyuk krater agızlı yanardagdır yanlıs hatırlamıyorsam, o patlarsa zate ülkenın yarısı göçer ayrıca jeolojı hocalarımızdan biri şu aralar doğudakı yanardaglardan bırınde anormal gaz cıkısları oldugunu tekrardan aktıf hale gelme ıhtımalı oldugunu arastırmaların oldugunu söyledi

alit
6 yıl önce - Pzr 17 Nis 2011, 14:40

Uludağ'da yanar dağdır, hatta bildiğim kadarıyla Marmara Bölgesi'nin tek yanar dağıdır.

Egemen soycan

6 yıl önce - Pzr 17 Nis 2011, 14:52

Arkadaşlar,
Sönmüş volkan dediğimiz volkanlar bir daha hiç patlamaz mı?

yoksa patlama aralığı uzun asırlar belki de binlerce yıl aldığı için mi "sönmüş volkan"diyoruz?

Seyyar Tayyarın dediği gibi Patladı gitti!!vaziyeti olmasın sonra.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET