Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
mine atafirat
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 22:12

Alıntı:
artık okuyanlarda kolayca iş bulamıyorum Avrupa'da (Almanyada)

Doğrudur. Ama elbette nispeten daha kolay iş buluyorlar.
Mesajım yanlış anlaşılmış. Ya da ben iyi anlatamadım. Mesajımı, en ağır işleri Türklere yaptırıyorlar diyen bir üyeye cevap olarak yazmıştım. Tekrar okursaanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Verdiğiniz örneklerin arka planını bilmediğim için cevap veremiyorum.

ömer
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 22:16

Alıntı:
Doğrudur. Ama elbette nispeten daha kolay iş buluyorlar.
Mesajım yanlış anlaşılmış. Ya da ben iyi anlatamadım. Mesajımı, en ağır işleri Türklere yaptırıyorlar diyen bir üyeye cevap olarak yazmıştım. Tekrar okursaanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Verdiğiniz örneklerin arka planını bilmediğim için cevap veremiyorum.

Haklisiniz ama durum giderek kötülestigide bir gercek bakalim nereye kadar. Sakin bunun hosuma gitigi sanilmasin sonucta ben bura dogumluyum ve türkiyede uyum saglamakta sorun cekerim. Bakalim ileride sonumuz ne olacak.

Güzel fatih

12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 22:19

Alıntı:
Haklisiniz ama durum giderek kötülestigide bir gercek bakalim nereye kadar. Sakin bunun hosuma gitigi sanilmasin sonucta ben bura dogumluyum ve türkiyede uyum saglamakta sorun cekerim. Bakalim ileride sonumuz ne olacak.

Recep ivedik gibi benim DNA mda çalışmak yook yat

kaşkay
12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 22:22

Avrupada yaşayan Türklerin Anavatana dönmesi Türk milletinin hayrına olduğuna inanıyorum, Sürekli Batı kültürüyle yaşayan insanlarımız orada eriyorlar, orada ikinci sınıf vatandaş olmaktansa türkiyede birinci sınıf vatandaş olmalılar.

M. Akif Ilbeyli

12 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 22:25
ALmanya´da tersine göc dalgasi (Avrupa´da Göc dalgasi)

Sevgili WOWcular,

1973 Yillindan bu zamana kadar Almanya´da yasiyorum Alman Kültürünü ve TÜRK KÜLTÜRÜNÜ iyi bildigimi idda ediyorum,

Almanya´dan veya Avrupa´dan Göc dalgasini son günlerde gercekten canlandigina bende sahidim, bu göc dalgasi sadece TÜRK´ler icin gecerli degil Almanya´dan veya Avrupa´dan Cin, Amerika,Kanada,Latin Amerika gibi ülke ve Kitalara göc ciddi bir sekilde Almanyanin resmi kurumlari tarafindan´da önemle takip ediliyor.
Göc Alan Ülkeler arasinda Türkiye´de var, Son Dünyayi kasip kavuran ekonomik kiriz bu göcleri daha´da tetikledi.

Faktörler ve sebepler

1. Avrupa Nufusü Yaslaniyor
2.Sekunder Sektor Cökmüs
3.primer Sektor rationalise edilmis ve cok daraldi
4.tertier sektör bankacilik, sigortacilik, emlak, saglik, ve digerleri Sermaye endeksli sektör oldugu icin son kirizde müthis anapara sikintisina girdi ve yatirimlar tamamen durdu.

Büyük Kentlerde Carsi Pazar kuru kalabaliktan baska bir sey yok, tüketim sadece temel ihtiyac maddelerine dayali, bunun haricinde lükse veya ekstra harcamalar ve tüketimler tamamen bitmis bir vaziyetde.

Almanyada Yilda 13 veya 14 Ay Maas aliniyordu (Tatil Maasi ve Noel Maasi Almancasi: Urlaubsgeld und Weihnachtsgeld) bu Maaslar coktan tarih oldu.

Sekundär Sektörde yani üretim sektöründe birinci elden isci olarak calisma imkani kalmadi binlerce Fabrika araci sirketleri birnevi taseron sirketleri araya sokarak isci calistiriyor bu sektöre biz türkler bile isveren olarak girdik ve Almanyanin anasi Agladi Türklerin girdigi her sektör piyasayi dibi vurdurdu, Kalitede rekabet yerine Fiyat´da rekabet yaptik ve amansizca sektörler cöktü. Taseron Firmada calisan isci cok ucuz ve Sendikali degil hatta Is ve Isci bulma kurumu araci firmalara bu iscileri yeterki sen calistir tek Maasini ben ödeyim diyor ve Sezonluk isci alinir ve cikartilir tazminat hakki falan yok emeklilik aydatlarini issiz bir kisinin zaten devlet ödüyor nezamana kadar o belli degil?

Tertier Sektör (hizmet Sektörü) Kalifiye Eleman diye tutdurmus gidiyor bunun gibi aglanti Türkiye piyasasinda da var duyuluyor, bunlar yalandan aglamak bunlar hükümetlerden birseyler koparmak icin yapilan propagandadan baska bir sey degildir.
Universite Mezunu 100 000 bunlerce Issiz var Türkiyede ve Avrupada bunlar Kalifiye degilde kim kalifiye imis anlamak mümkün degil.

DIKKAT AVRUPA BIRLIGI CÖKÜYOR

Sakin zanetmeyinki bu kardesiniz atiyor veya sikiyor bol keseden

Almanya Basbakani Ekonomik paketler sunmaya basladi,

Hartz 4 diye bir yardim paketi var bu yardim paketinden uzun zaman issiz kalanlar faydalaniyor daha dogrusu evinde kac kisi yasiyor kac ekmek yer ne kadar gideri oluyor bizim Ic piyasamiz ne kadar bir döner sermaye ile ayakta kalir hesabini yapip buna göre issiz ailelere dagitim yapiyor ama bunlar artik hep keseden gidiyor bunun üzerine para girmiyor kasaya, cark dönüyor ama degirmenin suyu daima günden güne azaliyor.

Avrupa nufüsu yaslaniyor, emekli olan bir kisi avrupada yasam standartlarina göre kit kanaat geciniyor, fakat aldigi 600 Euro gibi bir maasla Türkiye gibi cennet bir Vatan´da yasamak daha cazip bir hal aliyor, Avrupada Saglik Sektöründe calisacak eleman sikintisi var, yaslilara bakacak kisiler daima araniyor cünkü avrupada aile baglari kopmus kimse kimsenin umrunda degil bu TÜRKler icinde gecerli avrupada yasayan bilhasa ücüncü generation bitmis ben Basbakan Olsam bu Ücüncü Generationu Türkiyeye sokmam önce bir Kamptan gecirip yani adam edip sonra o Kutsal Topraklara VATANDAS olarak kabul ederim.
Tersinide yaparim BU CENNET VATANDA HAINLIK YAPANIDA AVRUPAYA GÖNDERIRIM Ceza OLarak bu biraz isin espirisi fakat durumlar gercekten cok vahim..

AVRUPAYA Asydan, Afrikadan ve Iraktan Siyasi sebeplerden dolayi Irtica edenler cok bunlar Ayni Alman gibi her haktan faydalaniyor yani direkt Hartz 4 aliyor KIra ödemiyor Cocuk parasi aliyor bunlarda cocuk masallah 8 ila 10 tane gelde allahin Kirosuna bunu anlat yahu bu adam Kuzey Irakin Magralarindan Kacip gelmis Avrupayi görmüs Parayi alman bilmem bir yerine sokuyor almanya veya Avrupa bunlardan yarin icin medet umuyor 1980 Almanyaya en cok Irtica gelen Millet Türk idi Onlar simdi hepisi "ICH BIN KURDE" diyor yani benim Aslim Kürt, Almanin Cahilide sanki Kurt bir Ulus sanki medeni bir toplum zannedip bunlarin yalanlarina inaniyor bunlar burda öyle yalanlar atiyorlarki Vallahi mideniz bulanir bunlarin yalanlarindan, zaten bu yalanlari söyleye söyle sonunda yersiz yurtsuz kalacaklar. Uzun lafin Kisasi AVRUPA Kendi KALESINE Göl attdi. GOOOOOOLLLLL.

Arkadaslar beni sakin ha bir Kücük Adolf Hitler sanmayin

Avrupada Ekonomik refah kalmadi, Ekonomik paketler bir biri arkasindan aciklaniyor, kimse 1500 Euroya ise gitmiyoyr gitse zaten bu maasi devlet taseron firmalara ödüyor bunu bilen issizler ben niye gidip calisiyim neden bu parayi dolayli yoldan bana veriyon taserön firmanin patronuna peskesmi cekiyorsunuz diye soruyor yani isin özü avrupa gitdikce batakliga saplaniyor.

Eskiden Üreten Ülkeler Az idi Almanya ve Fransa Kendi üretip satiyordu kasasini dolduruyor idi ama büyük Avrupa birligi Hayali geri tepti Yunanlar, Ispanyollar,Portekizler ve Italyanlar büyük Abinin parasi Deniz Yemiyen Domuz mantigi ile Almanyanin ve Fransanin belini büktüler, bügün Uzak dogu Asya ve Pasifik Ülkeleri ayni Üretimi daha ucuz yollardan gerceklestiriyor arada biraz kalite farki var ama kalite farki gün gecdikce kapaniyor bir gün tam kapanacak fakat bir sey cok önemli ARGE yapilmiyor bilhasa Cin´de siradan cok az düsünülmüs cevreye ve tüketicye cok zarar verebilecek mamüller piyasaya sürülüyor AVRUPA buna biraz önlem almaya calisiyor fakat nafile Örnegin: CE belgesi veya ISO gibi normlar koyuyor.

ARKADASLAR INSALLAH KONUDAN SAPMADIM

UZUN LAFIN KISASI:

Avrupada Yatirim yapmak Isteyen var ise su Sektörlere yatirim yapabilir.

Hasta Bakicisi
Yasli Bakicisi
Cenaze Firmasi

Bu Meslek alanina Yatirtim yapmak isteyen var ise buyurun avrupaya

Uyanik Avrupalilar Akdenizin Sahil bölgelerine yerlesip buralarda daha ucuza yasamaya calisiyor bunun icin en uygun Ülke Türkiye, bizim Devletimiz böyle yaslarda Ülkemize göc eden Sahislarin Sosyal Sigortalar kurumu ile alakali bir islem yaptiriyormu onu bilmiyorum.

Avrupada Calismis ve Yaslanmis ve Türkiye Hastahenelerinden hizmet ve Medet uman Avrupalilar.

Erenalper
12 yıl önce - Sal 06 Tem 2010, 08:56

Elcin hanim yazdiklariniza tamamen katiliyorum. Mesajim yeterli degil puan icin burada belirteyim dedim.

Akif beyin izlenimleride yerli yerinde ama katilmadigim yada eksik gördügüm yerleride var.

Bati medeniyeti cokuyor bati cöküyor diyenler ede kafa sallamakla yetiniyorum.

Bazi konularda kendi görüslerimide aciklayayim.

Gast Arbeiter(misafir isci) diye Almis yurdumun insanlarini 12 Saat calistirmis(zorla degil para zoru ile) en zor islerde cunku Ahmet,Mehmet dil bilmiyor zatende gerek yok isini yapsin yeter. Gelirken ne Okul durumuna bakmis ne algilama seviyesine sadece Hayvanlar gibi Dislerine ve Kemik yapisina bakip almis iceri Cunku hastalanmadan calisacak adam lazim.

Ne yapmis bunlar misafir isci lere; Emeklilik sigortasina, Emeklilik saglik sigortasina para kesmis, gelir vergisinden kazik atmis nasil mi? Evlilerin vergi dilimi ile bekarlarin vergi dilimi arasinda nerede ise Maasin 1/3 oraninda fark var. Bu gelenlerin hepside bekar islemine tabii tutuluyor. Ayrica bunlar daha fazla para alacagiz diye Mesai yapiyor ve Vergi dilimleri yukseliyor. Yani Alman devleti icin Balli Kaymak.

Bunlar misafir isci iseler ver kazandiklari parayi son kurusuna kadar sadece saglik sigortasini keserek.Süreyide 10 yilla kisitla.

10 yilda herbiri hem Tarla parasini hemde Traktör parasini kazanip ceker giderlerdi.

Ama yok bunun icin 20 yil calismalari gerekti ve Dünyada degisti. Benim iscimde baktiki Ailesini getirince zarari olmayacak zaten maasindaki artis onu karsilayacak niye bekarligin rezilligini cekeyim diyerek Ailelerini getirmeye basladi.

Bu hikaye böyle devam ediyor.

Gün geldi isler bozuldu ve Dogu Almanya dan 15 milyon ve Rus ve Polandan 10 milyon hazir yiyen insan getirilmeside tuz biberi oldu.

Basladilar yabancilar uyum saglamiyor. 30 yildir buradalar daha dilimizi ögrenmediler.

Önce barakalara tiktin sonra 12 saat calistirdin ya bosver ögrenmesinler o zaman haklarini ararlar, daha iyi islere talip olurlar diye elinden geleni yaptin simdide bunlar uyum saglayamiyor.

Sen adamlari insan gibi ögrenci lojmani gibi bekar evlerine koydun 8 saat calistirdin ve geri kalan saatlarde bu insanlara dil egitimi ve sosyal faaliyetlere katilma calismalari yaptirdinda bu insanlar bunu basaramadimi??

Hayir..... modern cagdas insanlar ya yapmadiklarida dogrudur???

Simdi borc artti bütce kaldirmiyor?

DDR yada Alman asilli diye polan yada Rusyadan getirdigi insanlar 1 kurus emekli kesenegi ödenmeden emekli oluyor veya calismisliga sayilip benim 40 yil madende yada celik fabrikasinda en agir islerde calistirilmis insanimdan daha fazla Emekli maasi aliyor.

Bu ne lahana bu ne tursu!!!!!

AB vardi kuruluyordu peki sen niye 500 milyar mark para ile DDR markini degistirdin niye 500 milyar extra para odedin. Beklerdin birkac sene onlarda AB ulkesi olurdu sonrada para birligi ve sonrada birlesirdin. Böylecede 1 trilyon mark borclanmazdin.

Ama yoooook vurun Abaliya......

Yazilacak o kadar sey var ki yazsam Roman olacak.

Konuyla ne ilgisi var diyecekler icin yukarda degindiklerim bazi deginilmeyen konunun aslinda özünü olusturan ögelerdir.

Adam Emekli 1000 eur maasi var. Markken iyi paraydi 2000 mark ama simdi yetmiyor.

Türkiye de iyi kötü 1-2 Ev-Arsa var. Almanya da kalsa Sosyal yardima basvurmak zorunda kalir Cunku iki kisiye yetmez bu para cocuklarin yaninada gitmek olmuyor. Ne yapacak ya Türkiye ye dönecek ya da Sosyal yardima basvuracak o zaman da Sorumlu kuruluslar bütün malinin beyanini istiyor vede gelir ve Eder ini Önce bunlari bir bitir diyecek cünkü.

Mecbur Türkiye ye ... Evide varsa pasa pasa yeter.

1. Jenerasyonun Emeklilik zamani (60<)

En büyük geri dönen grup.

2.Grup

Zamaninda yaptigi yatirim deger kazanan yada buradan gidince gecinme sikintisi cekmeyecegine emin olan grup.

Örnek; bir tanidigim zamaninda aldigi Tarlayi 7 Daire karsiliginda Müteahhide vermesi ile hemen pilini pirtisin topladi ve gitti. Kiralar yaklasik 400 milyon lira imis.

3.grup
Okuyarak meslek sahibi olan veya Türkiye deki artan Alman sirketlerinde calismaya baslayan Türk asilli Alman vatandaslari.

Bircok firma özellikle yöneticilik yada alt yönetim kademeleri icin Almanya da yetismisleri tercih ediyor ve oldukcada Arz-Talep var.

Birazda Arkadaslarin Yorumlarina degineyim.

Avrupa batiyor.

Özellikle Almanya batiyor diyenlere

Ya Almanya özellikle son birkac yildir 1 Trilyon $ lik ihracaati ile Dünya 1. si oluyor.Tek rakibide Cin.

GSMH azaliyormu? hayir.

Döviz sikintisimi var? hayir zaten bankada emrinde bastirir eurolari tamam.

Deprem bölgesimi!!!!!!???? Volkan bolgesimi!!??? Kuraklik mi var!!!??? hayir,hayir,hayir.

Eee ne???

Almanya nin cok borcu var.

Varsa var ne olmus basar parayi öder adamlar. Döviz zaten kendi paralari.

Nufus yaslaniyor.....

Eeee normal cocuk yapmiyorlar.

Emeklilik paralari ödenemeyecek böyle giderse.

Vallaa dogru ama bu sadece Almanya yada Avrupa icin gecerli degilki Bütün ülkeler icin gecerli.

Haa Türkiye de Dolar Milyarderleri artiyor onlar ödeyecekler emekli maaslarini onun icin sayilarini arttiriyorlar daha da

Türkiyede genc nufus fazla ya hepsine is bulacaksiniz. (Genc issizlerde Dünya sampiyonu bir ulkeyiz ve üstelikte kismet bekleyen hanim kizlarimiz bu sayiya dahil degil!!!!) Nasil?

Kiralik Asker?

Ihtiyar nufusun ihtiyaci sakin bakimevleri olur icinde saglik ve gida ihtiyaci giderilen.

Genc nufus As ister Es ister Ev ister Eglence ister is ister ister de ister.

Siz bunu nasil karsilayacaksiniz?

Almanya da bir alt tabaka yaratilmaya calisiliyor bu gercek cunku firmalarin uzakdogu ile rekabet etme imkanlari kalmiyor bu iscilik fiyatlari ile.

Onun icinde ucuz isgücü yaratilmaya calisiliyor buda Dogal olarak yabancilari en cok etkiliyor. Bu kacinilmazdir yoksa firmalar batacaktir. Ayricada otomatiklesme gün gectikce is gucunu azaltmaktadir bu acidanda bakinca cok genc nufusa ihtiyac olmayacagi görülebilir.

Ayricada Dünya nufusu sabit kalmak zorundadir böyle artmaya devam edemez baska bir gezegen bulmadan. Buda 3 degil 2 cocukla olur.

Avrupalilarin yaygarasida neslimiz tükenecek yaygarasidir. Emeklilik bahane.

Yine önümüzdeki 10 yilda Almanya da genc nufusun (özellikle iki Almanya birlesince dogum orani takip eden yillarda oldukca düsmüs) azalmasi dolayisi ile benim(herkesin) cocuklarimin bir baltaya sap olma olasiligi nerede ise %100 dür. Sadece Balta secimi yapilacaktir.

Acaba bu Türkiyede arkasini Dayi ya dayamamis vatandaslarin cocuklari icin hangi yüzdededir?

Akif bey ne güzel diyor Kalifiye eleman diye tutturuyorlar Devletten daha fazla koparmak icin diye.

Avrupa batiyor una katilmiyorum. Bunlar Avrupayi ele gecirme manevralari.

Issiz sayisi son 10 yilin en düsük seviyelerine geldi.(3.100.000) Sosyal yardim alanlarin calismaya tabii tutulacak olmasida normal yoksa calisanlar rahatsiz oluyor. Siginmaci statüsünde olanlarada artik beles yok. cogunu ya sürdü yada Alman kimligi verdi. Yani mecbur calisacaklar.

Saglik sektöründe problem var ama millet Doktor olmak istemiyor, olanlarada Avustralya ve Kanada dan cok iyi teklifler geliyor onlarda gidiyor.

Yaslilara bakmak kimsenin gönüllü isteyecegi birsey degil. Cogu insan icin yasli bir insanin altini temizlemek kabus gibidir. Ama issiz olanlar bu sektöre zorla yönlendirilir ve sorun cözülür bence.

Doktor isinide yine Burs olayi ile yurt disindan ögrenci ile cözmeyi düsünüyorlar. Burada da problem Almanlarin Koyu tenli yada cekik gözlü akilli ve yetenekli insanlar oldugunu kabullenebilme problemidir.

Sözün özü Ülkemiz cennet ve herkesin orada yasamak istemesinide dogal buluyorum.

Güzel fatih

12 yıl önce - Sal 06 Tem 2010, 09:45

Almanya da şu da bir gerçek .işverenleri bile Maliye Polisi baskınlar düzenleyip bazı para yada Mal varlıklarına el atmıştır.Gözü dönmüş Almanya nın işverenleri dışarıya sekteletmiştir.En basit baskın
yemedik diyen Dönercilerimiz olsun Galericilerimiz olsun başına gelmiştir.Düşünün bu pastanın ufak dilimi
ya dev şirketler hepsi kilit vurup dışarıya kaçtı.Almanya Vergi bahanesiyle para alayım toplayayim da nasıl toplayabilirsem toplayayım derdinde.iş mi yapayım işsizmi kalayım? pek çoklarımız bu konuda inanın hemfikiriz.

-ALİ
12 yıl önce - Sal 06 Tem 2010, 10:21

Almanyada benimde akrabalarım var 10 ,15 sene önce maddi durumları süperdi ama şimdiki durumları son derece kötü Türkiyemize dönmek istiyorlar.Bu ülkenin kıymetini bilelim çok güzel topraklarımız var insanlarımız çok hoşgörülü ve pozitif ,yaşanan olumsuz olayların nedenleri biraz eğitimsizlik ve dış güçlerin oyunları .Bu oyunlara hiç bir zaman gelmeyiz .Çünkü biz çoook köklü ve şanlı bir geçmişimiz var ,bizi belki üzebilirler ama hiç bir zaman yıkamazlar..

serkanbirinci

12 yıl önce - Sal 06 Tem 2010, 10:40

Alıntı:
Ama ben kendi adıma bir bakıma çok mutluyum, asıl zenginliğin buralarda olmadığını, ülkemizde bol bol olduğunu gördüm, iklim, doğa, insanlik, sevgi, paylaşım, yardımlaşma, kalp..... aman aman Avrupalı olacağız endüstri toplumu olacağız diye elimizdeki zenginliklerin farkina varmayıp onlari kaybetmeyelim, yoksa sonumuz bu gariban avrupalılar gibi olur.....

Elcin Hanimin bu yorumuna gönülden katiliyorum. Ne yazik ki Almanya da hersey para ile ölcülmeye baslamis. Amac para kazanmak, daha cok para kazanmak ve daha iyi yasam sartina sahip olmak. Ama herseyin para ile satin alinamayacagini unutmuslar!

Serdar ÜNVER

12 yıl önce - Sal 06 Tem 2010, 11:09

Serkan Birinci Beye kesinlikle katiliyorum...Bende Makina Mühendisiyim ve ayni konulari tecrübeleri birebir yasayanlardanim..Universiteyi Kanada/ torontoda okudum.iki lisan bilirim almanca disinda.Ama olay okadar hat safhaya vardiki gecen yil calistigim firmayla mahkemelik oldum mobbing ve isyerinde ayirimcilik ve tecrübesiz kisilerin tepeden inme basimiza sef olarak atanmasi ve yillarca emek verdigim isi Bana yeni mezun olmus bir mühendis muamelesi yapip emir vermesinden dolayi.Mahkeme iki ay sürdü ve kazandim, ..49 yasindayim ve iki kizim var biri tip fakultesinde digeride mimarlik mühendislikde okuyor ,ikiside burda dogma büyüme ve bana söyledikleri Baba okul bitince biz burdan ayrilmak istiyoruz ( almanyadan ) büyük kizim staj icin önümüzdeki hafta Avustralyaya brisbane e gidiyor ve cok büyük bir ihtimalle okulu bitince oraya dönücek tekrar .Kücük kizim kesinlikle Türkiyeye dönücek bunu kendisi söylüyor.Ben ve Esimde zaten onlar icin burdayiz ,ve cocuklerin okullari bitince temmeli Türkiye.( Izmir / Didim ) yani demek istedigim yillarca emek verdigimiz yasadigimiz bir ülke bizi sindiremiyor birakin bizi burda dogmus büyümüs cocuklarimiz bile ayni duygular icinde.Ben 1982 yilindan beri Türkiye disindayim cok ülke gördüm ve calistim,ama burasi kadar irkci ,komplex icinde yasayan ( yabancilara karsi ) yabancilarin sahip oldugu herseyi kiskanan ve yok olmasi icin calisan yabanci düsmanliginin kindergarten dan basladigi daha baska bir ülke tanimiyorum ve görmedim.
en fazla 5 yil daha burdayim sonra ver elini Türkiyem....
Selamlar.

sayfa 5
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET