Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı

Beğendiğiniz Bayan Gazeteci kim???
Nihal Bengisu Karaca (Habertürk)
12.2%
 12.2%  [10]
Nazli Ilicak (Sabah)
17.1%
 17.1%  [14]
Ayse Arman (Hürriyet)
12.2%
 12.2%  [10]
Ruhat Mengi (Vatan)
12.2%
 12.2%  [10]
Ayse Özyilmazel (Sabah)
6.1%
 6.1%  [5]
Esra Elönü (Haber7)
0.0%
 0.0%  [0]
Mehves Evin (Haber 7)
0.0%
 0.0%  [0]
Beril Dedeoglu (Star)
0.0%
 0.0%  [0]
Balcicek Pamir (Habertürk)
23.2%
 23.2%  [19]
Nuray Mert (Radikal)
11.0%
 11.0%  [9]
Nese Düzel (Taraf)
1.2%
 1.2%  [1]
Yasemin Congar (Taraf)
1.2%
 1.2%  [1]
Sevilay Yükselir (Sabah)
3.7%
 3.7%  [3]
Toplam Oy : 82

mesut_tr

4 yıl önce - Çrş 14 Tem 2010, 23:17

Alıntı:
gördün mü mesutçum sadece belli bir gazeteci grubunu yazmışsın herkes anladı senin oylama mantığını

istediginizi düsünmekte serbestsiniz, öneriniz eklendi, sürekli bana laf aticaginiza neden Nuray Mert oldugunu aciklasaniz derim...

Nese Düzel ve Yasemin Congar'da eklenmistir..

mine atafirat
4 yıl önce - Çrş 14 Tem 2010, 23:33

Ben sadece en çok beğendiğin kadın gazetecinin listede olmadığını belirttim. Zaten arkadaşımız önerilere açık olduğunu yazmıştı. Örneğin, Ayşe Arman, Ruhat Mengi, Ayşe Özyılmazel, Nazlı Ilıcak ve Balçiçek Pamir'in aynı tür gazeteciler olduğunu düşünmüyorum.

mesut_tr

4 yıl önce - Çrş 14 Tem 2010, 23:33

listedeki gazetecilerimizi taniyalim:

Nihal Bengisu Karaca (Habertürk)
Yunanistan doğumlu cerrah bir babanın kızı olarak 1972'de Ankara'da doğmuştur. Kayseri İmam Hatip Lisesi ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuştur. 1994'te yayın hayatına giren Aksiyon dergisinde görev almış, 1995-96'da kısa bir süre Kanal 7'de metin yazarlığı ve programcılık yapmıştır. 1996 sonlarında Aksiyon'da kültür sanat editörlüğü görevine gelerek sinema eleştirileri yapmış, kültür, edebiyat ve toplum eksenli dosya ve röportajlar kaleme almıştır. 2002 yılında Zaman gazetesi'ne çalışmaya başlayarak gazetenin kültür sanat sayfasında sinema eleştirilerini sürdürmüş, Pazar ekinin editörlüğünü yapmış, daha sonra gazetenin yorum sayfasında köşe yazıları da yazmaya başlamıştır. 2005'ten itibaren haftalık haber dergisi Yeni Aktüel'de yazmaktadır.
2007 yılında Radikal gazetesinde yazdığı "Bir mütesettirin tatil güncesi" yazısi ile yankı uyandırmış, bunun üzerine Hürriyet'ten Ayşe Arman kendisi ile bir röportaj yapmıştır. 2009'da Ayşe Arman babasını kaybetmesi üzerine başsağlığı mesajı göndermesini ardından ikili, "iki farklı mahallenin temsilcisi" sıfatı ile iki bölümlük yeni bir söyleşi yapmışlardır.Şubat 2009'da Zaman gazetesi için son yazısını kaleme alan yazar,Habertürk'e tansfer olmuştur.
Habertürk transferinin ardından Ahmet Hakan ile kıyaslanan yazar,Gazete Habertürk'teki ilk ayındaki "Maktulün bir femme fatale olarak portresi" adlı yazısının ardından sert eleştiriler alması ve aynı gazetedeki bazı yazarlarla tartışmak zorunda kalmasını "... bunları hak ettiğimi düşünmüyorum. Kırgınım ve kızgınım." şeklinde değerlendirmiş ve "Maktulün bir femme fatale olarak portresi 2!" adlı yeni bir yazi kaleme almıştır. Halen Gazete Habertürk'teki köşe yazılarını sürdüren yazarın "Yanardağda pişirilir, totemle servis yapılır" isimli yayımlanmış bir kitabı ve "Kadın oradaydı" isimli eserde "Büyük filmin esas kızı:Havva" adlı bir çalışması bulunmaktadır.

Nazli Ilicak (Sabah)
Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ve Lozan Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde eğitim gördü. 1969'da Tercüman gazetesi sahibi Kemal Ilıcak'la evlendi ve eşinin gazetesinde başyazar oldu. 1988'e kadar Tercüman grubunun ikinci gazetesi olan Bulvar gazetesinin imtiyaz sahipliğini üstlendi. 2007 yılında Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.
1999 Seçimleri'nde Fazilet Partisi'nden İstanbul milletvekili seçildi. 22 Haziran 2001’de, Anayasa Mahkemesi'nin Fazilet Partisi'ni kapatılmasına karar verdiği dava sonucunda milletvekilliği düşürüldü ve 5 yıl siyaset yasağı getirildi. 2007 Genel Seçimleri öncesinde Adalet ve Kalkınma Partisi'ne yaptığı milletvekilliği adaylığı başvurusu reddedildi.
Yeni Şafak, Tercüman, Bugün ve Takvim gazetelerinde yazarlık yapmış, halen Sabah gazetesinde yazmaktadır.
21. ve 22. Hükümetlerde bakanlık yapmış Muammer Çavuşoğlu'nun kızıdır. Valilik, 29., 31., 32., 39. ve 41. hükümetlerde bakanlık yapmış olan Turhan Kapanlı dayısıdır. İlk eşi Kemal Ilıcak'ı 1993'te kaybeden Ilıcak, işadamı ve siyasetçi Emin Şirin'le kısa süren bir evlilik yaptı. İki çocuk annesidir.

Nuray Mert (Taraf)
Fevziye Mektepleri Vakfı Işık  Okulları mezunu. Boğaziçi Üniversitesi'nin Siyaset Bilimi ve Tarih bölümlerinde lisans eğitimini tamamladı. Aynı üniversitenin tarih bölümünde yüksek lisansını (Prens Sabahaddin ve Terakki Mecmuası), siyaset bilimi bölümünde de ise, doktorasını (Erken Cumhuriyet Döneminde Laik Düşünce) tamamladı. Bir süre Boğaziçi Üniversitesi'nde araştıma görevlisi olarak çalıştı. Halen, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyesidir. Mert, aynı zamanda Radikal ve Hürriyet gazetelerinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Ayse Arman (Hürriyet)
Adana 1969 doğumlu olan Ayşe Arman, Tarsus Amerikan Koleji mezunudur. Anne tarafindan Alman uyrukludur. Genellikle kadın-erkek ilişkileri başta olmak üzere hoş yazıları ile tanınır. Pazar röportajları da ünlüdür. Ses getiren gazetecilik başarılarına imza atmıştır.
1989 yılında Cumhuriyet Gazetesi "Bülent Dikmener" Ödülü aldığı ilk ödüldür.
Haldun Dormen'in oğlu Ömer Dormen'le evlidir. Alya adında bir kızları vardır. Betül Mardin in gelinidir. Ünlü akademisyen, araştırmacı Yalçın Küçük'e göre Dormen ailesi avdetilerdendir. Küçük, bir söyleşide bizzat Ayşe Arman'ın kendisine de "avdetisin" (yahudi) demiştir. O'da Hristiyanlığı seçtiği açıklamasını yapmıştır. Arman, halen eşi ve çocuğu ile Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Dubai şehrinde yaşamaktadır.

Ruhat Mengi (Vatan)
Adana senatörlüğü ve milletvekilliği yapmış olan Mehmet Ünaldı'nın kızı olarak dünyaya geldi. Annesi ise öğretmendir. Ortaokul ve liseyi Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi'nde tamamladı ve ardından yüksek tahsiline ODTÜ'de başladı. Ruhat Mengi ODTÜ'de ODTÜ Mühendislik Fakültesi'nde mühendislik eğitimi görürken, son yılında İngiltere'deki Manchester Üniversitesi'ne (eski adıyla The University of Manchester Institute of Science and Technology) transfer yaptı ve buradan 1978 yılında mezun oldu. Stajını İngiltere'de Sittingbourne Shell Araştırma Merkezi'nde yapan Ruhat Mengi, Türkiye'ye döndükten sonra da Türkiye Petrolleri Araştırma Merkezi'nde bir süre mühendis olarak çalıştı.
Gazeteciliğe bir Günaydın Grubu gazetesinde köşe yazarı olarak başladı ve televizyon programcılığıyla devam etti. Çeşitli kanallarda haber, sohbet, müzik programları yaptıktan sonra 1989 yılı Ocak ayında Sabah Gazetesi'ne geçti. Birkaç yıl hem TV hem de yazılı basında çalışan Mengi, daha sonra TV'yi bırakarak sadece köşe yazarlığı ile çalışmalarını sürdürdü. 2002 yılında Sabah Gazetesi'nden ayrılarak Vatan Gazetesi'ni kuran "Bağımsız Gazeteciler Grubu" arasında yer aldı.
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı gibi sivil toplum kuruluşlarından çeşitli ödülleri olan Mengi, Medeni Kanun ve Türk Ceza Kanunu değişikliklerine önemli katkısı nedeniyle Türk Kadınlar Birliği, Kadın Hakları Derneği, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği gibi kuruluşlardan da ödül almıştır. Ayrıca 2006 yılında Dünya Lions Kulüpleri'nin ödülü olan Melvyn Jones'u da Türkiye'den Uğur Dündar'la birlikte almıştır.
Halen Ruhat Mengi'yle Her Açıdan isimli TV programını sunmakta ve Vatan Gazetesi'nde köşe yazılarına devam etmektedir.
İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencileri arasında yapılan anket sonuçlarına göre verilen ve 2010 yılında altıncısı düzenlenen İletişim Ödülleri'nde Ruhat Mengi'yle Her Açıdan isimli programı ile "En İyi Gündem Programı" ödülüne nail görülmüştür..

Nese Düzel (Taraf)
Yeni Asır, Dünya, Milliyet ve Hürriyet gazetelerinde muhabirlik ve yazarlık yaptı. Bunun yanında, içlerinde Ahmet Altan ile birlikte hazırlayıp sunduğu ve Star TV'de yayınlanan Kırmızı Koltuk  isimli tartışma programının da bulunduğu çeşitli televizyon programları hazırlamış ve sunmuştur.
Çalıştığı gazetelerde yaptığı röportajların derlendiği bir kitabı bulunmaktadır. Halen röportajları Pazartesi Konuşmaları adı altında Taraf Gazetesi'nde yayınlanmaya devam etmektedir.

Yasemin Congar (Taraf)
1995'te vefat eden piyanist Gülay Uğurata'nın kızıdır. Babası Jeoloji Mühendisi Behiç Çongar Jeoloji Mühendisleri Odası başkanlığı yapmıştır.
Liseyi ABD'de bitirdi. Gazeteciliğe 1984'te, ANKA Haber Ajansı'nda başladı. Gazetecilik yaparken, Mülkiye'nin İktisat Bölümü'nden mezun oldu. Mülkiye'de öğrenci derneği çevresindeki siyasal etkinlikleriyle tanındı. Çongar'ın, ABD'deki Georgetown Üniversitesi'nden Amerikan Etüdleri alanında master derecesi var.
Behice Boran'ın liderliğindeki Türkiye İşçi Partisi'ne yakınlığıyla bilinen Yarın ve Bilim ve Sanat dergilerinde yazdı. Yarın'ı çıkaran ekiptendi. Bu dönemde, İstanbul DGM'de "komünizm propagandası" suçlamasıyla yargılandı ve beraat etti.
ANKA'da diplomasi muhabiri olarak çalıştı. Daha sonra Hasan Cemal'in yönetimindeki Cumhuriyet gazetesi'nde çalıştı.
1990'ların başında Londra'ya giderek BBC'de, çalışmaya başladı. Londra'dan Türkiye'ye dönünce, İstanbul'da Strateji-Mori araştırma şirketinde yöneticilik yaptı. Daha sonra buradan ayrılıp Yeni Yüzyıl gazetesini hazırlayan kadroya katıldı ve Taha Kıvanç'a göre, gazetenin "siyasi editörü" iken, Ufuk Güldemir'in teklifi üzerine Milliyet'e geçti.
Milliyet'in Washington muhabiri ve köşe yazarı oldu. 1995'ten beri Washington'da gazetecilik yapıyor. Amerika'nın politikalarını yansıtan pazartesi yazılarının yanı sıra, gazetenin pazar ekinde edebiyat, sanat ve günlük hayat yazıları yer alıyordu. 2007'de, Orhan Pamuk, Paul Auster, Salman Rüşdi gibi romancılarla uzun röportajları yayımlandı. 2007'ddeki Hudson olayı haberiyle gündeme geldi CNN Türk'ün Washington temsilciliğini de yapan Çongar, 2006'da beri bu televizyonda "Burası Washington" adlı bir aylık program sunmaya başladı. CNN Türk'ten ayrılan Çongar, bir süre sonra Taraf gazetesi kadrosuna katıldı.
Taraf gazetesinde 2008'den beri genel yayın yönetmen yardımcılığı yapmaktadır.Evlidir ve bir kız çocuğu annesidir.

Balcicek Pamir (Habertürk)
Yazılarını 27 yaşındayaken Sabah gazetesinde yazmaya başladı. 2003'te evlendi ve bir oğlu oldu. Sabah gazetesi'ndeki yazıları ağır şekilde eleştirilince gazeteden ayrıldı. Habertürk TV'ye geçti. Halen Söz Sende programını sunmaktadır. Aynı grubun Gazete Habertürk adlı gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Programına siyaset, ekonomi, müzik gibi kavramları bulunan ünlüleri konuk etmektedir.

Ayse Özyilmazel (Sabah)
Ayşe Özyılmazel, 24 Ekim 1979 yılında Oya Germen ve ünlü sanatçı Neco'nun kızı olarak İstanbul'da doğmuştur. Zeynep Özyılmazel adında bir ablası ve Leyla Özyılmazel adlı bir kız kardeşi vardır. İstek Semiha Şakir Lisesi'nden 1997 yılında mezun olmuştur. Yeditepe Üniversitesi Sinema Bölümü'nünden 2001 yılında mezun olmuştur. "Sana Bi'şey Olmasın" adında bir kitap çıkarmıştır. İstanbul Gelişim Orkestrası'nda bir süre görev aldıktan sonra Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yapmaya başlamıştır ve halen bu gazetedeki görevine devam etmektedir.

Beril Dedeoglu (Star)
Öğretim üyesi, Galatasaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı. Özellikle Avrupa Birliği ile uluslararası güvenlik konularında çalışmaktadır.
Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. Akademik kariyerine aynı kurumda, Prof. Dr. Esat Çam'ın asistanı olarak başlamıştır. 1995 yılından bu yana Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde görev yapmaktadır. 1999 yılında doçent, 2005 yılında profesör olmuştur. Kadir Has Üniversitesi'nde de ders vermektedir.
Çok sayıda bilimsel makalesi ve kitabı bulunan Beril Dedeoğlu, Zaman ve Yeni Şafak gazetelerinde uluslararası politika yorumlarına imza atmakta, ayrıca Star, Today's Zaman ve Agos gazetelerinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Dedeoğlu, bir dönem Kanal 24'ün dış politika yorumcusu olarak çalışmıştır. Ocak 2010'dan itibaren Samanyolu Haber kanalı'nda yayınlanan Endaze programına dış politika yorumcusu olarak katılmaktadır.
Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Altan Gümüş'ün kızı olan Beril Dedeoğlu, evli ve iki çocuk annesidir.

umarim yardimci olur..

erdal ırgat
4 yıl önce - Cum 16 Tem 2010, 18:48

Alıntı:
YASEMİN ÇONGAR-Taraf gazetesinde 2008'den beri genel yayın yönetmen yardımcılığı yapmaktadır.Evlidir ve bir kız çocuğu annesidir.

Bayan gazetecinin kiminle evli olduğuna dair bilgisi olan paylaşırsa memnun olurum... A.B.D. 'li eski CIA ajanı ile evli olduğu söylenmekte... Bunu önemsiyorum...
Alıntı:
Bu dönemde, İstanbul DGM'de "komünizm propagandası" suçlamasıyla yargılandı ve beraat etti.
ANKA'da diplomasi muhabiri olarak çalıştı. Daha sonra Hasan Cemal'in yönetimindeki Cumhuriyet gazetesi'nde çalıştı.

Eğer doğru ise, yukardaki bilgiler ile şimdiki durumu beni hayli şaşırtacak .....

Samet Gemici
4 yıl önce - Cum 16 Tem 2010, 18:52

Ben Sevilay Yükselir'i beğeniyorum ama listeye eklenmemiş ne olacak şimdi ?

MeteHan!
4 yıl önce - Cum 16 Tem 2010, 18:52

Nazlı Ilıcak 1 numaram.
ntv,cnn türk,haber türk,trt haber onu nerede görürsem o kanala demir atar dinlerim.

mesut_tr

4 yıl önce - Pzr 18 Tem 2010, 14:30

Alıntı:
Bayan gazetecinin kiminle evli olduğuna dair bilgisi olan paylaşırsa memnun olurum... A.B.D. 'li eski CIA ajanı ile evli olduğu söylenmekte... Bunu önemsiyorum...

bu link\'te o iddialara dair bilgiler mevcut, bak ... bilemem..

Alıntı:
Ben Sevilay Yükselir'i beğeniyorum ama listeye eklenmemiş ne olacak şimdi ?

site denetcisi Atilla Dündar Bey'den rica ettim, eklenicektir listeye en kisa zamanda..

[ Ekleme yapıldı... Atilla DÜNDAR - Pzr 18 Tem 2010 14:34 ]

Ali Mutlu
4 yıl önce - Pzr 18 Tem 2010, 14:35

Ece Temelkuran listede olmasi gerekiyordu.

Ece Temelkuran bunlarin icinde en objektiv olanidir.

mehmeterden198

4 yıl önce - Pts 19 Tem 2010, 03:05

Bursa Olay gazetesi yazarı Cennet Cankılıç'ı beğenerek okuyorum. Yerel bir gazetede çalışıyor ama bence kalemi oldukça kuvvetli.

anil_91
4 yıl önce - Pts 19 Tem 2010, 03:15

Banu Avar 1 numara...

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET