Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Restorasyon
123 ... 717273   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Denem

13 yıl önce - Çrş 20 Ekm 2004, 08:24
İzmir Restorasyon

Almanya ikinci dunya savasindan sonra, usenmemis, fotograflardan butun eski sehir merkezlerini yeniden insa etmis. Bari sadece Konak Meydani'ni yapsak.

The Courthouse on the left was intensively fire damaged. Instead of restoring the building, the municipality razed it, and replaced it with a soviet looking concrete block. The red borders show the area that require a facade reconstruction. The Yellow Barracks to the right are within the yellow frame. This building, very much in along the lines Berlin, Kaliningrad and Dresden rebuilt their defining cathedrals, needs to be completely rebuilt. The green framed building, for the sake of an eye-pleasing town square silhouette, needs to be leveled.

The facades of this section of this city need to be reconstructed. Yellows indicate restoration requirements, greens include complete restructuring. The only surviving pre-blaze three storey building can be seen under yellow. The municipality must act quickly to prevent irreversible deterioation. The high rise buildings on both sides and the high demand for expensive estate destroyed %95 percent of the city's neo-classical architectural past.

Cok mu fantezi kuruyorum Mehmet yasa?

En son Denem tarafından Çrş 08 Hzr 2005, 17:30 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Mehmet YASA

13 yıl önce - Çrş 20 Ekm 2004, 12:22

İzmir için biraz fantezi olabilir bunlar.Yani eskiden var olan binaları fotoğraflardan tespit ederek yeniden inşaa etmek işi...bu iş için deli paralar ve uzman ekipler gerekir..almanya bunu yapabilecek güçte olabilir ama biz maalesef..Üstteki Konak Meydanı fotosunda sağda yer alan Sarı Kışla binası idi. Konak Meydanı düzenlemesinde Sarı Kışla’nın saat kulesine bakan cephe izi sembolik olarak bir duvar ile belirtildi...
Ok ile gösterdiğim,insanların önünde oturduğu 1 metre yüksekliğindeki duvar

(+)

Yine sizin aynı fotoğrafınızda soldaki devlet yapılarını (emniyet,defterdarlık vs.) yok etmek ve yerine eskiden orada olanları koymak galiba imkansız..yapılabilecek tekşey o binalara bakım yapmak, modernleştirmek olabilir diye düşünüyorum...

En alttaki Pasaport fotoğrafınızdaki sağdaki tarihi yapı özel mülkiyet, sahibi İstanbullu diye biliyorum..çirkinlik abidesi..mal sahibi bakım yapsa yada ufak bir girişimde bulunsa ona destek gelecektir ama çürümeye tekedilmiş olarak duruyor maalesef..Pasaport İskelemiz geçen yıl restore edildi, gayet iyi durumda..Sitede fotoğrafları var...

Kısaca biraz daha gerçekçi olmak gerekirse şuan mevcutta bulunan yapıları kurtarmak, onları restore etmek gerek öncelikle..Örneğin bir Tarihi Kemeraltı Çarşısı projesi var belediyenin, bunu hayata geçirmek gerek, binaların cephelerinin restore edilmesi, yol kaplamalarının, ferforjelerin,tabelaların,ışıklandırmaların projemizde düşünülen gibi uygulanması bu çarşıya bambaşka bir hava getirecektir..Agora’yı, Kadifekale’yi ve Bayraklı’daki Smyrna antik kentini çevresiyle beraber düzenlemek, İzmir’i tarih ve turizm kenti yapmak hedefler içindeki en büyük hedef olmalı...Bu arada tarihi yapısı olan vatandaşların da binalarını korumaları, gelecek kuşaklara teslim etmeleri yeterli olacaktır...

Denem

12 yıl önce - Cum 21 Oca 2005, 02:43
tartismayi buraya tasidim

Antalya'ya yapilan Kremlin ve Venezia otellerini gorduk. Aslindan farki yok nerdeyse. Bizim de Izmir'e yapacaklarimiz biraz Disneylandvari olacak ama Kizlaragasi'ndan daha yeni duruyor olmazlar. Yeter ki, halkin bu islerin gerekliligine inanmasini saglayacak bir baskan olsun. Pristina olsa yapardi.

Toplam 10 tane bina yapsak yeterli:

Sarikisla

Pasaport'un eski unlu otelleri

Alsancak evleri

Yunanistan'dan tutun Latin Amerika'ya kadar her yerde benzer rekonstruksuyonlar yapilmis. Varsova'nin II. Dunya savasinda yokolduguna bugunun sehrini gorunce anlamak zor. Butun kiliseleri yeniden insa etmisler.

Restorasyon gerekenler
Restorasyon olarak da Bayrakli sahil ve Asansor cevresinin cok acele duzeltilmeleri lazim, oralardaki evler bir sonraki depreme dayanacak gibi durmuyor. Tek tek ev bakimi yapmakla sokak olarak restorasyon arasinda fark var. Bayrakli'nin ranta kurban verilmeden sehre kazandirilmasi lazim, denize sifir ev sayisi ve yogunlugu hem Alsancak hem Karsiyaka'dan cok.

Bayrakli

En son Denem tarafından Çrş 08 Hzr 2005, 17:33 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Kamuran sürer
12 yıl önce - Cum 21 Oca 2005, 08:46

Sevgili Denem,
Sari kisla sevdasindan vazgeçmen daha doğru olur bence,
çünkü hem yeri, hem maliyeti hemde işlevi uygun degil artık.
Ama diğer fikirlerine katiliyorum.
Restorasyonun yanında ağaçlandırmayada çok daha fazla önem verilmeli artik.

Rahmetli Piriştinanın diktirdiği palmiyeler gibi bir çok cadde ve meydana yetişmiş çam ağaçları da diklilmeli muhakkak.

Kadifekalenin çevresini de restore edilip gecekondulardan arındırmalı ve Unveside Olympiat oyunlarindan evvel gerçekleştirilmelidir tüm bu çalişmalar.

Zaman az maliyeti çok ama uğraşılsa fazlası ile geri döner sermaye ve izmir hem para hem prestij hemde en mühimi kalite ve güzellikler kazanabilir.

Turker Bayrak
12 yıl önce - Cum 21 Oca 2005, 19:58

Sevgili arkadaşlar,
Eski binalarin korunması, lüks değil paha biçlemez bir işlemdir ve sizleri temin ederim, bu konudaki duyarlılık da bir ulusun kültür düzeyinin doğrudan göstergesidir. Bu nedenle Denem'in düşüncelerine aynen katılıyorum.
Maalesef Almanya ve Ingiltere gibi ülkeler 2. Dünya Savaşi sonrası eski binalarini yenileme çabasına düşerken bizler de ayni yıllarda bütün dünyayı kıskandıracak kalitedeki tarihsel dokumuzu var gücümüzle yok edip yerine apartman dikmeyi tercih ettigimiz için çirkin sehirlerde yaşamaya mahkum olduk. Ustelik bu hatadan dönmek için de kimsenin bir çaba göstermeye niyeti falan yok belli ki.
Bu konudaki üzüntümü anlatacak kelime bulamıyorum dogrusu.

Kamuran sürer
12 yıl önce - Cmt 22 Oca 2005, 11:19

deneme bende katılıyorum ama bahsettiği
Sarıkışla 90 sene evvel yanmış kül olmuş, yerinde tek bir taş bile yok
ve bu gün konak meydanının oratsı sayılır.
Ayrıca geçen sene yapılan bir düzenlenme ile Sarıkışlanın anısına, temelleri duvarlara belirlendi ve park halinde kullanılıyor.
ama çevrede restore edilmesi gereken yüzlerce bina var.
Sarıkışla yok
ve yeniden inşasına da harcanacak para ile yakin çevredeki yüze yakın mevcut ayakta kalabilmiş bina restore edilebilir. Ayrica milyarlar harcanıpta yeni düzenlenen konak meydanını tekrar sil baştan düzenlemek gerekir

Denem

12 yıl önce - Cmt 22 Oca 2005, 22:20
Yoo

Sarikisla 90 sene once yanip kul mu oldu? Hic alakasi yok. Izmir'in yanan kisimlari arasinda Sarikisla, Karsiyaka, Goztepe, Alsancak yer almaz. Yanginda yokolan, Izmir'in Frenk, Ermeni, Rum Mahalleleri; simdiki Ataturk meydani ve su anki bos fuar alaninin HEPSINI kapsayan yerlesim alaniydi (Kucuk Paris diye anilan yer). Ermeni, Rum Orthodoks ve Frenk Katolik katedralleri bugunun fuar alani olan yerde kuruluydu.Yabancilarin sermaye yatirimlarinin bulundugu Pasaport, Basmane civarindaki istasyonun bulundugu araziler yandi. Goztepe (Karatas, Mithatpasa) Musevi mahallesi oldugundan, Alsancak (Punta) Italyan levantenlere ait oldugundan, birakildi. Hatirlanirsa, Italyanlar Antalya'dan cekilmisti. Fransizlar, Ingilizler, Amerikalilar Izmir'deki yatirimlarini kaybettiler, cunku onlar Itilaf devletleriydi. 1923 (80 sene) once yananlar onlardi.

Sari Kisla, ya da Kışla-yı hümayun, 1955'te Adnan Menderes'in modernlesme(!) adi altinda yaptigi betonerma darbesinde, belediye tarafinda yikildi. Kordon evleri 1970'lere kadar duruyordu, Kordon apartmanlarinin uzerindeki tarihlere bakalirsa anlasilir. Izmir'in onemli bolumu 1955'te ranta kurban gitti, 1970'teki nufus artisi kalan ne varsa (Mithatpasa) sildi supurdu. Kimse savasi, Yunanlilar'i falan suclamasin. Izmir'in asil cirkinlik nedeni RANTtir. Kanit mi? Karsiyaka'ya bir tane ates yakilmadi.

www.izmir.bel.tr

Konak Meydanı'nın Tarihçesi
Konak meydanı veya İzmirlilerin deyimiyle "tarla" ve "dolma" olarak adlandırılan boşluğun 1955'ten önce, kentin kamusal merkezi olduğu biliniyor. Çünkü bu boşluğun büyük bölümünü "Sarı kışla ve talimhane" meydanı oluşturuyordu. 1829 yılında tamamlanan kışlanın, Saat Kulesi yönüne bakan cümle kapısının sınırladığı ve denize kadar uzanan alan, İzmir Hükümet Konağı'na atfen "Konak veya Kışla Önü" meydanı olarak adlandırılırdı. Hatta adı "Atatürk Meydanı" olarak değiştirilmişti.
1950 yılında Belediye Meclisi'nde alınan kararla, şehrin merkezinde kalan askeri garnizonun dışarıya taşınması fikri benimsendi. Milli Savunma Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonunda, belediye tarafından askeri amaçlı beş adet binanın yapılması ve bakanlığa devredilmesi üzerinde anlaşıldı. Buna karşılık Sarı Kışla da belediyeye verilecekti. 1955 yılında binalar bakanlığa teslim edildi. Belediyeye geçen Sarı Kışla binası ise yıktırıldı. Kenti imar etmeye çalışan belediyenin bu alanı çağdaş bir kent meydanı olarak düzenleme çalışmalarına hemen başladığı anlaşılıyor

Sarikisla'nin kesme sarimsak taslari, demirleri, mermerleri, kimbilir hangi Istanbul yalisini susluyordur simdi. Bina'dan geriye hitabnamesi kaldi, yikimi gerceklestiren mutahit, bahcesinden cikip geri getirdi. Tabii, mevcut sikintili kaynakla once Izmir'in binlerce metruk yapisi restore edilsin, ama belediyenin yiktigi Sari Kisla'yi yerine geri koymasi bence boyunlarinin borcu. Ayni sey, meydanin solundaki emniyet mudurlugu icin de gecerli: Onlarin da Adliye sarayi'ni geri vermeleri lazim. Eger Atina'daki Yunanlilar eski Izmir binalarini oraya dikiyor ve biz Izmir'de bunu yapamiyorsak, ortada bir terslik var.

Mehmet YASA

12 yıl önce - Pts 24 Oca 2005, 13:45

Denem, gözlemlerin, düşüncelerin ve çalışmaların çok güzel ama
Alıntı:
belediyenin yiktigi Sari Kisla'yi yerine geri koymasi bence boyunlarinin borcu.

lafına katılamıyorum.. O zaman 1955'teki yönetimi geri getirmekte gerekicektir..Geçmiş dönemlerin yaptığı hataları yeni yönetimlerin düzeltmelerini beklersek o kadar çok hata vardırki.. Sarı Kışla'dan bence de vazgeçsen iyi olcak, çünkü olamayacak birşey..Daha gerçekçi ve uygulanabilirliği yüksek yerlere yönlenelim..Kadifekale'yi kurtaralım, Agora'yı kurtaralım, Kemeraltı'nı, Alsancak evlerini kurtaralım, Ayavukla Kilisesini, Bayraklı'yı ve daha birçokları..Kurtarılamayı bekliyorlar.. Yukarlarda yazdığın "Piriştina olsaydı yapardı" yazmışsın, ona katılıyorum işte..Yaşasaydı daha çoook şeyler yapacaktı..
Ama yinede bu konularla ilgilendiğin için hem seni hem ilgilenen ve cevap yazan diğer arkadaşları Tarihe olan duyarlılıklarından dolayı tebrik ediyorum..

Kamuran sürer
12 yıl önce - Sal 25 Oca 2005, 11:05

Sevgili memhetyasa35,

bildiğim kadarı ile sen büyükşehirde restoratörsün.!?
son durum hakkında bizleri aydınlatırmısın Lutfen,
Rahmetli Piriştina dan sonra durum nasıl, şu an hangi proje ağır hangisi iyi gidiyor ?
dün aşağıdaki haberi okuyunca hem üzüldüm hem çok sinirlendim.
konaktaki piriştinanın yeşil alan ilan ettiğgi parsele Bağ-kur hizmet binası yapacakmiş...
halbuki takas yolu ile bu bina daha uygun bir yere yapılabilir.

Sevgili DENEM asıl bunlara takmak ve ilgilenmek gerekir.

http://ya2005.yeniasir.com.tr/01/24/index.php3?ka ...lum=gunluk

Mehmet YASA

12 yıl önce - Sal 25 Oca 2005, 18:43

Evet, Kamuran Bey, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihsel Çevre ve Kültür Varlıkları Müdürlüğü’nde Restoratör olarak çalışıyorum. Rahmetli Piriştina’dan sonra durum eskisi kadar iyi değil tabii, yeni Başkanımız alışma evresini atlattı sanırım ama insanlar hizmet bekliyorlar..Şu anda Belediye’nin en yoğun olarak üstünde durduğu konu 2005 UNIVERSIADE OLİMPİYATLARI.. Belki bu yüzden diğer işlere kaynak ayrılamıyor fazla ve uygulamalar azalmış durumda..

Yukarıda linkini verdiğiniz konuya bende şaşırdım doğrusu..Bağkur’un bina yapmayı istediği alanın mahkemesinin belki 2 yıldır devam ettiğini ve buranın yeşil alan olarak kullanılması için takas önerileri yapıldığını ve bu işin çözülmek üzere olduğunu biliyordum bende , ama böyle bişeyi okuyunca şaşırdım doğrusu..Burası Kemeraltı Çarşısı’na giden yaya yollarından en çok kullanılan biri aslında ve insanlar bu alanın etrafından dolanarak dar bir yol ile ulaşabiliyorlar arka taraftaki caddeye..Ben şahsen oraya Bağkur binası yapılmasına karşıyım, dediğiniz gibi takas yoluyla çözülmesi gereken bir alan..Odamdan gözüküyor bu alan, merak edenler olabilir:

(+)

Müdürlüğümüzün yürüttüğü çalışmaların son günlerde en önemlisi olarak gördüğüm Kemeraltı Projesi’ni sürdürüyoruz..Anafartalar Caddesi üzerindeki binaların cephe bakım projeleri tamamlandı.Kemeraltı Esnaf Derneği ve Konak Belediyesi ile ortak yürütülen Kemeraltı Projesi’nde esnaf ile birebir görüşülerek olay anlatılıyor ve olumlu tepkiler alıyoruz..Esnaf cephelerini bizim hazırladığımız projeye uygun olarak düzenleyecek Belediye de yer döşemelerini, aydınlatmaları, tuvalet ihtiyacını halledecek, trafik sorununu çözecek... Ayrıca Havraların olduğu bölgede de Konak Bld. ile birlikte proje çalışmaları yapıldı, şuan Konak Bld. İşe bir yerden başladı, bir sokağı düzenliyor..Havraların restore edilmesi ve çevrelerinin düzenlenmesiyle bu bölge de canlanacak, Musevi cemaati de bu işin uygulanması için gerekeni yapacak.. Umarım bunlar kısa zamanda gerçekleşir ve Tarihi Kemeraltı Çarşımız bambaşka bir çehreye kavuşur...

Mimar bir arkadaşımız Dönertaş Sebilinin restore edilmesi için Rölöve çalışmalarına başladı..Sebilin yanındaki bir tarihi bina da sahibi tarafından restore ediliyor, otel yapacakmış..Güzel!!

(+)

Ayrıca, bir Şehir Plancısı arkadaşımız şuan Kadifekale Koruma-Geliştirme-Yaşatma Projesi çalışmalarını sürdürüyor.

Geçtiğimiz aylarda, mülkiyeti Vakıflara ait olan Emirsultan Türbesi Düzenlenmesi projesi için teknik yardım yaptık, arazinin rölövesini aldık..İlk etpta etrafını demir parmaklıkla çevirip içinin temizlenmesi, 2. etapta mezarların ve alanın içindeli hamam ve aşevi yapılarının restorasyonu var..Yaptığım bir 3D çalışmasını ve Emirsultan’dan bir foto yolluyorum..

(+)

(+)

Başka bir arkadaşımız da şu günlerde Susuzdede’de bulunan 3 tarihi yapının restorasyon projesini çizmekte..

Bunlar yaptığımız çalışmalardan sadece bazıları..diğer çalışmalarımızı da zaman zaman anlatırım bu başlıkta...

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 717273   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet