Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
irfan x
13 yıl önce - Çrş 20 Ekm 2004, 17:06
Atatürk'ün onuncu yıl nutku - [TARİH]


Türk Milleti;  

Kurtuluş savaşına başladığımızın on beşinci yılındayız. Bugün Cumhuriyetimizin onuncu yılını doldurduğu, en büyük bayramdır.  

Kutlu olsun.  

Bu anda, büyük Türk Milletinin bir ferdi olarak, bu kutlu güne kavuşmanın, en derin sevinci ve heyecanı içindeyim.  

Yurttaşlarım;  

Az zamanda çok büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan, Türkiye Cumhuriyetidir.

Bundaki muvaffakiyeti Türk Milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak  azimkârane yürümesine borçluyuz. Fakat yaptıklarımızı asla kâfi göremeyiz. Çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz. Yurdumuzu dünyanın en mamur ve en medeni memleketleri seviyesine çıkaracağız. Milletimizi en geniş refah vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağız. Millî kültürümüzü, muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız. Bunun için bizce zaman ölçüsü, geçmiş asırların gevşetici zihniyetine göre değil, asrımızın sürat ve hareket mefhumuna göre düşünülmelidir.  

Geçen zamana nispetle, daha çok çalışacağız. Daha az zamanda, daha büyük işler yapacağız. Bunda da muvaffak olacağımıza şüphem yoktur. Çünkü Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır, Türk milleti zekidir. Çünkü, Türk milleti milli birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir ve çünkü, Türk milletinin yürümekte olduğu terakki ve medeniyet yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meş'ale, müsbet ilimdir.  

Şunu da ehemmiyetle tebarüz ettirmeliyim ki, yüksek bir insan cemiyeti olan Türk Milletinin tarihi bir vasfı da, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. Bunun içindir ki, milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, zekâsını, ilme bağlılığını, güzel sanatlara sevgisini, millî birlik duygusunu mütemadiyen ve her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür.  

Türk milletine çok yaraşan bu ülkü, onu, bütün beşeriyette hakiki huzurun temini yolunda, kendine düşen medeni vazifeyi yapmakta, muvaffak kılacaktır.  

Büyük Türk milleti! Onbeş yıldanberi giriştiğimiz işlerde muvaffakiyet vadeden çok sözlerimi işittin. Bahtiyarım ki, bu sözlerimin hiçbirinde, milletimin hakkımdaki itimadını sarsacak bir isabetsizliğe uğramadım.  

Bugün aynı iman ve katiyetle söylüyorum ki, milli ülküye tam bir bütünlükle yürümekte olan Türk milletinin, büyük millet olduğunu bütün medeni alem, az zamanda, bir kere daha tanıyacaktır. Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş medeni vasfı ve büyük medeni kabiliyeti, bundan sonraki inkişafı ile âtinin yüksek medeniyet ufkundan, yeni bir güneş gibi doğacaktır.  

Türk Milleti;  

Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet Bayramını, daha büyük şereflerle,  
saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.[/b]Bence bu sözlerin her birini tekar tekar düşünerek okumamız gerekmektedir. Özellikle bugünlerde. Bu yüzden sizinle paylaşmak istedim...


nilayaygar
12 yıl önce - Pts 26 Arl 2005, 18:37

Çok haklısın.. Tekrar ve tekrar okumalılar.. Ama biz degil.. Ne kadar okusa da O'nu anlayamayan orumcek beyinliler....
Çünkü biz, içimizde ATAMIZLA dogduk ve buyutulduk.. Sukurler olsun ki O'nu canim gibi seviyorum, anlayabiliyorum ve yolunda yuruyorum!!!!  


Murat Tolga Karahanoğlu

12 yıl önce - Prş 25 May 2006, 04:56

    Kendi Sesinden 10. Yıl Nutku:


    -Türk Milleti Çalışkandır; Türk Milleti Zekidir!...
Necmettin K.

12 yıl önce - Prş 25 May 2006, 11:42
Adı Türk


Atatürk'ün onuncu yıl nutku baştan başa tamamen Türk evladına,Türk için,Türk tarafından ve Türk'çe olarak yapılmıştır.
  Her işi, her düşünceyi Türk için ve Türk gibi yapmalıyız.
  En büyük kıvancımız ve onurumuz budur.
  Onuncu yıl nutku başka propaganda konuşmalarına benzemiyor.Aslını ve olduğu şekilde şekilde kimliğimizi korumamızı istiyor.
  Atatürk'çü olmak için değil,Tarihte kaybolmamak için,kendimiz ve geleceğimiz için Atatürk'çü yani Türk'ün büyük atası gibi olmalı ve onon gibi gençliğimize sahip çıkmalıyız.


zafer yenidünya

12 yıl önce - Prş 25 May 2006, 12:55

Bence ONUNCU YIL NUTKU Okullarda mecburi ders olarak okutulmalı.
                                                                                                     
                                                                                                   ZAFER


mhalis
12 yıl önce - Prş 25 May 2006, 13:00

Kesinlikle katılıyorum, ilköğretimden başlayarak lise son sınıf dahil kesinlikle okutulmalı.
Üniversitede ise Devrim Tarihi içinde mutlaka yer almalı.ayşe sultan
12 yıl önce - Prş 25 May 2006, 13:20

Ne zaman Atamıza ait bir söz okusam bu düşünceye kapılıyorum, acaba şu Avrupa Birliğine girip girmeme tatışmalarına o tek celsede insana hayat dersi veren, kısa ve öz cümlelerinden hangisini sarfederdi..?

Ruhu şâd olsun..


alabay

12 yıl önce - Prş 25 May 2006, 15:09

Selâmlar,

Atatürk'ün ses kayıtlarını aac veya mp3 olarak barındıran kaynaklar var mı? Ya buraya veya özel olarak bana postalamak mümkün mü?
Arayıp arayıp bulamıyorum, bulunca da "broken link" çıkıyor karşıma. Sayfadaki şeyleri de dinleyemedim, sürücüleri var, ama çalışmıyor burada, herhalde fazla Vindofs'a dayanıyor.

B. Alabay


onurc
12 yıl önce - Prş 25 May 2006, 20:22

http://www.hemenpaylas.com/download/794383/Turk_G ..._.swf.html

Yaptığım bir çalışma vardı ve öylece bilgisayarımda duruyordu ve ilk kez linkini WowTurkey'de yayınlayıp sizlerle paylaşmak istiyorum.

Küçük bir animasyon diyelim. ( Ancak anlamı çok büyük... )  

Dosya Boyutu      :     563.19 KB
Dosya Açıklaması :     10.Yıl Marşı ve Atamız


çağatay mete
11 yıl önce - Pzr 10 Eyl 2006, 20:09

TÜRK TARİH KURUMU VE ATATÜRK ARAŞTIRMA MERKEZİ ADLI İKİ GÜZİDE KURUMUMUZ ATATÜRK VE ATATÜRKÇÜLÜK ÜZERİNE ÇOK SAYIDA DÜZEYLİ YAYIN ÇIKARMAKTADIR.BU YAYINLAR ARASINDA DEVLETİMİZİN KURUCUSU ULU ÖNDER ATATÜRK'ÜN YAZDIĞI VE YA BİZZAT DİKTE ETTİĞİ BİR ÇOK YAPIT VAR.ÖRNEĞİN:
     ATATÜRK'ÜN SÖYLEV VE DEMEÇLERİ 1-2-3 CİLT
     MEDENİ BİLGİLER
     KUMANDANLA HASBİHAL
     GEOMETRİ TERİMLERİ
BİZZAT ATATÜRK TARAFINDAN YAZILAN YA DA YAZDIRILAN BİR KAÇ ÖRNEK; BUNLARA EK OLARAK YÜZLERCE KIYMETLİ KİTAPTA ATATÜRKÇÜLÜK BİLİMSEL OLARAK TANITILMAKTA.İNTERNET ÜZERİNDENDE BU KURUMLARA ERİŞMEK OLANAKLI.İLGİLENENLERİN YÜKSEK BİLGİLERİNE ÖNEMLE SUNULUR.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET