Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
siNaN.esk.
12 yıl önce - Cum 16 Tem 2010, 14:50
Eskişehir Japon Bahçesi


Eskişehir'de 'Japon bahçesi' açıldı
Japon Türk Kültürel Değişim Derneği ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle '2010 Japon Yılı' etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve Japonya dışında en büyük 'Japon Bahçesi' olma özelliğine sahip Japon Bahçesi, Eskişehir'de törenle açıldı.


Türkiye ve Japonya arasındaki dostluk ilişkilerini geliştirmek ve 2010 yılının Türkiye'de 'Japon Yılı' ilan edilmesi vesilesiyle Bilim Sanat ve Kültür Parkı içinde 22 dönümlük alanda yapılan ve projesini Osaka Sanat Üniversitesi'nden Prof. Masao Fukuhara'nın hazırladığı Japon Bahçesi, yapılan törenle hizmete açıldı.

Törene; Japonya Ankara Büyükelçisi Nabuaki Tanaka, Japon Türk Kültür Değişim Derneği Başkanı Kanji Ishimoto, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Ticaret Odası Başkanı Harun Karacan ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende Büyükelçi Tanaka, Dernek Başkanı Ishimoto ve Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr Yılmaz Büyükerşen birer konuşma yaptı.

Başkan Büyükerşen'in kendisine Eskişehir'de bir 'Japon Bahçesi' kurmayı teklif ettiğini belirten Ishimoto, bu tekliften çok etkilendiğini ve bunun için Japonya'ya giderek Prof. Fukuhara ile görüştüğünü; bunun sonucunda da Fukuhara'nın çizdiği proje ile parkın yapıldığını söyledi.

Büyükerşen ise, Eskişehir'in tarihten beri farklı kültürlere dostça yaklaştığını, Eskişehir'in Uzakdoğu'dan birçok şehirle kardeş şehir olduğunu ve Eskişehir'de çok güzel bir Japon Bahçesi kurduklarını söyledi.

Büyükelçi Tanaka ise, "Türk ve Japon Bayrakları birbirine çok benziyor. Türk bayrağında ay ve yıldız, Japon bayrağında ise güneş var. Bu da gösteriyor ki bu iki ülke birbirini tamamlıyor. İki ülkenin dostluğunu pekiştirmek için daha çok çalışmalıyız. Projede emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum.'' dedi.

Törenin sonunda Büyükerşen tarafından Tanaka, Fukuhara ve Ishimoto'ya birer plaket verildi.

Geleneksel Japon çay seremonisinden sonra Büyükerşen ve Tanaka, bahçedeki gölete balık bıraktılar.

Törende, ayrıca, Japon Koruma ve Saldırma Sanatı 'Bujyutsu' gösterisi ile Japon Davulu 'Wadaiko', gitar ve flüt eşliğinde Japon ve Türk şarkıları konseri verildi.

İkramlardan sonra ise tören sona erdi.

05.07.2010 00:53:48
samanyoluhaber.com


(+)


siNaN.esk.
12 yıl önce - Cum 16 Tem 2010, 15:11
Japon Bahçesinin yeri
(+)


calucifer
12 yıl önce - Cmt 17 Tem 2010, 11:28

Eskişehir için yine büyük bir kazanç.

Umarım birileri kalkıp "yine bağ bahçe yapmışlar" demez. Çünkü Japon bahçeleri dünyada peyzaj mimarisi için çok önemli anlamlar ifade etmektedir. Ülkemizde nice baştan savma park bahçe yapılırken, böyle güzel örnekler görebilmek sevindirici.

Haftasonları İstanbul ve Ankara'dan kalkan trenler Eskişehir'i görebilmek için günübirlik gelen insanlarla dolu oluyor ve bu kent bunu geçirdiği dönüşüme borçlu...


siNaN.esk.
12 yıl önce - Cmt 17 Tem 2010, 14:30
Eskişehir, Japonların tur programına giriyor


Japonya'dan Türkiye'nin dört bir yanına turist getiren Japon Tur Operatörleri yeni programlarına Eskişehir'i dahil edeceklerini bildirdiler.

Eskişehir i Japon turistlerin tur programına dahil etmek isteyen bir grup Japon Tur Operatörü kente gelerek çeşitli incelemelerde bulundu. Kenti çok beğenen tur operatörleri Eskişehir in yakın gelecekte Japon turistleri ağırlayabileyeceğini müjdeledi.

Büyükşehir Belediyesi nin projeleri sonrası iç turizmin yeni gözdesi olan Eskişehir yabancı turist gruplarını da misafir etmeye hazırlanıyor. Japonya dan Türkiye nin dört bir yanına turist getiren Japon Tur Operatörleri yeni programlarına Eskişehir i dahil etmek için kente geldi.

Kısa bir süre önce hizmete giren Japon Bahçesini gezen ve yetkililerden bilgi alan konuk heyet adına açıklama yapan Nippon Travel Agency Sorumlusu Kazuya Matsui Eskişehir i çok beğendiklerini ifade ederek “Dünyanın sayılı Japon bahçelerinden birine sahip olan Eskişehir Türkiye ye getirdiğimiz Japon turistlerin yeni uğrak yerlerinden biri olacak. Bundan sonra Türkiye için hazırlayacağımız tur paketlerinde Eskişehir e mutlaka yer vereceğiz '' dedi. (Turizmhaberleri)

http://www.turizmden.com/haber/713/eskisehir-japo ...riyor.html


Furkan ÇINAR
12 yıl önce - Çrş 04 Ağu 2010, 18:27

Japon bahçesi gezimden birkaç resim...Kısa bir sürede gezmem gerekiyorda vakit darlığından pek iyi fotoğraflar alamadım.En yakın zamanda tekrardan gidip ayrıntılı bir şekilde fotoğraflamaya çalışacağım.(+)
(+)
(+)
(+)

(+)
sayfa 1
ANA SAYFA -> ESKİŞEHİR