Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Şeriat Nedir?
123 ... 293031   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Barış HAKAN

7 yıl önce - Sal 06 Tem 2010, 15:58
Şeriat Nedir?

Şeriat Nedir?
Hukuksal, sosyal ve fiziksel bir sistem, yaşam tarzıdır. Günümüzde tanımlaması din köküne dayandırılarak ayrıştırılsa da dinler çoğaltılarak ta şeriat sistemi iyice sulandırılmıştır. Dünyamız da hiçbir ülke veya bireyin huzurlu yaşayamamasının sebebi şeriat sisteminin dünyada yaşanmamasından kaynaklanmaktadır. Günümüzde İran ve benzeri ülkelerin yönetim sistemine şeriat densede! O, Ülkelerin yaşadığı şeriat, Hak'kın şeriatı Kur'an şeriatı değildir. Hak'kın Şeriatı yaşanmış olsa idi mutsuz, aç, fakir, çaresiz hiçbir insanı yer yüzünde mumla arasak bulamazdık.

Şeriat;
* Kişi hak ve özgürlüğünün eşitliliğidir.
* Kişiye, hayvana, nebata sevgi, saygı ve merhamettir.
* Mülk sahibi Cenabı Allah'tır. İdare ve yönetimi devlet adamlarındadır,
* Devlet adamları efendi değil hizmetçidir.
* Mülkün varisleri kullanıcıları eşit olarak bütün canlılardır.
* Şeriat komşusu açken tok yatana huzur vermez!
* Tonlarca hayvanları kesip leş olarak buz hanelerde yatmalarına izin vermez!
* Topal karıncanın bile hakkını sorar, şeriat.
* Eşitlik, özgürlük, ar, haya, sevgi ve aşktır.
* Mutluluk, saadet ve huzurdur.
* İsraf yapmamaktır. Anarşi yapmamaktır. Aç gözlü olmamaktır.
* Yedi sülalesini düşünerek bencil aç olmamaktır. Paylaşmaktır ve yaşatmaktır,
* Hz. Peygamberlerin ve Salih kulların yaşam yönetim sistemidir şeriat.

-------------------------------------------------------------------------------

Bu başlığın açmamın sebebi birçoğumuz şeriatin anlamını bilmeyip ya da kısmen bilip anlamak istemeyenler ve şiddetle karşı gelenler için açmak istedim. Aslında bende şeriatı anlamını bilmeyip çok kötü bir rejim olduğunu düşünüyordum. Öğrendikten sonra yanılgımı düzelttim.

Şimdi izin verirseniz. Bu konu üzerinde seviyeli, tarafsız ve birbirimizi kırmadan hele hele hiç incitmeden tatlı dille bir takım yorumlar yapmanızı istiyorum. Birde şunu söylemek istiyorum. Kesinlikle ben bir siyasi taraf olup farklı görüş olanlara karşı bir amaç için yapmıyorum. Çünkü çok merak ediyorum. Neden şeriat denilince akla İran rejimi, Ortadoğu İslam ülkelerin rejimi, erkeklern emri gibi geliyor. Yani yanlış bir tanım ve yaklaşım çok kötü noktalara getirdi. Özellikle şeriata karşı olanlar inanılmaz hakaret, küfür ve aşağılayıcı edenler gördüm. Özellikle facebook sitesinde rastlamamak mümkün değil.

Saygılarımla...

Ali Kocaçiftçi
7 yıl önce - Sal 06 Tem 2010, 16:00

Anlattığın şeriatı dünyada hiç kimse uygulayamaz. Dünya anlattığın kadar temiz bir yer değil.

Turgay34
7 yıl önce - Sal 06 Tem 2010, 16:04

Şeriat, din demektir..
Dinin hükümleri demektir..
Kur'an demektir..
Ülkemizde ısrarla farklı anlamlar yüklenmek istenen bu kelime bizim mukaddes değerlerimizi temsil eder.. Bu durumda zaman zaman "kahrolsun şeriat" diye ortalığı ayağa kaldıranlarınn halini Allah'a havale etmek lazım.. Konuyu açan arkadaşımızı tebrik ederim.. Bu başlığın "şeriat" kelimesinin doğru anlaşılmasına vesile olmasını temenni ediyorum..

serkan alkan
7 yıl önce - Sal 06 Tem 2010, 17:32

şeriat arapça hukuk demektir. islam şeriatı - islam hukuku. şeriat diye bir yönetim biçimi yoktur.

muhammet ali topal

6 yıl önce - Cum 22 Tem 2011, 17:31

şeriat dindir dinde seriattir

_cubbeli-ahmet-hoca-seriat-nedir-ve_news
izleyin öğrenin

Can38
6 yıl önce - Cum 22 Tem 2011, 17:35

Alıntı:
a. din b. Kur'an'daki ayetlere, Hz. Muhammed'in sözlerine dayanan İslam kanunu, İslam hukuku.

Sözlük böyle diyor. Ama şeriati dini kafasına göre kullanma olarak öğrenmişiz/öğretmişiz. Keşke otobüse isim arayacağımıza buna arasaydık.

Ertuğrul MERTEL

6 yıl önce - Cum 22 Tem 2011, 17:42

Şeriat Hz.Muhammede ve ondan öncekiler için Devrin Peygamberine gelen ayetleri kabul edip , hayatında tatbik ettiğin yol ve yöntemlerde onu rehber ve hukuk olarak kabul etmektir benim bildiğim ...
Şeriat arapça kökenli olduğu için bazıları öcü muamelesi yapsada hukuk biçimi ... Avrupa'nın hukukunu alınca çağdaş olursun diye kafasına kazınanlar onu öcü olarak kafalara giydirmişler ...
Hangi hukuk olursa olsun önce İnsanı bulacaksın ... İslam önce insanı insan yapıp sonra da hukukun kurallarını ortaya koymuştur ...
Yoksa sadece hukuk kuralları iş yapmaz aslı itibariyle . Ona uygun ,insanda lazımdır ... Ta ki maksud oluşsun ... Yoksa kurallar güçsüze uygulanıp , güçlüye uygulanmazsa burada Adalet kavramı kalmamıştır ki Şeriatla yönetilmek bir şey ifade etmez ... İşte burada İnsan faktörü devreye giriyor ...

Şeriattan bir ayetli örnek verelim....
"Ancak asıl önemli olan insanın her şart ve durumda adaletten hiçbir şekilde taviz vermemesi gerekliliğ hsusunda"
"Ey iman edenler, kendiniz, anne-babanız ve yakınlarınız aleyhine bile olsa, Allah için şahidler olarak adaleti ayakta tutun..." (Nisa Suresi, 135)
Kutsanan Adalettir ...
Dinin ruhu Adaleti tesisle başlar ... Adalette vicdanlarda ... Şeriat vicdanın sesidir ... Her neki vicdana uygundur şeriata da uygundur vesselam ...

En son Ertuğrul MERTEL tarafından Cum 22 Tem 2011, 17:44 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

ilker22
6 yıl önce - Cum 22 Tem 2011, 17:43

Varmı şeriat te Allahın verdiği can ı almak .Merak ediyorum

Ertuğrul MERTEL

6 yıl önce - Cum 22 Tem 2011, 17:46

Var ...
Cihad dene kavram Savaştır ... Savaştada öldürmeyip ne yapacaksınız ....
Ve bilerek bir canlıyı öldüreni öldürmek vardır mesela ... yani insanı tammüden öldüren öldürülür. Veya diyet öder yakınlarına ...
Bu aklıma gelen bir kaç örnek ...
Fakat bunu Devlet yapar ... Şahıslar değil ...

ilker22
6 yıl önce - Cum 22 Tem 2011, 17:49

Alıntı:
Var ...
Cihad dene kavram Savaştır ... Savaştada öldürmeyip ne yapacaksınız ....
Ve bilerek bir canlıyı öldüreni öldürmek vardır mesela ... yani insanı tammüden öldüren öldürülür. Veya diyet öder yakınlarına ...
Bu aklıma gelen bir kaç örnek ...
Fakat bunu Devlet yapar ... Şahıslar değil ...

İran ın uyguladığı nedir acaba.Recm ediyorlar mesela taşlıyorlar.Onlar kendi içlerinde savaşta mı .

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 293031   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET