Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6
Alper 34
12 yıl önce - Cmt 10 Tem 2010, 19:54

Ne demişler "kuşu altın kafese koymuşlar ah vatanım " demiş meselenin ekonomik yönü en önemli madde olmakla beraber vatan hasreti apayrı bir şey...! ayrıca almanyada yaşayıp değerli görüşlerini yazanlara teşekkür ediyorum ufkumuzu açıyor bu tarz yazışmalar.

Tuna T.
12 yıl önce - Cmt 10 Tem 2010, 20:01

Alıntı:

Baska bir sebepte artik su af ola domuza bezeyen almanlarin yüzlerine tahamülün bitmis olmasidir.

Tutan yok sizi burda, yarın ilk Uçağı alın gidin .. Madem okadar zor şartlar altında yaşıyorsunuz
bir Almanda çok şükür kurtulduk şu Nankör herifden derse şaşırmayın.. buranın Ekmeğini suyunu yiyip içdiniz sonuçda Senelerdir

Güzel fatih

12 yıl önce - Cmt 10 Tem 2010, 20:01

Alıntı:
demek istedigim yillarca emek verdigimiz yasadigimiz bir ülke bizi sindiremiyor birakin bizi burda dogmus büyümüs cocuklarimiz bile ayni duygular icinde.Ben 1982 yilindan beri Türkiye disindayim cok ülke gördüm ve calistim,ama burasi kadar irkci ,komplex icinde yasayan ( yabancilara karsi ) yabancilarin sahip oldugu herseyi kiskanan ve yok olmasi icin calisan yabanci düsmanliginin kindergarten dan basladigi daha baska bir ülke tanimiyorum ve görmedim.
en fazla 5 yil daha burdayim sonra ver elini Türkiyem....
Selamlar.

Sayin Muhterem Abi onayliyorum aynen icindeyiz ...

Alıntı:
Ne demişler "kuşu altın kafese koymuşlar ah vatanım " demiş meselenin ekonomik yönü en önemli madde olmakla beraber vatan hasreti apayrı bir şey...! ayrıca almanyada yaşayıp değerli görüşlerini yazanlara teşekkür ediyorum ufkumuzu açıyor bu tarz yazışmalar.

Evet birbirimizin gercekleri ile paylasalim mesajlarimi okumuşunuzdur

Figen
site denetçisi

12 yıl önce - Cmt 10 Tem 2010, 20:08

Almanya'dan sadece Türkiye'ye geri göç başlamadı. Diğer ülkelere de geriye dönüşler yapılıyor.
Alman Hükümeti yeni göç raporunun bilgileri bu yönde. Federal İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı rapora göre, 2008'de ülkeyi terk edenlerin sayısı 1984 yılından beri ilk kez ülkeye göç edenlerin sayısından daha fazla. Hatta sadece yabancı kökenliler değil, Almanlar da ülkelerini terk ediyorlar. Almanya'dan başka ülkerelere göç edenlerin 563 binini yabancı kökenliler oluşturuyorken, 175 bin kadarını da Alman vatandaşları oluşturuyormuş. Son 50 yıldır Almanya'yı terk eden Alman vatandaşlarının sayısı hiç 2008'deki kadar yüksek olmamış. Göç edenlerin göç ettikleri ülkeler ile ilgili ise şu bilgi var raporda :
Alıntı:
Yüzde 74'ü başka bir Avrupa ülkesini tercih ediyor. Bunların da yaklaşık yüzde 55'i AB ülkelerine gidiyor. Yüzde 19'u ise aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Birlik üyesi olmayan Avrupa ülkelerine göç ediyor. Geri kalanıysa Asya, Amerika ve Avustralya gibi kıtalara giderken, Afrika'ya göç edenleri oranı sadece yüzde 3'te kalıyor.

Rapora göre yabancı kökenlilerin Alamnya'ya göç oranında da hafif bir azalma söz konusu. Bu azalma ülkeye göç eden Türklerin sayısında da göze çarpıyor. Almanya'ya en çok göç veren 4'üncü ülke olan Türkiye'den, 2008 yılında yaklaşık 28 bin kişi Almanya'ya gelmiş. Bu, 2007 yılına göre sadece yüzde 0,1'lik bir azalma anlamına geliyor. Tabii bunda yeni göç yasasının da çok etkisi olmuştur.

Anavatanlarına dönen bir çok insan, her ne kadar kendi vatanı olsa da, birçok sorun ile karşı karşıya kalabiliyor. Bunların başında dil problemi, sigorta/emeklilik, iş, ve elbette uyum sorunu yer alıyor. Bunun için Ankara bu günlerde bu konuda yetkili bir organ oluşturmayı planlıyor. Oluşturulacak bu kurum/birim geri dönen vatandaşlarımızın karşılaştıkları sonunları değerlendirecek, cözüm bulmaya çalışıp yönlendirecek. Fakat tam olarak bu birimin yetkisi/görevi ne olacağı henüz şekillenmedi.

bahadir16
12 yıl önce - Sal 13 Tem 2010, 12:53

Ben yakın zamanda Fransaya gideceğim ve bu sayfaları okuyunca o kadar çok soru işaretleri oluştu ki kafamda anlatamam.Acaba gitmemek daha mı iyi olacaktır diye sormuyor değilim kendi kendime... Bir kısım yazanlar abartıldıgı kadar kötü olmadıgından bahsediyorlar,bir kısım da ne yap ne et gitmeyin avrupaya der gibi yazmışlar .Şimdi kafam gerçekten çok karıştı arkadaşlar...

serkanbirinci

12 yıl önce - Sal 13 Tem 2010, 13:20

Alıntı:
Ben yakın zamanda Fransaya gideceğim ve bu sayfaları okuyunca o kadar çok soru işaretleri oluştu ki kafamda anlatamam.Acaba gitmemek daha mı iyi olacaktır diye sormuyor değilim kendi kendime... Bir kısım yazanlar abartıldıgı kadar kötü olmadıgından bahsediyorlar,bir kısım da ne yap ne et gitmeyin avrupaya der gibi yazmışlar .Şimdi kafam gerçekten çok karıştı arkadaşlar...

Bence git dostum, en azindan bir kac sene kalip Avrupa mantelitesini, insanlara saygiyi, farkli bir kültür görüp kendini gelistirirsin, ama oraya gittiginde deplasmanda yasiyacagini unutma sakin:)

husshho
12 yıl önce - Sal 13 Tem 2010, 13:21

Sanıyorum pek çoğunuzun sorunu Almanya ile ilgili. Bunu her ülkeye genellememek gerekli. Yani İngiltere ülkede yaşayan yabancı kökenlileri çok iyi entegre etmiş durumda ve daha iyi entegre nasıl ederiz diye de sürekli düşünüyorlar. Bu yüzden kısa ve uzun vadede İngiltere'de özellikle de Türklere yönelik ırkçı hareketler olacağına hiç ihtimal vermiyorum. Buradaki Türk topluluğu da topluma entegre olabilmek, kendilerini her alanda kabul ettirebilmek için elinden geleni yapıyor.

Ziyaret için Berlin'e gittiğimde sadece eşim ve arkadaşlarımla Türkçe konuştuğum için bile ters ters bakan çok kişi ile karşılaştım. Bir keresinde Frankfurt havaalanından transit geçerken, kendisiyle İngilizce anlaştığım bir dükkan sahibi "Neden Almanca bilmiyorsun?" diye beni azarlama boyutuna getirmişti. Ha cevabını almıştı o ayrı Ama Almanların yaklaşımı biraz da böyle. En büyük edebi eserleri vermiş bir halktan bahsediyoruz burada. Dilleri konusundaki hassasiyetlerini bu açıdan anlamak mümkün. Haklı bulup bulmamaktan ayrı olarak.

Alman arkadaşlarımla konuştuğumda onlara söylediğim şudur: "Bu şikayet ettiğiniz insanlar Almanya'yı inşa ettiler. Onları ucuz işgücü olarak yıllar yılı kullandınız. Sırf bu yüzden bile olsa saygı duymak zorundasınız." Hoş Türklerle ilgili ileri geri konuşacak bir Alman arkadaşım da olmadı aslında.

Bakın buradan sonrasını biz bizeyiz diye söylüyorum. Bir Almana bu dediklerimi kesinlikle söylemem ondan emin olun.

Öte yandan, orada bulunan kimi vatandaşlarımızın hiç mi suçu yok? Berlin'in her yeri bizdeki en güzel parklara taş çıkartacak, parklar ve meydanlarla süslü. Yanından geçerken bir bakıyorsunuz hoop bizim vatandaşlar mangalı kurmuş tüttürüyor. Entegre etmek, sindirmek filan bunlar güzel sözler elbette ama acaba orada bulunan vatandaşlarımız topluma entegre olabilmek için ne yaptılar? En basiti, yaşadığınız ülkenin dilini bilmek ve kurallarına uymak durumundasınız. Beğenin ya da beğenmeyin, bu böyle! Yani "Ben burada yaşıyorum, bu ülke bana uysun." Yok öyle yağma... Kaldı ki gözlemleyebildiğim kadarıyla Almanya'da çoğu belediye hizmetlerini Türkçe de veriyor. Yani bilet alırken, makinelerde Türkçe talimatlar var mesela. Bu kadar hoşgörü nerede görülmüş? Kimi arkadaşların unuttuğu birşey var, o da Almanya'nın Türkiye olmadığı. Artık farklı bir ülkedesiniz, o ülkenin kurallarına uymak zorundasınız. O ülkenin kuralları dahilinde hareket edenler Fatih Akın gibi ya da Cem Özdemir gibi toplumda kendilerini kabul ettirip, hakettikleri saygıyı söke söke almışlar.

Bakın ben askerdeyken Avrupa'nın çeşitli yerlerinden gelmiş pek çok gurbetçi vatandaşımız ile karşılaştım. Pek çoğu da dürüst, saf, gerçekten insan gibi insanlardı. Bu güzel devre arkadaşlarımı tenzih ederek söylüyorum, ama öyle insanlarla da tanıştım ki, işsiz güçsüz dolaşıp bir de Almanya'dan Fransa'dan devlet yardımı alarak geçimini sağladığını övünerek anlatıyordu. Şimdi bu devletler kendi vatandaşı bile olmayan ama devletin sırtından geçinen bu insanları beslemek zorunda mı?

yusah
12 yıl önce - Sal 13 Tem 2010, 13:52

Türkiye de Okumuş tahsilli dil bilen vatandaşlarımız elbetteki biraz zorlansalarda iş bulurlar ama alacakları maaşlarla geçinebilirler mi bilemem.Ayrıca geldiğiniz ülkenin ortamında ve kültüründe yaşadığınız için burada zorlanabilirsiniz. Ama orada sadece vasıfsız çalışan iseniz dönmeyi bence aklınızdan bile geçirmeyin. Orada işsizlik maaşı alırsınız ama burada alacağınız işsizlik parası maksimum 400 TL'dir. Geçin geçinebilirsen. Benim ailemde de orada yaşayan insanlar var. Yıllar olmuş gideli ama 1 kelime almanca bilmiyorlar. Anadolu da yaşadığın gibi yaşarsan ki bu sadece Almanya veya avrupa için değil, örneğin Ankara, İstanbul İzmir gibi şehirlerdeki merkez ilçelerinde tandır yakıp ekmek pişirisen elbette insanlar burada da sana ters gözle bakarlar. Bakın sevgili wowturkey üyeleri şahsen ben avrupa yı görmedim ama sizin vatanınızda da paran yoksa 5. sınıf vatandaş bile değilsin. Önceki sayfalarda İsviçre deki hıyarın fiyatını yazan arkadaşlar da etin kilosunu söylesinler. Hergeçen gün ülkenizde hayat pahallanıyor. Oradan ülkeniz nasıl görünüyor bilmem ama geçim şartları son yıllarda inanılmaz zorlaştı.

Okan Yayla
12 yıl önce - Pts 10 Oca 2011, 18:08

Ana rahmindeki bebeğe elkondu

Alıntı:
Bahar Göçer "bakamıyorum" diyerek 3 çocuğunu devlete verdi. Büyük oğlu hapiste, kızı da yurtta. 6'ncı çocuğu ise aile kuramadığı için elinden alındı

Almanya'da yaşayan Bahar Göçer, 5 çocuğundan 3'ünü "Bakamıyorum" diyerek Alman Gençlik Dairesi'ne verdi. Büyük oğlu da hapse düştü. Küçük oğlu üvey babayla birlikte yaşamak istemediği için eşiyle ayrı evlerde oturan Göçer, bu duruma rağmen 6'ncı çocuğu doğurdu. Meryem adı konulan ve annesinin yüzünü dahi görmediği bebeğe, devlet hastanede el koydu. Hannover kentinde yaşayan Bahar Göçer'in ilk eşinden 21 ve 16 yaşındaki iki oğlu ve 15 yaşında bir kızı, ikinci eşi Mustafa Göçer'den de 3 ve 2 yaşında iki kızı oldu.

ÜÇÜ DEVLETTE
Bu süreçte büyük oğlu hapse düştü. 15 yaşındaki kızı Alman Gençlik Dairesi'ne başvurdu ve yurtta kalmaya başladı. Bahar Göçer, küçük kızlarını da "Bakamıyorum" diyerek daireye teslim etti. Küçük çocuklar, Alman ailelerin yanına yerleştirildi. Geriye bir tek 16 yaşındaki küçük oğlu kalmıştı. O da üvey babayla bir arada yaşamak istemedi. Bunun üzerine Bahar ve Mustafa Göçer, ayrı yaşamaya başladı. Ardından Bahar Göçer 6'ncı çocuğuna hamile kaldı. Doğum bir ay önce gerçekleşti, Göçer'in kızı oldu. Ancak Alman Gençlik Dairesi, diğer çocuklarına bakamayan Göçer'in bebeğine, doğumdan yarım saat sonra, hastanede el koydu. Gerekli düzenlemeleri doğum öncesinde yapan, hastane yetkililerine haber veren ve ambulansı ayarlayan Gençlik Dairesi, babasının görmesine izin vermeden yeni doğan bebeği alıp götürdü.

"AİLE KURAMADINIZ"
Daire, mahkeme kararıyla yaptığı bu işleme de, şu gerekçeyi gösterdi: "Diğer çocuklarınıza bakamıyorsunuz. Siz aile kuramamışsınız." Bahar Göçer ise, ikinci eşinden olan Elfidan (3) ve Rabia'yı (2) bakamadığı için Gençlik Dairesi'ne verdiğini kabul ederek, "Diğer kızlarıma bakabilecek durumum yoktu fakat bu bebeğe evimde bakabilecek durumdayım. Her şeyini hazırlamıştım. Daha kokusunu bile içime sindiremeden elimden aldılar. Alman ailelere verilen iki kızımı ayda bir görme hakkım var ancak göstermiyorlar" dedi. 16 yaşındaki oğlunun eşini evde istemediğini dile getiren Göçer, "Oğlum eşim ile aynı evde kalmamıza onay vermiyor. Biz de ayrı ev tuttuk. Gençlik Dairesi bu durumu bahane gösteriyor ve 'Siz aile bile kuramamışsınız' diyor. Ben 16 yaşımda çalışmaya başladım ve son 12 yıldır taksi şoförlüğü yapıyorum. Hamile kaldığımdan bu yana çalışamıyorum. Daireden çocuğumu geri vermesini istiyorum" diye konuştu. Hannover'deki Türk avukat Adnan Kuybu, mahkeme kararını incelediğini belirterek, annenin itiraz etme hakkı bulunduğunu ve rapordaki iddiaları çürüttüğü takdirde çocuklarını alabileceğini söyledi.

Paramız yok ama aklımız var bebeği 'planlayarak' yaptık!
Ellerinden alınan bebeği "planlayarak" yaptıklarını belirten baba Mustafa Göçer ise şunları söyledi: "Paramız yok diye akılsız da değiliz. Çocuğu bilinçli olarak yapmıştık. Annelik babalık hakkımız elimden alınmış, ekonomik sebepler ve ayrı evlerde oturmamız bahane gösteriliyor. 10 yıldır alçı dekorasyon işleri yapıyorum, ufak bir dükkânım da var. Ancak ekonomik olarak güçlü değilim. Avukat yardımına ihtiyacımız var."
Kaynak: http://www.sabah.com.tr/Gundem/2011/01/10/alman_d ...z_el_koydu

Hicte dediginiz gibi tersine goc yok. Almanya'da ki Turkler gecinmenin yolunu biliyorlar orda. Cocuk yap, issiz olsan bile gecin o parayla Param yok, ama aklim var demez mi bir de

Güzel fatih

12 yıl önce - Sal 11 Oca 2011, 04:39

Alıntı:
Hicte dediginiz gibi tersine goc yok. Almanya'da ki Turkler gecinmenin yolunu biliyorlar orda. Cocuk yap, issiz olsan bile gecin o parayla Param yok, ama aklim var demez mi bir de

Vatandaşımız gerçekten akıllıymış Kendine dermanı olamayan Ana Baba çocuklarına nasıl derman olsun.
Bu da düşündürücü ve üzücü nesillerimiz böylece yozlaşıyor.Herşey de para menfaat olmamalı toplumumuzda.
Bilincinde ve Kültüründe olsun 10 tane cocuğu evladı olsun.

sayfa 6
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET