Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kocaeli Bilişim Vadisi
123456   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
cenk CAMCAY
7 yıl önce - Cmt 10 Tem 2010, 13:40
Kocaeli Bilişim Vadisi

İleriki tarihlerde bu proje ile ilgili çok fazla bilgi akışı olacaktır bu nedenle bir başlık açmakta fayda olduğu düşüncesindeyim.
Bir çok ilin bu projeyi kapmak için çalışmaları vardı geçtiğimiz günlerde Sanayi Bakanı bu projenin Kocaeli'de yapılacağını söylemesine rağmen yapılması düşünülen yerin tam bilgilerini ağustos ayı içerisinde açıklanacağını ifade etmişti.İlimizdeki bir çok ilçe bu yatırımı çekmek için kendi içinde lobi yapıyordu özellikle son zamanlarda Kandıra'da ciddi bir lobi çalışması vardı.Akp il başkanı bu projenin yerini ağzından kaçırmış eğer doğruysa bu proje ilimizin en güzel yerlerinden biri olan Darıca'da yapılacakmış.

Alıntı:
Bakan Nihat Ergün, Bilişim Vadisi`nin nereye yapılacağını ağustos ayında açıklayacaktı. Şimdi baba Zeki Aygün açıklayınca resmen elinde patlamış oldu bakan Ergün`ün.
Zeki Aygün`ün söylediğine göre Bilişim Vadisi, Darıca`da yapılacakmış.

http://bizimkocaeli.com/guncel/24982-baba-aygun-a ...yecek.html

Hakan Sungur
7 yıl önce - Cum 16 Tem 2010, 21:48

Bilişim Vadisi'nin başından Kocaeli'yi kaldırsınlar. Çünkü habere göre proje "küçük İstanbul'a" inşa edilecek. İstanbul-İzmir otoyolunun Körfez Geçiş Köprüsü de orada yapılıyor zaten. Senelerdir transit geçişin merkezi konumundaki İzmit, yine transit geçiliyor anlaşılan. Şimdi bana İzmit'te, Adapazarı'nda yaşamak için birer sebep söyleyin... Kocaeli ya da Sakarya üniversitelerinden birini bitiren bir insanın bu şehirlerde kalması için tek bir neden söyleyin... Var da ben mi bilmiyorum acaba?

cenk CAMCAY
7 yıl önce - Çrş 28 Tem 2010, 11:50

Alıntı:
Kocaeli servete kondu
Bakan Ergün, “Bilişim Vadisi Bursa’ya kayacak” iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyleyerek, “Bilişim Vadisi daha önce açıkladığım gibi Kocaeli’nde kurulacak” dedi. Bu arada KOTO’da yapılan “Bilişim Bölge Toplantısı”nda bilişim raporu tartışıldı

SANAYİ ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, bir süre önce İzmit’te düzenlediği basın toplantısında Türkiye’ye yılda 12 milyar dolar getirecek Bilişim Vadisi’nin Kocaeli’nde yapılacağını açıklamıştı. Ankara, İstanbul, Eskişehir ve Bursa illerinin de talip olduğu Bilişim Vadisi’nin Kocaeli’nde kurulacağının açıklanmasının ardından adı geçen illerde kulis çalışmaları hızlandırılmıştı.

BİLİŞİM VADİSİ KOCAELİ’NDE

Son günlerde Bilişim Vadisi’nin ilimizden Bursa’ya kaydırılacağı iddialarını cevaplandıran Bakan Ergün, “Bilişim Vadisi’nin yeri dedikodularla belirlenmez. Bakanlığımızda uzun araştırmalar sonunda Bilişim Vadisi, daha önce açıkladığım gibi Kocaeli’nde kurulacaktır. Değişiklik söz konusu değildir” dedi.

KOTO’DA BİLİŞİM TOPLANTISI

Bilişim Vadisi’nin Kocaeli’nde kurulacağının açıklanmasının ardından Kocaeli Ticaret Odası (KOTO), dün “Bilişim Bölge Toplantısı” düzenledi. KOÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan toplantıya katılan üyelere, KOTO tarafından düzenlenen “Bilişim Kenti Kocaeli Proje Taslağı” hakkında bilgi verdi.

KOCAELİ ÇOK UYGUN

KOTO tarafından düzenlenen toplantıda konuşmacılar, Kocaeli’nin Türkiye için bilişim kenti yer arayışlarında çeşitli kriterlerin ortalama değeri bakımından da öne çıktığı, rakibi olabilecek kentlere karşı avantajlı bir konumda olduğu görüşünü savunarak yer değişimine sıcak bakmadıklarını dile getirdi.

TOPLANTIYA KATILANLAR

KOTO tarafından düzenlenen Bilişim Bölge Toplantısına, KOTO Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan, KOTO yönetim kurulu üyesi Fuat Biçici, KOÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Oğuzhan Urhan, GYTE temsilcisi Doç Dr. Sinan Akgül, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı temsilcileri Ayhan Turhan ve Bahadır Kurt, KSO’dan Egemen Mert, GOSB’tan Saffet Arslan, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü’nden de Abdullah Yıldırım katıldı.

http://www.kocaelidemokrat.com/4805_Haber-kocaeli ...kondu.aspx

gokhan41
7 yıl önce - Çrş 28 Tem 2010, 13:44

Alıntı:
Senelerdir transit geçişin merkezi konumundaki İzmit, yine transit geçiliyor anlaşılan. Şimdi bana İzmit'te, Adapazarı'nda yaşamak için birer sebep söyleyin... Kocaeli ya da Sakarya üniversitelerinden birini bitiren bir insanın bu şehirlerde kalması için tek bir neden söyleyin... Var da ben mi bilmiyorum acaba?

transit falan geçildiği yok sana öyle geliyor.. ayrıca yaşamak istemeyen çeker gider, bu kadar basit..

cenk CAMCAY
7 yıl önce - Çrş 28 Tem 2010, 14:41

İzmit ,istanbul'dan sonra metropol özelliği gösteren tek ildir.Ufacık toprağı ile nüfus yoğunluğunda İstanbul'dan sonra en kalabalık ildir yine aynı şekilde İstanbulla beraber tüm il sınırları büyükşehir olan tek il İzmit'tir.
Yani İzmit transit geçilebilecek bir yer değildir öyle olsaydı günlük nüfusu 2 milyona yaklaşmazdı.Türkiyede nüfusu en çok artan illerin başında gelen il yine İzmit'tir.Bu örnekler artırılabilir.Dediğiniz gibi transit geçilen bir yer olsa bugün nufusu 2 milyona yakşamaz 100 binlerde kalırdı.

fange
7 yıl önce - Çrş 28 Tem 2010, 16:57

Alıntı:
Türkiyede nüfusu en çok artan illerin başında gelen il yine İzmit'tir

nasıl yani, izmit'in nüfusu istanbul, ankara, izmir ve bursa'dan daha mı yüksek oranda artış gösteriyor?

emre alb
7 yıl önce - Çrş 28 Tem 2010, 17:16

Alıntı:
İzmit ,istanbul'dan sonra metropol özelliği gösteren tek ildir.Ufacık toprağı ile nüfus yoğunluğunda İstanbul'dan sonra en kalabalık ildir yine aynı şekilde İstanbulla beraber tüm il sınırları büyükşehir olan tek il İzmit'tir.
Yani İzmit transit geçilebilecek bir yer değildir öyle olsaydı günlük nüfusu 2 milyona yaklaşmazdı.Türkiyede nüfusu en çok artan illerin başında gelen il yine İzmit'tir.Bu örnekler artırılabilir.Dediğiniz gibi transit geçilen bir yer olsa bugün nufusu 2 milyona yakşamaz 100 binlerde kalırdı.

Bana göre de basbaya transit geçiliyor. Nüfus yoğunluğu nüfus artış hızı bunlar gelişmişlik göstergeleri değil. Başka şehirlerin nasıl geliştiğini görüyorum ve İzmit'in nasıl da geride kaldığını açık seçik görebiliyorum. İzmit'in nüfusu artıyor evet, ama bu sağlıklı bir artış değil, şehirleşme anlamında, sosyal anlamda ilerleme değil gerileme söz konusu. Kimse buraya bu şehrin sunduğu yüksek eğitim - sağlık standartları için, sosyal hareketlilik için göç etmiyor. İş bulmak için geliyorlar, ya da kendi köylerinde işsiz gezeceklerine buradaki akraba ve hemşehrilerinin ağırlıkla yaşadığı beldelerde mahallelerde yaşamayı tercih ediyorlar. Bunun sonucu da gelişen ve parlayan bir şehir yerine bir sürü kasabanın birbirine ulanmış katışmış hali gibi görünen bir metroköy çıkıyor. Demografik verilere bakınca da bu inkar edilemez biçimde net olarak görülüyor. Eğitimde, sağlıkta, kentleşmede, sosyal kültürel alanda her yıl bir kaç sıra daha aşağıya iniyor Kocaeli.

Bilişim Vadisi Kocaeli'ye yapılacak iyi güzel. Peki bu vadide çalışan insanlar nerede yaşayacaklar? Kazandıklarını nerede harcayacaklar? İstanbul'da elbette. Çünkü İstanbul bütün keşmekeşine rağmen insanların yaşamak istedikleri bir şehir. Gebze ya da İzmit ise mecbur kalmadıkça uğramayacakları yerler. Algı bu şekilde. Ve gerçek bu. İstanbul'dan bir yıldız şehir yaratılmaya çalışılırken Kocaeli feda edildi. Ve bu şehrin beceriksiz basiretsiz yöneticileri de bunu izlemekle yetindi. Kocaelili de hiç sesini çıkarmadı, kaderine boyun eğdi. Yazık ki bunu değiştirebilecek bir dinamik de görmüyorum.

emre alb
7 yıl önce - Çrş 28 Tem 2010, 17:18

Alıntı:
nasıl yani, izmit'in nüfusu istanbul, ankara, izmir ve bursa'dan daha mı yüksek oranda artış gösteriyor?

Oran olarak ilk sıralarda benim bildiğim.

cenk CAMCAY
7 yıl önce - Çrş 28 Tem 2010, 17:29

Alıntı:

Cümlem biraz düşük olmuş anlatmak istediğim en fazla nüfusu artan illerden birisi İzmit'tir demeye çalıştım.Ama verdiğiniz illerden bursa,izmir ve istanbul nüfus artış hızı izmit'ten geridedir.Ankara ise çok az bir önündedir.Verdiğim linki incelerseniz göreceksiniz.

http://www.hukuki.net/showthread.php?67015-T%FCrk ...t%FD%FE%FD

Bu arada Emre bey söylediklerinize İzmit'in hakettiği gibi yönetilmediği konusunda katılıyorum ama şunuda unutmamak lazım İzmit sıradan bir Anadolu kenti değil çok dinamik bir kent bu dinamikleri iyi kullanan bir yönetim ilin başına gelirse İzmit 5 yıl gibi bir sürede olması gereken yere çok çabuk gelebilir o yerde bana göre İstanbul'dan sonraki ülkenin en önemli 2 numaralı şehri konumudur.

hamdi levent
7 yıl önce - Prş 29 Tem 2010, 16:43

yeri belirlenmiş mi?nereye kurulacak?olursa muhteşem olur bir de alan içerisine bir çok üniversitenin çalışma yapabileceği alanlar tahsis edilir ve büyük ölçekli meslek lisesi de yer alırsa proje çok daha verimli olur

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET