Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 8
Cemast
10 yıl önce - Prş 19 Tem 2012, 07:42

Yabancı bir ülkede, onların standardına entegre olamıyorsan, ikinci sınıf olarak kabul edilirsin. Çaba göstermek senin elinde. Hayır ben kendi kuralıma göre yaşarım dersen, dışlanırsın. Ekonominin iyi gitmediği bir dönemde uyum sağlayamayan kişiler göze batar ve göç etmek zorunda bırakılırlar. Bu son derece doğal bir durum. Kendi ülkesinde kuralları benimsemeyen bir kişinin dışarda başarılı olması mümkün değildir.

osmancık
10 yıl önce - Prş 19 Tem 2012, 08:35

Entegre olmaktan kasıt nedir? Zaten entegre olman engelleniyorsa 2. sınıf muamelesi görüyorsun demektir.

Volkan Cordan

10 yıl önce - Prş 19 Tem 2012, 09:44

Alıntı:
Entegre olmaktan kasıt nedir?

Arkadaş "entegre" et ve balık kesim tesislerini kastediyor

Alıntı:
Yabancı bir ülkede, onların standardına entegre olamıyorsan, ikinci sınıf olarak kabul edilirsin. Çaba göstermek senin elinde.

Evet bu Almanların sıkça kullandıkları ve belirli bir noktaya kadar anlaşılır bir argüman. Bulunduğun ülkede sistem dışında kalmamak için uyum (ya da sizin değişinizle entegre olmak) şart.

Fakat, almanların uyum altında ne anladığı ve açık toplum olup olmadığı da önemli.

Klasik ve klişeleşmiş bir Alman söylemi örneğin: "Toplum dışında kalmak istemiyorsan,meslek sahibi olmak ve alman toplumunda kabul görmek istiyorsan Almanca (dil) ve (mesleki) eğitim şart, yoksa işsiz kalıp alman toplumuna mali külfet olur veya ancak taşeron işler bulursun".

Buraya kadar hay hay...iyi güzel de...

...yine alman eğitim bakanlığı ve OECD`nin yaptığı Almanya araştırmasına göre: Eğitim düzeyi yüksek, hatta Almanya eğitim kurumlarında akademik eğitim almış mezunlar, aynı veya daha düşük puanla mezun olan alman meslektaşlarına göre, isim ve kültürel nedenlerden dolayı iş piyasasında ayrımcılığa maruz kalıyor, birçok kariyer yapabilecek/yükselebilecek kapılar kapalı tutuluyor", diye bir sonuca varıyor.

Sonuç: Söylemler ve uyum/entegre nutukları yani "Hatice" iyi güzel de, "netice" önemli!
Neticeye de baktığımız zamanda, özellikle eğitim düzeyi yüksek Türklere Almanya fırsat eşitliği sun(a)madigindan (veya daha kötü şartlarda...kariyer ve/veya para bakımından) ciddi bir tersine göç söz konusu.

Sen ülke olarak eğitimli/uyumlu Türkleri ayrımcılığa tabi tutuyorsan, genç yaştaki Türklere uyum sağlayın, dil öğrenin nutukları atmanın pek de bir anlamı kalmaz.
Zaten Almanya`da tüm uyum tartışmalarında bu yanlış söylemin sancılarını çekiyor.

veysel_d
10 yıl önce - Prş 19 Tem 2012, 11:44

Alıntı:

Yabancı bir ülkede, onların standardına entegre olamıyorsan, ikinci sınıf olarak kabul edilirsin. Çaba göstermek senin elinde. Hayır ben kendi kuralıma göre yaşarım dersen, dışlanırsın. Ekonominin iyi gitmediği bir dönemde uyum sağlayamayan kişiler göze batar ve göç etmek zorunda bırakılırlar. Bu son derece doğal bir durum. Kendi ülkesinde kuralları benimsemeyen bir kişinin dışarda başarılı olması mümkün değildir.

evet uzaktan ve duruma siyah beyaz bakilirsa öyle gözükebilir ama isin icindeysen ve toplumun nasil düsündügünü ister iscisiyle ister patronuyla veya akademisyeniyle böyle bir sey yazmazdin.

burada söz konusu medeniyetlerin catismasi, hristiyan ve bati kültürü ve insanlari islam kültürü ve insanlarina karsi. mesela alamanyada müslümanlara karsi göstertilen ayrimcilik ruslara veya japonlara karsi gösterilmiyor. bunlar kendi kuralina göre yasiyorlar fakat medya bunun üzerine varmiyor.

ispanyanin mallorca adalarini yüzbinlerce alman ve inglizler yerlesti. bun insanlar bir kelime ispanyolca bilmedigi halde orada rahatca yasayabiliyorlar, sanki kendi memleketindeymis gibi. nedense orada entegrasyon uyum saglamak gibi dertleri yok.

olayi anlamak icin burada tarihe bakmak lazim. hrisityan avrupa hic bir zaman yaninda baski bir dini kabul etmedi ve gelecektede kabul etmez. ispanyadadaki müslümanlar, balkanda yasayan türkler ve müslümanlar (srebrenitsa), polonyada, almanyada yasayan yahudiler bunlarin hepsi soykirima ugradi.

ben avrupada müslümanlar icin pek olumlu bakmiyorum. 10 sene icinde olmazsa belki 50 veya 100 sene sonra yine olaylar cikacak.

Misafir 200

6 yıl önce - Sal 16 Ağu 2016, 23:00

Suanda devlet bunu hizlandirmak icin herseyi yapmali. Ozellikle diploma sahibi ve isadami sanayici ne kadar varsa. Ulkeye tum varliklariyla cekmeli.

Misafir 23e

6 yıl önce - Sal 16 Ağu 2016, 23:24

Iyi okullarda okuyup geldim ülkeme, gayet de geçerli hatta kritik branşlarda, ne oldu? Devlet yüzüme bile bakmadı, özel sektör dışarıda bin kişi sırada bu iş için dedi. Yıllarım psikolojik tedaviyle mahvoldu. Dışarıda bu kadar acımasızlık görmedim.

yusufyuşa
6 yıl önce - Sal 16 Ağu 2016, 23:56

Türkiye'ye hoşgeldiniz lafı uygun oldu sanırım

Misafir 23e

6 yıl önce - Çrş 17 Ağu 2016, 10:54

Aynen Yusuf Bey, arkadaşlarım, her sözümün ardından "Eee Türkiye'ye hoşgeldin..." diyordu.

Eve dönmüştüm, ikinci günün sabahı kapımız çalındı. Daha sabahın körü ve kapı zili susmuyordu. Gözlerimde yarım kilo çapak, saçlar darmadağın, üzerimde şort ve atlet. "Genç adam hakkınızda şu şu şu var, öğleye kadar bir uğrayıverin". Olay şuymuş, pek saygıdeğer büyükelçiliğimiz benim onlara ilettiğim öğrenci durumumu Türkiye'deki gerekli mercilere iletmemiş. Hakkımda güzelce kararlar çıkmış.

Soluğu askerlik işlerinde aldım. Durumu anlatıyorsun, adam "bana ne" diyor bozuk plak gibi. Bu sayede mahkeme de görmüş oldum. Ne işim var buralarda, ben ne yaptım ki derken geçti gitti.
Unutmadan, benim gibi kiminiz kimseniz yoksa cidden berbat bir durum çünkü kağıt üstünde gibi yürütülmüyor işler. Basit işler bile bezdiriyor hayattan.

Misafir 139

4 yıl önce - Pts 30 Tem 2018, 12:52

memoli58

6 ay önce - Cmt 23 Tem 2022, 17:26

Almanyada her yil 250 bin Alman ülkeyi terkediyormus..

sayfa 8
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET