Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Abdülmecid Efendi Köşkü
12   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Aydinsert
13 yıl önce - Prş 21 Ekm 2004, 08:56
Abdülmecid Efendi Köşkü
(+)

(+)

(+)

(+)

(+)
(+)

(+)

(+)

(+)

(+)
(+)

(Göksu da gün batımı adlı tablosu)

(Tevfik Fikretin sis şiirinden etkilenerek
yaptığı ünlü sis tablosu)

(babası 32.Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz)

(oğlu Kemalettin efendi)
(kızı dürrüşehvar sultan)


Yapı Kredi’nin 60. kuruluş yıldönümü nedeniyle hazırlanan Abdülmecid Efendi Resim Sergisi, İstanbul köşklerinin en ihtişamlısında, Abdülmecid Efendi Köşkü’nde ressamlığıyla ünlü son halifenin 35 yağlıboya tablosu ve 25 deseni sergilendi.
Hanedanın bir üyesi olarak devlet görevleri yanı sıra ressamlığı ve sanatsal olaylara verdiği maddi-manevi destekle de tanınan Abdülmecid Efendi, 1909’da kurulan Osmanlı Ressamlar Cemiyeti’nin fahri başkanlığını da yaptı.
VE KÖŞK
Abdülmecid Efendi Köşkü, eski İstanbul köşklerinin en ihtişamlısıdır. 200 dönüme yakın bir koru içerisinde, Mısır Hıdivi İsmail Paşa tarafından av köşkü olarak yaptırılan köşk, Yapı Kredi Bağlarbaşı Korusu’nda bulunuyor. Mimarı kesin değilse de bazı kaynaklarda mimar Valaury’nin adı geçer. Günümüze köşkün yalnızca selamlık binası ulaşmıştır. Kapısında kûfi yazıyla “Allah’tan başka galip yoktur” yazısı yer alır.

İsmail Paşa’nın ölümünden sonra Padişah II. Abdülhamit tarafından amcazadesi, son halife Abdülmecid Efendi için satın alınan köşk, sanatseverliği ve ressamlığı ile tanınan Abdülmecid Efendi döneminde birçok sanat ve edebiyat toplantılarının yanı sıra önemli siyasi toplantılara da ev sahipliği yapmıştır. Bankanın kurucusu Kâzım Taşkent zamanında koruma amacıyla satın alınmış ve restorasyon çalışmaları ile tüm özellikleri korunmuştur. Girişindeki salonun güzelliği, duvarları süsleyen rengârenk çinilerin geçmiş zaman havası, duvardaki Avni Lifij tablosu, şöminesi ve çeşme gibi ayrıntılarıyla günümüzden çekilmiş ince bir kültürü yansıtması; Mecid Efendi Köşkü’nün değerine değer katan özelliklerdir.
Adres: Gümüşyolu Cd. Kuşbakışı Sk. No.16

BİRAZDA KENDİSİNİ TANIYALIM:
Ne kudretli bir padişah ne de adı sanı unutulan şehzadelerden biri... Osmanlı'nın yıkılışında son veliaht iken Milli Mücadele'yi destekleyen, Cumhuriyetle birlikte halife ilan edilen, halifeliğin kaldırılmasıyla sürgüne gönderilen Abdülmecid Efendi, tarihin tozlu raflarından çıkarak tekrar kendisini hatırlatıyor.

Abdülmecid Efendi, 1922'de TBMM tarafından halife seçilir, 1924'te halifelik kaldırıldığında hanedan mensuplarına tanınan üç gün içinde ülkeyi terk etme 'ayrıcalığı' onun için geçerli sayılmaz. Hemen ülkeyi terk etmesi istenir. Üstün sanatçı kişiliği, demokratlığı, her zaman sivil hayatın içinde olmuşluğu bir gerçeği değiştirmiyor; o son halifedir. Bütün hanedan mensupları gibi yurtdışı sürgününde geçirir yıllarını. 1944'te kalp kriziyle hayata veda ettiğinde Reuter Ajansı kapsamlı bir biyografi ile birlikte bu haberi dünyaya duyurur.

İstanbul'da gömülmeyi vasiyet etmiştir; girişimlere rağmen bunda başarılı olunamaz. Cenazesi on yıl boyunca, Paris Camii'nin bir hücresinde mumyalanmış olarak bekletilir. Cenaze bazı özel girişimlerle 1954'te Medine'ye defnedilir. Kanuni Sultan Süleyman'a kadar gelen süreçte pek çok sultan çeşitli sebeplerle mumyalanır. Kanuni ile birlikte Osmanlı'da sünnileşme sürecinin tamamlandığı varsayılır ve bu tarihten itibaren sultanların mumyalandığına rastlanmaz. Son halifenin İstanbul'da gömülme vasiyeti sebebiyle on yıl mumyalı olarak bekletilmesi tarihin tekerrürü gibidir.MeReK
13 yıl önce - Prş 21 Ekm 2004, 19:52

Kapısına kadar gidip randevum olmadığı için içeri giremediğim, haftalar öncesinden rezervasyonların dolu olduğu bu muhteşem köşke gidemediğim için çok üzüldümdü. ANCAK Aydin sağolsun (aynen tahmin ettiğim gibi) gitmiş görmüş ve bu olağanüstü fotoğrafları çekmiş. Tebrik ederim bu forumdaki en enteresan en kaliteli en doyurucu ve en anıtsal resimleri sen çektiğin için.

salim_sabancilar
11 yıl önce - Cum 09 Şub 2007, 18:28
Abdulmecid kosku resimleri hakkında


Aydın Bey meraha,
Bizler Kütahya' da 15-20 yıldır çini imalatı işi ile meşguluz.
Geçen zamanda tabak çanak yanında  zaman zaman restorasyon ve dekorasyon işleri de yaptık
Bunlardan biri de Abdulmecid köşkü çini işleri idi.
Bu restorasyonu 10 önce yaptık. o zaman digital foto olmadığı için sınırlı resimler çektik ve iyi resimler de
değiller. Sizin resimler ile bizim resim arasındaki farkı www.ismailyigit.com.tr adresinden görebilirsiniz.
Sözün özü şimdi bu yaptğımız işleri toparayıp yeniden sunma niyetindeyiz.
Bizim yaptığımz restorasyon  ile ilgili olarak sizin resimlerinizi değerlendirmemiz kendi tanıtımımızda kullanmamız mümkün mü? Bize bu konuda yardımcı olursanız müteşekkir kalırız.
iyi günler dileriz.
Salim SabancılarAydinsert
11 yıl önce - Cum 09 Şub 2007, 23:19

merhabalar gerekli cevabı info@ismailyigit.com.tr ye gönderdim.

emre yılmaz

11 yıl önce - Cum 09 Şub 2007, 23:58

Sevgili aydınsert çok teşekkür ederiz bunları bizimle paylaştığın için.Sayende tarihimizin,medeniyetimizin izlerinden birisini gördüm ve iftihar ettim.Bugün aynı köşkün aynı sadelik ve ruhta yapılamayacağı kanaatindeyim,sebebi de o köşkü yapan insan malzemesinin gün olmayışıdır.çağımızın usta ve sözümona sanatkarları bu köşkü bu kompozisyonda yapıp ortaya çıkaramazlar...sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL